Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 25.05.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 25.05.2018
ЧЕПУРУН

Проза життя

(БУВАЛЬЩИНА, УРИВОК З ПОВ╤СТ╤ «У ПОШУКАХ МР╤╥»)

Прикордонн╕ в╕йська КДБ СРСР, йменован╕ в простор╕чч╕ погранцями, тримали кордон «на замку», а всю плаваючу сп╕льноту в ╖жакових рукавицях. ╤ то не просто слова. М╕сцева човнова станц╕я, титулована тут причалом, була обнесена по всьому периметру двометровою огорожею з╕ сталево╖ с╕тки, з вор╕тьми для спуску для кожного човника, що закривалися на замок. Кожна одиниця м╕сцевого «флоту» – а то були здеб╕льшого благеньк╕, н╕кудишн╕ в сенс╕ морех╕дност╕ човники з формовано╖ фанери типу ШПШ «Бер╕зка» – мусила окр╕м того бути припнутою сталевим ланцюгом до сталевого ж дюймового троса, що тягнувся уздовж всього причалу. Ц╕лодобова охорона, ц╕лодобов╕ щогодинн╕ телефонн╕ рапорти на прикордонну заставу – для повноти картини режимного об’╓кту не вистачало лише натренованих на шматування людей в╕вчарок та чотових вишок по кутках огорож╕.
– Зроду-в╕ку не було такого, щоб рибалок тримали на берез╕, а причали перетворювали на клят╕ зв╕ринц╕, – лаявся найстарший з м╕сцевих рибалок, с╕мдесятип’ятил╕тн╕й д╕д Леоненко, який застав ще царськ╕ часи – хазя╖н того самого саморобного в╕трильника, який так причарував мене в перш╕ дн╕.
Але не одними лише загорожами, ланцюгами та безк╕нечними н╕чними чергуваннями д╕ймали рибалок. Час в╕д часу з раптовою перев╕ркою на╖жджав якийсь з оф╕цер╕в, а то й сам командир застави, приск╕пливо оглядав територ╕ю причалу, човни, прис╕куючись то до почепленого про людське око замка, що в╕дкривався й без ключа, а то й до в╕дт╕нку фарби на бортах чи днищ╕ того чи ╕ншго човника.
Якось я прибуксирував на причал занесений в бухту в╕трами та теч╕ями, змитий з борту якогось суденця невеличкий яскраво-червоний алюм╕н╕╓вий понтон, що сво╖ми розм╕рами та формою трохи нагадував надувного човника, ╕ прив’язав його звичайною шворкою до загального сталевого троса. Сторож, зв╕сно, негайно пов╕домив про знах╕дку на заставу. ╤ ось цей самий понтончик ледь не став причиною чергового закриття причалу.
А сталося це так. Минуло два чи три тижн╕. Був чудовий л╕тн╕й веч╕р. М╕дний розплав сонця, що сховалося за обр╕й, втрачаючи барви, вистигав в блакит╕ затихаючих на н╕ч хвиль. Сутен╕ло. В щодал╕ глибш╕й безодн╕ швидко темн╕ючого неба зблиснули перш╕ зор╕.
Зм╕нивши денного сторожа – за граф╕ком саме випала н╕ч мого чергування – я вовтузився коло нашого суденця, коли це б╕ля вор╕т пригальмував ГАЗ 66. З нього вийшов молодий незнайомий старлей в нов╕с╕ньк╕й, бездоганно випрасуван╕й ун╕форм╕, в сяючих, до блиску начищених хромових чоботях. Чомусь саме його чоботи в╕дразу впали мен╕ в оч╕. Був готовий закластися, що на них не було жодно╖ пилинки.
«Не ╕накше, як з прикордонного загону, з С╕мферополя», – майнула думка.
Оф╕цер, тим часом, ледве прив╕тавшись, поцибав уздовж вир╕вняного по шнурку ряду човн╕в. На понтончик, який було причеплено б╕ля самих вор╕т, лише накинув оком, але не промовив ╕ слова. Посмикавши за ланцюги к╕лька самотоп╕в, поторсавши замки на воротях з боку моря напроти к╕лькох сл╕п╕в, зупинився перед сторожкою.
– Ну, що – п╕демо робити запис до журналу про закриття причалу? – чи то спитав, чи ствердив, витираючи тонк╕ пальц╕ б╕лосн╕жною хусточкою.
– А що трапилось, – питаю. – Наче ж все в порядку?
– В порядку? А незаре╓стрований надувний човен – це у вас такий порядок?! – оф╕церик почервон╕в ╕ йому аж вилиц╕ зат╕пались.
Я обмер. На склад╕ сторожки хтось з рибалок незадовго перед тим днем д╕йсно «припаркував» забороненого тод╕ в морськ╕й прикордонн╕й зон╕ надувного човника. Але ж в╕н був згорнутий ╕ замаскований в кутку прим╕щення п╕д якимись лахами. Як цей пронира дов╕дався про нього, попри те, що склад було замкнено ╕ в╕н нав╕ть не наближався до в╕кон, я й гадки не мав. Але розм╕рковувати над тим не мав часу – бачив, що служака не жарту╓. Ось зараз змусить д╕стати вахтовий журнал ╕ впише до нього заборону на вих╕д в море на тиждень, на м╕сяць, чи й до к╕нця сезону. Ото буде рад╕сть рибалкам, як╕ заради двох-трьох коротких м╕сяц╕в тихо╖ радост╕ з вудкою, упродовж ц╕лого року платять внески на денного сторожа, сам╕ вахтують по ночах! Що мав робити?
– Не розум╕ю, про що ви? – кажу, якомога на╖вн╕ше кл╕паючи очима.
- Не розум╕╓те?! – чепурун враз з╕рвався на крик. – А це що, м..ть вашу?! – в╕н рвучко крутнувся на п╕дборах, п╕дскочив до мого червоного понтончика ╕ з╕ всього маху буцонув його носаком свого до блиску начищеного чобота.
На б╕ду чепуруна, стоп’ятдесятик╕лограмове алюм╕н╕╓ве, заповнене п╕нопластом одоробло, нав╕ть не здогадувалось, що правильною реакц╕╓ю з його боку було б п╕дскочити в╕д того копняка м╕н╕мум на п╕вметра. Воно ж, кляте, непоштиво залишилось лежати на сво╓му м╕сц╕ ╕ нав╕ть не зворухнулося. П╕дскочив, натом╕сть, м╕й чепурун. За мить звився, склався вдво╓, люто сичав щось нерозб╕рливе, обхопивши об╕руч нещасну ступню. Випроставшись за хвилину, мовчки козирнув ╕, ховаючи оч╕, пошкандибав до ГАЗона, за кермом якого строковик-вод╕й ледь встиг стерти з╕ свого круглого виду широку посм╕шку.

Валентин БУТ
***
Прочитати пов╕сть можна за посиланням:
https://valentineboot.wordpress.com/%D1%83-%D0%BF%D0%BE%D1%88%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%85-%D0%BC%D1%80%D1%96%D1%97/

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 25.05.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20023

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков