Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2020 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 28.02.2020
«ПОВЕРН╤ТЬ, ПОВЕРН╤ТЬ МЕН╤ ОБГОР╤ЛУ ДОМ╤ВКУ»

13-16 лютого у Ки╓в╕, В╕нниц╕, Житомир╕ та ╤рпен╕ в╕дбулися поетично-музичн╕ зустр╕ч╕ «В кол╕ дев’ятому пам’ят╕». Перед глядачами виступили письменниця ╕ л╕тературознавець Ел╕на Свенцицька ╕ бард ╕з Мукачевого Оксана Коваленко.
В м╕ст╕ ╤рпен╕ зустр╕ч в╕дбулася 15 лютого. Ел╕на Свенцицька читала свою поез╕ю ╕ прозу та розпов╕дала про життя. Оксана Коваленко виконала п╕сн╕ на слова Ел╕ни Свенцицько╖.
Ел╕на Свенцицька виступала на л╕тературних фестивалях у Мукачевому ╕ привернула увагу Оксани Коваленко. Але подружилися вони в соц╕альних мережах ╕ тепер виступають разом.
Ел╕на Свенцицька народилася в Самар╕ в с╕м’╖ рос╕йських ф╕лолог╕в. Коли дитин╕ виповнилося с╕м рок╕в, батьки пере╖хали до Донецька. Вони розмовляли рос╕йською, але доньку в╕д вивчення укра╖нсько╖ мови не зв╕льняли. Коли мама захищала кандидатську дисертац╕ю, то доньку в╕дправила в село б╕ля Донецька. А села на Донбас╕ укра╖номовн╕. Ел╕на занурилася в укра╖нську мову.
Нин╕ Ел╕на Свенцицька – професор, доктор ф╕лолог╕чних наук. Вона пише в╕рш╕ укра╖нською мовою, а прозу – рос╕йською. Ел╕на Свенцицька зазнача╓, що така двомовн╕сть характерна для багатьох жител╕в Донбасу. Наголошу╓, що й Тарас Шевченко писав в╕рш╕ укра╖нською, а прозу – рос╕йською. А коли Пут╕н послав в╕йська «рятувати» рос╕йськомовне населення Донбасу, то професорка Свенцицька, як ╕ багато ╕нших рос╕йськомовних, мусила т╕кати з р╕дного Донецька. ╥╖ поез╕я пронизана болем ╕ тугою за покинутим р╕дним кра╓м. «Поверн╕ть, поверн╕ть мен╕ обгор╕лу дом╕вку», - проха╓ Ел╕на Свенцицька.
Голова ╤рп╕нсько╖ орган╕зац╕╖ Конгресу л╕тератор╕в Укра╖ни поет Володимир Симоненко дор╕кнув, що поетеса не назива╓ винуватця трагед╕╖. Спалахнула невелика дискус╕я. Ел╕на Свенцицька сказала: «Передус╕м я ж╕нка. Мен╕ 60 рок╕в. Я не воюю. Я пишу поез╕ю, а не публ╕цистику».
Володимир Симоненко нагадав, що Ел╕на Свенцицька наводила, як приклад Тараса Шевченка, а наш великий поет називав ворог╕в.
Поетеса Свенцицька в╕дпов╕ла, що Тарас Шевченко жив давно. Володимир Симоненко сказав, що Василь Стус жив не так уже й давно. А в╕н теж називав ворог╕в.
Кандидат ф╕лолог╕чних наук Олена Рос╕нська, яка теж ╕з Донецька, зауважила, що треба розр╕зняти ф╕лософську ╕ громадську л╕рику.
В суперечку втрутився поет Леон╕д Закордонець ╕ висловив думку, що, можливо, у Свенцицько╖ родич╕ живуть на окупованих територ╕ях. Ел╕на Свенцицька п╕дтвердила, що в не╖ там живе мама.
Сама Ел╕на Свенцицька зараз живе у Ки╓в╕ ╕ виклада╓ в Тавр╕йському нац╕ональному ун╕верситет╕, який теж мусив пере╖хати.
Володимир Симоненко покритикував молодих чолов╕к╕в Донбасу, сотн╕ тисяч яких зам╕сть того, щоб взяти автомати ╕ вигнати рос╕йських окупант╕в, повт╕кали до нас. А чолов╕ки з нашого краю захищають Укра╖ну на Донбас╕ ╕ в╕ддають сво╖ життя за Батьк╕вщину. Поет Симоненко прочитав в╕рш, присвячений ╕рп╕нцям Олександру Давидчуку ╕ Микол╕ Личаку. Траг╕чна ╖хня доля. Замолоду вони мусили воювати в Афган╕стан╕. Була така держава Радянський Союз, яка пост╕йно вела в╕йни в ╕нших кра╖нах. Тепер Пут╕н хоче реан╕мувати цю державу. Личак ╕ Давидчук не хот╕ли, щоб ╖хн╕ нащадки гинули за чуж╕ нам ╕мперськ╕ ╕нтереси Москви. Олександр Давидчук ╕ Микола Личак п╕шли добровольцями в батальйон «Айдар» ╕ загинули в бою. Вони загинули не за те, щоб загарбати ╕ншу кра╖ну, а за свободу сво╓╖ Батьк╕вщини.
Поетеса Лариса Михайленко, яка теж була змушена залишити р╕дний Донецьк, прочитала власн╕ в╕рш╕ укра╖нською ╕ рос╕йською мовами. Вона зауважила, що чимало б╕женц╕в ╕з Донбасу дуже рад╕ нов╕й мал╕й батьк╕вщин╕ – ╤рпеню.
Анатол╕й Зборовський
На фото (зл╕ва направо): Ел╕на Свенцицька ╕ Оксана Коваленко

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 28.02.2020 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=22059

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков