Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДАР СОНЦЯ
Народна медицина


ЛОПУХ В ОЦТ╤
Народна медицина


ПОВИВСЯ В’ЮНОК
Народна медицина


ЗАЦВ╤В П╤ДБ╤Л
Народна медицина


ЖАДА╢ ПЕЧ╤НКА…
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2002 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2002
"ЗОЛОТІ ПРАВИЛА" БЕЗПЕКИ ПРОТИ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ
журналісти

"ТИ СТАНЕШ, НЕМОВ ТОЙ НАПОЄНИЙ САД..."
Передріздвяний піст триває протягом 40 днів - від 28 листопада до самого світлого свята - Різдва Христового.

Цей піст - радісний, тому й не надто суворий: можна споживати рибу (крім середи й п'ятниці). "Суворішає" він лише напередодні самого свята.
Та й не завжди треба тримати надто суворий піст, що перевищує тілесні сили. Піст для людини, а не людина для посту - стверджували святі. Від суворого дотримання церковного правила завжди звільнялися хворі, діти й літні люди.
У чім же суть посту, для чого він призначений? Медики вважають, що він корисний для розвантаження й очищення  нашого організму. Та оскільки душа завжди тісно пов'язана з тілом, саме його піст - це й очищення душі від мирської скверни.
Кажуть, що душа людини, котра постить, подібна до ширяючого птаха, вона вільно піднімається до Господа. А душа того, хто нехтує постом, - подібна птахові з перебитими крилами: хотіла б злетіти, та не може, обтяжена несподіваними гріхами...
Біблія застерігає від неправильного розуміння посту: для Господа має значення не видимий піст тіла, а насамперед внутрішній - душі.  Людина має  дотримуватися його, щоб поміркувати над своїм духовним життям, покаятись у скоєних гріхах, зміцнити віру. Найголовніше для того, хто постить, благодійні справи: "вламати голодному хліба свого", "як побачиш нагого - вкрити його, і не сховатися від свого рідного"... Якщо "будеш давати голодному хліб свій і знедолену душу наситиш, - тоді-то засвітить у темряві світло твоє, і твоя темрява ніби як полудень стане, і буде Господь тебе завжди провадити, і душу твою нагодує в посуху, кості твої позміцняє, і ти станеш, немов той напоєний сад, і мов джерело те, що води його не всихають!"
Такі обітниці дає нам Всевишній. Постімо ж так, аби голос наш завжди був почутий Ним на височині!
Світлана ПОГУЛЯЙЛО.


"ЗОЛОТІ ПРАВИЛА" БЕЗПЕКИ ПРОТИ ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ
1. Віддавайте перевагу продуктам, що пройшли  обробку, наприклад, купуйте пастеризоване молоко, а не сире.
2. Ретельно готуйте їжу: хвороботворні бактерії загинуть лише тоді, якщо усі складові їжі нагрівалися не менш як до 70 градусів.
3. Приготовлену їжу з'їсти найкраще негайно: її охолодження до кімнатної температури призводить до розмноження мікробів - чим довше вона зберігається, тим більший ризик.
4. Зберігання їжі потребує уваги: вона або має залишатися гарячою -  понад 60 градусів, або зберігатися при температурі 10 і менше градусів. Їжу для малюків зберігати взагалі не рекомендується. Не слід ставити до холодильника велику кількість гарячої чи навіть теплої їжі, оскільки вона не встигає швидко охолонути.
5. Перед вживанням їжу, якщо вона певний час зберігалася навіть у холодильнику, слід знову підігріти не менш як до 70 градусів.
6. Не допускайте контакту між сирою їжею і приготованою: зараження може відбутися як внаслідок прямого доторкання (наприклад, коли сира тушка птиці лежить поруч з вареною), так і опосередковано (через ніж, коли різали сире м'ясо, а потім варене).
7. Якомога частіше мийте руки. Перед приготуванням кожної страви навіть після невеликої перерви чи перед зміною операції, коли маєте намір готувати іншу їжу.
8. Кухонні поверхні слід тримати у абсолютній чистоті: не можна залишати на них найменшої плями, що може стати джерелом інфекції, бо там можуть бути тисячі найрізноманітніших мікробів. Необхідно регулярно міняти верхній одяг.
9. Захищайте їжу від комах та гризунів. Найкраще  для цього підходять контейнери.
10. Велике значення для попередження харчових отруєнь має чиста вода. Якщо з'явився сумнів щодо її якості, то воду найкраще прокип'ятити перед тим, як додати до страви чи приготувати льодяні кубики.


СКОРИСТАЙТЕСЯ ПОРАДАМИ
Прасування починайте з рукавів, тоді переходьте до пілочки і спини. Наостанок -
спідниця.

У вас під руками немає спеціальної пасти для миття ванни? Візьміть 2 ложки кальцинованої і ложку питної соди, змішайте їх і натріть мокру ванну цією сумішшю. Через 5 - 10 хв візьміть 50 г оцту і 50 г відбілювача, і, не змиваючи соди, натріть вже цією сумішшю ванну. Через півгодини змийте, вона буде біленька.

Фарбовані масляною фарбою рами, підвіконня й двері не мийте содою й милом - вони роблять фарбу тьмяною. Вимийте їх теплою водою з нашатирним спиртом (1 чайна ложка спирту на 1 л води), щоб блищали.

Щітка, змочена у солоному розчині, допоможе відновити золотавий колір виробів із соломи.

Заіржавілі голки, шпильки, спиці встроміть у шматочок мила. Потримайте трохи - вони очистяться.

Для відновлення полиску хутра його треба протерти марлевим тампоном (у два-три шари), заповненим подрібненим ядром волоського горіха.

Щоб поліровані меблі блищали, протріть їх м'якою тканиною, змоченою в молоці, а потім - вовняною або оксамитовою. Чаїнки слід відцідити, загорнути в тканину й натерти поліровану поверхню, а потім підсушити її чистою ганчіркою.

Не мийте чавунні сковорідки водою. Чистіть їх олією з сіллю, а потім витирайте папером.


ВИКИД ОТРУЙНОГО ГАЗУ
На виробництві використовуються різноманітні гази. Багато з них отруйні і вибухонебезпечні. Трапляються аварії. Отож треба знати, як діяти, коли загрожує отруйний газ.
Головне - вийти із загазованого приміщення чи зони. Затримайте дихання, рот і ніс закрийте хусткою і "бігом з хати", а на вулиці - з газової смуги. Рухайтеся проти вітру. На зараженій місцевості ідіть швидко, але не біжіть, щоб не здіймати пилу, в якому можуть бути отруйні речовини. З тієї ж причини не притуляйтеся ні до яких предметів і пильнуйте, щоб не наступити на отруйну речовину. Уникайте ярів, ям, будь-яких заглиблень. Там можуть скупчуватися гази. Якщо краплі отруйних речовин потрапили на шкіру, взуття, одяг, негайно очистіть їх тампонами з вати, ганчіркою.
Засоби індивідуального захисту не знімайте до виходу із зони зараження. Після виходу проведіть первинну санобробку: обмийте водою відкриті ділянки тіла, прополосніть рот, горло, ніс. Допоможіть іншим. І, якщо треба, зверніться до лікаря.


СОЛІТЬ КАПУСТУ
Про велику користь для здоров'я звичайної капусти люди знають давно. Так, Юлій Цезар написав цілий трактат про її цілющі властивості. Давньогрецький математик Піфагор вважав капусту овочем, який підтримує постійну бадьорість і веселий, спокійний настрій. В Україну цю рослину привезли грецькі й римські колоністи - найперше до Криму.
Заготовлювати капусту найкраще в кінці вересня та в жовтні. Цей час не випадковий. Справа в тому, що кваситься капуста через утворення в ній молочної кислоти. А щоб утворилась ця кислота, у капусті має бути найбільша кількість природних цукрів. Це і припадає на пізню осінь.
Знявши зелені листки, добре їх помийте, покладіть на чистий рушник для обсихання. Цими листками вистилається дно чистої посудини, в якій буде кваситися капуста. В домашніх умовах найкраще використовувати емальовані бачки, відра, великі каструлі, скляні три-, п'ятилітрові банки, але не алюмінієвий посуд.
Розрізавши головку капусти навпіл, виріжте качан і шинкуйте капусту соломкою. Потім кладіть у підготовлену посудину, пересипаючи сіллю і щільно утоптуючи. Можна додати натерту на крупній тертушці моркву, яблука (якщо дрібні - цілими, якщо великі - розрізати начетверо і викинути осередок), а можна - журавлину або брусницю, нарізаний смужками солодкий перець.
Пам'ятайте, що в щільно утоптаній капусті краще зберігається вітамін С, який легко руйнується киснем.
Накрийте капусту вимитими листками, а зверху обов'язково треба покласти гніт, його вага має бути не меншою 10 відсотків від ваги заквашеної капусти.
Заквашену капусту на 2 - 3 дні залиште в кухні для інтенсивного бродіння. Найактивніше утворення молочної кислоти в капусті відбувається при температурі плюс 15 - 22 градусів. При нижчій температурі бродіння уповільнюється, а при вищій - можуть накопичитися бактерії, що спричиняють гниття капусти.
Через три доби поставте капусту в прохолодніше місце (температура має бути нижчою плюс 15°, оптимальна - плюс 10 - 12°). За три доби в капусті утворюється достатня кількість молочної кислоти. Будучи консервантом, вона запобігає псуванню продукту. Але капуста ще не готова, і їсти її ні в якому разі не можна. Остаточно капуста дозріє через 10 - 15 днів. Розсіл стане прозорим, з добре вираженим молочно-кислим смаком, без гіркоти.
Є й інший, швидший спосіб соління капусти. Обчистіть головку, розріжте її на 4 частини і залийте гарячим, 80 - 85° розсолом, повністю покривши капусту. Коли розсіл охолоне, між голівками покладіть скоринки чорного хліба, можна за бажанням додати натертий на крупній тертушці сирий буряк або прянощі. Залийте капусту при кімнатній температурі. Через три доби вона готова до вживання. Так можна готувати капусту, якщо є впевненість, що нітратів у ній не більше норми. Нітрати у квашеній капусті в перші 3 - 4 дні переходять в нітрити, на 7 - 8-й день нітрити вже зникають.

1-й спосіб
На 10 кілограмів капусти:
сіль - 200 - 250 грамів,
лаврове листя - 5 - 6 листочків;
яблука - 500 - 800 грамів,
ягоди журавлини або брусниці - 250 - 300 грамів;
перець солодкий - 250 грамів,
прянощі (аніс (ганус), кмин, м'я-та) - 5 грамів.

2-й спосіб
На 1 кілограм білої капусти:
вода - 1 літр,
сіль кухонна - 25 - 30 грамів,
чорний хліб - 5 грамів,
прянощі (аніс (ганус), кмин, м'ята) - 5 грамів.

Квашена капуста, приготовлена за цими рецептами, зберігає 70 - 80% вітаміну С. Мінеральні речовини зберігаються повністю. Причому найцінніше джерело вітаміну С і мінеральних речовин - розсіл. Тому не виливайте його і ставте капусту на стіл в розсолі: і корисно, і смачно.


ПЕНСІЯ НА ПІЛЬГОВИХ УМОВАХ
Працюю на підприємстві зі шкідливими умовами праці. Чи маю право на пільгову пенсію? Яким законом це передбачено?
Я. БОРИСЕНКО.
м. Лубни Полтавської обл.
Пенсійний фонд України повідомляє.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від
місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Право на трудову пенсію, за нормами статті 3 Закону, мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при дотриманні умов, передбачених цим законом, в тому числі за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Законодавством про працю передбачено (статті 253, 254 Кодексу законів про працю України), що "усі працівники підлягають обов'язковому державному соціальному страхуванню. Державне соціальне страхування працівників здійснюється за рахунок держави. Внески на соціальне страхування сплачуються підприємствами, організаціями, установами без будь-яких відрахувань із заробітної плати працівників. Несплата підприємством, установою, організацією страхових внесків не позбавляє працівників права на забезпечення по державному соціальному страхуванню". Це означає, що у разі нарахування заробітної плати, але несплати підприємством страхових внесків до Пенсійного фонду у зв'язку із відсутністю коштів працівник не позбавляється права на забезпечення по державному соціальному страхуванню за цей період.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2002 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=258

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков