"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2025 > Тема "Душі криниця"
#19 за 09.05.2025
СУХОСТ╤Й
8 травня – свято апостола ╕ ╓вангелиста ╤вана Богослова.
До цього дня мали завершити с╕вбу вс╕х зернових культур (включно з кукурудзою ╕ гречкою), засадити грядки городиною. В╕дтак – просили у Всевишнього дощу. Адже: «Два дощики в маю – бути доброму врожаю».
Найб╕льше боялися сухостою. Бо якщо на ╤вана Богослова встановиться ст╕йка суха ╕ спекотна погода, коли нав╕ть роса не випада╓, то так може тривати 3-4 тижн╕. А це вельми несприятливо для земл╕, рослинност╕, негативно позначиться на майбутньому врожа╖ – ╕ хл╕ба, ╕ городини, ╕ садовини, не буде вдосталь л╕сових дар╕в природи – гриб╕в, яг╕д, л╕щинових гор╕х╕в... Л╕карськ╕ рослини також потребують вологи (найб╕льше кор╕нц╕). Коли ж випав дощ, то прогнозували, що буде багато ранн╕х гриб╕в; дощитиме тижн╕в зо два – благодать для земл╕.
Кр╕м того, що просили у Бога лдощу через молитви, нав╕ть замовляли у церквах окрем╕ Богослуж╕ння, вдавалися ╕ до марнов╕рних д╕йств. Наприклад, змочували у вод╕ рядна ╕ на н╕ч накривали землю (пос╕ви у пол╕). Зв╕сно, не вс╕... Деяк «прикр╕» ж╕нки п╕зно ввечер╕ прали чолов╕кам сорочки ╕ розв╕шували ╖х на н╕ч на мотузках просто неба. Мовляв, тод╕ жаданий дощ таки випаде ╕ ще б╕льше намочить чолов╕ков╕ сорочку. А той хоч нав╕ть у латан╕й свитин╕ ходить...
ЗЕЛЕНИЙ КОЛОСОК СТАНЕ ЗОЛОТИМ
10 травня – свято апостола Симона Зилота.
З цього дня знахарки починали збирати п╕зн╕ веснян╕ ╕ ранн╕ л╕тн╕ л╕карськ╕ трави. Робили це виключно ж╕нки, молодиц╕, д╕вчата. Чолов╕ки-знахар╕ долучалися до прац╕ через к╕лька дн╕в. Заготовляли т╕льки наземну частину рослин ╕ то п╕д час ╖хнього цв╕т╕ння чи як т╕льки в╕дцв╕ли, аби з╕брати дозр╕ле нас╕ння. Кор╕нц╕ б╕льшост╕ рослин викопували восени, коли вони набували максимально╖ л╕кувально╖ сили. Така праця часто мала глибокий маг╕чний зм╕ст. Пот╕м з╕ллям обм╕нювалися (якщо був надлишок), д╕лилися, але не продавали одна одн╕й, бо вважали, що тод╕ воно втратить сили.
На Симона Зилота господар╕ виходили в поле, аби подивитися, чи добре налива╓ться ячм╕нний колос. Це не був основний хл╕бний злак для селянина, але п╕сля пшениц╕ ╕ жита пос╕дав належне м╕сце на об╕дньому стол╕, мав пошану. Для цього зривали молодесенький зелений колосок, розтирали його долонями, мов жорнами, клали до рота╕ жували. Якщо в╕н перетворювався на «жуйку», вид╕лявся клейкий с╕к, значить ячм╕нь добре зр╕╓, буде багатий ╕ як╕сний врожай, назбира╓ш пудов╕ торби. Т╕льки б Бог погоду дарував. Якщо ячм╕нний колос погано зр╕╓, тод╕ п╕сля жнив доведеться ощадити на хл╕б╕.
Аналог╕чно спостер╕гали за житом ╕ пшеницею, але робили це м╕ж Вознес╕нням ╕ Тр╕йцею.
МИНУЛА ПОЛОВИНА ПАСХАЛЬНОГО ЦИКЛУ
14 травня вшанову╓мо священомученика ╤сидора Х╕оського, в╕йськового старшини, який ревно дотримувався християнсько╖ в╕ри. Страчений у 251 роц╕ за вел╕нням ╕мператора Дек╕я. П╕д час тортур не зр╕кся ╤суса Христа. Згодом над його гробом християни збудували церкву-базил╕ку.
Цьогор╕ч 14 травня у церковному календар╕ значиться як Переполовинення. Його завжди в╕дзначають у середу. Отож, минула половина (25) дн╕в в╕д Великодня ╕ ст╕льки ж залишилося до Тр╕йц╕ (П’ятидесятниц╕). Саме на переполовинення пасхального циклу дн╕в, тим паче, що припада╓ середа, ревн╕ християни строго дотримувалися посту, хоч у цей час п╕сля Великодня дозволялося ╖сти р╕зн╕ страви. Але для д╕тей пекли пир╕жки з солодкими начинками – плодово-яг╕дним варенням чи повидлом, з сиром або з маком з цукром, поливали ╖х медом, як нагадування про те, що невдовз╕ прийде св╕тле свято Тр╕йц╕. На Пасхальне Переполовинення батьки намагалися не залучати д╕тей до важко╖ ф╕зично╖ прац╕ (зв╕сно, без нагальних потреб нате).
Д╕вчата, юнки починали влаштовуати обрядов╕ д╕йства, ╕гри – проводи Русал╕й.
У народ╕ кажуть...
ШОВКОВ╤ ТРАВИ
-Травень т╕шить шоковими травами, то буде добрий с╕нок╕с ╕ багато молока.
-Травень обдурить ╕ до л╕су втече.
-У травн╕ майся, а вл╕тку парся.
-Дуб зацв╕те – починають с╕яти горох.
-Горох зацв╕та╓ т╕льки за волого╖ погоди.
-Ласт╕вки ╕ горобц╕ гн╕здяться з п╕вн╕чного боку –на жарке л╕то.
-Ласт╕вки прилет╕ли – скоро загримить.
-Ласт╕вки прилет╕ли ╕ почали лаштуати гн╕зда – настане ст╕йке тепло.
-Ласт╕вки весною л╕тають високо – буде добра погода.
-Чим ран╕ше цв╕те черемха – тим жарк╕шим буде л╕то.
-Черемха стала б╕лою – шукай перш╕ п╕дберезовики.
-Багато цв╕ту горобини – на холодну ос╕нь.
-Пустоцв╕т плод╕в не вродить.
-Ог╕рки найдоц╕льн╕ше с╕яти з веч╕рньою росою.
-Травень з росою – не будеш з б╕дою.
-Якщо у березн╕ природа прокида╓ться, то у кв╕тн╕ розвива╓ться, а лише у травн╕ буя╓.
-Травень кор╕в нагоду╓, але не людей.
Тарас ЛЕХМАН
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 09.05.2025 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=26963
|