Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2018 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#37 за 14.09.2018
КОЛИ НАСТА╢ «БАБИНЕ Л╤ТО»

Наш╕ традиц╕╖

Бува╓, що вересень видасться довол╕ погожим. Сонце прип╕ка╓, наче вл╕тку. Ц╕ дн╕ у народ╕ називають “бабиним л╕том”. Але етнографи вважають, що воно припада╓ лише на пер╕од з 14 по 21 вересня. Чому саме у цей час, поясню╓ легенда.
...Колись, дужа давно, у ц╕ дн╕ стався сильний холод, а плоди у садах були з╕бран╕ не вс╕. Тод╕ ж╕нки (щоправда, вульгарно називати “баби”) з╕бралися ╕ почали молити Бога, щоб Всевишн╕й повернув тепло. Раптом справд╕ потепл╕ло, ╕ господин╕ вчасно з╕брали плоди. З тих п╕р тиждень п╕сля Семена називають “бабиним л╕том”. Воно завершу╓ться на Другу Пречисту.
╤сну╓ ще одна ц╕кава верс╕я. Здеб╕льшого на початку осен╕ почина╓ л╕тати тонке павутиння. Тепер в╕домо, що це павутиння виробляють маленьк╕ павучки, яке носить ╖х за в╕тром; випускають його до тих п╕р, поки воно не прилипне до кущика, деревця, сухо╖ травички тощо. У давн╕ш╕ часи походження цих “ср╕бних ниток” не було зрозум╕лим. Язичники ╖х появу пов'язували з д╕яльн╕стю сво╖х божеств ╕, за в╕руваннями, вони вкрили павутинням усю землю, що людин╕ н╕де не можна було ступити. З утвердженням християнства з'явилися нов╕ апокриф╕чн╕ легенди, ╕ появу цих “ср╕бних ниток” стали приписувати Богу ╕ Богородиц╕. В╕дтак — у селянськ╕й св╕домост╕ павутиння вже асоц╕ювалося з початком ос╕нн╕х ж╕ночих (бабських) роб╕т: шиттям, пряд╕нням, в'язанням, вишиванням, тобто тих, що пов'язанн╕ з нитками.

ПОЛОЖЕННЯ ПОЯСА ПРЕСВЯТО╥ БОГОРОДИЦ╤

Свято Положення чесного пояса Пресвято╖ Владичиц╕ нашо╖ Богородиц╕, яке завжди в╕дзнача╓мо 13 вересня, - останн╓ у церковному роц╕. Адже наступного дня, коли вшановують Симеона Стовпника, розпочина╓ться новий церковний р╕к...
Було це в часи правл╕ння ╕мператора Лева IV Ф╕лософа (886-912 роки). Його дружина Зоя важко захвор╕ла, що нав╕ть найславн╕ш╕ л╕кар╕ В╕зант╕╖ н╕чого не могли вд╕яти. Тод╕, п╕сля довгих щирих молитов, цариця удосто╖лася Божого об'явлення, що одужа╓, коли на не╖ покладуть чудесний Пояс Пресвято╖ Богородиц╕. Цей пояс ╕мператор Аркад╕й (395-408 роки правл╕ння) перен╕с ╕з ╢русалима до Царгорода, а його дочка Свята Пульхер╕я зложила безц╕нну р╕ч в золотому ковчез╕ у церкв╕ Пресвято╖ Богородиц╕. ╤ коли Бог об'явив цариц╕ Зо╖, що ма╓ шукати порятунок саме у цьому пояс╕, то Царгородський патр╕арх в╕дкрив ковчег ╕ знайшов рел╕кв╕ю неушкодженою. Пояс поклали на хвору царицю — ╕ вона в╕дразу одужала.
Пот╕м чудесний пояс знову поклали у ковчег ╕ запечатали царською печаткою. А на честь дива було встановлене церковне свято.

СЕМЕН╤В ДЕНЬ

14 вересня християни сх╕дного обряду вшановують преподобного Симеона Стовпника ╕ його мат╕р, благочестиву Марфу. У народ╕ це свято називають днем Семена, Семен╕в день. Воно знамену╓ початок нового церковного року.
Симеон Стовпник до в╕с╕мнадцяти рок╕в служив чабаном у сво╖х багатих родич╕в. Згодом та╓мно вт╕к до монастиря. Започаткував новий вид чернечого подвижництва — стовпництво. На стовп╕, заввишки 4 метри, облаштував “площадку” ╕ пров╕в там майже 50 рок╕в, в╕ддаючись молитв╕, строгому посту. Бог над╕лив його даром пророцтва, здатн╕стю читати чуж╕ думки. Прожив старець 80 рок╕в. Помер у V стол╕тт╕.
За козацьких час╕в у цей день хлопц╕в уперше садовили на коней; проводили пострижини — це важлива под╕я у житт╕ молодого вояка. Хоча, як стверджують ╕сторики й етнографи, така традиц╕я сяга╓ ще княжих час╕в.
Побуту╓ пов╕р'я, що на Семена зл╕таються в очерет горобц╕, а чорти там м╕ряють ╖х на м╕рки: виходить, що все, що в м╕рц╕, належить чорту, а поза м╕ркою — людин╕. Начебто саме тому п╕сля 14 вересня горобц╕в б╕ля людських осель менша╓...
У цей день колись починалися вечорниц╕ (ще ╖х називали — ос╕нн╕ вечорниц╕). В╕д Семена господар╕ копали картоплю. Роботу намагалися завершити до Друго╖ Пречисто╖ — 21 вересня. За народними уявленнями, якщо спекти щойно викопану картоплю ╕ погр╕ти нею руки, то вони не будуть мерзнути всю зиму.
У народ╕ кажуть:
- Якщо в цей день сонячно ╕ тепло, то бабине л╕то буде теплим.
- Якщо погода видалась похмурою, то к╕лька дн╕в дощитиме, а дал╕ ос╕нь буде сухою.

ВШАНУВАННЯ МУЧЕНИК╤В Й НЕОПАЛИМО╥ КУПИНИ

17 вересня, за церковним календарем, вшанову╓мо пам'ять Святого мученика Вавила — никомид╕йського учителя ╕ з ним 84 д╕тей.
Святий Вавило прийняв мученицьку смерть у часи правл╕ння ╕мператора Максим╕ана (III ст.). В╕н був учителем у м╕ст╕ Никомид╕╖ ╕ навчав дов╕рених йому д╕тей так щиро, що 84 з них, яких разом з учителем привели на суд язичник╕в, прилюдно визнали Христа-Спасителя, перетерп╕ли вс╕ муки: биття, шматування т╕ла, а п╕сля тортур в╕дважно прийняли смерть в╕д меча. Такою ж смертю загинув ╕ Святий Вавило. Т╕ла мученик╕в перевезли до В╕зант╕╖, де поховали ╖х за християнським звича╓м. З ус╕х д╕тей, як╕ загинули разом ╕з Вавилою, збереглися ╕мена лише двох хлопц╕в — Аммон╕й ╕ Донат.
У цей же день — свято ╕кони Неопалима купина. ╥й приписують чудод╕йництво ╕ вважають, що вона може погасити пожежу, якщо обнести ╖╖ навколо вогню. У давнину, коли зжатий хл╕б стояв у копах, селяни з Неопалимою купиною та з ╕коною Пантелеймона обходили поля, щоб блискавка не спопелила хл╕б.
Контури ц╕╓╖ ╕кони (восьмикутна з╕рка) ╓ емблемою укра╖нських пожежник╕в.
Тарас ЛЕХМАН


 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #37 за 14.09.2018 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=20377

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков