Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 24.02.2006 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 24.02.2006
ЯК КВІТКУ ВЕСНЯНУ ЧУДОВУ МИ ЛЮБИМ СВОЮ РІДНУ МОВУ!
Данило КОНОНЕНКО

До підсумків третього етапу VI Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика в Автономній Республіці Крим

Зазвичай, конкурси з української мови імені Петра Яцика розпочиналися у знакових, визначних місцях нашої країни - на батьківщині одного з організаторів конкурсу П. Яцика, на землі письменників-просвітителів Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, у столиці козацької слави Запоріжжі. А ось VI конкурс взяв старт на кримській землі, в приміщенні одного з найчудовіших в Україні шкільних навчальних закладів - в новозбудованій Сімферопольській українській гімназії.
Чому ж така приємна місія - відкриття VI Міжнародного конкурсу випала саме на Крим, де, по правді сказати, не зовсім усе ще поки гладко з вивченням української державної мови, зі спілкуванням нею як у громадських місцях, так і у владних кабінетах. Саме це, оця особлива мовна ситуація й спонукала організаторів конкурсу - Міністерство освіти і науки України, Лігу українських
меценатів та освітню фундацію Петра Яцика розпочати конкурс саме в Криму, аби піднести україномовний рівень в автономії до всеукраїнського рівня. І, як відзначали організатори конкурсу, в Криму всі, хто був причетний до цього прекрасного дійства, поставилися відповідально й дуже серйозно. Це таки було свято державної мови з усіма притаманними його складовими.
Затим по певному часі конкурси першого етапу відбувалися в школах Криму. Переможці шкільних конкурсів змагалися на районних, а вже потім відбувся третій, республіканський, який проводився в Сімферополі.
Вже стало доброю традицією писати завдання четвертого етапу конкурсу для Києва та вітати переможців третього етапу в сімферопольській школі № 33, де директором Людмила Іванівна Горб, привітна господиня школи, добра, сердечна людина, котра й сама закохана в рідну мову та пісню, в поетичне слово. Тут, в цій школі, не лише нададуть світлі класи для творчої праці, а й погодують тих, хто приїхав здалеку. Справжня кузня призерів яциківського конкурсу. Яциківська школа - так її вже називають і учні, і вчителі. Гадаю, Петро Яцик, аби був живий, мав би задоволення, що в Криму є школа його імені...
Цього року переможцями третього етапу стали 38 осіб - 24 учні кримських шкіл різного віку та 14 студентів вищих навчальних закладів. Це на дев'ять осіб більше, ніж торік.
А взагалі нинішній, шостий конкурс, налічує близько шести мільйонів учасників. Ростемо ж ми, гей! - як писав поет.
До складу журі, котре оцінювало знання конкурсантів, входили Наталя Олексіївна Мінченко - представник Ліги українських меценатів (м. Київ), Наталя Петрівна Долгая - заступник начальника відділу загальної і середньої освіти Міністерства освіти і науки АРК, Ольга Русланівна Доненко - заступник начальника відділу МОН АРК, Володимир Юрійович Каврайський - перший заступник міністра освіти і науки АРК, Людмила Іванівна Горб - директор сімферопольської школи № 33 та автор цих рядків.
Церемонія вручення нагород відбувалася в актовому залі школи № 33, і перемежовувалась концертними номерами, підготовленими учнями і педагогами школи.
Усі переможці отримали дипломи, цінні подарунки, а ті, хто виборов перше місце, ще отримували й по сто гривень. Додамо, що цього разу було відзначено грамотами та цінними подарунками (красиві парасолі!) вчителів, вихованці яких здобули перемогу.
Звичайно ж, щоб перелічити імена всіх 38 переможців не вистачить газетного місця, а от тих, хто виборов у змаганні перше місце, назвемо. Це - Володимир Савченков, учень 3-го класу Чорноморської школи-гімназії № 3 Чорноморського району; Катерина Чабаник, учениця 4-го класу школи № 33 м. Сімферополя; Олександра Бандуренко, учениця 5-го класу НВК "Лінгвіст" м. Сімферополя; Яна Радкевич, учениця 6-го класу Гвардійської школи № 2 Сімферопольського району; Ганна Тамарова, учениця 7-го класу школи № 33 м. Сімферополя; Христина Яцків, учениця 8-го класу школи
№ 33 м. Сімферополя; Єлизавета Тарасова, учениця 9-го класу школи-гімназії № 1 м. Саки; Юліан Овсійчук, учень 10-го класу школи № 9 м. Ялти; Ольга Наумчук, учениця 11-го класу школи-ліцею №2 м. Красноперекопська; Айше Паничева, студентка І курсу Євпаторійського медичного училища; Ольга Омельченко, студентка ІІ курсу Євпаторійського філіалу Львівського коледжу "Монада" та Ірина Ляхова, студентка ІІІ курсу Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського. Серед учителів Криму, які брали активну участь в VI Міжнародному конкурсі з української мови ім. Петра Яцика, хочу назвати Наталю Іванівну Руденко - директора НВК "Українська школа-гімназія"
м. Сімферополя, Людмилу Іванівну Горб - директора ЗОШ № 33 м. Сімферополя, Наталю Миколаївну Базу - учительку ЗОШ № 33 м. Сімферополя, Людмилу Віталіївну Буюклійську - учительку школи-ліцею №2 м. Красноперекопська, Надію Олександрівну Птащенко - вчительку навчально-виховного комплексу "Лінгвіст"
м. Сімферополя, Неонілу Володимирівну Балагуру - вчительку фізико-математичної школи № 6 м. Євпаторії, Ганну Федорівну Вольвач - вчительку ЗОШ № 23
м. Сімферополя, Олену Олександрівну Газізову - директора НВО № 15
м. Ялти, Наталю Іванівну Рашпиль - методиста Кримського республіканського інституту післядипломної педагогічної освіти, Віру Григорівну Панченко - методиста Сімферопольського міського методичного центру та багатьох інших, котрі доклали немало зусиль, аби їхні вихованці добре знали рідну мову, аби вони по праву вибороли місце в чесному змаганні.
Приємно, що з кожним роком зростає число тих, хто бажає помірятися силами у своїх знаннях з української мови, хто з оптимізмом дивиться у мовне майбутнє нашої країни.
На противагу песимістам, які категорично переконані, що українську справу в Україні геть загублено й утрачено, Петро Яцик бачив її добрі перспективи. Він казав, що починаємо з мови, а водночас маємо на увазі й українську історію, й українську ідею, щоб усе це в сумі дало українську волю, українське диво. Песимізм - це шлях у безпросвітне нікуди. Оптимізм - це шлях нагору.
Отже, йдучи за Яциком, ми йдемо нагору. І в Криму, в цьому багатомовному краю, все впевненіше й впевненіше бринить державна мова і не лише тих 700-тисячних етнічних українців, а й людей інших національностей - росіян, кримських татар та багатьох інших. Віриться, що й число україномовних шкіл зростатиме, як збільшуватиметься й кількість україномовних класів у російськомовних школах. Адже ж підростає нове покоління молодих людей - громадян України, котрі не мислять себе без знання державної мови.
І на підтвердження своїх спостережень наведу кілька висловлювань про конкурс його учасників.

Ольга Наумчук: "Щиро дякую організаторам цього чудового конкурсу, який залучає юні серця до знань (!). І хоч в Криму переважає російськомовне населення, вважаю, що знання державної мови необхідне для кожного громадянина України, особливо для молоді. Дякую за чудові подарунки і теплий прийом".
Олександра Бандуренко: "Щиро дякую за конкурс! Українська мова - найкраща, і я, росіянка за походженням, залюбки вивчаю її! Завдяки конкурсу я опановую мову".

Вероніка Штефан: "Щиро дякую організаторам конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Завдяки такому прекрасному конкурсу я маю можливість проявити свої знання, любов до рідної мови. Конкурс дає додатковий стимул для вивчення та поглиблення знань з рідної мови. Завдяки таким заходам наша "солов'їна мова" буде вічно жива!"

Ольга Омельченко:
"Я дуже вдячна організаторам конкурсу за те, що маю змогу проявити свої здібності та знання з української мови".
Христина Яцків: "Я уже вчетверте беру участь в цьому чудовому конкурсі і вчетверте перемагаю. Їздила й до Києва, і не зі слів знаю, як багато молоді бере участь у цьому змаганні. Масштаби конкурсу просто вражають, що іще раз підтверджує його величезну популярність".
Тетяна Хоменко: "Я беру участь в кожному конкурсі. Конкурсні завдання підвищують рівень моїх знань з рідної мови. Буду й надалі його палкою прихильницею".

Катерина Чабаник: "Нехай кожного року моя школа № 33 збирає в своїх стінах юних знавців рідної мови. Я буду старатися ще краще вивчати рідну мову".
Ганна Тамарова: "Шановні організатори конкурсу! Якби було більше таких людей, як ви, то наша країна засяяла б не зірками, а цілими сузір'ями любові до рідної мови!"

Коментарі, як мовиться, тут зайві.
Конкурс широко і упевнено крокує не лише землею України, він все
більше й більше залучає в свої ряди юних знавців і шанувальників української мови з багатьох країн світу, адже недаремно він зветься міжнародним. Знати рідну мову, як говорив один з його організаторів
П. Яцик, престижно і почесно. Він бачив її добрі перспективи. Нехай же збуваються його мрії і сподівання!
До нових конкурсів, юні друзі, до нових перемог у цьому прекрасному змаганні з рідної мови!
Данило КОНОНЕНКО,
голова журі третього етапу VI Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика
в АРК.

* * *
В конкурсі взяли участь і студенти сімферопольських вузів, з-поміж яких Сергій Оленицький та Ганна Чикова з Кримського інституту інформаційно-поліграфічних технологій Української  Академії друкарства (КІІПТУАД), які посіли друге місце, були відзначені дипломами та подарунками від меценатів.
Ганна ГАЙВОРОН,
студентка ІІ курсу КІІПТУАД.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 24.02.2006 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3640

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков