Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 03.08.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 03.08.2018
Юр╕й Гримчак: НА В╤ДНОВЛЕННЯ ЕКОЛОГ╤╥ КРИМУ ЗНАДОБИТЬСЯ 10 РОК╤В

Юр╕й Гримчак, заступник м╕н╕стра з питань тимчасово окупованих територ╕й та внутр╕шньо перем╕щених ос╕б Укра╖ни

Один ╕з найб╕льш небезпечних насл╕дк╕в анекс╕╖ Криму Рос╕йською Федерац╕╓ю – значне пог╕ршення стану еколог╕╖ на п╕востров╕. Ан╕ укра╖нськ╕, ан╕ м╕жнародн╕ експерти нин╕ не мають доступу до детального вивчення реально╖ ситуац╕╖ з еколог╕╓ю в Криму. В╕дтак, використовуючи наявн╕ можливост╕ мон╕торингу, Укра╖на стверджу╓: стан справ на колись кв╕тучому п╕востров╕ критичний. Яка небезпека загрожу╓ Криму через д╕╖ окупац╕йно╖ влади та як довго доведеться долати насл╕дки «господарювання» – про це в ╕нтерв'ю «Крим ╤нформ» розпов╕да╓ заступник м╕н╕стра з питань тимчасово окупованих територ╕й та внутр╕шньо перем╕щених ос╕б Укра╖ни Юр╕й Гримчак.

- Пане Юр╕ю, як у ц╕лому можна охарактеризувати стан еколог╕╖ в Криму на сьогодн╕?
- Можна констатувати, що в╕н катастроф╕чний. Наш╕ зн╕мки ╕з супутник╕в показують, що фактично на сьогодн╕ 70% зеленого покрову степового Криму або повн╕стю зникло, або не в╕дпов╕да╓ тому стану, який був у 2013 роц╕. Ми пор╕вню╓мо зн╕мки, як╕ були ран╕ше ╕ як╕ ╓ зараз, ╕ бачимо, що Крим почав повертатися до стану, коли його осво╓ння Укра╖ною ще не почалося. Тобто до стану 50-х рок╕в минулого стол╕ття. Йдеться не лише про пос╕вн╕ площ╕. Зникають або перебувають на меж╕ зникнення л╕сосмуги, плодов╕ сади, виноградники – тобто т╕ насадження, в╕дновлення яких потребу╓ значного часу. Але головна проблема – це р╕зке пог╕ршення якост╕ ╜рунт╕в. Шаленими темпами в╕дбува╓ться м╕нерал╕зац╕я плодючих шар╕в.
- Це в╕дбува╓ться через брак води на п╕востров╕?
- Так. П╕сля того, як вода П╕вн╕чно-Кримського каналу перестала поступати до п╕вострова, р╕зко – буквально на порядок – скоротилися площ╕ зрошувальних земель. Водночас окупац╕йна влада р╕зко зб╕льшила використання артез╕ансько╖ води з╕ свердловин. Але справа у тому, що на б╕льш глибоких пластах залягають солончаки. Свого часу – п╕сля побудови каналу, – аби зробити солон╕ кримськ╕ ╜рунти родючими, ╖х к╕лька рок╕в посп╕ль промивали дн╕провською водою. Сол╕ змивалися з верхн╕х шар╕в ╜рунту та ос╕дали у нижн╕х. Зараз же через надм╕рне використання артез╕ансько╖ води в╕дбува╓ться зворотн╕й процес. Свердловини використовували ╕ ран╕ше, до окупац╕╖, але дуже обережно, збер╕гаючи баланс, адже вода з цих свердловин йде вже м╕нерал╕зована. Нин╕ баланс порушений.
- В яку суму можна оц╕нити еколог╕чн╕ збитки, завдан╕ окупац╕йною владою? ╤ як довго Укра╖н╕ доведеться долати насл╕дки «господарювання» п╕сля повернення п╕вострова?
- В повному обсяз╕ матер╕альн╕ збитки на сьогодн╕ оц╕нити неможливо, адже для цього потр╕бне ретельне ╕ повне вивчення ситуац╕╖. Нин╕ ан╕ укра╖нськ╕, ан╕ м╕жнародн╕ спец╕ал╕сти не мають тако╖ можливост╕. Можна ор╕╓нтовно говорити щодо часу та обсягу роб╕т, зокрема щодо в╕дновлення родючост╕ земель. П╕сля запуску П╕вн╕чно-Кримського каналу знадобилося близько 10 рок╕в, аби змити сол╕ з ╜рунт╕в. Думаю, приблизно так╕ ж терм╕ни будуть потр╕бн╕ для в╕дновлення родючост╕ кримських земель сьогодн╕.
- Втрата родючих земель та порушення екобалансу – напевно, не ╓дин╕ насл╕дки згубного впливу на еколог╕чну ситуац╕ю в╕д д╕яльност╕ окупац╕йно╖ влади?
- Значно╖ шкоди навколишньому середовищу завда╓ й потужна м╕л╕таризац╕я п╕вострова. З курортного рег╕ону Крим дедал╕ б╕льше перетворю╓ться на закриту в╕йськову базу, де головн╕ потреби – в╕йськов╕. Звичайно, за таких умов мова про дотримання якихось еколог╕чних норм не йде. Ми ф╕ксу╓мо випадки, коли через буд╕вництво нових в╕йськових об’╓кт╕в або через д╕яльн╕сть в╕йськових РФ в╕дбува╓ться пог╕ршання еколог╕чно╖ ситуац╕╖. Так, ╓ випадки, коли експлуатац╕я в╕йськово╖ техн╕ки чи в╕йськове буд╕вництво призводять до пог╕ршання еколог╕чно╖ ситуац╕╖, в тому числ╕ й у курортних районах Криму.
Сьогодн╕ в соцмережах можна просл╕дкувати, що т╕ мешканц╕ Криму, хто н╕би прихильно сприймав окупац╕йну владу, дедал╕ б╕льше говорять, що еколог╕я п╕вострова фактично знищу╓ться. Вони публ╕кують фотограф╕╖ забруднених паливом пляж╕в, несанкц╕онованих см╕тник╕в ╕ т.д.
- Як╕ еколог╕чн╕ насл╕дки матиме для Азовського та Чорного мор╕в, для сх╕дного узбережжя Криму буд╕вництво кримського мосту?
- Зараз це питання вивчають фах╕вц╕ М╕н╕стерства еколог╕╖ та природних ресурс╕в Укра╖ни. Наск╕льки мен╕ в╕домо, вони готують позов до м╕жнародних суд╕в, який стосуватиметься саме еколог╕чних аспект╕в буд╕вництва мосту, порушення Рос╕╓ю м╕жнародного законодавства в ц╕й царин╕. Але вже ╓ прогнози незалежних еколог╕в, як╕ передбачають надзвичайно негативн╕ насл╕дки для б╕ор╕знома╖ття Азовського моря.
- Окр╕м позов╕в, як╕ стосуються буд╕вництва мосту, чи будуть ╕нш╕ звернення до суд╕в щодо знищення окупац╕йною владою еколог╕╖ Криму?
- Обов’язково. Ми ф╕ксу╓мо, збира╓мо, документу╓мо ус╕ факти. М╕н╕стерство з питань окупованих територ╕й сп╕впрацю╓ з ус╕ма правоохоронними органами в план╕ збору доказ╕в шкоди, яко╖ завдала окупац╕я.

ДОВ╤ДКОВО
Т╕льки факти:
* П╕вн╕чно-Кримський канал забезпечував до 85% потреб Криму в пр╕сн╕й вод╕. У 2014 роц╕ у в╕дпов╕дь на незаконну окупац╕ю Криму Рос╕йською Федерац╕╓ю (насамперед – через тривалий несанкц╕онований заб╕р води, коли незаконна "кримська влада" в╕дмовилася укладати в╕дпов╕дну угоду з Держводагентством ╕ не розраховувалася з боргами за перекачування води – близько 1,5 млн грн, – ред.) Укра╖на перекрила постачання води в Крим.
* У 2017 роц╕ загальна площа зрошуваних земель на територ╕╖ окупованого Криму зменшилась до 14 тисяч гектар╕в, тобто майже в десять раз╕в. До окупац╕╖ площа зрошувальних земель в Криму складала 120-130 тис. га.
* З 2 червня 2018 року одразу в к╕лькох районах Криму – Красногвард╕йському, Нижньог╕рському, Первомайському та Сов╓тському – окупац╕йна влада оголосила режим надзвичайного стану через посуху. За словами представник╕в п╕дконтрольного Рос╕╖ п╕дпри╓мства «Вода Криму», незабаром увесь п╕востр╕в може перейти на режим погодинного водопостачання.
* Прокуратурою Автономно╖ Республ╕ки Крим сп╕льно з╕ сл╕дчим в╕дд╕лом укра╖нського Головного управл╕ння Нац╕онально╖ пол╕ц╕╖ в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим та м╕ст╕ Севастопол╕ проводиться досудове розсл╕дування у крим╕нальному провадженн╕ за фактом порушення правил еколог╕чно╖ безпеки п╕д час буд╕вництва кримського мосту. За даними правоохоронц╕в, буд╕вництво шкодить екосистем╕ Азовського моря, спричинило еколог╕чне забруднення значно╖ територ╕╖ Укра╖ни, завдало непоправно╖ еколог╕чно╖ шкоди п╕вострову Тузла (Укра╖на) та ╕нших тяжких насл╕дк╕в природному середовищу.
* За ╕нформац╕╓ю спец╕ал╕ст╕в ╤нституту водних проблем ╕ мел╕орац╕╖ Нац╕онально╖ Академ╕╖ наук Укра╖ни, ор╕╓нтовн╕ збитки, запод╕ян╕ оточуючому середовищу Чорного та Азовського мор╕в при буд╕вництв╕ кримського мосту, з урахуванням необх╕дност╕ укр╕плення морських берег╕в, становитимуть щонайменше 10 млрд грн.
«Крим ╤нформ»
https://www.ukrinform.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 03.08.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20243

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков