Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 24.08.2018 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 24.08.2018
Оксана Бас-Кононенко, мовознавець: ЯКЩО ЛЮДИ СВОЮ МОВУ НЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ, ТО ПРИЙДЕ ╤НША МОВА, А ЗНАЧИТЬ - ╤НША КРА╥НА

М╕н╕стерство ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Укра╖ни презентувало нову програму "Укра╖нська – це просто!”. В╕дтепер в еф╕р╕ "Х╕т ФМ" профес╕йний ф╕лолог Оксана Бас-Кононенко навчатиме слухач╕в правильно ╕ красиво сп╕лкуватись укра╖нською мовою. ╤н╕ц╕атори проекту спод╕ваються, що згодом невеличк╕ уроки укра╖нсько╖ лунатимуть ╕ на хвилях ╕нших рад╕останц╕й.
Сво╖ми думками про програму та про роль мови у житт╕ кожного з нас доцент кафедри укра╖нсько╖ мови та прикладно╖ л╕нгв╕стики ╤нституту ф╕лолог╕╖ Ки╖вського нац╕онального ун╕верситету ╕м. Т. Шевченка Оксана Бас-Кононенко под╕лилася у бл╕ц-╕нтерв’ю з «Укр╕нформом».

- Оксано Васил╕вно, в╕дтепер щодня о 18.30 на рад╕о ви будете пояснювати сп╕вв╕тчизникам значення тих чи ╕нших сл╕в та висловлювань. Який ефект оч╕ку╓те?
- Я вважаю, що така програма буде корисною. Багато хто хоче говорити укра╖нською, але не насм╕лю╓ться, бо╖ться насм╕шок з того, що говорить некрасиво та неправильно. А ця програма ╖м допомагатиме. Формат, який запропонували колеги з «Х╕т ФМ» (щодня ауд╕оурок тривал╕стю близько 1 хв-ред.) ╓ найкращим. Це справд╕ не нав’язливо, просто, легко та дуже коротко. Ми пропону╓мо ╕ наводимо так╕ слова, як╕ в укра╖нськ╕й та рос╕йськ╕й мовах мають близьке звучання, але р╕зн╕ значення. Вдале ╕ доречне ╖х використання — це справа розум╕ння та доброго волод╕ння мовою. Людина, повертаючись увечер╕ з роботи додому, ув╕мкне рад╕о. Вона розслаблена ╕ слуха╓, а тут раптом невелика ╕нформац╕я, яка н╕ до чого не зобов’язу╓, але пасивно в╕дклада╓ться в голов╕. ╤ при нагод╕ людина використа╓ це знання. Якщо це буде систематично, та ще й на ╕нших рад╕останц╕ях, звичайно, це буде комплексно працювати на загальну користь справи, тобто на розвиток мови.
- Ск╕льки програм вже записали ╕ чи плану╓те робити ╖х ще?
- Ми писали упродовж п╕втора м╕сяця фрагментарно.Я готую матер╕ал, а на рад╕о «Х╕т ФМ» його приводять саме у той формат, який годиться для ц╕╓╖ рад╕останц╕╖. Пот╕м я при╖жджаю ╕ ми запису╓мо. Загалом матер╕алу я готую багато, але не все йде, бо у мене св╕й погляд, а у них ╓ своя редакц╕йна пол╕тика, тому вони ╕ добирають т╕ слова, як╕ ╖м ближче. У будь-якому раз╕ я намагаюся не заглиблюватися у мовознавч╕ тонкощ╕, а просто ╕ доступно подаю матер╕ал. Так ми вже записали 20 програм ╕ працюватимемо дал╕.
- На вашу думку, чи зм╕ню╓ться ситуац╕я з укра╖нською мовою за останн╕ два-три роки?
- Мен╕ зда╓ться, що набагато б╕льше людей прагнуть знати укра╖нську мову, н╕ж ран╕ше. Ми вс╕ зна╓мо ╕ укра╖нську, ╕ рос╕йську. Хто ╕ як ╖х зна╓ — то вже ╕нша справа, бо хтось активно волод╕╓ обома, а хтось пасивно, але ж розум╕╓ ╖х. Зараз настав той час коли люди усв╕домили, що мова — це потужний зас╕б впливу та безпеки власно╖ ╕ безпеки кра╖ни. Державна мова ╓ надзвичайно важливою. Багато хто захот╕в заговорити укра╖нською мовою, але не вс╕ наважуються.
Зрештою, не секрет, що формальним приводом для початку в╕йни став так званий захист рос╕йськомовного населення. Якщо люди свою мову не вважають за потр╕бне використовувати, то м╕сце порожн╕м не буде. Прийде ╕нша мова, а ╕нша мова — це ╕нша кра╖на. ╤ це справд╕ питання безпеки.
- Як ви оц╕ню╓те р╕вень знання укра╖нсько╖ мови у пол╕тик╕в, чиновник╕в топ-р╕вня?
- Звичайно, бажа╓ кращого мовлення наших пол╕тик╕в. Слухати Верховну Раду ╕нколи бува╓ дуже тяжко. Але зрозум╕ло, що це насл╕дки то╖ тривало╖ пол╕тики зближення мов, яка була. Наск╕льки швидко вони зможуть заговорити чистою укра╖нсько╖ мовою? Якщо це буде робитися на р╕вн╕ ентуз╕азму окремих рад╕останц╕й та окремих програм, окремих персонал╕й, то це буде дуже довго ╕ навряд чи принесе той, спод╕ваний результат. Якщо це буде державна пол╕тика, то це буде досить швидко.
- Ви - за лаг╕дну чи за жорстку укра╖н╕зац╕ю?
- Зна╓те, лаг╕дн╕сть - лаг╕дн╕стю, але вже треба якщо не жорстко, то принципов╕ше до цього питання п╕дходити. Ма╓ бути ч╕тко вибудувана система. Мова — державна, отже вона ма╓ функц╕онувати в ус╕х сферах життя держави та ╖╖ народу. Сфера держслужби, сфера масових комун╕кац╕й, сфера пол╕тики, б╕знесу — це все ма╓ бути так, як ╕ в кожн╕й нормальн╕й цив╕л╕зован╕й кра╖н╕.
- Трапляються випадки, коли укра╖номовне населення у громадських м╕сцях, кафе, магазинах робить зауваження сп╕вв╕тчизникам, як╕ розмовляють рос╕йською. На вашу думку, чи треба?
- Я б тут не була такою категоричною. Якщо це у сфер╕ побутового обслуговування, так я й сама роблю зауваження. Коли звертаюся до продавця укра╖нською, а в╕н (або вона) в╕дпов╕да╓ рос╕йською, прошу перейти на державну мову, на мову, яка за замовчуванням повинна бути активною. Вважаю, що не повинна п╕длаштовуватися п╕д продавця, який не зна╓, не хоче або не вм╕╓ говорити державною мовою. На побутовому р╕вн╕ хай сп╕лкуються, як завгодно, хоч косм╕чною мовою.
Я завжди закликаю говорити укра╖нською. Хочете говорити — говор╕ть. Говорити - просто, гарно говорити - непросто. Спочатку буде важко, але згодом все нормал╕зу╓ться ╕ людина почина╓ говорити добре. Кр╕м того, наша мова дуже красива. Рекомендую ус╕м говорити укра╖нською, ╕ чим б╕льше, тим краще.
Олена Собко

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 24.08.2018 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20304

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков