Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 06.05.2022 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 06.05.2022
ВРОСТАТИ У НЕБО ТОПОЛЯМИ

Письменник ╕ час

 Кожна р╕чниця для будь-яко╖ людини – то завжди п╕дсумок зробленого, досягнутого, пережитого. А якщо на обр╕╖ 85 л╕т – як мо╓му колез╕ та земляку Михайлу Яковичу Вишняку, поету-л╕рику, гумористу-сатирику, критику, журнал╕сту, л╕тературознавцю, кандидату ф╕лолог╕чних наук, доценту, голов╕ Кримсько╖ орган╕зац╕╖ НСПУ… Уявля╓те, який творчий багаж за його плечами? Як на мене, така ноша не кожному п╕д силу. ╤, перш н╕ж пов╕дати про здобутки юв╕ляра, хочу акцентувати увагу на тому, що спонука╓ та допомага╓ йому долати довгий шлях п╕д зорями ╕ м╕ж тернами, а саме – принцип, яким керувався ус╕ ц╕ роки. В╕н простий, але водночас багатогранний, як наш буремний св╕т. Мен╕ зда╓ться, зосереджений у в╕рш╕ «Триптих земл╕»:

Я – нерв чутливий на т╕л╕ земл╕,

Болю ╕ горю ╖╖ болями.

Коли ╖й г╕рко, мо╖ жал╕

Вростають у небо тополями.

Коли ╖й легко, рад╕ю я,

Розкрилююсь лебедем-вт╕хою.

Бентежусь, рвуся, як полум’я,

З землею ╓динодихаю.

Пересв╕дчитись у ц╕й тез╕ допомагають звичайн╕ хронолог╕я ╕ статистика. Народився Михайло Якович Вишняк 6 травня 1937 року. Зростав у вчительськ╕й родин╕. Навчався у Новомикола╖вськ╕й середн╕й школ╕ на Запор╕жж╕. (До реч╕, цей навчальний заклад був збудований за ╕н╕ц╕ативи його батька Якова у 1938 роц╕, де в╕н ╕ працював директором).

 Творчий шлях Михайла почався ще у шк╕льн╕ роки та продовжу╓ться й понин╕. П╕сля десятир╕чки зак╕нчу╓ мовно-л╕тературний факультет Запор╕зького пед╕нституту, асп╕рантуру ╤нституту л╕тератури ╕мен╕ Т.Г. Шевченка Академ╕╖ наук Укра╖ни. Починав працювати в одн╕й ╕з с╕мферопольських шк╕л, згодом очолював кафедру теор╕╖ та ╕стор╕╖ С╕мферопольського (п╕зн╕ше Тавр╕йського) держун╕верситету. Майже десять рок╕в зав╕дував кафедрою ф╕лолог╕чних дисципл╕н Кримського психолого-педагог╕чного факультету Полтавського держун╕верситету ╕мен╕ В.Г. Короленка. Ще донедавна працював викладачем на кафедр╕ укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету.

Все це т╕льки в╕хи на його житт╓вому шляху. Щодо л╕тературно╖ творчост╕, то вона, як повелось, почалась ще п╕д час навчання у школ╕ з 1956 року. Друкувався в обласних газетах «Запор╕зька правда», «Комсомолець Запор╕жжя». А ос╕длавши Пегаса, творчому пориву Михайла Вишняка не було спину. Його поез╕╖ з’являються в газетах, альманахах, колективних зб╕рниках, журналах, зокрема в «Перц╕», «В╕тчизн╕», «Дн╕пр╕», «Веселому ярмарку», «Чорне море», «Крим», «Л╕тературн╕й Укра╖н╕», в як╕й була нав╕ть рубрика «Вишняк – Вишняку», та ╕нших. Пом╕тне м╕сце в його доробку займають книги л╕рики та гумору ╕ сатири – «Все почина╓ться з любов╕», «Перо п╕д ребро, або Служба ╕ дружба», «Все знайом╕, все сво╖», «Кому з перцем, а кому з в╕дкритим серцем». По╓днання л╕рики та гумору дозволя╓ поету всеб╕чно висв╕тлювати найр╕зноман╕тн╕ш╕ явища у сусп╕льному житт╕. ╤ це дода╓ ваги його творам.

Як л╕тературознавець Михайло Вишняк досл╕джу╓ ╕стор╕ю укра╖нсько╖ л╕тератури в╕д давнини до сучасност╕ та окрем╕ питання теор╕╖ л╕тератури, зокрема ╖╖ жанрову систему. В його науковому доробку понад 200 досл╕джень. Серед них книга «Митець ╕ його час» з л╕тературними портретами та есеями про класик╕в укра╖нсько╖ л╕тератури, навчально-методичн╕ пос╕бники «Патр╕отичне виховання учн╕в на уроках укра╖нсько╖ л╕тератури в середн╕й школ╕» та двох – з давньо╖ укра╖нсько╖ л╕тератури. В╕н сп╕вавтор книги про письменник╕в «Гроно нездоланних сп╕вц╕в», творч╕сть яких включена до оновлених шк╕льних програм, вуз╕вських п╕дручник╕в - «╤стор╕я укра╖нсько╖ л╕тератури ХХ стол╕ття» та «╤стор╕я укра╖нсько╖ л╕тератури ХХ – початку ХХ╤ стол╕ть» у трьох томах, що вийшли в «Академвидав╕».

 Особливо вагомий внесок нашого юв╕ляра у досл╕дження творчост╕ Тараса Шевченка. Сп╕впрацюючи з в╕дд╕лом шевченкознавства ╤нституту л╕тератури ╕м. Т. Г. Шевченка, в╕н був орган╕затором ╕ сп╕ворган╕затором 15 всеукра╖нських ╕ рег╕ональних шевченк╕вських наукових конференц╕й в Криму, проведених на базах Тавр╕йського нац╕онального та «К╤ПУ» - Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситет╕в ╕ Кримського республ╕канського ╕нституту прац╕вник╕в педагог╕чно╖ осв╕ти, залучаючи до участ╕ науковц╕в з р╕зних рег╕он╕в Укра╖ни. Окрем╕ його статт╕ ув╕йшли до 6-томно╖ «Шевченк╕всько╖ енциклопед╕╖». В╕н ╓ сп╕вавтором енциклопедичного дов╕дника «Тарас Шевченко ╕ Крим» та вагомо╖ монограф╕╖ «В╕чно сучасний: слово Т. Г. Шевченка в контекст╕ часу». Як член правл╕ння КРО НСПУ Михайло Вишняк займався п╕дготовкою та проведенням М╕жнародного шевченк╕вського свята «В с╕м’╖ вольн╕й, нов╕й», що проходило в Криму.

 Варто в╕дзначити, в╕н пост╕йно досл╕джу╓ ╕ популяризу╓ творч╕сть кримських укра╖номовних письменник╕в в╕д 60-х рок╕в ХХ стол╕ття до сьогодення. ╥м присвячена ╕ його книга «Слово р╕дне укра╖нське» про 18 член╕в НСПУ та чимало реценз╕й на твори сучасних кримських майстр╕в слова в журналах та газетах – «Чорне море», «Крим», «Л╕тературний Крим», а найб╕льше в «Кримськ╕й св╕тлиц╕». Окр╕м того, Михайло Вишняк – упорядник та редактор, автор вступних статей до низки книг сво╖х колег. За його упорядкуванням, редагуванням статей кримських письменник╕в, що пишуть укра╖нською, рос╕йською та кримськотатарською мовами, видана книга спогад╕в про Данила Кононенка. Про кримських письменник╕в друкуються його статт╕ в 30-томн╕й «Енциклопед╕╖ сучасно╖ Укра╖ни». Активно досл╕джу╓ ╕ укра╖нсько-кримськотатарськ╕ л╕тературн╕ зв’язки. Разом з Сабр╕╓ Кандимовою п╕дготовлена до видання книга «Обн╕м╕ться, брати мо╖…» з його анал╕тичною передмовою. Книга включа╓ вс╕ наявн╕ на сьогодн╕ переклади твор╕в Тараса Шевченка кримськотатарською мовою. В╕н ╕ автор передмови до нещодавно видано╖ книги «Блакить» з творами 17 сучасних кримськотатарських письменник╕в з перекладами укра╖нською мовою. Укра╖нсько-кримськотатарським л╕тературним зв’язкам присвячено чимало його публ╕кац╕й в наукових журналах та виступи на наукових конференц╕ях.

 ╤ що ц╕каво, як учений ╕ письменник в╕н активно працю╓ з творчою молоддю – залуча╓ до участ╕ у л╕тературних конкурсах та наукових досл╕дженнях. Редагу╓ й публ╕ку╓ твори початк╕вц╕в, як ╕ ╖х науков╕ спроби у зб╕рниках, що виходили в ТНУ та К╤ПУ п╕д назвами «Парость» та «╤нсталяц╕я». К╕лька рок╕в в╕в «Л╕тературно-мистецьку в╕тальню» при ТНУ, пот╕м у К╤ПУ. На зустр╕ч╕ запрошував кримських письменник╕в ╕ тих укра╖нських, що бували в Криму, а також д╕яч╕в культури ╕ мистецтва для сп╕лкування з╕ студентами. В╕д Л╕ги укра╖нських меценат╕в оп╕кувався заключними етапами конкурсу ╕м. Петра Яцика на п╕востров╕.

 Будучи з 2003 року багатол╕тн╕м в╕дпов╕дальним секретарем Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ НСПУ з укра╖нсько╖ л╕тератури, а з 2014 ╖╖ оч╕льником, в╕н багато зробив для популяризац╕╖ укра╖нського художнього слова та культури ╕ мистецтва на п╕востров╕, проводячи л╕тературн╕ та культурн╕ заходи в вузах, школах, б╕бл╕отеках, музеях.

 Михайло Вишняк нагороджений двома медалями НСПУ – «Почесна в╕дзнака», ма╓ звання «Заслужений прац╕вник осв╕ти АРК», лауреат Всеукра╖нсько╖ л╕тературно╖ прем╕╖ ╕м. Степана Руданського.

 Отак вростав ╕ продовжу╓ вростати в укра╖нське небо, як опоетизован╕ ним топол╕, славний син запорозького краю, а нин╕ кримчанин Михайло Вишняк. Хочеться побажати йому м╕цного здоров’я, нових творчих усп╕х╕в во ╕м’я добра, краси ╕ миру на наш╕й благословенн╕й земл╕.

 А завершити ц╕ нотатки, як ╕ починав, хочу рядками його в╕рша:

 Припаду до тебе, земле-мати,

 Спраглими, гарячими грудьми.

 Я не з тих, хто може розкохати

 Р╕дний д╕м ╕ братство м╕ж людьми.

 

В╕ктор Стус,

письменник, заслужений журнал╕ст Укра╖ни, заслужений журнал╕ст АР Крим, заступник голови Кримсько╖ орган╕зац╕╖ НСПУ

 На зн╕мку: Михайло Вишняк

***

"Св╕тлиця" в Криму, кримчани-св╕тличани, колеги ╕з кримського письменницького сп╕лчанського осередку щиро в╕тають шановного Михайла Яковича з╕ святом ╕ зичать козацького здоров'я та нових творчих здобутк╕в на л╕тературн╕й нив╕!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 06.05.2022 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24178

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков