Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…


ПЕРЕМОГА: РАЗОМ З KALUSH ORCHESTRA У ТУРИН╤ ПЕРЕМОГЛА ВСЯ УКРА╥НА
╢вробачення - це не лише музика…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 10.03.2023 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 10.03.2023
УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ

52% укра╖нц╕в вважають, що рос╕йську мову взагал╕ не варто вивчати в школах. Про це св╕дчать результати проведеного Ки╖вським м╕жнародним ╕нститутом соц╕олог╕╖ (КМ╤С) опитування щодо ставлення громадян до викладання рос╕йсько╖ мови в укра╖нськомовних школах.

"Одне з актуальних питань, яке обговорю╓ться в Укра╖н╕, - в як╕й рол╕ ма╓ ╕снувати рос╕йська мова. Зокрема, чи потр╕бно вивчати рос╕йську мову у школах з укра╖нською мовою викладання ╕ якщо "так", то в якому обсяз╕. Прикметно звернути увагу, що 25-30 рок╕в тому в опитуваннях з цього питання нав╕ть не додавалася опц╕я "не вивчати взагал╕", що св╕дчить про глибину зм╕н сусп╕льних погляд╕в, як╕ пройшла Укра╖на за життя одного покол╕ння", - вказали у КМ╤С.

Зазнача╓ться, що ще у 2019 роц╕ лише 8% укра╖нц╕в вважали, що взагал╕ не варто вивчати рос╕йську мову в школах, водночас зараз таких людей - 52%.

"╤ хоча зараз 42% п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕, але нав╕ть тут в╕дбулися значн╕ внутр╕шн╕ зм╕ни в сторону зниження часу, який ма╓ в╕дводитися на вивчення рос╕йсько╖ мови", - зауважують соц╕ологи.

Так, у 1998 роц╕ 46% громадян вважали, що обсяг вивчення рос╕йсько╖ мови ма╓ бути таким самим, як ╕ укра╖нсько╖. У 2019 роц╕ цей показник становив 30%, а зараз лише 3%.

Також з 32% до 6% стало менше тих, хто вважа╓, що рос╕йська мова ма╓ вивчатися в меншому обсяз╕, н╕ж укра╖нська, але в б╕льшому, н╕ж ╕нш╕ ╕ноземн╕ мови.

"Зараз фактично ╕з зазначених 42% переважна б╕льш╕сть - 33% (або майже 80% ц╕╓╖ категор╕╖ громадян) - хот╕ли б, щоб рос╕йськ╕й мов╕ в╕дводили ст╕льки ж або менше часу, н╕ж ╕ншим ╕ноземним мовам", - йдеться у прес-рел╕з╕ за результатами опитування.

Кр╕м того, в ус╕х рег╕онах Укра╖ни простежу╓ться значне зростання к╕лькост╕ тих, хто вважа╓, що рос╕йську мова взагал╕ не варто вивчати. Наприклад, на заход╕ Укра╖ни таких було лише 22% в 2019 роц╕, а зараз - 64%.

"Водночас б╕льш симптоматичним ╓ р╕ст на п╕вдн╕ та сход╕. На п╕вдн╕ у 2019 роц╕ лише 1% вважав, що рос╕йську мову не варто вивчати, а зараз практично половина населення (49%). На сход╕ н╕хто з респондент╕в опитування 2019 року не виступив за виключення рос╕йсько╖ мови з навчання в школах, а зараз таких 30%", - пов╕домляють у КМ╤С.

Разом з цим, як зауважили автори досл╕дження, "рег╕ональна специф╕ка збер╕га╓ться ╕ все-таки чим дал╕ на сх╕д, тим б╕льше тих, хто прагне зберегти вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕".

"Ут╕м, нав╕ть на п╕вдн╕ ╕ сход╕ серед тих, хто зараз п╕дтриму╓ збереження вивчення рос╕йсько╖ мови, абсолютна б╕льш╕сть виступають за обсяг, який не буде перевищувати обсяг вивчення ╕нших ╕ноземних мов. Для розум╕ння глибини зм╕ни - ще в 2019 роц╕ б╕льш╕сть наполягали на такому ж обсяз╕, як ╕ вивчення укра╖нсько╖ мови", - йдеться у прес-рел╕з╕.

Серед ╕ншого, автори досл╕дження зауважили, що молодш╕ респонденти б╕льше наполягають на виключенн╕ вивчення рос╕йсько╖ мови у школах.

*** Упродовж 14-22 лютого КМ╤С пров╕в власне всеукра╖нське опитування громадсько╖ думки "Омн╕бус". Методом телефонних ╕нтерв'ю з використанням комп'ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основ╕ випадково╖ виб╕рки моб╕льних телефонних номер╕в було опитано 1 тис. 017 респондент╕в, як╕ живуть у вс╕х рег╕онах Укра╖ни (кр╕м АР Крим). Опитування проводилося з громадянами Укра╖ни в╕ком в╕д 18 рок╕в, як╕ на момент опитування проживали на територ╕╖ Укра╖ни (у межах, як╕ контролювалися владою Укра╖ни до 24 лютого 2022 року). До виб╕рки не включалися жител╕ територ╕й, як╕ тимчасово не контролювалися владою Укра╖ни до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окрем╕ райони Донецько╖ та Лугансько╖ областей), а також опитування не проводилося з громадянами, як╕ ви╖хали за кордон п╕сля 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка тако╖ виб╕рки (з ╕мов╕рн╕стю 0,95 ╕ з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показник╕в, близьких до 50%; 3% для показник╕в, близьких до 25%; 2,1% - для показник╕в, близьких до 10%; 1,5% - для показник╕в, близьких до 5%. За умов в╕йни, кр╕м зазначено╖ формально╖ похибки, дода╓ться певне систематичне в╕дхилення.

Настро╖ укра╖нц╕в п╕д час в╕йни - дан╕ опитувань

Соц╕ологи зауважують р╕зку зм╕ну ставлення укра╖нського сусп╕льства до всього, що пов’язувало його ментально й емоц╕йно з державою-агресором.

Так, найб╕льш ворожими кра╖нами укра╖нц╕ називають Рос╕ю, Б╕лорусь та Угорщину, що симпатизу╓ пол╕тиц╕ Володимира Пут╕на. А ось ставлення до Канади, Британ╕╖ й США пом╕тно покращало. Пог╕ршилося ставлення й до самих рос╕ян.

За р╕к ще майже 20% укра╖нц╕в перестали прагнути в╕дновлення СРСР. Частка тих, хто не хот╕в би в╕дновлення СРСР, на п╕вдн╕ ╕ сход╕ кра╖ни дещо нижча.

В╕йна ж у громадян виклика╓ найб╕льше гн╕в ╕ горд╕сть. Понад 90% укра╖нц╕в сказали, що вони пишаються сво╖м громадянством.

В╕рить у Збройн╕ сили Укра╖ни абсолютна б╕льш╕сть респондент╕в.

https://www.unian.ua

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 10.03.2023 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=24970

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков