Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2024 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 05.04.2024
ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥

Найб╕льша незалежна японська ╕нформац╕йна агенц╕я «К╕одо цус╕н» ма╓ майже 80-р╕чну ╕стор╕ю, величезну аудитор╕ю ╕ корпункти у 40 найб╕льших мегапол╕сах св╕ту, в яких працю╓ б╕льш як 120 журнал╕ст╕в.

У жовтн╕ 2023 року «К╕одо цус╕н» в╕дкрило Ки╖вське бюро, щоб мати власний погляд на под╕╖ в наш╕й кра╖н╕.

Юко Немото пропрацювала кореспонденткою в Укра╖н╕ загалом п╕втора року.

Наступного тижня японська колега поверта╓ться в Ток╕о. Перед в╕д’╖здом Укр╕нформ розпитав Юко Немото про особливост╕ роботи в Укра╖н╕ для японсько╖ аудитор╕╖ ╕ отримав в╕дпов╕д╕ на вс╕ запитання, окр╕м одного – чи знають у Япон╕╖, в якому напрямку ма╓ йти рос╕йський в╕йськовий корабель? Виявилося, що вона його не зрозум╕ла, хоча знала про под╕╖ на остров╕ Зм╕╖ний ╕ укра╖нських прикордонник╕в. Але вся, так би мовити, «с╕ль» ситуац╕╖ lost in translation.

Зате Юко Немото зрозум╕ла багато ╕ншого – зокрема, причину рос╕йсько╖ агрес╕╖, р╕зницю м╕ж Укра╖ною ╕ Рос╕╓ю, чому для укра╖нц╕в такий важливий ╖хн╕й д╕м, наше в╕дчуття свободи, звичку про все сперечатися.

24 ЛЮТОГО 2022 РОКУ МО╢ ЖИТТЯ ТЕЖ ЗМ╤НИЛОСЯ

- Юко, до початку повномасштабного вторгнення ви працювали в московському бюро агентства. Коли в╕йна почалась для вас?

- У сво╓ перше в╕дрядження до Ки╓ва я при╖хала в с╕чн╕ 2022 року. Тод╕ Рос╕я сконцентрувала багато в╕йськ навколо кордону Укра╖ни ╕ було багато ╕нформац╕╖ про можливе вторгнення. Мен╕ треба було оц╕нити обстановку ╕ написати про атмосферу всередин╕ Укра╖ни.

Я брала ╕нтерв’ю в людей на вулиц╕, у в╕йськових експерт╕в. Б╕ля Ки╓в╕ тод╕ проходили навчання територ╕ально╖ оборони, ╕ мене здивувало, як багато цив╕льних людей брало в них участь у вих╕дн╕, в негоду.

Тод╕, посп╕лкувавшись з людьми в Ки╓в╕, я думала, що тако╖ жахливо╖ в╕йни не буде – можливо, загострення десь на сход╕ кра╖ни, але не повномасштабне вторгнення. В╕йськовий анал╕тик мен╕ теж сказав у ╕нтерв’ю, що тако╖ к╕лькост╕ рос╕йських в╕йськ недостатньо для нападу.

- Де ви зустр╕ли перший день велико╖ в╕йни?

- У Ростовськ╕й област╕, бо туди ви╖хало багато б╕женц╕в з окупованого Донбасу. Я брала в них ╕нтерв’ю, ╕ вони мен╕ казали, що бояться нападу ЗСУ ╕ ╖дуть в Рос╕ю, бо «т╕льки Рос╕я ╖м допомага╓».

24 лютого 2022 року мо╓ життя теж зм╕нилося.

Мен╕ зараз 37 рок╕в, ╕ в мене нема╓ великого досв╕ду. Для мене це не перша в╕йна – я близько тижня працювала в Сир╕╖.  Але в╕йна в Укра╖н╕ – це зовс╕м ╕нше. Я не в╕дразу зрозум╕ла, що мен╕ треба робити.

- Яка тод╕ була атмосфера в Рос╕╖?

- На мою думку, рос╕яни тод╕ в╕дчували внутр╕шню пан╕ку. Вони в╕дверто про це не говорили, але у мене було враження, що вони намагаються зрозум╕ти, що в╕дбува╓ться в Укра╖н╕, – принаймн╕ мо╖ рос╕йськ╕ ровесники, як╕ не дивилися державне телебачення, а намагалися знайти ╕ноземн╕ джерела.

Але пот╕м рос╕йська влада обмежила доступ до ╕ноземних СМ╤, ╕ вони залишилися сам на сам ╕з сво╖ми думками ╕ рос╕йською пропагандою.

- Як ви пояснювали причини рос╕йсько-укра╖нсько╖ в╕йни японсько╖ аудитор╕╖?

- Не знаю, чи люди в Япон╕╖ зрозум╕ли мо╓ пояснення. Я думаю, д╕╖ Рос╕╖ вказують на те, що вона не визна╓ Укра╖ну як незалежну державу. У не╖ залиша╓ться ╕мпер╕ал╕стичне мислення.

У Рос╕╖ ╓ л╕берали з антипут╕нськими поглядами, але нав╕ть вони вважають, що Укра╖на може бути хоч ╕ братньою кра╖ною, але молодшою.

Зараз дехто говорить про мирн╕ переговори, у тому числ╕ в Япон╕╖ дехто под╕ля╓ таку думку. Але якщо подумати, що означа╓ мир для укра╖нц╕в? Адже це вторгнення, агрес╕я, в╕д яко╖ укра╖нц╕ захищаються. Що в ц╕й ситуац╕╖ буде для них миром?

- Наск╕льки близько до в╕йни ви були в Укра╖н╕? Чи доводилося вам бувати в зон╕ бойових д╕й?

- У 2022 роц╕ я ╖здила до Харкова, у Донецьку область – там я брала ╕нтерв’ю у в╕йськових, була у Херсон╕ п╕сля зв╕льнення в╕д рос╕йсько╖ окупац╕╖.

Я не в╕йськовий кореспондент, але, звичайно, у Харков╕ чи Херсон╕ в╕дчувала в╕йну ближче, н╕ж у Ки╓в╕.

Але я все ж таки п╕втора року пост╕йно перебуваю тут ╕, на мою думку, вс╕ люди в Укра╖н╕ ╓ жертвами в╕йни.

- Ваш попередн╕й досв╕д роботи у Рос╕╖ допомагав чи заважав вам у робот╕ в Укра╖н╕?

- Я думаю, допомагав. В╕дверто кажучи, ран╕ше я сама не могла точно пояснити р╕зницю м╕ж Укра╖ною ╕ Рос╕╓ю, а зараз я вже напевно знаю, що ╖х нав╕ть не можна пор╕внювати.

П╕д час роботи в Рос╕╖ я багато чула про нацист╕в в Укра╖н╕. Я не дуже цьому в╕рила, але, думала, що раптом вони тут ╓? Я пропрацювала в Укра╖н╕ п╕втора року, ╖здила по вс╕й кра╖н╕, багато сп╕лкувалася з людьми ╕ не знайшла жодного нациста (см╕╓ться).

Укра╖на ╕ Рос╕я – це зовс╕м р╕зн╕ кра╖ни. Я думаю, в укра╖нц╕в зовс╕м ╕нша ментальн╕сть, ╕нше в╕дчуття свободи. Зв╕сно, б╕льш╕сть укра╖нц╕в розум╕╓ рос╕йську мову, але спос╕б мислення у вас зовс╕м ╕нший.

- Як ви добира╓те новини про Укра╖ну для японсько╖ аудитор╕╖?

- В принцип╕, я намагаюсь писати про все – про в╕йну, внутр╕шню пол╕тику, сусп╕льне життя.

Ми щодня щось пов╕домля╓мо про Укра╖ну.

- Сьогодн╕шня ракетна атака по Ки╓ву – це для вашо╖ агенц╕╖ новина? (╕нтерв’ю записувалося 25 березня, коли Рос╕я випустила по укра╖нськ╕й столиц╕ дв╕ бал╕стичн╕ ракети – авт.)

- Про атаки на Ки╖в ми щоразу пишемо, але якщо Рос╕я обстр╕лю╓ ╕нш╕ рег╕они ╕ нема╓ жертв, то ми не завжди про це пов╕домля╓мо.

- Яка новина з Укра╖ни за два роки в╕йни викликала найб╕льший резонанс у Япон╕╖?

- Я думаю, в перший р╕к в╕йни це були новини про Бучу, зв╕льнення Харк╕всько╖ област╕, Херсону, ситуац╕я на Запор╕зьк╕й АЕС.

Тод╕  загалом було б╕льше уваги японц╕в до Укра╖ни – вс╕ ц╕кавилися под╕ями тут.

Наше агентство, як ╕ Укр╕нформ, пов╕домля╓ новини, але ╖хн╕ми споживачами переважно ╓ паперов╕ видання. У нас кожна префектура ма╓ паперову газету, ╕ редакц╕╖ сам╕ вир╕шують, друкувати якусь новину чи н╕. Якщо людей ця тема ц╕кавила, то редакц╕╖ часто брали наш╕ новини.

Ще у нас ╓ ╕нтернет-сайт ╕ тв╕ттер-акаунт, ╕ там люди коментують новини, як╕ ╖х зачепили.

- В укра╖нському мед╕апростор╕ про в╕йну ╕сну╓ лише одна – укра╖нська – точка зору, бо для нас друга апр╕ор╕ – це брехлива рос╕йська пропаганда. Як ви для себе вир╕шу╓те питання журнал╕стських стандарт╕в щодо двох точок зору в ц╕й конкретн╕й ситуац╕╖?

- Ми тут для того, щоб писати те, що бачимо на власн╕ оч╕  ╕ що говорить укра╖нська сторона.

- Майже вс╕ укра╖нськ╕ ЗМ╤ написали, що м╕н╕стр закордонних справ Япон╕╖ Йоко Кам╕кава п╕д час в╕зиту до Ки╓ва на початку с╕чня через пов╕тряну тривогу була змушена проводити пресконференц╕ю в укритт╕. Чи ця деталь була важливою для японських ЗМ╤, зокрема для вашого агентства?

- Ми про це написали, ╕нш╕ японськ╕ видання теж. Це важливий факт.

Я думаю, японц╕ ближче в╕дчули в╕йну через те, що Йоко Кам╕кава була змушена спуститися в укриття.

В УКРА╥Н╤ КОЖЕН МА╢ ВЛАСНУ ДУМКУ ╤ В╤ДВЕРТО ╥╥ ВИСЛОВЛЮ╢

- Що вам найважче пояснити японцям про укра╖нц╕в?

- Р╕зницю м╕ж укра╖нцями ╕ рос╕янами. Я весь намагаюсь це пояснити, але, можливо, декому важко це зрозум╕ти.

Я багато пишу про Укра╖ну, прагну передати р╕зн╕ точки зору ╕ сп╕лкуюсь не лише з експертами чи пол╕тиками, а й з багатьма звичайними людьми.

Коли я брала ╕нтерв’ю на сход╕ ╕ на заход╕ Укра╖ни, люди мали дещо р╕зн╕ думки. На м╕й погляд, б╕льш╕сть зараз за Укра╖ну, але ставлення до Рос╕╖ трошки в╕др╕зня╓ться.

Майже вс╕ люди тут говорять в╕дверто. У Рос╕╖ з цим складно. Я працювала на Близькому Сход╕ – там теж по-р╕зному. А в Укра╖н╕ люди в╕дкрит╕, кожен ма╓ власну думку ╕ в╕дверто ╖╖ висловлю╓. Це дуже при╓мно.

Укра╖нц╕ також б╕льше усм╕хаються. Можливо, в╕йна вас дещо зм╕нила, але загалом люди тут прив╕тн╕.

Зв╕сно, у Рос╕╖ люди р╕зн╕, у мене там теж ╓ друз╕. Але тут я в╕дчуваю б╕льшу п╕дтримку ╕ноземц╕в ╕ готовн╕сть укра╖нц╕в допомагати один одному.

Тут я також взнала про звичку укра╖нц╕в критикувати владу ╕ говорити прямо те, що думають.

Спершу для мене було незвично, що в Укра╖н╕ вс╕ сперечаються один з одним у соцмережах. Для японц╕в це невластиво. Але тепер, коли укра╖нц╕ критикують один одного, я не дивуюсь (см╕╓ться).

- Як робота у кра╖н╕, що вою╓, позначилася на вашому психолог╕чному стан╕?

- Напевно, я вже звикла. Коли вчора вноч╕ лунали гучн╕ вибухи, було страшно (24 березня ППО збила над Ки╓вом 10 ворожих ракет – авт.). Але, як ╕ багато укра╖нц╕в, я почуваюсь у Ки╓в╕ захищеною.

- Чи знадобиться вам якась в╕дпустка чи перерва для в╕дновлення сил?

- Можливо, п╕сля повернення в Япон╕ю я в╕дразу в╕дчую накопичену втому ╕ те, що перебувала у ситуац╕╖ в╕йни. Але зараз я вже звикла до цього.

Зв╕сно, тут у мене ╓ вих╕дн╕, але все ж таки Укра╖на для мене зараз ╓ м╕сцем роботи. Тож, напевно, в╕дпустка знадобиться.

- Який ваш власний матер╕ал найб╕льше запам’ятався вам як журнал╕сту ╕ як людин╕?

- Для мене вони вс╕ важлив╕. Але, напевно, це було ╕нтерв’ю з ж╕нкою з ╤рпеня, яке я взяла у кв╕тн╕ 2022 року. Вона евакуювалася з м╕ста, а пот╕м повернулася, а чолов╕к в╕дмовився ╖хати ╕ загинув.

Ця ж╕нка розпов╕ла, що у не╖ з чолов╕ком була велика дискус╕я – ╖хати чи не ╖хати. В╕н залишився, а пот╕м з ним сталася ця трагед╕я.

П╕сля цього я зрозум╕ла, що для нього були важливими св╕й д╕м, сво╓ м╕сто, своя земля, ╕ наск╕льки багато це значить для укра╖нц╕в. Бо таких людей, як╕ в╕дмовлялися евакуюватися ╕ гинули, багато.

Попервах я цього не розум╕ла.

- Чи був у вас якийсь негативний досв╕д за ц╕ п╕втора роки?

- В Укра╖н╕ я н╕коли не в╕дчувала поганого ставлення до себе. Можливо, тому, що я японка, а в╕дносини м╕ж нашими кра╖нами ╓ добрими.

Але, напевно, не т╕льки через це.

А щодо роботи… Тут в Укра╖н╕ вс╕ под╕╖ неспод╕ван╕, пресконференц╕╖ не анонсуються. Це т╕льки зараз так чи завжди?

- Т╕льки зараз, через в╕йну.

- Але це дуже ускладню╓ роботу, особливо коли пресконференц╕╖ оф╕ц╕йн╕. Це завжди стрес.

ПОД╤╥ В УКРА╥Н╤ ВЖЕ СТОСУЮТЬСЯ НЕ ЛИШЕ УКРА╥НЦ╤В, А Й ЛЮДЕЙ У ВСЬОМУ СВ╤Т╤

- Чи вам вдалося взяти ╕нтерв’ю в Президента Зеленського або поставити йому запитання?

- Мо╓му шефу вдалося поставити запитання п╕д час ╕нтерв’ю разом з ╕ншими аз╕йськими ЗМ╤. Але ексклюзиву не було.

Ми розум╕╓мо, що ваш Президент дуже зайнятий, але якщо буде можлив╕сть, то ми б залюбки з ним посп╕лкувалися.

- В Укра╖н╕ широко в╕домий 75-р╕чний японський волонтер Фум╕нор╕ Цучико, який в╕дкрив у Харков╕ безкоштовне кафе FuMi Caffe. Чи знають про нього у Япон╕╖?

- Так, я писала про нього, коли ╖здила в Харк╕в. Я з повагою ставлюся до того, що в╕н робить, ╕ була при╓мно здивована, як гарно харк╕в’яни до нього ставляться.

Зв╕сно, в╕н японець, шанована людина, але я писала про нього як про одного з укра╖нц╕в.

- Про кого з в╕домих укра╖нц╕в ви розпов╕дали японськ╕й аудитор╕╖?

- Я брала ╕нтерв’ю в письменника Андр╕я Куркова про характер укра╖нц╕в. В╕н пише рос╕йською, тому ми розмовляли також про мову.

Ще було ╕нтерв’ю з Михайлом Подоляком, а недавно з Там╕лою Ташевою.

Я сп╕лкувалася з багатьма укра╖нськими в╕йськовими ╕ звичайними укра╖нцями.

Я, в принцип╕, люблю писати про людей.

- Укра╖нц╕ дуже вдячн╕ Япон╕╖ за ╖╖ масштабну та посл╕довну допомогу наш╕й кра╖н╕. Як нам донести цю подяку японцям?

- Я думаю, необов’язково робити щось особливе. Ми це в╕дчува╓мо.

У нас теж бувають надзвичайн╕ ситуац╕╖, ╕ якщо люди в Укра╖н╕ про них знають, то сп╕вчувають нам ╕ допомагають м╕рою сил ╕ можливостей.

- Якщо п╕сля Укра╖ни вас в╕дправлять у в╕дрядження до ╕ншо╖ кра╖ни, ви будете стежити за нашими новинами?

- Так, зв╕сно! Адже под╕╖ в Укра╖н╕ вже стосуються не лише укра╖нц╕в, а й людей у всьому св╕т╕.

- За чим в Укра╖н╕ ви сумуватимете?

- За людьми ╕ синьо-жовтими кольорами.

Над╕я Юрченко

https://www.ukrinform.ua

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 05.04.2024 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=25947

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков