Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 11.11.2005 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 11.11.2005
Є ТАКА ШКОЛА
Микола ШАПОВАЛОВ, студент Кримського гуманітарного університету.

Цього року Старокримській загальноосвітній середній школі № 3 виповнилося шість років. Це єдина школа в Україні, де, крім української, російської, англійської мов, вивчаються мови депортованих народів Криму: болгарська, вірменська, грецька, німецька. В жодній школі не лунають вранці привітання на стількох мовах, як у цій школі. Ось чується  грецьке "калімера", а он біжить веселий хлопчина і радісно вітає друзів болгарською: "Здравєйте". А якими цікавими бувають свята у цій школі! Крім мови, діти вивчають традиції, культуру народів, розпитують дідусів та бабусь, сусідів, знайомих про народні звичаї, народні ремесла, народні страви. Ось, наприклад, болгарське свято Баби Марти. Всі вже знають, що це свято приходу весни. За народною традицією до цього дня печуть особливий пиріг з гарбузом. Він округлої форми і символізує сонце.
Вже не перший рік у школі працюють класи з українською мовою навчання:
два п'ятих і один сьомий. Кілька років тому у школі почав працювати молодий вчитель української мови
та літератури, випускник Криворізького педагогічного університету Андрій
Володимирович Білозьоров. І всі одразу помітили, що у школі залунала українська мова. Не секрет, що у нашому регіоні спілкуються здебільшого російською. А з появою молодого вчителя діти впевнено почали розмовляти українською. І виявилося, що це чудово! Чудово, коли вмієш розмовляти не лише російською, а й ще однією слов'янською мовою.
Андрій Володимирович вчить дітей не лише мові. Молодий вчитель багато розповідає дітям про Україну, її історію, про сьогодення й майбутнє держави. Безперечно, це сприяє формуванню справжніх громадян України.
Діти залюбки вивчають математику й фізику, біологію та історію українською мовою. І учні, й батьки вже зрозуміли необхідність вільного володіння державною мовою.
Андрій Єщенко, учень 5-го "б" класу: "Я вибрав клас з українською мовою навчання, бо батько у мене українець. Мамині предки - болгари й греки, але мама вільно розмовляє українською мовою".
Крістіна Санкіна, учениця цього ж класу, впевнена, що українська мова повинна стати основною мовою спілкування у державі.
Ріана Садулаєва, учениця 7-го "б" класу, переконана, що без мови немає держави, немає нації. Азіз Сеферов
прагне досконало оволодіти українською, а їхня однокласниця Поліна Кошарна читає власного вірша про осінь:
Осінь, осінь навкруги,
Змах пташиних крил.
Пожовтіли береги,
Все туман накрив...
До речі, в школі діє літературна студія. Багато дітей пробують свої сили у творчості. Роман Береснєв, учень 7-го "б" класу, назвав свій вірш "Навколо".
Ранок - це сонце,
Ніч - то зорі,
Місяць, що дивиться
В наше віконце.
Диво є в світі -
Падає листя,
Котиться вітер шляхами,
Хвилями лине над нами.
І п'ятикласники, й семикласники дуже пишаються тим, що не лише на уроках з мови розмовляють українською, а й на математиці, історії, біології. І за це вони дуже вдячні вчителям Тетяні Миколаївні Ірумбегліковій, Ніні Андріївні Чусовій, Світлані Степанівні Яновській.
З першого вересня школа отримала новий статус - навчально-виховного комплексу "Школа-ліцей". Змінила-ся не лише назва. З нового навчального року процес навчання відбувається за модульною системою.
Майже всі випускники школи - студенти вищих навчальних закладів. Ганна Павленко і Крістіна Куриліна навчаються в університеті у Болгарії. Неодноразово учні школи їздили на літній відпочинок до Греції.
Учні мріють про створення українського етнографічного музею у школі, про театральну студію. Залюбки діти й вчителі читають "Кримську світлицю", знаходять там багато цікавого й корисного.
І можна бути певним: учні цієї школи будуть справжніми громадянами й патріотами своєї держави. Але сьогодні діти потребують допомоги держави й добрих людей: учні досі не мають потрібної кількості підручників для навчання українською мовою, не мають художніх текстів для вивчення літератури. Потрібний школі й сучасний кабінет української мови та літератури.
На вулицях нашого міста, у багатьох родинах різних національностей звучить переважно російська мова. Звичайно, ця мова варта того, щоб нею спілкувалася велика кількість людей. Користуватись російською мовою зручно й звично. Але згадаймо: є й батькова мова, мамина колискова, є дідусеві та бабусині казки, є прадідові та прабабині пісні, легенди...
Старий Крим - багатонаціональне місто. На весіллях
тут завжди почуєш і "Розпрягайте хлопці, коней", і татарську "Хайтарму" і грецьке "Сиртакі".
Колектив Старокримського навчально-виховного комплексу "Школа-ліцей" № 3 вже не перший рік працює з метою відродження рідних мов, традицій та звичаїв народів, що населяють наше місто. Колишній випускник школи Ельдар Гуту розмірковував у своєму творі: "Якщо я знаю, як привітати мого сусіда його рідною мовою, якщо сусід-українець знає, що сьогодні у його сусіда-татарина свято, ми завжди порозуміємось. Отже, буде у нас мир і злагода".
В школі існує фольклорна група учнів молодших класів. Коли слухаєш, як дітки - росіяни і українці, німці й татари, греки і болгари - співають українські народні пісні, почуваєшся впевнено щодо майбутнього Криму.
Про те, що є така школа в невеличкому кримському місті, знають в Болгарії і Греції, в Канаді і Англії. Часто бувають в школі гості - представники різних національних товариств Криму. Зокрема, грецьке товариство допомагає школі у придбанні меблів, обладнання, підручників. Нещодавно школу відвідали представники болгарського товариства на чолі з його головою Іваном Івановичем Абажером. Болгарське товариство теж допомагає учням школи у придбанні підручників, аудіо- та відеокасет, що конче потрібно для вивчення болгарської мови.
Певно ж, є в Криму люди, які б могли допомогти учням нашої школи повноцінно вивчати державну мову. В школі функціонують три українських класи. Це - мало, дуже мало! Характерно, що і діти, й батьки мають бажання навчатись і навчати своїх дітей в класах з українською мовою навчання. Але ж немає підручників, немає обладнаного кабінету української мови та літератури. Отже, є багато складнощів у навчанні дітей державною мовою.
Звісно, одна школа - це не так і багато. Але від цього залежить - чи заговорить Крим державною мовою. Заговорять українською мовою саме ті, хто сьогодні навчається у школі. І їм потрібно допомогти.

м. Старий Крим.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 11.11.2005 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3416

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков