Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 31.03.2006 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 31.03.2006
Леся Укра╖нка: "СТОЯЛА Я ╤ СЛУХАЛА ВЕСНУ..."

24 лютого 2006 року с╕мферопольська школа № 29 радо приймала учасник╕в ╤╤ Всекримського конкурсу учн╕всько╖ та студентсько╖ творчост╕ "Змагаймось за нове життя!", присвяченого 135-й р╕чниц╕ в╕д дня народження велико╖ укра╖нсько╖ поетеси Лес╕ Укра╖нки. Двер╕ цього багатонац╕онального учн╕вського дому гостинно в╕дчинила люб'язна господиня, директор школи Тетяна ╤ван╕вна Сух╕на. Ус╕х конкурсант╕в щирими в╕таннями зустр╕ла берегиня укра╖нсько╖ мови, учитель укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, орган╕затор цього чудового свята - Тетяна Микола╖вна Захарова.
Сяюча дзеркальна шк╕льна зала була вщерть заповнена юнаками та юнками, обличчя яких св╕тилися рад╕сно в╕д передчуття майбутнього свята. Малюки та старшокласники, вчител╕, орган╕затори конкурсу та поважн╕ члени жур╕ в цей день стали одн╕╓ю великою родиною, по╓днаною ланцюжком променистого Лесиного слова.
У конкурс╕ взяли участь б╕льш як п╕всотн╕ учн╕в загальноосв╕тн╕х навчальних заклад╕в АР Крим та студенти техн╕кум╕в, училищ ╕ ВНЗ. Кожен з них став тим чар╕вним в╕сником весни - прол╕ском, що казковим кв╕том Лесиних в╕рш╕в прикрасив кримську землю. Змагання проходило за трьома ном╕нац╕ями: "Декламац╕я", "╤нсцен╕зац╕я" та "Конкурс твор╕в старшокласник╕в за творч╕стю Лес╕ Укра╖нки". Ус╕х декламатор╕в було розд╕лено на дв╕ в╕ков╕ групи: учн╕ 7 - 9-х клас╕в та учн╕ 10 - 11-х клас╕в.
У сво╖ 10 - 13 рок╕в д╕тки надзвичайно впевнено та переконливо передавали напрочуд складн╕ та серйозн╕ думки видатно╖ поетеси. Дзв╕нкою веснянкою брин╕ло Лесине слово з дитячих вуст. Вони доклали максимум зусиль для того, щоб п╕дтримати цей вогонь п╕сень Лес╕ Укра╖нки, що пала╓ вже понад стол╕ття. Деяк╕ виступи супроводжувались музично. Конкурсанти активно виявляли свою ориг╕нальн╕сть та творчий п╕дх╕д до всього, роблячи змагання ще б╕льш ц╕кавим та яскравим.
Читц╕ старшо╖ групи надзвичайно серйозно поставились до конкурсного завдання. На розсуд жур╕ були представлен╕ яскрав╕ сцен╕чн╕ образи та ц╕л╕ вистави одного актора. Ц╕кав╕, динам╕чн╕ виступи кожного з конкурсант╕в тримали напругу до останньо╖ хвилини змагання. Виступ студент╕в С╕мферопольського музичного училища
 ╕м. Чайковського в ном╕нац╕╖ "╤нсцен╕зац╕я" супроводжувався грою на чар╕вн╕й соп╕лц╕ та мелод╕йним сп╕вом юних артист╕в.
╤ ось к╕лька годин напруженого змагання вже позаду. Поважне жур╕ приск╕пливо оц╕нювало кожного конкурсанта, а конкурсанти, незважаючи на ще не вгамоване хвилювання, охоче д╕лилися сво╖ми першими враженнями.

Рустем БЕКМАМБЕТОВ:
- Я сам вир╕шив взяти участь у конкурс╕, бо в╕рш Лес╕ Укра╖нки "До мого фортеп╕ано" ╓ одним з мо╖х улюблених, ╕ я дуже хот╕в, щоб його вс╕ почули, щоб в╕дчули те саме, що ╕ я, коли вперше його прочитав. Я хот╕в, щоб ус╕ зрозум╕ли т╕ почуття, що вклала у сво╖ слова поетеса. Спод╕ваюсь, я досяг того, до чого так прагнув!

Наталя ЧИРКОВА:
- Виступ перед великою аудитор╕╓ю - це завжди надзвичайно в╕дпов╕дально. До того ж, усв╕домлення того, що тебе оц╕нюють за багатьма критер╕ями, виклика╓ додаткове хвилювання. Проте саме цей конкурс допом╕г мен╕ багато чого зм╕нити в сам╕й соб╕, самоутвердитись. Залишилось безл╕ч при╓мних вражень, тому, вже починаючи в╕д завтра, готуватимусь до змагання, що в╕дбудеться наступного року!

Ал╕ме ╤БРА╥МОВА:
- Сво╖м виступом я, можна сказати, що задоволена, але нема меж╕ самовдосконаленню, тому я точно знаю, що можу прочитати ще краще. А взагал╕ конкурс мен╕ надзвичайно сподобався. Гадаю, що спогади в╕д цього прекрасного змагання назавжди залишаться в мо╖й пам'ят╕. До того ж тут у мене з'явилось багато нових друз╕в, з якими ми вже домовились обов'язково зустр╕тись наступного року.
Я глибоко переконана в тому, що так╕ конкурси просто необх╕дн╕, особливо тут, у Криму, для того, щоб привернути увагу якомога б╕льшо╖ к╕лькост╕ молод╕ до укра╖нського слова, до нетл╕нно╖ творчост╕ одного з Промете╖в укра╖нсько╖ л╕тератури - Лес╕ Укра╖нки.

Ус╕ учасники конкурсу - обдарован╕ д╕ти, тому перед членами жур╕ постало надскладне завдання - обрати кращих ╕з кращих. Та все ж шляхом демократичного оц╕нювання переможц╕в було визначено. У ном╕нац╕╖ "Декламац╕я" серед конкурсант╕в молодшо╖ групи перемогу виборов Кирило Сузанський (учень 4-го класу НВК "Укра╖нська школа-г╕мназ╕я" м. С╕мферополя), який прочитав в╕рш "Сльози-перли". У старш╕й в╕ков╕й груп╕ перше м╕сце пос╕ла Мар╕я Бодунова (учениця 11-го "в" класу ЗОШ № 29
м. С╕мферополя), яка представила на суд жур╕ уривок з поез╕╖ "Гр╕шниця".
У ном╕нац╕╖ "╤нсцен╕зац╕я" найкраще в╕дтворили сцену з драми-фе╓р╕╖ "Л╕сова п╕сня" студенти СМУ ╕м. Чайковського. А найб╕льш вдалою творчою роботою визнали тв╕р Павла Сливк╕на (учня
11-го "а" класу ЗОШ № 29 м. С╕мферополя). Ус╕ учасники та переможц╕ конкурсу отримали ц╕нн╕ подарунки та винагороди в╕д партнер╕в осв╕тньо╖ програми "З╕рочки Херсонесу", громадського об'╓днання "Наш Крим", Конгресу укра╖нських нац╕онал╕ст╕в, Укра╖нсько╖ консервативно╖ парт╕╖.
Наступного дня вс╕ переможц╕ конкурсу, на запрошення директора Ялтинського музею Лес╕ Укра╖нки та викладача КГУ Св╕тлани Кочерги, вирушили до м╕ста Ялти. 25 лютого - в день народження поетеси, в одн╕й ╕з затишних к╕мнат музею Лес╕ Укра╖нки в╕дбулися святков╕ читання ╖╖ поез╕╖.
Конкурс учн╕всько╖ та студентсько╖ творчост╕ "Змагаймось за нове життя!" проходив т╕льки вдруге. Але я впевнена, що чаруюча мелод╕я поетичного слова Лес╕ Укра╖нки не затихатиме ще впродовж багатьох рок╕в. Минатиме час, ╕ голос ╖╖ поез╕й з новою силою луною в╕дгукуватиметься в серцях юних покол╕нь.
Згада╓мо Лесин╕ слова:
Я на гору круту крем'яную
Буду кам╕нь важкий п╕д╕ймать
╤, несучи вагу ту страшную,
Буду п╕сню веселу сп╕вать.
Нехай слово ц╕╓╖ видатно╖ поетеси, мудро╖ ж╕нки, незламно╖ особистост╕ та просто Людини, променисто осяю╓ ваш житт╓вий шлях. Шлях, на якому з'являтимуться безл╕ч перешкод, але завжди гучн╕ оплески лунатимуть на честь кожного, хто см╕ливо долатиме ц╕ перешкоди, хто з маленьких досягнень викладе сходи до величних звершень та перемог, яких г╕дний кожен ╕з вас!
Бер╕мось краще до роботи,
Змагаймось за нове життя!
До наступних зустр╕чей!
Мар╕я БОДУНОВА,
учениця 11-го "в" класу
ЗОШ № 29.
На фото А. Саника - фрагменти Лесиного свята в с╕мферопольськ╕й школ╕ № 29.

ПРО ТЕБЕ СЛОВО НАШЕ, Р╤ДНА ЛЕСЮ!

ЛЕС╤ УКРА╥НЦ╤

Читаю в╕рш╕ Лес╕ Укра╖нки -
Як╕сь у мене дивн╕ почуття:
В уяв╕ постають жив╕ картинки
З славетного ╖╖ життя.
Б╕лява, невисока, енерг╕йна,
З блакиттю ясною очей,
А усм╕шка в╕дкрита та над╕йна,
Як ставлення Лариси до людей.
Любила музику, сп╕вала,
Хот╕ла вчитися у школ╕.
Хвороба все це зруйнувала,
Прин╕сши невимовн╕ бол╕.
Вона усе життя страждала,
Хоч мала сильну волю.
Поез╕я ╖╖ урятувала,
Зм╕нивши ╖╖ долю.
╥╖ поез╕я як криця,
Що дух гарту╓ повсякчас,
Бо не м╕л╕╓ мудрост╕ криниця,
╤ вогник вол╕ не погас.
Дочка в╕дважна Прометея
Служила людям все життя.
Була вона, як добра фея,
Тому нема ╖й забуття.
╥╖ поез╕я крилата
Хвилю╓ й нин╕ нас ус╕х,
Наст╕льки образна й багата,
Що кличе до висот нових.
Андр╕й ПОВОРОЗНИЙ,
учень 8-го класу
Азовсько╖ ЗОШ
Джанкойського району АРК.

Любе "Джерельце"!
Звертаються до тебе члени гуртка "Р╕дне слово" Б╓л╕нсько╖ ЗОШ ╤ - ╤╤ ступен╕в Лен╕нського району. Ми 24 лютого провели святкову л╕тературну композиц╕ю "Я в серц╕ маю те, що не вмира╓", присвячену 135-р╕ччю в╕д дня народження Лес╕ Укра╖нки.
Надсила╓мо тоб╕, "Джерельце", в╕рш╕ гуртк╕вц╕в. Це, звичайно, не так╕ довершен╕ твори, пор╕вняно з тими, що писала маленька Леся, а лише "проба пера". Наш╕ п'ятикласники в цих в╕ршах висловили сво╓ ставлення до славетно╖ доньки Укра╖ни. Едем А╓д╕нов написав цей в╕рш ще у 4-му клас╕, а цього року лише вдосконалив його.
А Микола Тютчик звернувся до ц╕╓╖ теми п╕сля вивчення творчост╕ Лес╕ Укра╖нки на уроц╕ у 5-му клас╕. З любов'ю пише про не╖ ╕ Ем╕р-Амет Кяз╕м.
Будемо дуже рад╕, якщо в╕рш╕ наших юних автор╕в тоб╕, "Джерельце", сподобаються.

З повагою кер╕вник гуртка "Р╕дне слово",
вчителька укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Лазаренко ╤. О.

ЧИТАЮ ТВОРИ ЛЕС╤ УКРА╥НКИ

Коли я вс╕ уроки пороблю -
Читаю твори Лес╕ Укра╖нки.
Читати я поез╕ю люблю
Найкращо╖ у св╕т╕ ж╕нки.

╥╖ хвороба мучила тяжка,
Сво╖ ж в╕рш╕ -
душею промовляла,
Щоб Укра╖на долю кращу мала
╤ щоб та доля не була г╕рка.

╤ справдилися Лесин╕ над╕╖:
Ми скинули кайдани в╕ков╕╖.
╤ живемо у в╕льн╕й ми держав╕,
╤ Леся в нас завжди
в пошан╕ й слав╕.
Ем╕р-Амет КЯЗ╤М,
учень 7-го класу.

ПРО ЛЕСЮ

У Новоград╕-Волинському
народилася вона.
╤ ус╕м здалося, що прийшла весна.
Назвали Ларисою в родин╕ ╖╖,
Схот╕лось бути Лесею
д╕вчинц╕ мал╕й.
У дев'ять рок╕в в╕ршик
для т╕тки написала,
А у тринадцять перший
св╕й в╕рш надрукувала.
Через хворобу тяжко
прийшлося ╖й страждати,
Та не змогла хвороба
Лесин дух зламати.
У всьому св╕т╕
твори Лесин╕ читають.
╤ у школ╕ д╕ти в╕рш╕ ╖╖ вивчають.
Едем А╢Д╤НОВ,
учень 5-го класу.

ЛЕСЯ УКРА╥НКА

Лариса Косач - добре
Д╕вчисько, обдароване.
Св╕й перший в╕ршик Леся
Для т╕тки написала,
Коли царська влада
В Сиб╕р ╖╖ заслала.
Через тяжку хворобу
До школи не ходила,
Та хвороба Лесиного
Духу не зломила.
В дев'ятнадцять рок╕в
П╕дручник сестрам склала
Та ╕сторичн╕ твори
Для вс╕х вона писала.
Мала зд╕бност╕ до мов,
Багато ╖х знала,
╤ у наш чудовий час
Нам за приклад стала.
Микола ТЮТЧИК,
учень 5-го класу.

П╤СНЯ ПРО ЛЕСЮ

В╕д Ялти до Волин╕
Стежка пролягла,
Де в наш╕й Укра╖н╕
З╕ронька з╕йшла!
Там росами-перлинами
По земл╕
Ходили н╕жки Лесин╕ мал╕.

В╕д Ялти до Волин╕
Стежка пролягла,
Де юна Косач╕вна
Колись росла
В краю бор╕в густих
╤ син╕х озер,
Що св╕ту став в╕домий тепер!

В╕д Криму до Волин╕ -
В╕чний рушник.
Його гаптували
Мавка й Л╕совик,
На т╕м рушников╕
В родин╕ Косач╕в
Лесин талант розцв╕в.

В╕д Криму до Волин╕
Стежка пролягла,
Де Леся Укра╖нка
Колись росла.
А в Ялт╕ понад морем
Музу ╖╖
Несуть до весен журавл╕.
В╕ктор╕я ГРАДИЦЬКА.
м. Ялта.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 31.03.2006 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3757

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков