Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…


ПСЕВДОРЕФЕРЕНДУМ У КРИМУ:
Прокуратура АРК зд╕йснила 133 крим╕нальн╕ провадження…


ГЛАВА МЗС Н╤ДЕРЛАНД╤В: ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИЙ РОС╤╢Ю КРИМ ЗАЛИША╢ТЬСЯ УКРА╥НСЬКИМ
М╕н╕стерка оборони Н╕дерланд╕в Кайса Оллон╜рен наголосила, що Укра╖на перебува╓ у стан╕ в╕йни вже...


ДЕСЯТЬ РОК╤В ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ:
Трюдо нагадав, що Рос╕я вою╓ проти Укра╖ни з 2014 року…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2002 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 22.11.2002
ЩО МАЄМО, НЕ БЕРЕЖЕМО
Оксана ЖУКОВА.

В Євпаторії благодійний фонд "Текіє-дервіш" проводить всекримську акцію "Збережемо нашу історію", спрямовану на відновлення унікального національного історико-архітектурного ансамблю "Текіє-дервіш". Президент фонду Аліфе Яшлавська сподівається привернути увагу громадськості до цього об'єкта і ще раз нагадати кримським властям про необхідність термінової реставрації цінної пам'ятки середньовіччя.
В інтерв'ю нашій газеті Аліфе Яшлавська поділилася своїми турботами:
- "Текіє-дервіш" гине у всіх на очах. Ремонтні роботи призупинилися. Навіть за скромними підрахунками, згідно з проектно-кошторисною документацією, на реставрацію Чайного  будиночка потрібно близько 800 тисяч гривень. Цього року Рескомнац виділив тільки 200 тисяч, та й то на папері. А на "Текіє" одержали лише 40 тисяч і ці гроші використали на полагодження даху та часткове оштукатурення Чайного будиночка. Враження таке, що голова Рескомнацу Сервер Салієв абсолютно байдужий до проблем "Текіє". Те ж можна сказати і про керівництво Кримського комітету охорони пам'яток. Коли в нашому місті був голова Ради міністрів АРК С. В. Куницин, він підкреслив, що наступним об'єктом його особливої опіки стане "Текіє-дервіш". Я ж хочу сказати, що рятувати пам'ятку необхідно терміново.
Унікальний ансамбль давно чекає порятунку, адже тривалий час він використовувався під складські приміщення Чорноморського флоту. Зараз мінарет розсипається. Невже ми не спроможемося його зберегти? На жаль, не всі кримчани знають, що це єдина споруда такого роду, яка вціліла на території колишнього Радянського Союзу. Фактові існування "Текіє-дервіша" дивуються навіть за кордоном. Цього літа сюди приїжджали паломники з Голландії, Прибалтики та Росії.
Середньовічну обитель знову наповнили давно забуті мелодії, під які танцювали дервіші, зазвучали прекрасні голоси, в ритуальних танцях ожила старовина. Наступного року паломники збираються знову повернутися сюди. Що вони побачать - руїни чи об'єкт екскурсійного показу міжнародного значення, яким "Такіє" цілком міг би стати?
Гортаю книгу відгуків. Туристи пишуть українською, польською, турецькою, німецькою, англійською, російською мовами про свої враження і про те, що цю пам'ятку архітектури не можна втратити. "З великою цікавістю і задоволенням слухала історію храму, блискуче переказану Аліфе-ханум. Необхідно міській владі щось зробити, аби зберегти в Євпаторії це найдавніше місце", - так написала видатна актриса Людмила Гурченко.
Колись у середньовічному Гезлеві мандрівні дервіші знаходили спокій і розраду в мусульманській обителі "Текіє". Вони відкидали багатство і розкіш, вели аскетичний образ життя. Зараз так само живе і Аліфе-ханум, але не з релігійних міркувань, а фінансових. Вона мешкає в холодному недобудованому приміщенні на території "Текіє". А оскільки в держави не знайшлося грошей на сторожа, історик, кандидат соціологічних наук Аліфе Яшлавська замінює всіх: сторожа, прибиральницю, екскурсовода. Пише книжки. Незабаром вийде ще одна - "Велична ханська мечеть" із серії "Євпаторія та євпаторійці". А ще вона сподівається знайти мецената, здатного взяти під свою опіку ансамбль "Текіє". І не тільки сподівається - діє. Нещодавно отримала допомогу від Міжнародного фонду "Відродження" на створення при "Текіє" історико-етнографічного центру і майстерні по відродженню забутих народних ремесел.
Планів багато, а найголовніше - Аліфе-ханум знає, що в ім'я майбутнього потрібно цінувати сучасне і не забувати минулого.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2002 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=245

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков