Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2882)
З потоку життя (6054)
Душі криниця (3354)
Українці мої... (1439)
Резонанс (1458)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1645)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МОЛИТВА ЗА УЧИТЕЛЯ
Цей зах╕д-рекв╕╓м вилився у сп╕льну молитву присутн╕х за Мирославу Козак - маму, бабусю, друга,...


Тамара БОЙКО: «Я НАРОДИЛАСЬ В УКРА╥Н╤!..»
Сумна зв╕стка долинула з Мел╕тополя – п╕шла з життя Тамара Володимир╕вна БОЙКО, колишня...


СТАН ЗДОРОВ'Я СЕНЦОВА ПОГ╤РШИВСЯ…
Про це пов╕домив Громадському адвокат Дмитро Д╕нзе п╕сля в╕дв╕дин Сенцова.


МАТИ КОЛЬЧЕНКА: В╤Н ВИГЛЯДА╢ НЕДОБРЕ
В╕н дуже худий, бл╕дий. Мене це хвилю╓. Намагалася його якось п╕дгодувати за ц╕ три дн╕. Буду...


ПОПРОЩАЛИСЯ З ЛЕВКОМ ЛУК’ЯНЕНКОМ…
Левкo Лук’яненко був сп╕взасновником Укра╖нсько╖ гельс╕нсько╖ групи ╕ автором Акта...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 30.12.2017 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 30.12.2017
ПОМЕРЛА ВИДАТНА УКРА╥НСЬКА ╤КОНОПИСИЦЯ ВАЛЕНТИНА Б╤РЮКОВИЧ

Увечер╕ 25 грудня нин╕шнього року я випадково д╕знався, що видатна укра╖нська ╕конописиця Валентина Дмитр╕вна Б╕рюкович померла. ╥╖ серце зупинилося 13 грудня. Валентина Дмитр╕вна запов╕дала не зд╕ймати галасу навколо не╖. Але не згадати цю видатну людину неможливо.
Вона народилася 29 с╕чня 1946 року в Ки╓в╕. Зак╕нчила Ки╖вське училище прикладного мистецтва ╕ арх╕тектурний факультет Ки╖вського ╕нженерно-буд╕вельного ╕нституту. У 1969-1978 роках Валентина Б╕рюкович працювала арх╕тектором у Республ╕канських реставрац╕йних майстернях (з 1990 року - «Укрпроектреставрац╕я»), розробляла проекти реставрац╕╖ пам'яток арх╕тектури. У 1994 роц╕ вступила до Сп╕лки художник╕в Укра╖ни.
Валентина Дмитр╕вна належить до покол╕ння шестидесятник╕в. Вона була в гурт╕ молод╕, яка наприк╕нц╕ 1960-х рок╕в розпочала в╕дроджувати укра╖нськ╕ народн╕ свята в Ки╓в╕. Нин╕шньому юному покол╕нню важко пов╕рити, що в той час нав╕ть колядування викликало п╕дозру в орган╕в державно╖ безпеки. Люди, як╕ розмовляли укра╖нською л╕тературною мовою ╕ не хот╕ли переходити на рос╕йську, вважалися п╕дозр╕лими. Держава, яка називала себе народною, намагалася викор╕нити народн╕ звича╖ ╕ укра╖нську мову. На непок╕рних чинився тиск. Тих, хто посм╕в в╕дкрито висловити свою незгоду з пол╕тикою Комун╕стично╖ парт╕╖, кидали до в’язниц╕, змушували зректися сво╖х погляд╕в. Часто судили не за пол╕тичними статтями.
Валентина Дмитр╕вна з вдячн╕стю згаду╓ свого чолов╕ка, який багато зробив для формування ╖╖ св╕тогляду. А чолов╕ка ╖╖ запроторили на в╕с╕м рок╕в до в’язниц╕ за сфабрикованими звинуваченнями. В╕н вийшов на волю хворий ╕ помер через с╕м рок╕в.
Валентина Б╕рюкович займалася реставрац╕╓ю ╕кон, розпочала вивчати ╕конограф╕ю ╕ перейшла до самост╕йного малювання ╕кон, в╕дновивши давн╕ традиц╕╖ ╕конопису в Укра╖н╕. У творчому доробку Б╕рюкович ╓, зокрема, ╕кони «Свят╕ Борис ╕ Гл╕б»» та «Свят╕ Володимир ╕ Ольга». Валентина Б╕рюкович писала на дошках, я╓чною темперою по левкасу. Майстриня дотримувалася церковних канон╕в (без цього ╕кона ста╓ звичайною картиною). За традиц╕╓ю ╕конопису козацьких час╕в Б╕рюкович вводила в сюжет Покрови зображення пол╕тичних ╕ рел╕г╕йних д╕яч╕в, митц╕в, як╕ боролися за незалежн╕сть Укра╖ни. На ╕кон╕ «Це ми, Господи» Б╕рюкович зобразила п╕д омофором Богородиц╕ Тараса Шевченка, гетьман╕в Петра Сагайдачного, Петра Дорошенка, ╤вана Мазепу, а також Михайла Грушевського, Симона Петлюру, Романа Шухевича, Василя Симоненка, Левка Лук,яненка, Аллу Горську, ╤вана Драча, Степана Хмару, Василя Стуса, Патр╕арха Мстислава, В,ячеслава Чорновола, брат╕в Горин╕в ╕ ╕нших. На ╕кон╕ «Покрова Богородиця Унсовська» пан╕ Валентина зобразила с╕мох унсовц╕в, як╕ загинули в Груз╕╖, воюючи проти московського ╕мпер╕ал╕зму.
Звернення до створення ╕кон, мабуть, не було випадковим. Мама Валентини Дмитр╕вни походила ╕з давнього православного священицького роду. Очевидно, озвалися гени предк╕в.
У 1990 роц╕ у Львов╕ в╕дбулася перша персональна виставка роб╕т Валентини Б╕рюкович. Пот╕м були виставки в Ки╓в╕ ╕ за кордоном – у Франц╕╖, Дан╕╖ та ╤тал╕╖. Укра╖нська ╕конописиця брала участь у м╕жнародних виставках в ╤тал╕╖ , США та Н╕меччин╕, оформляла сво╖ми творами ╕коностаси храм╕в у Франц╕╖ ╕ Польщ╕. Мистецтво укра╖нки здобуло св╕тове визнання. Твори нашо╖ ╕конописиц╕ збер╕гаються в приватних зб╕рках багатьох кра╖н.
Наприк╕нц╕ 1990-х рок╕в Валентина Б╕рюкович оселилася в ╤рпен╕. Виставка ╖╖ роб╕т «Св╕т укра╖нсько╖ ╕кони», яка експонувалася в ╤рп╕нському ╕сторико-кра╓знавчому музе╖ з нагоди Великодня 2013 року, викликала захоплення м╕сцевих шанувальник╕в мистецтва. ╤ ось життя талановито╖ укра╖нсько╖ ╕конописиц╕ Валентини Б╕рюкович об╕рвалося. Укра╖нський св╕т зазнав тяжко╖ втрати.
Анатол╕й ЗБОРОВСЬКИЙ,
директор ╤рп╕нського ╕сторико-кра╓знавчого музею

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 30.12.2017 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=19498

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков