Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 24.03.2006 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 24.03.2006
В╤ДЛУННЯ
Павло МАЗУР, учитель ╕ просв╕тянин.

Осв╕та

  Лише зараз, ще ╕ ще раз перечитуючи твори В. О. Сухомлинського, ми почина╓мо осягати спадщину Василя Олександровича як невичерпне духовне джерело укра╖нства. Кожне нове покол╕ння, з урахуванням потреб сво╓╖ епохи ╕ ╖╖ завдань, шука╓ ╕ знаходить в його творах в╕дпов╕д╕ на злободенн╕ питання. Одне з таких питань - складна доля укра╖нсько╖ мови в Укра╖н╕, намагання певних сил, запровадивши двомовн╕сть, звести нан╕вець мову кор╕нного етносу...
  То ╕ ми звернемось за порадою до Василя Олександровича, бо у цьому в╕дношенн╕ далеко сягала прониклива думка педагога, в╕н передбачав наш╕ мовн╕ негаразди, зокрема на Донеччин╕, готував нас до активних д╕й ╕ протид╕й, вс╕х ╕ кожного зокрема.
  Мен╕ випало щастя особисто зустр╕чатись з В. О. Сухомлинським, не раз слухати його виступи на з’╖здах, наукових конференц╕ях, творчих зустр╕чах у редакц╕ях «Учительской газеты» ╕ «Радянсько╖ осв╕ти», спостер╕гати, як в╕н сп╕лку╓ться з колегами, терпляче вислухову╓ кожного сп╕вбес╕дника, вника╓ в суть справи. Вс╕, хто звертався до нього - усно чи письмово, вчитель чи роб╕тник, журнал╕ст чи колгоспник - вс╕ до одного отримували слушну пораду. Ц╕ поради «працюють» ╕ сьогодн╕, хоч ще у 1970 роц╕ педагог назавжди в╕д╕йшов за небокрай. Ма╓мо справу ╕з законом╕рним в╕длунням думок, передбачень ╕ спод╕вань неперес╕чно╖ людини...
  Все це пригадалось мен╕ у цьому роц╕, коли я збирав матер╕али до написання ╤стор╕╖ м╕ського осередку «Просв╕ти» в Мар╕упол╕, що на п╕вдн╕ Донеччини. Адже наш╕й культурно-осв╕тн╕й орган╕зац╕╖ через к╕лька рок╕в виповниться стол╕ття. 
  Кр╕м усього, сп╕лкуючись з колегами, я намагався зрозу-м╕ти, чому кожен з них прийшов у «Просв╕ту», як╕ мотиви рухали ним, коли ╕ п╕д чи╖м впливом оформились ц╕ мотиви?
  ╤ ось тут на мене чекала знах╕дка, яка не часто трапля╓ться у практиц╕ педагога-журнал╕ста. А було це так.

  *  *  *

  Серед тих, хто ще у 1989 роц╕ був серед засновник╕в у Мар╕упол╕ Товариства укра╖нсько╖ мови (з 1993 року - «Просв╕та»), знаходимо ╕м’я Миколи Клавд╕йовича Ворожбита. Сам в╕н родом з Полтавщини. Свого часу зак╕нчив техн╕кум ╕ отримав призначення на роботу в Мар╕уполь. За фахом - зв’язк╕вець. А ще людина, яка безмежно закохана в укра╖нську мову.
  З перших же дн╕в перебування в м╕ст╕ звернув Микола увагу на пригноблений стан укра╖нсько╖ мови. Молодому роб╕тников╕ не давали спокою питання: «Як же це так? То куди я при╖хав? Х╕ба Донеччина - не Укра╖на?»
  Особливо гостро стало мовне питання у с╕м’╖ Ворожбит╕в, коли п╕др╕с син ╕ п╕шов у дитячий садок, де вс╕ - ╕ д╕ти, ╕ виховательки сп╕лкувались лише рос╕йською мовою (бо в п╕вм╕льйонному м╕сц╕ не було жодного дошк╕льного закладу, де б лунала укра╖нська мова).
  Що ж робити? До кого звернутися за порадою? Якось почув Ворожбит виступ по рад╕о в╕домого педагога Василя Олександровича Сухомлинського. ╤ вир╕шив написати йому листа, щоб викласти св╕й б╕ль ╕ тривогу.
  «У мене росте син, - писав роб╕тник. - Йому йде вже шостий р╕к. Вихову╓мо його ми з дружиною як ╕ належить в укра╖нськ╕й с╕м’╖. Але в деяких питаннях виховання я зайшов у безвих╕дь. Чи повинн╕ ми вчити сина р╕дн╕й мов╕? Здоровий глузд п╕дказу╓, що ми зобов’язан╕ це робити. Але як це зробити краще в умовах зрос╕йщеного м╕ста?
  Зараз син в╕дв╕ду╓ дитячий садок, де вс╕ розмовляють лише рос╕йською мовою. Чи зможу я в таких умовах навчити сина р╕дн╕й мов╕, прищепити до не╖ любов? Та й нев╕домо ще, як поставиться до цього дитячий колектив, коли син розмовлятиме укра╖нською... А тим часом (о, лишенько!) син у дитячих ╕грах вже назива╓ себе «русским». А через р╕к буде школа, також рос╕йська, бо ╕нших у нашому м╕ст╕ нема╓. Ось так у наших краях русиф╕кац╕я душить все укра╖нське, нац╕ональне... То що ж нам робити? Допомож╕ть, п╕дкаж╕ть!»
  В╕дправив Ворожбит свого листа в Павлиш, хоч, в╕дверто кажучи, не дуже в╕рив у те, що Сухомлинський - така знатна й зайнята людина - знайде час, щоб прочитати листа простого роб╕тника, зрозум╕ти серцем б╕ль ╕ тривогу незнайомо╖ людини, в╕дпов╕сти ╖й...
  Але н╕, Василь Олександрович дуже скоро над╕слав у в╕дпов╕дь великого листа, порадив, з якими його власними творами, де розпов╕да╓ться про навчання д╕тей укра╖нськ╕й мов╕, варто було б познайомитись адресатов╕. А ще через якийсь час над╕йшла у Мар╕уполь на ╕м’я Ворожбита бандероль з к╕лькома книжками ╕ педагог╕чними журналами. Так зав’язалось листування...
  Як дорогоц╕нну рел╕кв╕ю до цього часу збер╕га╓ Микола Клавд╕йович листи Великого Педагога, час в╕д часу перечиту╓ ╖х, особливо тод╕, коли (уже вкотре) доводиться вир╕шувати як╕сь складн╕ мовн╕ питання. 
  Ось, прим╕ром, фрагмент листа В. О. Сухомлинського, якого в╕н написав 13 березня 1969 року. Це в╕дпов╕дь педагога на перший лист Ворожбита, який ми щойно цитували. (Лист публ╕ку╓ться вперше).
  «...Ваш лист стурбував ╕ схвилював мене. До того ж це не перший лист про так╕ тривожн╕ реч╕. Мен╕ не зрозум╕ло, чому в укра╖нському м╕ст╕ на 500 тисяч населення одна укра╖нська школа? (Наступного року ╕ вона була закрита! - П. М.). Дуже диву╓ мене прагнення багатьох укра╖нц╕в в╕ддавати сво╖х д╕тей у рос╕йськ╕ школи - нав╕ть схоже на те, що люди з рад╕стю готов╕ позбутися р╕дно╖ мови. Це зда╓ться мен╕ хамством, холуйством, яке гн╕вно затаврував понад сто рок╕в тому наш великий поет Тарас Шевченко.
  Раджу вам поступити так, як велить вам сов╕сть ╕ св╕дом╕сть. Це просто ганьба, коли д╕ти забувають мову сво╖х батьк╕в. Я думаю, що не може бути патр╕отом людина, яка зневажа╓ мову свого народу. Нам ╓ чим гордитися й пишатися. Мова укра╖нська - велика й багата мова...
  Не можна також забувати про те, що незнання укра╖нсько╖ мови позбавля╓ людину великого духовного багатства - укра╖нсько╖ л╕тератури. Вона така ж багата, як ╕ рос╕йська, вона - самобутня...
  Раджу Вам прочитати працю, яка зараз публ╕ку╓ться в журнал╕ «Наука ╕ сусп╕льство» (№ 11, 12 - 1968, 1, 3 - 1969) - це моя книга «Серце в╕ддаю д╕тям». Хот╕лося б, щоб Ви висловили свою думку про цю книгу. Вона буде публ╕куватись протягом всього 1969 року...»
  Це був початок д╕алогу Педагога ╕ Роб╕тника. Через к╕лька дн╕в з Мар╕уполя в Павлиш п╕шов лист на к╕лька стор╕нок. Ось його фрагменти.
  «Шановний Василю Олександровичу! Отримав в╕д Вас лист-в╕дпов╕дь. Важко передати, з яким хвилюванням я його читав. Не знаходжу сл╕в вдячност╕...
  Звичайно, в╕дношення мого синочка до укра╖нсько╖ мови не вир╕шить питання сучасного становища нашо╖ мови на Донеччин╕... Нас н╕хто не вчить любити та поважати р╕дну мову. Пом╕тно, як рос╕яни турбуються про в╕рну вимову кожного слова. Коли ж вся Укра╖на говорить суржиком, то це мало кого хвилю╓...
  Один тип сто╖ть у книгарн╕ ╕ висловлю╓ незадоволення тим, що йому пропонують укра╖нську книжку: «Я хохол, но украинский язык - это телячья мова!» Мо╓ серце облилось кров’ю, я нав╕ть не знав, як реагувати на под╕бне явище...
  Виника╓ невгамовний б╕ль, коли бува╓ш у в╕дрядженн╕ в Груз╕╖ чи республ╕ках Прибалтики. Чому ц╕ народи розмовляють р╕дною мовою? Невже ж ми г╕рш╕ за них? Коли я на робот╕ починаю говорити р╕дною мовою, то оточуюч╕ дивляться на мене як на дурня. От ╕ виника╓ гидке почуття не то сорому, не то боязн╕. ╤ н╕ до кого звернутись за порадою. От ╕ доводиться писати такого довгого листа Вам, Василю Олександровичу. Допомож╕ть, поясн╕ть, порадьте...»
  Вже 28 березня прийшов лист-в╕дпов╕дь з Павлиша в╕д В. О. Сухомлинського. (Лист публ╕ку╓ться вперше).
  «Шановний Миколо Клавд╕йовичу! Вашого листа прочитав з великим хвилюванням. Вс╕ Ваш╕ думки й тривоги под╕ляю повн╕стю.
У мене теж болить душа, коли чую спотворену, зб╕днену нашу р╕дну мову - а вона ж одна з найбагатших у св╕т╕. Любов до р╕дно╖ мови форму╓ться саме в дитячому в╕ц╕. Боротьба за душу дитини - це боротьба за наше майбутн╓, за життя нашо╖ мови.
Я впевнений, що вона не помре... На мою думку, т╕льки дикун, хам, др╕мучий дурень може з подивом, як Ви пишете, ставитись до тих, хто говорить укра╖нською мовою...»
  Просв╕тянин Микола Ворожбит вважа╓ Василя Олександровича Сухомлинського сво╖м духовним батьком. Це завдяки йому, як лише орган╕зувалась у Мар╕упол╕ ф╕л╕я Товариства укра╖нсько╖ мови, в╕н став ╖╖ актив╕стом. ╤ ось уже багато рок╕в веде боротьбу за утвердження ╕ чистоту укра╖нсько╖ мови у побут╕, навчанн╕, громадськ╕й робот╕, засобах масово╖ ╕нформац╕╖.
  - Я пишаюсь цим еп╕зодом сво╓╖ б╕ограф╕╖, - д╕литься сво╖ми думками Микола Ворожбит, - ╕, разом з тим, смуток переповню╓ мо╓ серце. Наше листування продовжувалось менше року - Василь Олександрович тяжко захвор╕в, а невдовз╕ в╕д╕йшов в ╕нший св╕т. У 1970 роц╕ йому виповнилось лише 52 роки. А це ж бо той в╕к, коли в повн╕й м╕р╕ розцв╕та╓ л╕тературний ╕ педагог╕чний талант. Ск╕льки б Василь Олександрович м╕г би ще створити, в╕дкрити, узагальнити на осв╕тн╕й нив╕, п╕дн╕маючи, кр╕м усього, громадськ╕сть на захист укра╖нсько╖ мови! Не судилось...
 
м. Мар╕уполь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 24.03.2006 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3735

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков