Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 22.03.2024 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 22.03.2024
САВА ╤ ЛАВА

20 березня у народ╕ називають Днем Сави (Весняного Сави). Але така  назва дещо помилкова. Адже, зг╕дно церковного календаря,  цього дня поминають святих отц╕в-мученик╕в з монастиря Сави, який заснував цю обитель ╕, зв╕сно, ще до сво╓╖ смерт╕. Вона розташована на берез╕ Кедрону (Палестина). У IV стол╕тт╕ ченц╕в монастиря повбивали сарацини (араби-завойовники), бо в╕рн╕ християни не захот╕ли в╕ддати ╖м коштовност╕, як╕, начебто, збер╕галися у святин╕.

Якщо цього дня була холодна погода, то жартували: «На Саву не злазь з печ╕ на лаву,бо ще будуть похолодання».

Народн╕ прикмети:

- Сн╕г хрустить п╕д ногами – ще буде мороз.

- Бредеш по сн╕гов╕й «каш╕» на в╕длигу.

- Глибок╕ «проталини» на сн╕гу – р╕ки вийдуть з берег╕в.

- На Сави води по кол╕на – трава буде по пояс.

Доброю ознакою вважалося, коли у день Сави побачили лелек, як╕ щойно повернулися з вир╕ю.

 

ЗАПОВ╤ТИ ЯКОВА

21 березня – день поминання священомученика Якова Визнавця, який загинув у IV стол╕тт╕ на засланн╕. Достойник в╕дбував це заслання за вшанування святих ╕кон.

У давнину, спостер╕гаючи за погодою дня Якова, казали:

- Святий Як╕в визна╓, чи настав час орати ╕ с╕яти, а чи ще н╕.

- Як Як╕в визна╓ (запов╕сть), то так ╕ пос╕╓ш.

Оск╕льки Церква вшанову╓ к╕лькох достойник╕в на ╕м’я Як╕в, тому ╕менинника березня ╕нколи називають Яковим Весняним.

Народн╕ прикмети:

-Якщо цього дня зацв╕ла медунка – час пос╕ву настав.

-Граки ступають по р╕лл╕ ╕ шукають поживн╕сть – можна с╕яти.

-Кроти наривають кротовини – земля  потепл╕ла (ожила) – час с╕яти.

Так само початок пос╕вного сезону пов’язують  з ╕менем Святого Софрона (22 березня, за оновленим календарем).

 

В ОБ╤ЙМАХ ВЕСНИ

25 березня – велике церковне свято Благов╕щення Пресвято╖ Богородиц╕. Тому  у храмах не в╕дправляють заупок╕йних Богослуж╕нь, а т╕льки Служби Бож╕ за здоров’я. Вважають, що вони неабияк пом╕чн╕ для ж╕нок, як╕ в оч╕куванн╕ народжувати д╕тей.

З цим днем пов’язано багато народних пов╕р’╖в, деяких пересторог та забобон╕в. Цим не варто перейматися, але ц╕каво знати з огляду на ╕стор╕ю нашо╖ духовно╖ культури.

До Благов╕щення ╕ в саме свято не можна орати землю, с╕яти, щось садити на грядках, бо земля ще спить. Коли порушити цей припис, то земля образиться ╕ н╕чого не вродить. Прокида╓ться вона якраз на Благов╕щення в╕д теплих об╕йм╕в весни. Благословля╓ ╖╖ сама Д╕ва Мар╕я.

У цей день нав╕ть пташка гн╕зда не в’╓, а святку╓. Людин╕ погот╕в заборонена важка ф╕зична праця. (Якщо це не без нагальних потреб, то таке дозволя╓ Церква – в╕йськовим, правоохоронцям, медикам, авар╕йним комунальним службам…).

Знаменну под╕ю, яка спов╕ща╓ в╕рним, що Д╕ва Мар╕я народить в╕д Непорочного зачаття Спасителя св╕ту, потр╕бно в╕дсвяткувати у церкв╕ на Богослуж╕нн╕ та молитвами удома. З огляду на велич свята, у цей день Церква послаблю╓ (але не скасову╓) строг╕ вимоги Великого посту.

На Благов╕щення не можна журитися! Благов╕щення – рад╕сне свято!

За фенолог╕чними спостереженнями, доброю ознакою вважалося, якщо на Благов╕щення повн╕стю розкв╕тла верба, бо вона в╕дчува╓ весну. До цього дня мають повернутися з вир╕ю журавл╕.

Народн╕ прикмети:

- Якою була погода на Благов╕щення – такою буде на Великдень.

- Якою була погода в╕д Благов╕щення до Великодня – такою буде через сорок дн╕в ╕ встановиться на такий же пер╕од часу.

- На Благов╕щення замерзла вода в д╕жчин╕ (вдарив мороз) – не посп╕шай з пос╕вом, не квапся садити городину.

- На наступний день п╕сля Благов╕щення (у свято Собору Архангела Гаври╖ла), тим паче, коли вдарила гроза, годиться садити плодов╕ дерева, бо вони добре приймуться.

- До Благов╕щення на озимих пос╕вах розтанув сн╕г, або випали рясн╕ веснян╕ дощу ╕ встановилася тепла погода – будемо ╖сти калач╕ (вродить хл╕б).

- Довол╕ тепле Благов╕щення – вл╕тку буде сухост╕й.

Трапля╓ться, що до Благов╕щення ще пану╓ зима, лежить сн╕г, але п╕сля Благов╕щення таки вступа╓ у права весна!

 

ПРИГРОЗИТЬ ГРОЗА

В╕дразу п╕сля дня Благов╕щення в╕дзначають Собор архангела Гаври╖ла (26 березня). У народ╕ його називають Благов╕сником через те, що прин╕с Д╕в╕ Мар╕╖ благу в╕сть: Вона народить Мес╕ю. Цих два свята у народному календар╕ укра╖нц╕в ╓ нерозд╕льними, становлять сво╓р╕дну ц╕л╕сн╕сть. Кажуть: «На Благов╕щення земля благословля╓ться, а на Благов╕сника праця на н╕й розпочина╓ться».

З прогностичних прикмет:

-Якщо на Гаври╖ла гр╕м гримить ╕ пада╓ дощ (гроза), то к╕нець березня ╕ кв╕тень будуть грозовими, дощовими.

-Гр╕м без дощу об╕ця╓ кв╕тневу посуху.

-Вдарив гр╕м, а дерева ще не розпустилися (гол╕) – не чекай врожаю садовини, р╕к буде голодним.

-На Благов╕сника пригрозить гроза – вже не буде р╕зких похолодань.

-Благов╕сник задощить – землю благословить; а без його дощу краще не с╕й.

-Якщо на Благов╕сника туман – буде врожай льону.

-На Благов╕сника добре пророста╓ трава – гречку можна с╕яти рано.

-Холодний Благов╕сник – не посп╕шай з пос╕вом.

Зачувши гр╕м на Гаври╖ла, старш╕ люди п╕дпирали плечами пл╕т, щоб т╕ не бол╕ли; д╕ти качалися по земл╕ (наче набиралися сили в╕д не╖), щоб здоровими ╕ сильними росли.

 

МОТОРНА МАТРОНА

27 березня – день вшанування преподобно╖ Матрони Солунсько╖, великомучениц╕, яка належала до ранн╕х християн. Жила у ╤╤ стол╕тт╕. Була служницею у господин╕-юдейки. Саме господиня закатувала ╖╖ за спов╕дування Христово╖ в╕ри.

Цей день, за багатов╕ковими фенолог╕чними спостереженнями,  часто характеризу╓ться р╕зкою зм╕ною погоди. Тому Матрона – моторна: встига╓ теплом тр╕шечки пот╕шити ╕ морозом дошкулити; або пооб╕ця╓ суху погоду, але враз полл╓ дощем.

Народн╕ прикмети:

-Вилет╕ли з вулик╕в бджоли – тепло не в╕дступить.

-Леб╕дь летить до сн╕гу, а гусак летить до дощу.

-Леб╕дь несе сн╕г на дзьоб╕ (на крилах).

-Жаби кричать – пора с╕яти.

-Гор╕хи рано розпустилися ╕ мають велику зав’язь – на част╕ грози у травн╕ ╕ вл╕тку та на врожай проса.

 

СУТН╤СТЬ ВЕЛИКОГО ПОСТУ

За сорок дн╕в до Великодня розпочина╓ться строгий Великий п╕ст, який завершу╓ться у св╕тле свято Воскрес╕ння Христового. Неухильне дотримання його припис╕в – це не т╕льки вимога Церкви, а й духовна та ф╕зична потреба людини (╖╖ духовне та ф╕зичне очищення), що вже стало ╕ народною традиц╕╓ю.

Великий п╕ст – дорога, яка виводить з краю невол╕ в╕д гр╕ха до зв╕льнення в╕д нього. На цьому (╕нколи вкрай важкому) шляху подорожн╕й ма╓ над╕йних пом╕чник╕в – молитву, щире визнання сво╖х помилок (гр╕х╕в) та примирення з Богом ╕ людьми.

Практика стриманост╕ п╕д час посту приносить в╕дчуття легкост╕, радост╕ ╕ свободи. П╕д час Великого посту християни мають виспов╕датися, не пропускати Богослуж╕нь (насамперед у святков╕ дн╕), брати в них активну участь через уважне слухання Л╕тург╕╖, сп╕в.

Стримання у ╖ж╕ – це ще й користь для здоров’я.

У час╕ Великого посту ╓ к╕лька особливих дн╕в:

- Хрестопокл╕нна нед╕ля, яку ще називають Середоп╕сною, а весь трет╕й тиждень – Хрестопокл╕нним. У Хрестопокл╕нну нед╕лю в церкв╕ виносять Святий Хрест для поклон╕ння в╕рним, щоб нагадуванням про страждання ╕ смерть ╤суса Христа, Спасителя нашого зм╕цнити посник╕в для продовження духовного подвигу. З цього дня б’ють поклони.

- У нед╕лю за тиждень до Великодня святку╓мо Вх╕д Господн╕й у ╢русалим. Цей день у народн╕ називають Вербною, Кв╕тною нед╕лею.

- У Страсний четвер (Чистий четвер), останн╕й перед Великоднем, в церквах в╕дправляють Утернню Страстей – «Страст╕». Священик, щоразу одягаючи ╕нший фелон, зачиту╓ дванадцять фрагмент╕в з ╢вангел╕я, де йдеться про зраду Юди, страждання ╤суса Христа, про те, як Його роз╕п’яли ╕ смерть. Подекуди ╕сну╓ традиц╕я п╕д час в╕дправи тримати запален╕ св╕чки, лампадки, як╕ звуться «страсними». ╥х, запаленими, несуть додому ╕ обходять усе помешкання, дають у руки хворим, бо цей вогник символ╕зу╓ духовне св╕тло й очищення.

- Страсна (Велика) п’ятниця уособлю╓ жалоби на спомин про страст╕ (страждання) ╕ смерть Спасителя. Богослуж╕ння Велико╖ п’ятниц╕ проникнут╕ духом Божо╖ жертовност╕ ╕ батьк╕всько╖ любов╕ до кожного з нас. Цього дня християни особливо строго постять ╕ приступають до ц╕лування Свято╖ Плащаниц╕ (полотнища, в яке загорнути т╕ло ╤суса Христа). В укра╖нц╕в ╕сну╓ звичай у н╕ч з п’ятниц╕ на суботу, усю суботу ╕ з суботи на нед╕лю (до Великодньо╖ в╕дправи), виставляти б╕ля Божого Гробу (власне, Плащаниц╕) «варту». ╥╖ несуть молодш╕ хлопц╕, парубки, старш╕ чолов╕ки.

- Велика субота (Передвеликодня субота). Людськ╕ серця вже сповнюються рад╕стю, адже завтра Великдень. Отож вс╕ заклопотан╕ «стр╕мкою» п╕дготовкою до свята, прибирають у хатах, готують великодн╕ страви, наповняють ними великодн╕ кошики, бо вже й у суботу ╖х освячують. ╤ це потр╕бно…

Та головне ╕нше…

У традиц╕йн╕й ╕конограф╕╖ нема╓ ╕кони Воскрес╕ння Христа. ╤кона цього свята, хоч це для кого видасться дивним, зобража╓ сходження ╤суса Христа до пекла, про яке згадують п╕д час Богослуж╕ння Велико╖ суботи. У центр╕ композиц╕╖ бачимо нашого Мес╕ю, який, п╕д╕ймаючись до Неба, трима╓ за руки Адама ╕ ╢ву. Так ╕кона в╕добража╓ ╕дею: в особ╕ перших людей Спаситель п╕дносить усе людство, яке чекало приходу Божого.

 

ЧОТИРИ ВЕСНИ

Календарна весна, зв╕сно, приходить 1 березня. А от астроном╕чна у н╕ч з 21 на 22 березня, у весняне сонцестояння, коли день вир╕вню╓ться з н╕ччю, сонце перетина╓ небесний екватор. Отод╕ у нас, у П╕вн╕чн╕й п╕вкул╕, почина╓ться справжня весна, а у П╕вденн╕й наста╓ ос╕нь.

Синоптична весна характеризу╓ться ст╕йким переходом середньодобово╖ температури через «О» градус╕в. Уноч╕ можуть бути похолодання, але вдень настають потепл╕ння.

╤ четверта весна – фенолог╕чна. Це початок таяння сн╕гу, цв╕т╕ння п╕дсн╕жник╕в, брунькування верби, коли плаче клен, на неб╕ з’являються кучов╕ хмари. Також важлива ознака – повернення з вир╕ю птах╕в.

Народн╕ прогностичн╕ прикмети ╕ фенолог╕чн╕ спостереження:

- Довг╕ бурульки – весна буде довгою (тривалою).

- Ялинка скида╓ глицю – через два тижн╕ п╕дступить вода.

- Якщо раптом гр╕м загуркоче – настане похолодання.

- Рано прилет╕ли жайворонки ╕ журавл╕ – на теплу весну.

- П╕сля прильоту лелек ще може падати сн╕г ╕ вдарить морозець.

- Дик╕ качки прил╕тають жирними – весн╕ бути холодн╕й ╕ затяжн╕й.

- Птахи повернулися з вир╕ю ╕ не щебечуть – на холодну весну.

- Граки с╕ли на гн╕зда – через три дн╕ починай весняну с╕вбу.

- Ранн╕й вил╕т бдж╕л – на погожу весну.

- По холодн╕й весн╕ – градоб╕йне л╕то.

Тарас ЛЕХМАН

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 22.03.2024 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25925

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков