Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КОЗАЦЬКИЙ ДУХ ЛОХВИЧЧИНИ
Лохвиччина, попри все багатство етнокультурно╖ спадщини, до сьогодн╕ залишалася недостатньо...


ЩО 2022-Й В╤ДКРИВ УКРА╥НЦЯМ ПРО САМИХ СЕБЕ, А СВ╤ТОВ╤ – ПРО УКРА╥НЦ╤В
Ми остаточно в╕дбулися – ╕ як пол╕тична нац╕я, ╕ як держава.


КАМ╤НЬ ЗА ПАЗУХОЮ
Картинки з життя


СОБОРН╤СТЬ ПОЧИНА╢ТЬСЯ ╤З КОЖНОГО З НАС
З╕рвав прихильн╕ оплески, к╕лька поважних у журнал╕стиц╕ персон п╕д╕йшли пот╕м, дали в╕зит╕вки,...


В╤Д ПОРОШЕНКА ВИМАГАЮТЬ ПОЗБАВИТИ В╤ТАЛ╤Я КОЗЛОВСЬКОГО ЗВАННЯ «ЗАСЛУЖЕНИЙ АРТИСТ УКРА╥НИ»
Льв╕вська облрада прийняла звернення до Президента щодо позбавлення сп╕вака В╕тал╕я Козловського...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 31.03.2006 > Тема "Ми єсть народ?"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 31.03.2006
ПРОЗОР╤СТЬ ╤ КОРУПЦ╤Я В ОСВ╤Т╤
В╕ктор ХОМЕНКО.

На сем╕нар╕ п╕д такою назвою у С╕мферопольськ╕й укра╖нськ╕й школ╕-г╕мназ╕╖ ще раз осмислено феномен корупц╕╖ в кра╖н╕ ╕ проблеми етики в осв╕т╕, окреслено превентивн╕ заходи щодо подолання цього зла, визначено шляхи впливу громадськост╕ на забезпечення прозорост╕.
Важко не погодитися ╕з висновком антикорупц╕йного ком╕тету „Межа" про те, що зростання р╕вня корупц╕╖ в Укра╖н╕ зумовлено в╕дсутн╕стю системи протид╕╖ щодо не╖ та в╕дсутн╕стю практики досконалого й неупередженого виконання закон╕в. „Проблему корупц╕╖ не можна вир╕шити лише правовими методами, пов'язан╕ з нею моральн╕, етичн╕, психолог╕чн╕ та профес╕йн╕ аспекти часто юридично неп╕дкарн╕". Протид╕я корупц╕╖ не матиме усп╕ху без п╕дтримки громадянського сусп╕льства, д╕яльн╕сть якого у сфер╕ протид╕╖ корупц╕╖ ╓ вагомим внеском у створення нац╕онально╖ доброчесност╕.
Усе наше осв╕тянство знизу доверху зав'язло в трясовин╕ корупц╕╖, т╕ чи ╕нш╕ прояви ╖╖ пронизують ус╕ ланки в╕тчизняно╖ системи осв╕ти, в╕дзначили учасники з╕брання: кримськ╕ педагоги, кер╕вники осв╕тн╕х заклад╕в р╕зного р╕вню, методисти ╕ депутати. За останн╕ми даними авторитетних м╕жнародних орган╕зац╕й, наша кра╖на за цим параметром пом╕ж „промон╕торених" 158 держав пос╕ла 107 м╕сце, поруч з Палестиною, В'╓тнамом, З╕мбабве ╕ Замб╕╓ю.
За досл╕дженнями р╕зних центр╕в, осв╕ту в Укра╖н╕ наш╕ громадяни в╕дносять до п'яти найб╕льш корумпованих спектр╕в, поряд з чиновництвом, митницею, м╕л╕ц╕╓ю, судовою системою, медициною... При цьому, лише в 1995 роц╕ з'явився в╕дпов╕дний закон, та й той визнача╓ корупц╕ю... не як крим╕нальний злочин.
В Укра╖н╕ це ганебне явище дос╕ в статус╕ адм╕н╕стративного порушення, яке тягне за собою т╕льки... штраф в╕д 25 до 50 неоподаткованих м╕н╕мум╕в доход╕в громадян. Та ╕ його, за чинним законодавством, можуть змусити оплатити лише три категор╕╖ наших земляк╕в: держслужбовц╕, посадов╕ особи м╕сцевого самоврядування ╕ депутати. Осв╕тяни, зг╕дно з нашими недосконалими законами, не можуть бути корупц╕онерами. Саме у нас надзвичайно розмита, тонка межа м╕ж корупц╕╓ю ╕ чесною повед╕нкою в осв╕т╕.
Щупальця цього потворного явища вже наст╕льки обплутали наше сусп╕льство, що, прим╕ром, усього к╕лька в╕дсотк╕в студент╕в ВНЗ в╕дчувають моральний дискомфорт п╕д час дач╕ хабара. За р╕зними опитуваннями, уже майже 100% майбутн╕х людей з вищою осв╕тою - сов╕сть нац╕╖ (!) - жодного морального дискомфорту в╕д цього не в╕дчувають. Вчен╕ довели, що ╓ статистично значимий зв'язок м╕ж корупц╕╓ю у осв╕т╕ й корупц╕╓ю в б╕знес╕, медицин╕.., ус╕х ╕нших сферах нашого життя-буття. Бо саме корупц╕я в осв╕т╕ створю╓ „культуру" корупц╕╖, корумповане сусп╕льство. З огляду на те, що культура - це спос╕б, у який вир╕шуються справи, можна констатувати: саме через систему осв╕ти ми ув╕чню╓мо проблему корупц╕╖.
Обнад╕йливим у цьому досл╕дженн╕ ╓ те, що близько 60% студент╕в на запитання, чи потр╕бно боротися з цим явищем, в╕дпов╕ли: Так! Обов'язково!
Але нев╕домо, що прост╕ше зробити в Укра╖н╕: в╕дучити брати хабар╕ чи в╕дучити ╖х давати? Певно найкращою ╓ ситуац╕я: я не беру хабар╕, бо н╕хто ╖х не да╓. Щоб це сталося якнайшвидше, для початку сл╕д хоча б п╕дтримати осв╕тянських „б╕лих ворон", як╕ бажають „жити не за брехнею".
Тож актуальн╕сть теми не виклика╓ сумн╕ву, особливо у св╕тл╕ заявлено╖ новою владою боротьби з корупц╕╓ю. Вс╕ знають нашу „систему" вступу до вищих навчальних заклад╕в, ╓ поняття „зробити" золоту шк╕льну медаль, „купити" диплом, мати репетитором учителя, котрий виклада╓ цей предмет у школ╕ чи вуз╕, трив╕альною притчею стала тема „добров╕льних" внеск╕в у осв╕тн╕х закладах...
Вих╕д: г╕дно ф╕нансувати шк╕льництво ╕ знайти механ╕зм, який би зробив цю доброчинн╕сть прозорою, регульованою ╕ контрольованою з боку тих, хто ц╕ грош╕ бере.
Для цього орган╕затор сем╕нару - голова координац╕йно╖ ради Асоц╕ац╕╖ л╕дер╕в осв╕ти, кер╕вник цього проекту НСНУ В╕ктор Громовий роздав комплекти документ╕в правового шляху створення таких фонд╕в задля легал╕зац╕╖ економ╕ки школи, доки ще держава не в змоз╕ повн╕стю забезпечити вс╕ потреби заклад╕в осв╕ти.
Проведено практикуми швидкого створення благод╕йних фонд╕в, оф╕ц╕йного ╖х ре╓стрування, обрання правл╕ння, затвердження благод╕йно╖ програми й систематичного, чесного й прозорого зв╕ту перед батьками учн╕в.
Разом зроблено картограф╕ю корупц╕╖ в осв╕т╕ п╕вострова, де ╕ в яких точках та м╕сцях вона виника╓, проанал╕зовано глибинн╕ причини ╖╖ появи, знайдено серйозн╕ механ╕зми й ╕нструменти подолання ц╕╓╖ напаст╕. Адже сл╕д зосереджуватися не на особистостях, а на зм╕н╕ соц╕альних ╕нститут╕в, процедур ╕ механ╕зм╕в у напрямку унеможливлення корупц╕йних прояв╕в. Потр╕бно утвердити поняття „чесна гра", академ╕чн╕ норми, вироблен╕ самим осв╕тянським товариством, зрушення в наш╕й „зрадянщен╕й" св╕домост╕.
На думку учасник╕в ╕ орган╕затор╕в сем╕нару, пок╕нчити з корупц╕╓ю в навчальних закладах сутт╓во допоможе незалежне зовн╕шн╓ тестування, яке з цього року на державному р╕вн╕ запроваджу╓ться в Укра╖н╕, й вже за три роки стане кредитно-модульною системою, ефективною, як ╕ в ╕нших кра╖нах ╢вропи. Це дасть змогу автоматично знищити п╕дстави для корупц╕╖, в╕дновити поняття академ╕чна чесн╕сть, встановити ╕ у нас загально╓вропейськ╕ стандарти чесност╕. Под╕бн╕ сем╕нари охоплять ус╕ рег╕они Укра╖ни. Для бажаючих детальн╕ше ознайомитися з масштабами ц╕╓╖ проблеми й шляхами ╖╖ подолання рекоменду╓мо сайт М╕носв╕ти в ╤нтернет╕ з темою форуму „Корупц╕я в осв╕т╕".
Ми лише на початку шляху викор╕нення корупц╕╖ з тих чи ╕нших сектор╕в осв╕ти. Прищепити ╕мун╕тет до ц╕╓╖ соц╕ально╖ ╕нфекц╕╖ наступному покол╕нню укра╖нц╕в - наша сп╕льна мета. Ми здатн╕ показати нащадкам, що ╕сну╓ ╕нше, не ложне життя. Тепер нам п╕д силу створити ╕ншу модель повед╕нки, коли можна буде вступати й без хабара, скласти ╕спит й без блату та списування. Це ж ми сказали на Майдан╕: „Мах╕нац╕ям - н╕! Фальсиф╕кац╕ям - н╕! Н╕ - брехн╕!" Тепер обов'язок кожного з нас не допустити ╕м╕тац╕╖ демократичних процедур.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 31.03.2006 > Тема "Ми єсть народ?"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3752

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков