Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2019 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 24.05.2019
СВ╤Т РОЗУМ╤╢ ПРАГНЕННЯ УКРА╥НИ ДО ЗМ╤Н, АЛЕ МЕТОДИ СПРИЙМА╢ КРИТИЧНО

Анал╕зу╓мо м╕жнародну реакц╕ю на останн╕ под╕╖ в Укра╖н╕ — розпуск Верховно╖ ради та перш╕ оф╕ц╕йн╕ заяви ╕ кадров╕ призначення Президента

Св╕т ╕з зац╕кавлен╕стю “пригляда╓ться” до зм╕н, як╕ в╕дбуваються на укра╖нському владному Ол╕мп╕. Зв╕сно ж, багато анал╕зу╓. Та поки що (природно) мало “говорить”: ма╓мо лише так би мовити “фрагментарн╕” заяви. ╤ то - за винятком прив╕тань на адресу Володимира Зеленського п╕сля ╕навгурац╕╖ - р╕вень “коментатор╕в” не на найвищий. Та й у св╕тових ЗМ╤ укра╖нська тема не “в топ╕”, поступаючись невизначеност╕ довкола Брекз╕т, можлив╕й “гаряч╕й фаз╕” протистояння з ╤раном, ймов╕рним впливам на глобальну економ╕ку американсько-китайського торговельного протистояння ╕ деяким ╕ншим важливим питанням м╕жнародного порядку денного. Хоча й говорити про те, що в пер╕од зм╕ни влади ╕ продовження рос╕йсько╖ агрес╕╖ на Донбас╕ ми опинилися “на ╕нформац╕йних задв╕рках”, також не можна. Про Укра╖ну ╕ перш╕ кроки ново╖ укра╖нсько╖ влади у св╕т╕ так чи ╕накше згадують щодня. Прим╕ром, про ситуац╕ю довкола розпуску Верховно╖ ради та перш╕ кадров╕ призначення останн╕ми днями писали ╕ Times, ╕ Washington Post, ╕ Die Welt, ╕ ╕нш╕ впливов╕ видання. ╤ вс╕ сходяться на думц╕: для того, щоб по-справжньому зрозум╕ти Зеленського, св╕ту потр╕бен час. А ось зроблен╕ анал╕тиками висновки щодо перших тенденц╕й неоднозначн╕. Як ╕ — здеб╕льшого, неоф╕ц╕йн╕ - висновки св╕тових пол╕тик╕в...

Про стратег╕чний курс ╕ демократичн╕ ц╕нност╕
У ╢вропейському Союз╕ спод╕ваються, що президент Володимир Зеленський не забуде об╕цянок щодо продовження ╓вро╕нтеграц╕╖ Укра╖ни, актив╕зац╕╖ боротьби з корупц╕╓ю ╕ завершення вт╕лення судово╖ реформи. Про це заявила заступник голови Представництва ╢С у наш╕й кра╖н╕ Анн╕ка Вайдеманн. За ╖╖ оц╕нками, саме “тягл╕сть” започаткованих к╕лька рок╕в тому реформ в╕дпов╕да╓ справжн╕м стратег╕чним ╕нтересам укра╖нц╕в. ╤ якщо Ки╖в не з╕йде ╕з цього шляху, подальша п╕дтримка в╕д Об’╓днано╖ ╢вропи йому гарантована. 
Це п╕дтвердив, перебуваючи в Укра╖н╕, ╕ в╕це-президент ╢вроком╕с╕╖ Марош Шефчович. Тим часом у П╕вн╕чно-Атлантичному альянс╕ вкотре “натякнули”, що й перспективи при╓днання до найпотужн╕шого у св╕т╕ оборонного блоку багато в чому залежать в╕д продовження започаткованих у наш╕й кра╖н╕ реформ. Тож “Укра╖на ма╓ бути наполегливою в досягненн╕ майбутн╕х ц╕лей щодо членства в НАТО”, - заявив заступник генерального секретаря Альянсу з пол╕тичних питань ╕ пол╕тики безпеки Алехандро Альваргонсалес. В╕н нагадав про напрямки оч╕куваних зусиль: “Щодня бор╕ться з корупц╕╓ю, реформуйте сектор безпеки, також зд╕йснюйте громадський нагляд над службами безпеки, захищайте незалежн╕сть судово╖ г╕лки влади та ╖╖ ц╕л╕сн╕сть".
В П╕вн╕чно-Атлантичному альянс╕ говорять не лише про пол╕тичну п╕дтримку, а й про поглиблення в╕йськово╖ сп╕впрац╕ з Укра╖ною. Це пооб╕цяв новий головнокомандувач Об'╓днаних збройних сил НАТО в ╢вроп╕ генерал Тод Уолтерс. Йдеться, зокрема, про продовження навчання наших в╕йськових ╕ про техн╕чне сприяння захисту територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни. Водночас в Альянс╕ розраховують на продовження реформування оборонно╖ сфери у наш╕й кра╖н╕ з урахуванням впровадження натовських стандарт╕в. “П╕сля ухвалення закону "Про нацбезпеку" в Укра╖н╕ мають затвердити пакет законодавчих акт╕в за п'ятьма напрямками, - заявив глава представництва НАТО у наш╕й кра╖н╕ Александер В╕нн╕ков, - Це закони про новий ком╕тет ╕з контролю, про СБУ, про оперативно-розшукову роботу ╕ про охорону державно╖ та╓мниц╕. П'яте р╕шення - реформування оборонно╖ промисловост╕". В╕нн╕ков упевнений, що нин╕шн╕й р╕к буде вир╕шальним для Укра╖ни — у тому числ╕, ╕ в питаннях оборонного та безпекового сектор╕в. “Це буде нова стор╕нка в ╕стор╕╖ Укра╖ни. Але важливо, щоб кра╖на не втратила цей ╕мпульс реформ, цей рух у реформуванн╕, адже НАТО беззастережно п╕дтриму╓ так╕ активн╕ процеси", - наголосив голова натовського представництва. За його словами, консультац╕╖ з укра╖нською стороною щодо ус╕х запланованих реформ не припиняються. "Ми готов╕ прискорити процес п╕дготовки документ╕в та поглибити допомогу. Найважлив╕шими ╓ перш╕ два напрямки. Це - парламентський контроль ╕ реформа СБУ".
Про реформування Служби безпеки як запоруку подальшо╖ п╕дтримки Укра╖ни з боку м╕жнародних ╕нституц╕й у четвер у рамках VI зустр╕ч╕ парламентсько-громадсько╖ реформи у Ки╓в╕ говорили ╕ сп╕вроб╕тники ╓вропейських структур. У представництв╕ ╢вросоюзу радять укра╖нцям обмежити функц╕╖ СБУ контррозв╕дкою, контртероризмом ╕ захистом державно╖ та╓мниц╕. За словами заступниц╕ глави представництва Анн╕ки Вайдеманн, якщо СБУ хоче посилити сп╕впрацю ╕з заруб╕жними партнерами, дуже важливо п╕двищити р╕вень дов╕ри до ц╕╓╖ структури на м╕жнародн╕й арен╕ ╕ всередин╕ кра╖ни. А досягнути цього без реформ неможливо. Вайдеманн спод╕ва╓ться, що новий президент ╕ Верховна рада продовжать реформування судового ╕ правоохоронного сектор╕в, яке тривало в останн╕ роки.
Тим часом у команд╕ Зеленського укотре запевнили: нова влада не збира╓ться переглядати зовн╕шньопол╕тичний курс кра╖ни, який закр╕плено в Конституц╕╖. Принаймн╕, новопризначений заступник глави адм╕н╕страц╕╖ президента Вадим Пристайко переконаний: без ╢вропейського Союзу та Орган╕зац╕╖ П╕вн╕чноатлантичного договору (НАТО) Укра╖н╕ не об╕йтися. "Курс на НАТО заф╕ксовано в укра╖нськ╕й Конституц╕╖, його так само под╕ляють щонайменше половина укра╖нського населення ╕ б╕льш╕сть нашого парламенту. Думаю, це вс╕м зрозум╕ло. ╤ ╢вропейський Союз, НАТО - т╕ партнери, без яких ми не виживемо", - наголосив посадовець.
Отже, склада╓ться враження, що “цив╕л╕зований св╕т” загалом з оптим╕змом оц╕ню╓ перспективи сп╕впрац╕ з новою укра╖нською владою. ╤ не чека╓ в╕д Ки╓ва р╕зко╖ зм╕ни зовн╕шньопол╕тичного курсу. Посадовц╕ ╕ анал╕тики, як╕ вже встигли прокоментувати “укра╖нське питання”, у сво╖х висновках б╕льше зосереджувались на порадах, а не на критиц╕.

Про перш╕ ухвали, кадров╕ вподобання й залежност╕
Г╕рше - ╕з неоднозначними р╕шеннями ╕ кадровими призначеннями нового президента. Прим╕ром, “у Вашингтон╕ виникли "деяк╕ запитання" у зв'язку з указом Володимира Зеленського про призначення кер╕вником його адм╕н╕страц╕╖ Андр╕я Богдана, якого пов'язують з ол╕гархом ╤горем Коломойським. “Ут╕м, висновки США робитимуть п╕сля анал╕зу реальних крок╕в команди президента”, - розпов╕в Укр╕нформу екс-посол Сполучених Штат╕в в Укра╖н╕ (2003-2006 роки) Джон Гербст. Таким чином в╕н прокоментував ╕нформац╕ю деяких ЗМ╤, як╕ пов╕домляли, що спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер у розмов╕ з Володимиром Зеленським н╕бито наполегливо рекомендував не призначати Андр╕я Богдана. Оф╕ц╕йно ж у Держдеп╕ цю розмову не прокоментували. Натом╕сть зауважили: делегац╕я США на ╕навгурац╕йних заходах у Ки╓в╕, до яко╖ входив Курт Волкер, "провела ╕з президентом Зеленським дуже продуктивну дискус╕ю ╕з широкого кола питань". ╤ жодних пов╕домлень про те, чи йшлося п╕д час консультац╕й про кадри, зокрема, про перспективи призначень на р╕зн╕ посади “людей Коломойського”.
А ось в американськ╕й прес╕ без сумн╕в╕в ╕з цього приводу не об╕йшлося. За висновками Washington Post, “головним випробуванням для нового укра╖нського президента стане те, як в╕н поведеться з ╤горем Коломойським...
Якщо Зеленський розсадить на ключов╕ пости ставленик╕в ол╕гарха чи скасу╓ вжит╕ проти нього заходи, це р╕зко п╕д╕рве дов╕ру до ново╖ адм╕н╕страц╕╖”. Таких же висновк╕в д╕йшли й анал╕тики британського видання Times: “пов╕домлення про те, що сп╕ввласник продюсерсько╖ компан╕╖ Зеленського перебував на борту л╕така разом ╕з Коломойським, викликають ще б╕льше запитань щодо зв'язк╕в б╕знесмена ╕ нового президента Укра╖ни”.
Перш╕ призначення Зеленського викликали й негативну реакц╕ю заруб╕жних ╕нвестор╕в. “Якщо глава держави продовжить призначати людей з кола б╕знесмена ╤горя Коломойського на висок╕ державн╕ посади, можливий в╕дт╕к ╕нвестиц╕й з кра╖ни. ╤нвестори почали сумн╕ватися у тому, що Укра╖на продовжить рухатися у напрямку дотримання верховенства права”, - заявив президент ╢вропейсько╖ б╕знес асоц╕ац╕╖ ╕ кер╕вник ╕нвесткомпан╕╖ Dragon Capital Томаш Ф╕ала.
Ще одним ризиком для кра╖ни може стати те, що “Володимир Зеленський “загрузне” в юридичних чварах з противниками, як╕ оскаржують його право на оголошення дострокових вибор╕в до парламенту”, - пише Washington Post. Таким чином, до ╕нших важливих для Укра╖ни питань руки президента можуть ╕ не д╕йти. ╤ кра╖на втратить ще к╕лька м╕сяц╕в, необх╕дних для вт╕лення реформ. У цьому зв’язку Times зверта╓ увагу “на тривожн╕ сигнали стосовно того, що Зеленський може виявитися слабким л╕дером, який правитиме кра╖ною хаотично”. “Його парт╕ю назвали так само, як комед╕ю, у як╕й в╕н зн╕мався, - “Слуга народу”. Ця парт╕я не ма╓ представник╕в у парламент╕. Також ╖й, вочевидь, недостатньо часу, щоб самоорган╕зуватися для позачергових вибор╕в”, - пише британське видання. Та найнебезпечн╕ше те, що пер╕одом невизначеност╕ ╕ вза╓мопоборювання, з-пом╕ж ╕ншого, можуть скористатися не лише деструктивн╕ сили всередин╕ кра╖ни, а й головний зовн╕шн╕й ворог - Влад╕м╕р Пут╕н. “Зеленському добре б пам'ятати: Пут╕н п╕днявся так високо, тому що мав здатн╕сть вчасно в╕дчувати слабк╕сть сво╖х опонент╕в. ╢ реальний ризик того, що в╕н дозволить (спровоку╓) ескалац╕ю в╕йни на Сход╕ Укра╖ни, щоб вирвати в Ки╓ва перемогу на сво╖х умовах, а не на умовах Зеленського”, - йдеться на шпальтах Times.
Таку стурбован╕сть под╕ля╓ ╕ шведське видання Aftonbladet. При цьому журнал╕сти вважають: ситуац╕ю ускладню╓ ще й те, що “зах╕дний св╕т зараз перебува╓ в полон╕ сумн╕в╕в через економ╕чн╕ ╕ пол╕тичн╕ втрати, пов'язан╕ з п╕дтримкою Укра╖ни в ╖╖ боротьб╕ за свободу”. 
А ось оц╕нки впливового н╕мецького видання Die Welt куди оптим╕стичн╕ш╕. Журнал╕сти вважають нового президента Укра╖ни "прозах╕дним пол╕тиком" ╕ звертають особливу увагу на його р╕шення розпустити Верховну Раду, об╕цянку залишитися на посту глави держави т╕льки один терм╕н ╕ вимогу щодо в╕дставки уряду.
Загалом же заруб╕жн╕ журнал╕сти, як ╕ посадовц╕ та дипломати (для останн╕х це природно), не посп╕шають ╕з висновками щодо найближчих перспектив Укра╖ни за президентства Володимира Зеленського. Незважаючи на те, що перш╕ дн╕ його каденц╕╖ викликали довол╕ бурхливу реакц╕ю всередин╕ кра╖ни, для св╕ту в╕н стане “б╕льш зрозум╕лим” вже згодом. Багато в чому це залежатиме в╕д того, чи вдасться глав╕ укра╖нсько╖ держави переконати наших найважлив╕ших м╕жнародних партнер╕в в доц╕льност╕ (╕ корист╕ для кра╖ни) зроблених ним крок╕в.
Про найближч╕ “оглядини” ╕ оч╕куван╕ кроки
Новопризначений заступник глави Адм╕н╕страц╕╖ Президента Вадим Пристайко, до реч╕, запевнив: план перших закордонних в╕зит╕в президента Володимира Зеленського уже готовий. "У нас ╓ план в╕зит╕в на найближч╕ м╕сяц╕. Куди буде найперший – пов╕домимо найближчим часом. Ми запрошен╕ на дуже багато заход╕в. Зараз обира╓мо, куди сл╕д ╖хати, особливо - у перш╕ в╕зити", - уточнив посадовець.
“Для вибору кра╖ни першого в╕зиту новообраний президент ма╓ в╕дпов╕сти щонайменше на два запитання, - наголошу╓ директорка Центру “Нова ╢вропа” Альона Гетьманчук, - По-перше, який сигнал в╕н повинен над╕слати Укра╖н╕ та св╕ту вибором т╕╓╖ чи ╕ншо╖ кра╖ни для першого в╕зиту? По-друге, як ключов╕ партнери Укра╖ни, як╕ не ув╕йдуть до "першо╖ тр╕йки", в╕дреагують на цей виб╕р? Якщо першим в╕зитом новий президент бажа╓ над╕слати пов╕домлення щодо в╕дданост╕ ╓вропейському ╕ ╓вроатлантичному вибору, це мав би бути Брюссель (хоча В╕ктор Янукович дещо девальвував саме таке прочитання першого в╕зиту до Брюсселя). Якщо сигнал ма╓ полягати у фокус╕ на в╕дносини з кра╖нами, як╕ спроможн╕ допомогти нам зак╕нчити в╕йну з Рос╕╓ю, то це передус╕м Вашингтон. Якщо ж по╓днання двох пр╕оритет╕в – ╓вропейського вибору ╕ зак╕нчення в╕йни, то тут найкраще пасуватиме Берл╕н. ╤, нарешт╕, якщо головний меседж полягатиме у налагодженн╕ в╕дносин ╕з сус╕дами ╕ наголошуванн╕ на в╕дм╕нностях ╕з пол╕тикою попереднього президента, то це - Варшава”. 
Додамо, що в╕дпов╕дн╕ запрошення Володимир Зеленський уже отримав. ╤ в╕д ╓вропейських ╕нституц╕й (через в╕це-президента ╢вроком╕с╕╖ Шефчовича), ╕ особисто в╕д канцлера ФРН Ангели Меркель та польського Президента Анджея Дуди. Чекають на нового оч╕льника Укра╖ни ╕ у Вашингтон╕. Щоправда, домовленостей про його зустр╕ч╕ з Дональдом Трапом на раз╕, схоже, нема╓. А це — важливе завдання для укра╖нсько╖ дипломат╕╖.
Владислав Обух
(Укр╕нформ)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2019 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=21179

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков