Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2112)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 11.11.2005 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 11.11.2005
Величання мови
Віктор ХОМЕНКО.

У День української писемності та мови уперше в Українській школі-гімназії Сімферополя урочисто відкрили VI Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика, організаторами якого є Міністерство освіти й науки України, Ліга українських меценатів і Освітня фундація Петра Яцика (Торонто, Канада).

Прибуло багато поважних гостей: представники міністерств освіти й науки України та Криму, органів влади, учителі та вихователі, поети, письменники. Прозвучали вітання конкурсу і його учасникам від Президента нашої держави Віктора Ющенка й голови Верховної Ради України Володимира Литвина. Виконавчий директор Міжнародного благодійного фонду Ліги українських меценатів, відомий письменник і критик, лауреат Шевченківської премії Михайло Слабошпицький та шановний гість з Канади Євген Залуцький, член Ради директорів освітньої фундації ім. Петра Яцика, відзначили: лише пошана до рідної мови, нерозривний зв'язок поколінь - передумови збереження державної єдності, повернення духовності та історичної пам'яті.
Конкурс дав новий поштовх до вивчення рідної мови саме молоддю, якій розбудовувати нашу державу, він навчає любити й шанувати рідне слово - яке об'єднує наш народ, дає йому наснагу, надихає на перемоги, інтелектуально та духовно збагачує. Адже саме мова є обов`язковою ознакою й передумовою справжньої згуртованості й неподільної єдності нації, свідченням її готовності гідно зустріти й подолати будь-які випробування на шляху до вершин державності.
Знаменно й те, що цей прекрасний мовний марафон цього разу стартує в Криму - багатонаціональному й багатомовному куточку нашої Батьківщини, де достойно розквітають культурні й мовні цінності різних народів, де українська мова вже нині набирає потужної ходи не з примусу, а завдяки своєму авторитету, толерантності.
Учасники мовних змагань віддали належну шану за величезні зусилля з проведення цього конкурсу й меценатам з української діаспори, які щиро вболівають за рідну мову, глибоко переймаються її долею, живуть її життям, і закликали до невсипущої праці на благо рідного краю. Цей унікальний мовний марафон, який триває щороку з 9 листопада по 22 травня, нині став однією з найпотужніших мовних акцій в Україні. У ньому беруть участь мільйони школярів і студентів - знавців і шанувальників рідної мови, котрі засвідчують свою любов до рідної мови й щирий патріотизм.
На відкритті нагородили понад 150 кримських школярів і студентів - переможців 1-го етапу конкурсу з усіх регіонів півострова і 15 кращих учителів української мови. Серед кримських лауреатів було чимало й таких, які виборюють перемогу вже кілька разів. Адже престижний конкурс шанувальників української мови проходить в декілька етапів: шкільний, районний, міський, обласний і загальноукраїнський. Учні й студенти виконують мовні завдання, пишуть диктанти і твори, у яких демонструють ступінь володіння й знання тонкощів й особливостей української мови. З кожним роком бажаючих взяти участь у мовних змаганнях більшає. Якщо п`ять років тому у конкурсі брало участь близько 12 тисяч знавців рідної мови, то нині гурт учасників з різних регіонів України й закордонних українських діаспор досяг шести мільйонів чоловік. 
Призери отримали дипломи, пам`ятні сувеніри й грошові премії до однієї тисячі гривень. Вони заявляють: знати українську стає все престижніше, а заробити гроші власним розумом і знаннями приємно й радісно. Виявилося: і в Криму, з його специфічною мовною ситуацією, поширювати ареал та авторитет української мови можна успішно, добровільно й з душею. З`ясувалося: й найвищі кримські чиновники чудово володіють добірною державною мовою, а рівень юних самодіяльних талантів української гімназії такий, що не посоромить Крим на будь-якого рангу конкурсах і фестивалях. Радісна, тепла атмосфера допомагала перемагати, багато сердечних слів було промовлено на честь Петра Яцика, котрий втілив у життя ідею престижного й велелюдного мовного конкурсу зі світовим резонансом, який здобуває усе більше прихильників у всьому світі.
У день свята рідної мови кримчанам бажали мовного комфорту й великої втіхи від осягнення глибини і космосу українського слова. На жаль, півостровитяни на загал ще повільно проймаються необхідністю вивчення державної мови. Потрібен яскравий приклад. Його й подає Перша сімферопольська школа-гімназія, щедра на численні заходи, які сприяють піднесенню авторитету української мови в регіоні. Тож і мовний конкурс
ім. П. Яцика змусив багатьох замислитися й зрозуміти: мати міцні знання з української мови необхідно й престижно. Адже випускники гімназії вчаться в найсолідніших вузах країни, вже досить успішно реалізують набуті тут знання в різних сферах життя. 
Нагороду "Народна довіра" отримала директор сімферопольської української школи-гімназії Наталя Руденко та ініціатори знакової події - проведення старту Шостого мовного марафону в Криму - головний редактор газети "Кримська світлиця" Віктор Качула, шеф-редактор газети "Джерельце" поет Данило Кононенко, й кримський педагог і письменник Василь Латанський.
Цього дня кримським школярам також передано тисячі україномовних книг, зібраних Лігою українських меценатів за підтримки Національної спілки письменників та Українського радіо. Багато книг зі своїх бібліотек подарували письменники, чимало видань безкоштовно передали вітчизняні видавництва, а 10 тонн (!) унікальних книжок прибули з-за моря від видавництва Канадського інституту українських студій при Альбертському університеті, що в Торонто.

На фото: нагороди кримським переможцям вручає гість з Канади Євген Залуцький.

Фото А. САНІКА.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 11.11.2005 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3402

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков