Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 24.03.2006 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 24.03.2006
РАЗОМ НАС БАГАТО!
В╕ктор КАЧУЛА.

 Минуло╖ п`ятниц╕ «Св╕тлиця» визначала свого 4-тисячного читача. Для когось це, може, й небагато (хоча в Криму у деяких державних ╕ ус╕м забезпечених видань - десь такий самий тираж). Для «Св╕тлиц╕» ж, яка й дос╕ вида╓ться в муках без кошт╕в, без кадр╕в, ново╖ оргтехн╕ки, транспорту, свого прим╕щення, та ще й в такому «мовно-неприв╕тному» рег╕он╕ - це диво! Ми вдячн╕ нашим давн╕м ╕ в╕рним прихильникам, як╕ долають разом з газетою ус╕ негаразди, терплять ╕ наш╕ «чорн╕ смуги», ╕ обмежений обсяг. Ми кланя╓мося також ╕ тим новим «св╕тличанам», як╕ при╓дналися до нашо╖ читацько╖ когорти за останн╕ м╕сяц╕. Ось ╕ минулого тижня до редакц╕╖ нагрянули в гост╕ з п╕всотн╕ студент╕в факультету укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету на чол╕ з в. о. декана Л╕д╕╓ю Щербачук.
 Нам до круглих чотирьох тисяч не вистачало лише 24 передплатники. Спасиб╕ студентам - вони того дня допомогли «Св╕тлиц╕» переступити цей руб╕ж, а редакц╕я в знак вдячност╕ вручила юв╕лейному читачев╕ книгу «Холодний яр». Л╕д╕я Федор╕вна Щербачук запропонувала зробити так╕ зустр╕ч╕ традиц╕йними, бо переконана, що «Кримська св╕тлиця» лише сприятиме духовному ╕ творчому зростанню ╖╖ вихованц╕в.
 До слова, того ж дня редакц╕я отримала ще один щедрий духовний дарунок: наш давн╕й читач ╕ автор, скульптор Йосип Марчинський подарував редакц╕╖ сво╖ роботи - образи Тараса Шевченка, Лес╕ Укра╖нки та ╤вана Франка. Тож запрошу╓мо до нашо╖ «Св╕тлиц╕» - тут вам ╕  концертний (з п╕ан╕но й г╕тарами), ╕ виставковий зал, ╕ б╕бл╕отека!
 ╤ газета, яка наперек╕р ус╕м б╕дам, прироста╓ читачами. Спасиб╕ вам!
 

На фото: пан╕ Л╕д╕я Щербачук (праворуч) т╕льки-но дов╕далася, що саме заповнений нею абонемент став 4-тисячним! Данило Кононенко божиться, що адм╕нресурс тут н╕ при ч╕м...
 Фото В. КАЧУЛИ.
 
АНОНС!

РАД╤ОРОЗПОВ╤ДЬ про цю под╕ю слухайте на Кримському рад╕о в авторськ╕й програм╕ Алли Петрово╖ «Слово» в суботу, 25 березня, поч. о 18.30.
ТЕЛЕРЕПОРТАЖ «Об`╓днаймося довкола «Св╕тлиц╕» - в авторськ╕й програм╕ Олександра Польченка «Млин» у нед╕лю, 2 кв╕тня (ДТРК «Крим», поч. о 10.35).

  АКЦ╤Я!
  СП╤ЛЬНА Д╤Я - СОНЯЧНА МЕРЕЖА
  Знову ╕ знову кримчани читають в б╕льшост╕ газет автоном╕╖, чують по рад╕о ╕ телебаченню, що у Криму шалена «укра╖н╕зац╕я», що необх╕дно надати рос╕йський мов╕ статус або «оф╕ц╕йно╖», або «друго╖ державно╖». Багато тих, що називають себе пол╕тиками ╕ знову спод╕ваються пос╕сти добре насиджен╕ м╕сця в радах р╕зних р╕вн╕в Криму, дозволяють соб╕ в╕дверт╕ наклепи на адресу держави, яка платить ╖м величезн╕ зарплати, на адресу народу, який ╖х году╓. Чому таке ╓ можливим у Криму, чому ми вс╕ дозволя╓мо ╖м, людям без г╕дност╕ ╕ сумл╕ння, людям, як╕ вже багато раз╕в пом╕няли «парт╕йну» приналежн╕сть, ганьбити нас, громадян Укра╖ни, ганьбити нашу Батьк╕вщину?
  Причина ╖хньо╖ зухвалост╕ елементарна - наша осп╕вана в казках та п╕снях толерантн╕сть та всепрощенство, наша терпим╕сть. Наша терпим╕сть ╓ джерелом того, що переважна б╕льш╕сть ╕з нас на п’ятнадцятому роц╕ нашо╖ державност╕ на теренах Криму не наважу╓ться за межами родин, на пошт╕, в державних установах, в крамницях, нав╕ть просто на вулиц╕ розмовляти державною мовою, яка для нас ╓ р╕дною. Б╕льш╕сть ╕з нас не наважуються спок╕йно, але твердо сказати чиновникам в╕д осв╕ти: «Наш╕ д╕ти мають право ╕ будуть на сво╖й земл╕ у сво╖й держав╕ вчитися р╕дною мовою».
  В чому причина? Б╕льш╕сть ╕з нас спод╕ва╓ться на чиновник╕в ╕з Ки╓ва. Але ми ма╓мо знати, що переважна б╕льш╕сть чиновник╕в за сво╓ю природою бажають т╕льки одного: не мати зайвого клопоту за ту саму платню. Забезпечення ж наших прав у Криму вимага╓ в╕д них неабиякого клопоту. Треба перев╕ряти, чи волод╕ють чиновники у Криму державною мовою. ╤ формально це давно зроблено. В особових справах вс╕х державних
службовц╕в та прац╕вник╕в м╕сцевого самоврядування лежать пап╕рц╕, на яких написано, що вони волод╕ють державною мовою. Треба перев╕ряти, чи виконуються вимоги «Типового положення про атестац╕ю педагог╕чних прац╕вник╕в Укра╖ни з╕ зм╕нами ╕ доповненнями», затвердженого наказом М╕н╕стерства осв╕ти Укра╖ни
№ 419 в╕д 1 грудня 1998 року, заре╓строваного в М╕н╕стерств╕ юстиц╕╖ Укра╖ни 15 грудня 1998 року, № 792/3232. Пунктом 1.3. цього положення передбача╓ться: «Умовою атестац╕╖ педагог╕чного прац╕вника ╓ наявн╕сть фахово╖ осв╕ти та волод╕ння ним державною мовою в обсяз╕, необх╕дному для виконання його профес╕йних обов’язк╕в, зг╕дно з Конституц╕╓ю Укра╖ни (ст. 10) та ╕з Законом «Про мови в Укра╖нськ╕й РСР». Формально ╕ це зараз в матер╕алах про атестац╕ю ф╕гуру╓. Треба нарешт╕ забезпечити школи п╕дручниками укра╖нською мовою. Треба в╕дверто сказати, що законодавча база для забезпечення наших прав у повному обсягу ╓. Так в чому ж причина? Причина проста - наша з вами пасивн╕сть. Т╕льки наша пасивн╕сть дозволя╓ чиновникам у Криму ╕гнорувати наш╕ законн╕ права.
  На м╕й погляд, ╓дина р╕зниця м╕ж укра╖нцями Криму ╕ мешканцями, скаж╕мо, Терноп╕льщини, поляга╓ в наш╕й пасивност╕, в тому що ми чомусь соромимося свого укра╖нства. Автор цих рядк╕в вперше потрапив в м. Борщ╕в Терноп╕льсько╖ област╕ в с╕чн╕ 1992 року ╕з делегац╕╓ю д╕тей та вчител╕в на святкування Р╕здва. Для б╕льшост╕ кримчан був ментальний шок. Коли ми побачили, що вулицями цього невеличкого м╕стечка ходять вертепи ╕з дорослих та д╕тей, що святкують ус╕. На концерт кримських учн╕в у м╕сцевому клуб╕ набилося ст╕льки людей, що н╕де було стати. В церкв╕ було з╕брано велику суму грошей, яка була передана д╕тям. Прямо у клуб╕ було влаштовано урочисту вечерю. Пот╕м б╕льш╕сть д╕тей роз╕брали по родинам. Жодного бар’╓ру м╕ж м╕сцевими д╕тьми та кримчанами не було. Вже на другий день кримчани активно колядували разом ╕з м╕сцевими ╕ гордо про це заявляли.
  Але под╕╖ останн╕х двох рок╕в показують, що укра╖нц╕ Криму потроху почали актив╕зовуватися. Про це св╕дчать р╕зн╕ об’╓ктивн╕ чинники. Так в конкурс╕ знавц╕в укра╖нсько╖ мови ╕мен╕ Петра Яцика в Тавр╕йському нац╕ональному ун╕верситет╕, в якому нема╓ жодно╖ групи, кр╕м факультету, де готують викладач╕в укра╖нсько╖ мови, де б хоч би один проф╕льний предмет викладався державною мовою, у конкурс╕ взяли участь б╕льше 700 студент╕в. Зб╕льшу╓ться к╕льк╕сть батьк╕в, як╕ вимагають надання можливостей для сво╖х д╕тей навчатися державною мовою. Нарешт╕, найб╕льш промовистим прикладом ╓ те, що наклад «Кримсько╖ св╕тлиц╕» за останн╕ п╕втора року зб╕льшився майже вдв╕ч╕ ╕ вперше в ╕стор╕╖ перевищив 4000 прим╕рник╕в. На м╕й погляд, це все ╓ проявами як╕сних зм╕н, що в╕дбуваються в нашому сусп╕льств╕, проявами самоорган╕зац╕╖ укра╖нц╕в на теренах Криму. ╤ це попри те, що «Кримська св╕тлиця» в 2006 роц╕ не отримала жодно╖ коп╕йки передбаченого бюджетом державного ф╕нансування.
  Таким чином, зараз ╓ можлив╕сть актив╕зувати процеси самоорган╕зац╕╖ укра╖нц╕в ╕ попри те, що пол╕тичн╕ сили, як╕ захищають права кримчан на отримання осв╕ти, ╕нших послуг державною мовою, не представлен╕ в органах влади у Криму, активно домагатися забезпечення наших прав. Укра╖нц╕ Криму зараз мають можлив╕сть активно заявити про себе. Хто б не набрав б╕льш╕сть у Верховн╕й Рад╕ АРК, ╕нших органах м╕сцевого самоврядування, ми не сумн╕ва╓мося, що в Укра╖н╕ в ц╕лому процес утвердження патр╕отичних пол╕тичних сил ╓ незворотним ╕ нам ╓ на кого спертися. На м╕й погляд, найпрост╕шим шляхом створення осередк╕в захисту прав укра╖нц╕в ╓ створення читацько╖ мереж╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Така мережа стане неформальною структурою, яка буде допомагати забезпечувати права укра╖нц╕в в соц╕альн╕й та культурн╕й сферах. Ми допоможемо укра╖нцям використовувати закони для захисту сво╖х прав, допоможемо примусити чиновник╕в виконувати закони. Взагал╕ саме в╕дчуття наявност╕ мереж╕ однодумц╕в, як╕ завжди прийдуть на допомогу, багатократно посилить нас.
  Тож ми пропону╓мо кожному ╕з 4000 читач╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕» показати газету хоч би одному сво╓му сус╕ду, товаришу, колез╕ по робот╕ ╕ переконати ╖х в доц╕льност╕ створення нашо╖ мереж╕ укра╖нсько╖ сол╕дарност╕ - Сонячно╖ Мереж╕. Ми будемо разом святкувати наш╕ свята, допомагатимемо в наданн╕ можливост╕ отримати осв╕ту р╕дною мовою.
  Тих, хто знайде ╕ зорган╕зу╓ десять ╕ б╕льше однодумц╕в, як╕ передплатять  «Кримську св╕тлицю» до к╕нця року, ми запросимо до редакц╕╖ газети, де вони отримають на виб╕р книги «Пшениця без куколю», «Бочка ╕ обруч╕», «Ар╕йський стандарт» та ╕нш╕ книги ╕з тих, що нами пропонуються.
  Автор цих рядк╕в для ознайомлення укра╖нц╕в в Чорноморському та Роздольненському районах Криму передплатив на кв╕тень двадцять прим╕рник╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕».
  Наша доля в наших руках. Ми ма╓мо це, нарешт╕, зрозум╕ти. Укра╖нц╕ мають багатотисячол╕тню генетичну пам’ять створення сво╖х громад. Перший Гетьманат був саме такою державою, де укра╖нц╕ створили свою природну державу. Другий Гетьманат 1918 року не встиг з╕п’ятися на ноги. Тепер ╓ можлив╕сть укра╖нцям сп╕льними зусиллями перетворити Укра╖ну в державу сво╓╖ мр╕╖, де вс╕ природн╕ права укра╖нц╕в будуть забезпечен╕. Зробимо на шляху цього перетворення перш╕ кроки.
  Хай Буде!
  Серг╕й САВЧЕНКО,
  голова Всекримського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Тараса Шевченка, кандидат ф╕зико-математичних наук.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 24.03.2006 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3722

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков