Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.


ЗЕЛЕНСЬКИЙ: РОС╤Я ГОТУ╢ НОВИЙ НАСТУП
Нав╕ть завтра рос╕йськ╕ ракети можуть долет╕ти до будь-яко╖ держави…


╢ВРОПА МА╢ БУТИ ЩИТОМ ДЛЯ УКРА╥НИ
Президентка ╢вропейсько╖ ком╕с╕╖ Роберта Мецола - за п╕дсумками зустр╕ч╕ у Брюссел╕…


НАШ╤Й ╢ВРОП╤ ПОТР╤БНА РЕАЛЬНА ОБОРОННА САМОДОСТАТН╤СТЬ
Виступ Президента Укра╖ни на зас╕данн╕ ╢вропейсько╖ ради.


У ДЕНЬ УКРА╥НСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ МИ ДЯКУ╢МО КОЖНОМУ Й КОЖН╤Й, ХТО СТАВ НА ЗАХИСТ УКРА╥НСЬКО╥ ДЕРЖАВИ ТА СУСП╤ЛЬСТВА
Президент вручив нагороди во╖нам…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2018 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 07.09.2018
УКРА╥НА ПОВ╤ДОМИЛА ООН ТА ОБС╢ ПРО ЕКОЛОГ╤ЧНУ СИТУАЦ╤Ю В ОКУПОВАНОМУ КРИМУ

Окупац╕йна влада Криму, незважаючи на явн╕ ознаки еколог╕чно╖ катастрофи в Армянську, не посп╕ша╓ оголосити надзвичайну ситуац╕ю на п╕востров╕. З метою документування факт╕в порушення прав людини ╕нформац╕я про ситуац╕ю передана до м╕жнародних орган╕зац╕й - ООН, ОБС╢, ВООЗ, Орган╕зац╕╖ Червоного Хреста. Про це на сво╖й стор╕нц╕ в Facebook написав представник Уповноваженого з дотримання прав жител╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим та м. Севастополя ╤сма╕л Хал╕ков.
"Концентрац╕я с╕рчистого анг╕дриду в пов╕тр╕ (на п╕вноч╕ Криму — ред.) перевищила норму. Проте, на ск╕льки ця норма перевищена, жодних даних нема╓. Окупац╕йна влада в особ╕ С.Аксьонова (так званий глава Криму - ред.) заявила, що робота завода «Титан» зупинена на два тижн╕, а також про те, що в школах рег╕ону оголошуються позапланов╕ кан╕кули та д╕тей в╕дправлять до санатор╕╖в. Виклика╓ занепоко╓ння, що до цих п╕р не оголошено надзвичайний стан, не евакуйовують доросле населення, а окупанти продовжують "заспокоювати" людей", - написав Хал╕ков.
За його словами, в аптеках Армянська ╕ Красноперекопська ╕сну╓ деф╕цит медичних препарат╕в ╕ марлевих пов'язок.
"За ╕нформац╕╓ю, яка мен╕ надходить в╕д жител╕в м╕ст Армянськ та Яни Капу (Красноперекопськ), спочатку на дахах будинк╕в, металевих предметах в квартирах утворився маслянистий нал╕т жовтуватого в╕дт╕нку, схожий на ╕ржу. Практично в╕дразу в л╕карнях в дек╕лька раз╕в п╕двищилася к╕льк╕сть звернень в╕д громадян. Основн╕ скарги – кашель, запалення слизово╖ рота, носа, горла та очей. Диву╓, що д╕агноз, який вс╕м ставлять – ОРЗ або алерг╕я. В аптеках деф╕цит абсорбент╕в, марлевих пов’язок та антиг╕стам╕нних препарат╕в", - зазначив Хал╕ков.
В╕н п╕дкреслив, що ознаки еколог╕чно╖ катастрофи видно неозбро╓ним оком: металев╕ реч╕ продовжують покриватися ╕ржею, дерева масово скинули листя (частина вигляда╓ як вигор╕вш╕), в пов╕тр╕ сто╖ть ст╕йкий запах кислоти, на газонах подекуди лежать мертв╕ птахи.
Цю ╕нформац╕ю передадуть до м╕жнародних орган╕зац╕й (ООН, ОБС╢, ВООЗ, Орган╕зац╕я Червоного Хреста), з метою документування факт╕в порушення прав людини. Також звернуться до Прокуратури АРК щодо порушення крим╕нально╖ справи по в╕дношенню до ос╕б, причетних до порушення еколог╕чних прав громадян на тимчасово окупованих територ╕ях Укра╖ни та загрози ╖хньому життю, заявив представник Уповноваженого, п╕дкресливши, що продовжу╓ мон╕торити ситуац╕ю на п╕вноч╕ Криму.
Як пов╕домлялося, у н╕ч з 23 на 24 серпня на п╕вноч╕ Криму стався викид нев╕домо╖ речовини. Спочатку пов╕домляли про викид, який стався на завод╕ «Титан», що продовжу╓ функц╕онувати на окупованому п╕востров╕. Пот╕м з'явилася ╕нформац╕я, що забруднення м╕г спричинити «Кримський содовий завод», ще п╕зн╕ше – п╕дпри╓мство «Бром». 30 серпня м╕сцев╕ кримськ╕ екологи та експерти, як╕ проводили досл╕дження в цьому рег╕он╕, зробили висновок, що джерелом випаровування м╕г стати вм╕ст кислотов╕дст╕йнику завода "Титан" через аномальну спеку та деф╕цит води.
«Укр╕нформ»

ПРИЧИНОЮ Х╤М╤ЧНОГО ВИКИДУ В КРИМУ СТАЛО ВЛУЧЕННЯ
СНАРЯД╤В П╤Д ЧАС В╤ЙСЬКОВИХ НАВЧАНЬ АРМ╤╥ РФ

Укра╖нська розв╕дка з'ясувала, що причиною х╕м╕чних викид╕в на п╕вноч╕ окупованого РФ Криму, за даними Головного управл╕ння розв╕дки М╕н╕стерства оборони Укра╖ни, стало потрапляння снаряд╕в у технолог╕чн╕ ╓мност╕ п╕д час тренувань п╕дрозд╕л╕в збройних сил РФ. Про це пов╕домив на бриф╕нгу в середу речник М╕ноборони Олександр Мотузяник.
За ╕нформац╕╓ю Головного управл╕ння розв╕дки М╕н╕стерства оборони Укра╖ни, в╕йськово-пол╕тичне кер╕вництво РФ вимага╓ пост╕йно нарощувати бойов╕ зд╕бност╕ окупац╕йних в╕йськ, дислокованих в тимчасово окупованому Криму. У зв'язку з цим, командири частин ╕ п╕дрозд╕л╕в ЗС РФ пост╕йно зб╕льшують ╕нтенсивн╕сть проведення занять, тренувань та навчань на територ╕╖ окупованого Кримського п╕вострова. При цьому б╕льш╕сть район╕в для проведення заход╕в бойово╖ п╕дготовки використову╓ться рос╕йськими в╕йськовими без згоди ╕ попереднього ╕нформування кримчан, як╕ безпосередньо там проживають. Зокрема, 13-19 серпня, в ход╕ тренування по прикриттю адм╕н╕стративно╖ меж╕ з Херсонською областю, п╕дрозд╕ли ЗС РФ проводили стр╕льби в районах розташування в╕дст╕йник╕в в╕дход╕в х╕м╕чного виробництва титанового ╕ содового завод╕в. Внасл╕док влучень снаряд╕в, зазначен╕ об'╓кти були пошкоджен╕, що призвело до ╕стотного пог╕ршення еколог╕чно╖ обстановки на вс╕й п╕вноч╕ окупованого Криму. У М╕ноборони зазначають, що рос╕йське окупац╕йне командування намага╓ться приховати масштаб еколог╕чно╖ проблеми ╕ уникнути в╕дпов╕дальност╕ за ╖╖ виникнення, шляхом розповсюдженням у ЗМ╤ помилкових ╕ перекручених пов╕домлень, як╕ дез╕нформують сусп╕льство про реальний стан еколог╕чно╖ небезпеки в Криму.
https://ecology.unian.ua

ОКУПАНТИ ЕКОКАТАСТРОФОЮ У КРИМУ ХОЧУТЬ
РОЗЖАЛОБИТИ КИ╥В ДЛЯ ПОВЕРНЕННЯ ВОДИ НА П╤ВОСТР╤В

Окупанти почали обережне зондування можливост╕ в╕дновлення подач╕ дн╕провсько╖ води в Крим по П╕вн╕чно-Кримському каналу. Про це на сво╖й стор╕нц╕ у Facebook пов╕домив нардеп, голова Меджл╕су кримськотатарського народу Рефат Чубаров. В╕н зазначив, що зараз в якост╕ аргумент╕в, покликаних розжалобити оф╕ц╕йну владу Укра╖ни ╕ м╕жнародне сп╕втовариство, рос╕йськ╕ окупанти використовують насл╕дки еколог╕чно╖ катастрофи, викликано╖ отруйними викидами заводу «Кримський титан». «За твердженням рос╕йських окупант╕в, нестача води для заповнення в╕дст╕йник╕в, мовляв, привела до надм╕рно╖ концентрац╕╖ кислоти, що стало причиною отру╓ння околиць», – зазначив Чубаров. Пол╕тик п╕дкреслив, що ╓диним ефективним заходом для запоб╕гання отру╓нню навколо заводу "Кримський титан" ╓ деокупац╕я Криму та повне припинення укра╖нською владою д╕яльност╕ цього заводу . «При цьому, зазначимо, що справжньою, ледь прихованою метою рос╕йсько╖ окупац╕йно╖ влади, ╓ намагання будь-якою ц╕ною ╕ зусиллями наповнити до зими дн╕провською водою висохл╕ до самого дна водосховища Криму. Зрозум╕ло, що тако╖ можливост╕ окупантам ми не дамо...», – додав Чубаров.
https://ecology.unian.ua

«ЗУПИНКА ДИХАННЯ ╤ СМЕРТЬ» - Х╤М╤К ОЗВУЧИВ
СТРАШН╤ НАСЛ╤ДКИ КАТАСТРОФИ У КРИМУ

Причина еколог╕чно╖ катастрофи у кримському Армянську - авар╕я на завод╕ "Кримський титан". Насл╕дки "х╕матаки" можуть бути критичними для людей. Про це Обозревателю заявив х╕м╕к-еколог Владислав Балинський. За його словами, верс╕я окупац╕йно╖ влади про те, що кримчан труять випаровування з кислотних в╕дст╕йник╕в, де зак╕нчилася пр╕сна вода, неправдива. "Це н╕сен╕тниця ╕ спроба направити хибним шляхом", - каже експерт. На думку Бал╕нського, концентрац╕я с╕рчистого анг╕дриду занадто висока, тому речовина не може бути розведена водою. "Н╕ випаровування, н╕ недоочищен╕ кислотн╕ стоки не можуть створювати таку високу концентрац╕ю. Це газ. Йдеться, швидше за все, про вит╕к концентрованого скрапленого с╕рчистого або с╕рчаного анг╕дриду. ╥х зазвичай перевозять у металевих цистернах або збер╕гають п╕д певним тиском. П╕д впливом тиску ця речовина ста╓ скрапленим. П╕д час розгерметизац╕╖ ╓мност╕ вона перетворю╓ться на газ ╕ виходить у вигляд╕ випар╕в. Так що це вит╕к на самому "Кримському титан╕", це техн╕чна проблема заводу", - упевнений Балинський. На думку х╕м╕ка-еколога, симптоми жител╕в Армянська в╕дпов╕дають тому, що в пов╕тр╕ присутн╕й с╕рчистий анг╕дрид. Вранц╕ речовина випада╓ у вигляд╕ роси, але це вже кислотна роса. Вона вплива╓ на метал, окислю╓ться, зв╕дси такий коричневий нал╕т. Листя рослин в╕дразу ста╓ тьмяними, в'яне ╕ скручу╓ться. А у людей з'явля╓ться кашель, подразнення та оп╕ки дихальних шлях╕в. "В атмосфер╕ речовина з'╓дну╓ться з водою ╕ перетворю╓ться на с╕рчисту кислоту у вигляд╕ аерозолю, а дал╕ ця сум╕ш ста╓ с╕рчаною кислотою. Вона дуже токсична, припустима гранична норма 0,5 мг на куб м. Ми спостер╕га╓мо вищу концентрац╕ю ц╕╓╖ кислоти. Тому у людей кашель, подразнен╕ слизов╕ дихальних шлях╕в, червон╕ють оч╕. При потраплянн╕ на слизову кислота виклика╓ оп╕ки. У людей з'явля╓ться кон'юнктив╕т, фаринг╕т, бронх╕т, х╕м╕чн╕ запалення леген╕в. Найважч╕ насл╕дки - це зупинка дихання ╕ смерть", - говорить Балинський. Ц╕ захворювання виникають в╕дразу. Але ╕сну╓ ╕ пер╕од накопичення, п╕сля якого також можуть розвиватися захворювання. У природ╕ ця кислота швидко нейтрал╕зу╓ться ╕ утворю╓ сол╕ с╕рки, як╕ також накопичуються ╕ можуть бути токсичними, викликати отру╓ння у людей.
Як пов╕домляв УН╤АН, в окупованому Армянську сталася еколог╕чна катастрофа через викиди на "Кримському титан╕". В н╕ч на 25 серпня жител╕ м╕ста в╕дчули нездужання, нудоту, запаморочення ╕ головний б╕ль. У багатьох з'явився кашель, люди скаржилися на печ╕ння в нос╕ ╕ дихальних шляхах, а також висип. Кислотн╕ викиди д╕йшли ╕ до материково╖ Укра╖ни, так╕ сам╕ симптоми почали з'являтися у жител╕в Каланчака ╕ села Преображенське. Т╕льки на 11-й день окупац╕йна влада п╕вострова закрила дитсадки ╕ школи, а д╕тей в╕дправляють в санатор╕╖ до моря. "Кримський титан" ма╓ зупинити роботу на два тижн╕.

ЯК ВИКИДИ НА «КРИМСЬКОМУ ТИТАН╤» ВПЛИНУЛИ
НА ЕКОЛОГ╤ЧНИЙ СТАН ХЕРСОНСЬКО╥ ОБЛАСТ╤?

Еколог╕чно╖ катастрофи через авар╕ю на завод╕ нема╓, запевня╓ голова Херсонсько╖ обласно╖ ради Владислав Мангер. За його словами, екологи ви╖хали на територ╕ю ймов╕рного забруднення та взяли проби води, пов╕тря, ╜рунту. Результати анал╕з╕в будуть згодом. Але, на перший погляд, еколог╕чних проблем вони там не побачили. Про це Мангер написав на сво╖й стор╕нц╕ у Фейсбук.
«Ми одразу вирушили на м╕сце забруднення. З нами були представники вс╕х еколог╕чних служб, аби взяти проби води, пов╕тря, ╜рунту тощо.  Дещо заспоко╖ло те, що нав╕ть на перший погляд спец╕ал╕стам не кинулися в оч╕ ознаки еколог╕чно╖ катастрофи, що насува╓ться. Проте все ж таки проби взяли. Результати знатимемо трохи згодом. Хочу вс╕х заспоко╖ти: ми триматимемо ситуац╕ю на контрол╕. Нараз╕ жителям област╕ лякатися н╕чого», — написав Мангер.
Директор Департаменту еколог╕╖ ╕ природних ресурс╕в Херсонсько╖ ОДА Юр╕й Попутько в коментар╕ Громадському рад╕о зазначив: висновки щодо насл╕дк╕в авар╕╖ зробить  лише п╕сля досл╕джень. «Зараз я н╕чого не можу сказати ╕з стов╕дсотковою гарант╕╓ю. Департаментом еколог╕╖ ╕ ус╕ма контролюючими структурами в╕дпов╕дно до р╕шення ком╕с╕╖ з техногенно-еколог╕чно╖ безпеки був орган╕зований в╕дб╕р проб. Чека╓мо результат╕в анал╕зу. П╕сля цього буде якась ╕нформац╕я», — сказав Юр╕й Попутько.
Голова Присивасько╖ об’╓днано╖ територ╕ально╖ громади Серг╕й Кл╕щевський говорить, що ╖хн╕ жител╕ впливу викид╕в не в╕дчули. Хоча населен╕ пункти розташован╕ неподал╕к в╕д «Кримського Титану». «Учора до нас при╖здили спец╕ал╕сти, проводили зам╕ри. Шк╕дливих викид╕в не було виявлено, скарг не було. Вчора у нас працювала робоча група з област╕, при╖здив губернатор. При╖жджали представники лаборатор╕й. У наш╕й сторон╕ н╕чого поганого не виявлено», — каже Серг╕й Кл╕щевський. Сам Кл╕щевський живе в сел╕ Григор╕вка. Воно також поблизу заводу. Але там, за його словами, не «гор╕ла» городина, як у Криму, не було п╕дозр╕ло╖ речовини на вулиц╕. До того ж, б╕ля Григор╕вки один з найпопулярн╕ших туристичних об’╓кт╕в Херсонсько╖ област╕ – Лимур╕йське озеро. Його вода м╕стить сол╕ ╕ гряз╕, як╕ вважаються ц╕лющими.
Вт╕м, не вс╕ згодн╕ ╕з тим, що викиди на «Кримському Титан╕» не мали негативних насл╕дк╕в. Зокрема, херсонський еколог Володимир Шелудько говорить, це п╕дпри╓мство потенц╕йно небезпечне ╕ вже багато рок╕в ╓ джерелом дуже серйозних проблем для Херсонщини. А недавн╕й викид шк╕дливих речовин – лише один з прояв╕в серйозного системного негативного явища. «Тут треба говорити не про поодинокий ╕нцидент, а про ситуац╕ю, яка пог╕ршу╓ться щодня. Якщо говорити про захворюван╕сть, то по ц╕лому ряду хвороб, поширених у селах, розташованих поруч ╕з «Титаном» як у Херсонськ╕й област╕, так ╕ в Криму, то ╓ чимало больових точок. ╤ по онкозахворюванням, ╕ по хворобам серця, орган╕в дихання… Там – ц╕лий «букет», за яким ми перевищу╓мо середньоукра╖нськ╕ показники», — каже Володимир Шелудько. Еколог нагаду╓, що мешканц╕ Чаплинського району Херсонсько╖ област╕ вже давно скаржилися влад╕ на еколог╕чн╕ проблеми через роботу «Кримського титана». Наприклад, в 2013-му роц╕ п╕д час «Прямо╖ л╕н╕╖» з колишн╕м президентом В╕ктором Януковичем до нього звернувся з╕ скаргою школяр Сашко Тимошенко з села Першокостянтин╕вка Чаплинського району. В╕д екс-президента отримав об╕цянку, що ситуац╕я буде у нього на особистому контрол╕. Однак в╕дтод╕ н╕чого не зм╕нилося.
Нагада╓мо, 27 серпня рос╕йськ╕ ЗМ╤ пов╕домили, що на п╕вноч╕ окупованого Криму стався викид в атмосферу нев╕домо╖ речовини. Тод╕ ж на дахах будинк╕в та на лист╕ дерев у м╕ст╕ Армянську утворився маслянистий нал╕т, металев╕ предмети покрилися липкою ╕ржею, жител╕ скаржилися на перш╕ння в горл╕. Наступного дня «Служба прав споживач╕в» РФ заявила, що жителям окупованого п╕вострова н╕чого не загрожу╓. Вт╕м, згодом представник так звано╖ «влади» окупованого Криму ╤гор Михайличенко пов╕домив, що ймов╕рною причиною викиду нев╕домо╖ речовини в окупованому Криму стали випари вм╕сту кислотонакопичувача, який використову╓ завод «Кримський Титан».
Громадське рад╕о

ЕКОЛОГ╤ЧНА КРИЗА В КРИМУ: УРЯДОВА КОМ╤С╤Я ЗНАЙШЛА ПРИЧИНУ

Причиною негативного впливу кримського заводу "Титан" на навколишн╓ середовище ╕ здоров'я людей ╓ щоденн╕ викиди в атмосферу, а не кислотний накопичувач, як пов╕домлялося ран╕ше. Про це пов╕домив заступник м╕н╕стра еколог╕╖ та природних ресурс╕в Укра╖ни В╕ктор Вакараш п╕сля ознайомлення очолювано╖ ним делегац╕╖ урядово╖ м╕жв╕домчо╖ робочо╖ групи ╕з ситуац╕╓ю, що склалася у населених пунктах Каланчацького ╕ Чаплинського район╕в Херсонщини, що розташован╕ неподал╕к в╕д кримського заводу "Титан".
"На перший погляд, причина не в накопичувач╕. Головна причина - викиди. Головна причина т╕льки в цьому. Це однозначно не випарювання (з кислотного накопичувача заводу "Титан" - ред.)", - циту╓ його "Укр╕нформ".
Чиновник зазначив, що до такого висновку прийшли укра╖нськ╕ фах╕вц╕, як╕ в╕дв╕дали Херсонщину. За його словами, експерти в╕д╕брали на ц╕й територ╕╖ проби ╜рунт╕в.
"Можливо, на понед╕лок-в╕второк ми будемо мати анал╕зи в╕д╕браних ╜рунт╕в, ╕ тод╕ можна буде говорити, як воно вплинуло на ╜рунти", - додав заступник м╕н╕стра.
Вакараш зазначив, що Укра╖на може лише дипломатичним шляхом вир╕шити еколог╕чну проблему, спричинену "Титаном".
"Укра╖нська сторона не ма╓ н╕якого впливу на "Титан". Будемо думати, як д╕яти по дипломатичних каналах, цим будуть займатися дипломати. Я допов╕м (про висновки робочо╖ групи - ред.), ╕ будуть прийматися р╕шення на вищому р╕вн╕", - сказав в╕н.
Що ж до можливост╕ п╕дключення Укра╖ною до розв'язання проблеми з "Титаном" в╕дпов╕дних структур ╢вропейського Союзу, то як заявив Вакараш, "вони про це вже знають, ╕ я думаю, що вони ц╕╓ю справою займаються".
На думку заступника м╕н╕стра, ╢С в питанн╕ заводу "Титан" не зд╕йснюватиме тиск на Рос╕ю.
"Там ╓ зовс╕м ╕нш╕ важел╕, яким чином працювати (для вир╕шення дано╖ проблеми - ред.). Дипломати будуть працювати", - наголосив в╕н.
За словами голови Херсонсько╖ ОДА Андр╕я Горд╓╓ва, у ком╕с╕╖ уряду ╓ дв╕ верс╕╖, чим спричинен╕ шк╕длив╕ викиди в атмосферу на завод╕ "Титан".
"На сьогодн╕ дв╕ верс╕╖. Перша - те, що в них зм╕нилося кер╕вництво заводу, ╕ ╓ людський фактор, ╕ там ще корпоративний конфл╕кт. ╤ друга верс╕я - це те, що у вод╕, яку вони качають з-п╕д земл╕ (для потреб заводу - ред.), п╕шла засолен╕сть, ╕ ця засолен╕сть вплинула на ф╕льтри, вплинула на зап╕рне обладнання, яке сьогодн╕ фактично робить викиди напряму в атмосферу з перевищенням гранично допустимих норм по багатьох компонентах", - сказав Горд╓╓в.
За його словами, ц╕ дв╕ верс╕╖ зараз перев╕ряються.
Ран╕ше у М╕нооборони Укра╖ни заявили, що викид х╕м╕чних речовин на територ╕╖ окупованого Криму трапився через в╕йськових Збройних сил Рос╕╖, як╕ на тренуваннях обстр╕ляли в╕дст╕йники в╕дход╕в титанового та содового завод╕в.
Як пов╕домлялося, на п╕вноч╕ окупованого Криму в Армянську стався викид нев╕домо╖ речовини в атмосферу. Через нього утворився маслянистий нал╕т на дахах будинк╕в ╕ лист╕ дерев.
Укра╖нськ╕ прикордонники неподал╕к в╕д КПВВ "Чаплинка" заф╕ксували наявн╕сть токсичних речовин в пов╕тр╕. В╕йськовослужбовц╕, як╕ патрулюють адм╕нмежу з Кримом у Херсонськ╕й област╕ скаржилися на головний б╕ль, нудоту, перш╕ння в рот╕.
4 вересня окупанти вир╕шили припинити на два тижн╕ роботу заводу "Титан" у Армянську. Так званий "глава республ╕ки" Серг╕й Аксьонов також вир╕шив в╕дправили з м╕ста вс╕х д╕тей шк╕льного та дошк╕льного в╕ку.
Поясню╓ться, що в м╕ст╕ перевищила норму концентрац╕я с╕рчистого анг╕дриду.
Укра╖нський омбудсмен Людмила Ден╕сова звернулася до установ ООН ╕з закликом звернути увагу на р╕зке пог╕ршення еколог╕чно╖ ситуац╕╖ в окупованому РФ Криму.
https://www.pravda.com.ua

КРИМСЬК╤ ЕКОЛОГИ НАЗВАЛИ СВОЮ ВЕРС╤Ю ЗАБРУДНЕННЯ НАВКОЛО «ТИТАНУ»

Кримськ╕ екологи стверджують, що причиною перевищення гранично допустимо╖ концентрац╕╖ небезпечних х╕м╕чних речовин у пов╕тр╕ може бути пролом, що утворився в кислотному накопичувач╕ заводу "Титан" в окупованому Криму.
Про це у Facebook пов╕домив "Кримський центр еколог╕чного благополуччя".
"За словами нашого м╕сцевого пров╕дника, води в накопичувач╕ було значно б╕льше ще 2 тижн╕ тому. Вчора ми ╖╖ практично не спостер╕гали. Чи могло статися таке стр╕мке випаровування? Одним з наших спец╕ал╕ст╕в висловлено припущення, що з тих чи ╕нших причин, м╕г утворитися пролом у пород╕, ╕ вода могла п╕ти вглиб", - кажуть кримськ╕ експерти-екологи, як╕ напередодн╕ ви╖жджали в Армянськ на територ╕ю кислотонакопичувача з метою громадського мон╕торингу еколог╕чно╖ ситуац╕╖.
Вони розпов╕ли про проведен╕ зам╕ри вм╕сту шк╕дливих речовин у пов╕тр╕.
"Прилад показав перевищення SO3 (с╕рчистий анг╕дрид) вище крайн╕х значень, що п╕ддаються зам╕ру нашим приладом (200 мкг на куб. м) при ГДК (гранично допустима концентрац╕я - ред.) 10 мкг на куб.м", - йдеться в пов╕домленн╕.
При цьому учасники, як╕ проводили зам╕ри зазначають, що "слизов╕ дихально╖ системи почали в╕дчувати гостр╕ "алерг╕чн╕ реакц╕╖". 
Воно пов╕домили ╕ про сл╕ди шк╕дливо╖ д╕╖ на рослинн╕сть, починаючи з територ╕╖ Джанкою, де в садах м╕сцевих жител╕в спостер╕галися сл╕ди пошкоджень на лист╕.
Кримськ╕ екологи вважають, що потр╕бно прид╕лити найпильн╕шу увагу досл╕дженню водопров╕дно╖ води та ╕нших водних джерел у рег╕он╕.
Як пов╕домлялося, Головне управл╕ння розв╕дки М╕н╕стерства оборони Укра╖ни заявило, що в ход╕ стр╕льб, як╕ проводилися рос╕йськими в╕йськовими 13-19 серпня в районах розташування в╕дст╕йник╕в в╕дход╕в х╕м╕чного виробництва титанового ╕ содового завод╕в, зазначен╕ об'╓кти п╕сля влучення в них снаряд╕в були пошкоджен╕.
У н╕ч на 24 серпня в окупованому Криму в м╕ст╕ Армянську сталися викиди нев╕домо╖ отруйно╖ речовини, що призвело до р╕зкого пог╕ршення здоров'я м╕сцевих жител╕в, а також жител╕в прилеглих район╕в Херсонсько╖ област╕. Кр╕м того, на металевих предметах, деревах, дахах будинк╕в ╕ нав╕ть усередин╕ прим╕щень утворився маслянистий нал╕т з жовто-зеленим в╕дт╕нком.
На розташованому там завод╕ "Титан" оголилося 42 квадратн╕ к╕лометри кислотного накопичувача п╕дпри╓мства.
Т╕льки на 12-й день еколог╕чно╖ катастрофи "влада" Криму "припинила" на два тижн╕ роботу заводу "Титан" в Армянську. Д╕тей шк╕льного в╕ку ╕ дошк╕льнят з матерями розпорядилися в╕дправити у санатор╕╖.
У Херсонськ╕й област╕ працю╓ урядова робоча група, яка розсл╕ду╓ ситуац╕ю ╕з забрудненням територ╕й, наближених до розташованого в анексованому Криму заводу "Титан", де сталися викиди х╕м╕чних речовин.
Президент Укра╖ни Петро Порошенко заявив, що еколог╕чна катастрофа на завод╕ "Титан" в Армянську сталася через д╕╖ рос╕йських в╕йськових, як╕ п╕д час тренувань зруйнували екозахисн╕ механ╕зми.
Оф╕с Уповноваженого Верховно╖ Ради Укра╖ни з прав людини передав ╕нформац╕ю про викиди шк╕дливих речовин в район╕ Армянська в ООН, ОБС╢, ВООЗ ╕ М╕жнародний Ком╕тет Червоного Хреста.

УКРА╥НЦЯМ НЕ РАДЯТЬ ╥ЗДИТИ ДО ОКУПОВАНОГО КРИМУ ЧЕРЕЗ ВИКИДИ НА «ТИТАН╤»

М╕н╕стерство з питань тимчасово окупованих територ╕й та внутр╕шньо перем╕щених ос╕б заклика╓ утриматись в╕д по╖здок до окупованого Криму через викид х╕м╕чних речовин на завод╕ "Титан". В╕дпов╕дне звернення в╕домство поширило у соцмережах.
"Зважаючи на викид в атмосферу х╕м╕чних речовин, що стався на завод╕ "Кримський титан" (м. Армянськ) та в╕дсутн╕сть д╕й щодо захисту ╕ дотримання прав населення окупованого Криму з боку рос╕йсько╖ окупац╕йно╖ адм╕н╕страц╖╕, безд╕яльност╕ РФ щодо л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в техногенно╖ катастрофи, М╕н╕стерство з питань тимчасово окупованих територ╕й та внутр╕шньо перем╕щених ос╕б Укра╖ни зверта╓ться до громадян Укра╖ни з проханням найближчим часом утриматись в╕д по╖здок на тимчасово окуповану територ╕ю АР Крим та м. Севастополя", - йдеться у зверненн╕.
У МТОТ також порекомендували в раз╕ нагально╖ необх╕дност╕ по╖здки п╕д час перетину при перетин╕ КПВВ звернутись до представник╕в Державно╖ служби з надзвичайних ситуац╕й, що чергують на КПВВ, для отримання ╕ндив╕дуальних засоб╕в захисту.
Як пов╕домляв «Укр╕нформ», у м╕ст╕ Армянськ в анексованому Рос╕╓ю Криму у н╕ч на 24 серпня сталися викиди нев╕домо╖ отруйно╖ речовини, що призвело до р╕зкого пог╕ршення здоров'я м╕сцевих жител╕в ╕ особливо д╕тей. Кр╕м того, на металевих предметах, деревах, дахах будинк╕в ╕ нав╕ть усередин╕ прим╕щень утворився маслянистий нал╕т з жовто-зеленим в╕дт╕нком.
У Херсонськ╕й област╕ також було заф╕ксовано факти х╕м╕чного забруднення пов╕тря й грунту.
Лише на 12-й день еколог╕чно╖ катастрофи "влада" Криму "припинила" на два тижн╕ роботу заводу "Титан" в Армянську. Д╕тей шк╕льного в╕ку ╕ дошк╕льнят з матерями розпорядилися в╕дправити до санатор╕╖в.
Оф╕с уповноваженого Верховно╖ Ради з прав людини передав ╕нформац╕ю про викиди шк╕дливих речовин в район╕ Армянська на п╕вноч╕ анексованого Рос╕╓ю Криму в ООН, ОБС╢, ВООЗ ╕ М╕жнародний ком╕тет Червоного Хреста.
Президент Петро Порошенко заявив 6 вересня на зас╕данн╕ РНБО, що викид на завод╕ "Титан" в Армянську стався через те, що внасл╕док тренувань рос╕йських в╕йськових були зруйнован╕ еколог╕чн╕ захисн╕ механ╕зми.
https://www.ukrinform.ua

УКРА╥НА ТИМЧАСОВО ЗАКРИВА╢ КПВВ «КАЛАНЧАК»
╤ «ЧАПЛИНКА» НА АДМ╤НМЕЖ╤ З ОКУПОВАНИМ КРИМОМ

Контрольн╕ пункти в’╖зду-ви╖зду "Каланчак" та "Чаплинка" на адм╕н╕стративн╕й меж╕ з тимчасово окупованим Кримом через пог╕ршення еколог╕чно╖ ситуац╕╖ тимчасово призупиняють роботу. Про це пом╕чник голови Державно╖ прикордонно╖ служби Олег Слободян написав на сво╖й стор╕нц╕ у Facebook.
«З метою збереження життя та здоров’я персоналу Держприкордонслужби та громадян, як╕ проживають б╕ля адм╕нмеж╕ ╕ сл╕дують через КПВВ, у зв’язку з небезпечною еколог╕чною ситуац╕╓ю, яка склалася на завод╕ «Титан» на територ╕╖ тимчасово окупованого Криму, прийнято р╕шення про тимчасове припинення роботи контрольних пункт╕в в’╖зду-ви╖зду «Каланчак» та «Чаплинка»», - заявив в╕н. За даними Слободяна, перетнути адм╕нмежу з тимчасово окупованим Кримом можна буде лише через КПВВ «Чонгар», який працю╓ в штатному режим╕. Також Слободян уточнив, що в тимчасово закритих КПВВ прикордонники продовжать нести службу, проте пропуск громадян та транспортних зд╕йснюватимуть лише в екстрених випадках та у раз╕ гостро╖ потреби. Разом з тим в╕н пов╕домив, що громадяни Укра╖ни з окупованого п╕вострову, як╕ будуть прагнути врятуватися в╕д стих╕йного лиха на материков╕й Укра╖н╕, оформлятимуться за спрощеною процедурою.
www.unian.ua

ПРОБИ Б╤ЛЯ «ТИТАНУ» У КРИМУ СВ╤ДЧАТЬ ПРО ВИКИД Х╤М╤КАТ╤В У ВОДУ

Результати перших проб води поблизу заводу “Титан” в окупованому Криму показали, що був р╕зкий викид забруднюючих речовин у водний об'╓кт.
Про це сказав м╕н╕стр з питань тимчасово окупованих територ╕й та ВПО Вадим Черниш, пов╕домля╓ прес-служба в╕домства.
«В╕дпов╕дна ком╕с╕я взяла к╕лька проб б╕ля с. Преображенка - поблизу адм╕н╕стративно╖ меж╕ з боку Херсонсько╖ област╕, це майже впритул до титанового заводу, тому що частина кислотонакопичувач╕в розм╕щен╕ на територ╕╖ Херсонсько╖ област╕. Результати перших проб вчора були готов╕, це проби води. Результат показав, що показник х╕м╕чного споживання кисню перевищу╓ в 6 раз╕в. Це означа╓, що був р╕зкий викид забруднюючих речовин у водний об'╓кт», - зазначив м╕н╕стр.
В╕н також уточнив, що у людей, як╕ проживають на тимчасово окупован╕й територ╕╖, через в╕тер у в╕дпов╕дному напрямку ╓ ознаки ураження дихальних шлях╕в.
«Виходячи з результат╕в анал╕з╕в пов╕тря, ми дума╓мо, що це був с╕рчастий анг╕дрид. Це частково поясню╓ зм╕ну кольору ╕ пошкодження поверхонь побутових предмет╕в та транспортних засоб╕в, як╕ спостер╕гались в Армянську ╕ в навколишн╕х населених пунктах в окупованому Криму»,- в╕дм╕тив Черниш.
При цьому м╕н╕стр зауважив, що не став би пор╕внювати ситуац╕ю з кримським «Титаном» та авар╕╓ю на ЧАЕС.
 «Я хочу наголосити на тому, що це х╕м╕чне п╕дпри╓мство, його в╕дходи не рад╕оактивн╕. Це п╕дпри╓мство небезпечне тим, що в нього небезпечне виробництво, тому його пост╕йно необх╕дно мон╕торити щодо дотримання технолог╕╖ виробництва. Одна з верс╕й про вибух снаряду ма╓ бути перев╕рена службою розв╕дки. На нашу думку, це, насамперед, неправильне застосування технолог╕чних процес╕в виробництва та поводження з в╕дходами», - заявив в╕н.
Разом з тим, оч╕льник М╕нТОТ наголосив, що окупац╕йна влада РФ прихову╓ в╕д населення та м╕жнародно╖ сп╕льноти, в╕д Укра╖ни реальний стан справ.
«Це нас ╕ бентежить. Ми не зна╓мо, можливо це комплексна проблема. Насправд╕, окупац╕йна влада могла б оприлюднити показники того обладнання, яке там встановлене, але така ╕нформац╕я не нада╓ться в розпорядження громадськост╕ ╕, звичайно, орган╕в влади Укра╖ни», - додав м╕н╕стр.
Також Черниш звернувся до жител╕в Херсонщини ╕ запевнив, що ситуац╕я п╕д контролем ╕ загрози, яка би потребувала евакуац╕╖ населення област╕ та особливо╖ повед╕нки населення з точки зору захисту життя ╕ здоров'я в ситуац╕╖, що склалася, нема╓.
Як пов╕домили 4 вересня рос╕йськ╕ ЗМ╤, роботу заводу "Титан" вир╕шили зупинити на два тижн╕. Д╕тей м╕ста Армянська шк╕льного в╕ку та дошк╕льнят з матерями в╕дправили до санатор╕╖в.
https://www.ukrinform.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2018 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20357

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков