Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 07.04.2006 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 07.04.2006
АРХЕОЛОГ╤ЧН╤ ДОСЛ╤ДИ ГЕТЬМАНСЬКОГО БАТУРИНА
Д-р Володимир МЕЗЕНЦЕВ

З ВЕСНИ 2005 р., ЗАВДЯКИ ОСОБИСТИМ СТАРАННЯМ ПРЕЗИДЕНТА В╤КТОРА ЮЩЕНКА, УКРА╥НСЬКА ДЕРЖАВА ╤ МЕЦЕНАТИ ПОЧАЛИ АКТИВНО В╤ДРОДЖУВАТИ ╤ БЛАГОУСТРОЮВАТИ смт. БАТУРИН ЧЕРН╤Г╤ВСЬКО╥ ОБЛАСТ╤ - РОЗОРЕНУ ╤ ЗАНЕПАЛУ КОЛИШНЮ СТОЛИЦЮ КОЗАЦЬКО-ГЕТЬМАНСЬКО╥ ДЕРЖАВИ. З НЕБАЧЕНИМИ ДОС╤ РОЗМАХОМ ╤ ТЕМПАМИ ВЗЯЛИСЯ В╤ДБУДОВУВАТИ ВИДАТН╤ ПАМ'ЯТКИ БАТУРИНСЬКОГО ЗОДЧЕСТВА XVII - XIX ст., ЗОКРЕМА ВЕЛИЧНИЙ ПАЛАЦ ОСТАННЬОГО ГЕТЬМАНА Л╤ВОБЕРЕЖНО╥ УКРА╥НИ КИРИЛА РОЗУМОВСЬКОГО.
Створений за ╕н╕ц╕ативою президента "Благод╕йний фонд "Гетьманська столиця" (голова Микола Бутко) минулого л╕та уперше допом╕г розкопкам м╕ста. Це дозволило значно розширити наш╕ археолог╕чн╕ досл╕дження ╕ зробити ц╕кав╕ в╕дкриття. Розпочат╕ державою п╕сля Помаранчево╖ революц╕╖ масштабн╕ реконструкц╕╖ арх╕тектури, розбудова Батуринського державного ╕сторико-культурного запов╕дника з музе╓м (директор Наталя Реброва) та п╕двищений зараз ╕нтерес прес-мед╕╖, громадськост╕ та науковц╕в до славно╖ ╕ траг╕чно╖ ╕стор╕╖ гетьмансько╖ столиц╕ надзвичайно сприяли загальному п╕днесенню ус╕х ╖╖ студ╕й.
Вже п'ятий р╕к щол╕та укра╖нсько-канадська експедиц╕я провадить планом╕рн╕ розкопки у Батурин╕. Цей археолог╕чний проект спонсору╓ Програма досл╕дження Сх╕дно╖ Укра╖ни ╕м. Ковальських при Канадському ╕нститут╕ укра╖нських студ╕й (К╤УС), Наукове товариство ╕м. Шевченка в Америц╕ (Фонд ╕м. Юр╕я Кузева) та Понтиф╕кальний ╕нститут середньов╕чних студ╕й у м. Торонто в Канад╕. Фонд укра╖нських студ╕й (Гарвардський ун╕верситет, США), Мемор╕альний фонд ╕м. Марус╕ Онищук та ╤ванка Харук (К╤УС), Фундац╕я "Прометей" (Торонто), Укра╖нське нац╕ональне об'╓днання та Фонд "Пом╕ч Укра╖н╕" (Монреаль, Канада) п╕дтримали досл╕ди Батурина грантами у 2005 р. Щиро дяку╓мо також вс╕м укра╖нським установам, компан╕ям та численним приватним особам у Канад╕ та США, як╕ щор╕чно жертвують на цей проект. Пров╕дний ╕сторик гетьмансько╖ держави ╕ директор К╤УС проф. Зенон Когут та президент НТШ Америки д-р Лариса Онишкевич ╓ патронами та академ╕чними дорадниками проекту.
Висловлю╓мо велику подяку деканов╕ ╕сторичного факультету Черн╕г╕вського державного педагог╕чного ун╕верситету проф. Олександров╕ Коваленку, який кожного л╕та в╕дряджа╓ найб╕льшу к╕льк╕сть студент╕в-╕сторик╕в для проходження археолог╕чно╖ практики у склад╕ Батуринсько╖ експедиц╕╖. У 2005 р. вона зб╕льшилась до 150 студент╕в та науковц╕в з ун╕верситет╕в Черн╕гова ╕ Н╕жина та Ки╓во-Могилянсько╖ академ╕╖. Кер╕вником експедиц╕╖ ╓ д-р Володимир Коваленко, а його заступником - археолог Юр╕й Ситий (Черн╕г╕вський ун╕верситет). Д-р Володимир Мезенцев (Торонтський ун╕верситет) брав участь як науковий сп╕вроб╕тник Канадського ╕нституту укра╖нських студ╕й (К╤УС), в╕дпов╕дальний за Батуринський проект, та представник НТШ Америки. Проф. Март╕н Д╕мн╕к (Понтиф╕кальний ╕нститут, Торонто) зав╕ду╓ ф╕нансами експедиц╕╖ та допомага╓ публ╕кац╕╖ результат╕в розкопок у Канад╕. Член-кор. НАНУ Олександр Моця (╤нститут археолог╕╖ НАНУ) представляв св╕й ╕нститут на розкопках Батурина та ╓ консультантом експедиц╕╖. Маг╕стр Юр╕й Коваленко (Глух╕вський ╕сторико-культурний запов╕дник) керував археолог╕чними розв╕дками та пошуком поховальних пам'яток. Користу╓мось нагодою подякувати заступнику голов╕ Державно╖ служби охорони культурно╖ спадщини ╢вн╕к╕ Л╕ньов╕й (Ки╖в) за сприяння укра╖нсько-канадськ╕й експедиц╕╖ та ц╕нн╕ поради.
Н╕мецька телепрограма "Спадщина Шл╕манна" (CineCentrum, Гамбург), яка створю╓ ╕сторичний документальний ф╕льм про козацтво, протягом тижня зн╕мала наш╕ розкопки Батурина та його арх╕тектурн╕ ╕ мистецьк╕ пам'ятки. Ф╕льм планували показати на ╓вропейських телеекранах навесн╕ 2006 р. Цю програму дивляться до 5 м╕льйон╕в ╓вропейц╕в. Новини та ╕нтерв'ю про археолог╕чн╕ в╕дкриття у гетьманськ╕й столиц╕ передавали укра╖нськ╕ телеканали "5 канал", "Ки╖в", "1+1", ICTV та ╕нш╕ у серпн╕ та вересн╕ минулого року. Укра╖нськ╕ к╕номитц╕ зн╕мали новий документальний ф╕льм про Батурин козацько╖ доби (30 хв.), який мали показати телеглядачам на р╕чницю розорення м╕ста 2 листопада.
У 1669 - 1708 рр. Батурин був столицею гетьмансько╖ держави й одним з найзначн╕ших ╕ кв╕тучих м╕ст Укра╖ни. У 1708 р. в╕н став базою повстання гетьмана ╤вана Мазепи (1687 - 1709), який намагався у союз╕ з╕ Швец╕╓ю зв╕льнити Л╕вобережну Укра╖ну в╕д московсько╖ зверхност╕. Коли Мазепа перебував у шведському табор╕ п╕д Новгородом-С╕верським, царська арм╕я, за наказом Петра ╤, напала на Батурин. Гетьманська гвард╕я (сердюки), козаки та м╕щани з вз╕рцевою хоробр╕стю та ст╕йк╕стю боронили батуринську фортецю ╕ в╕дбили к╕лька штурм╕в переважаючих сил Петра. Лише через зраду прилуцького полковника ╤вана Носа уноч╕ 2 листопада 1708 р. рос╕йськ╕ в╕йська захопили й спалили м╕сто. Вони вибили його в╕йськову залогу, жорстоко закатували полонених ╕ вигубили цив╕льне населення без помилування - ж╕нок, д╕тей та старих, разом близько 14 тисяч. Тотальне ц╕леспрямоване знищення м╕ста було актом зразкового покарання батуринц╕в за в╕рн╕сть Мазеп╕ та ╖х збройний оп╕р царев╕й влад╕, а також помстою самому повсталому гетьманов╕ та вс╕м його приб╕чникам ╕ намаганням масовим терором придушити повстання.
Батурин п╕днявся з ру╖н за гетьманування Кирила Розумовського (1750 - 1764), який перен╕с туди свою резиденц╕ю з Глухова. П╕сля скасування Гетьманату Рос╕йською ╕мпер╕╓ю у 1764 р. Розумовський продовжував буд╕вництво у Батурин╕ монументальних церков, шк╕л, л╕карень та знаменитого палацу до сво╓╖ смерт╕ у 1803 р. З того часу м╕сто поступово занепадало ╕ у ХХ ст. перетворилось на селище.
Минулого л╕та на територ╕╖ м╕сько╖ цитадел╕ розкопки в╕дкрили рештки двох нап╕вземлянкових жител з глиняними печами княжо╖ доби. Ц╕ знах╕дки п╕дтверджують думку археолог╕в про те, що давн╕й Батурин вир╕с навколо невелико╖ фортец╕, побудовано╖ в Х╤ ст. на берез╕ р. Сейм, п╕вденному рубеж╕ Черн╕г╕вського княз╕вства.
Експедиц╕я розкопала залишки галере╖ чи ╜анку центрального гетьманського палацу в цитадел╕. Там ч╕тко простежуються сл╕ди пожеж╕ 1708 р., яка зруйнувала цю державну споруду.
У 2001 - 2004 рр. рештки палацу було повн╕стю в╕дкрито ╕ в╕дтворено його план та арх╕тектурний тип. Ця резиденц╕я гетьман╕в Дем'яна Многогр╕шного (1669 - 1672) та ╤вана Самойловича (1672 - 1687) була пор╕вняно великою, прямокутною, одноповерховою кам'яницею, перекритою склеп╕ннями. Ймов╕рно, вона належала до типу традиц╕йних мурованих палат козацько╖ старшини, який походить в╕д народно╖ дерев'яно╖ житлово╖ арх╕тектури.
На м╕сц╕ колишньо╖ фортец╕ вдалося в╕днайти цвинтар головного храму гетьмансько╖ столиц╕, собору Живоначально╖ Тр╕йц╕, який звели до 1692 р. на кошти Мазепи. Собор також було розорено 1708 р. Спод╕ва╓мось, у наступн╕ л╕тн╕ сезони поруч з цим цвинтарем локал╕зувати ╕ розкопати фундаменти Тро╖цького собору та його високо╖ дзв╕ниц╕, яку в старому Батурин╕ називали "Мазепин стовп" (вежа).
Археологи в╕дкрили залишки к╕лькох рядових дерев'яних жител мешканц╕в фортец╕, спалених п╕д час погрому. В одн╕й з господарчих ям виявили к╕стяк забитого п╕дл╕тка, а поруч - обгор╕лий череп ╕ншо╖ жертви. На терен╕ фортец╕ знайдено 15 ср╕бних ╕ м╕дних польських, чеських та рос╕йських монет, три нат╕льн╕ хрести, частини грав╕ровано╖ м╕дно╖ оправи ╕кони чи книги, два ср╕бних к╕льця та коштовний перстень-печатку з р╕зьбленим зображенням Адама ╕ ╢ви, два фрагменти тканини ╕з залишками зелено╖ фарби й парчеву тасьму, керам╕чн╕ полив'ян╕ люльки у форм╕ кв╕тки та чоб╕тка, багато уламк╕в вишуканих кахл╕в з рель╓фними орнаментами, якими облицьовували печ╕ у палатах гетьман╕в та козацько╖ верх╕вки, фрагменти столового мальованого керам╕чного ╕ скляного посуду ХV╤╤ - ХV╤╤╤ ст., а також мушкетн╕ ╕ п╕стольн╕ кул╕, гарматн╕ ядро ╕ картеч та наконечник списа - рел╕кти геро╖чно╖ оборони Батурина.
Особливо ц╕кавим ╓ уламок скляно╖ посудини з уривком напису кирилицею. Разом з такими археолог╕чними знах╕дками, як фрагменти скляно╖ чорнильниц╕ (каламар) та перстень з печаткою, якою зав╕ряли листи, грамоти та ╕нш╕ документи, це ╓ св╕дченням про поширення писемност╕ серед козацько╖ старшини, що мешкала у гетьманськ╕й столиц╕.
У 2005 р. зб╕льшено обсяг розкопок залишок палацу Мазепи, який в╕н спорудив перед 1700 р. на батуринськ╕й околиц╕ Гончар╕вка. Ця багата в╕лла була пограбована нападниками у 1708 р. ╕ в╕дтод╕ запуст╕ла й поступово зруйнувалась.
Археологи розкопали нов╕ частини п╕дмурк╕в палацу та його прибудови ╕ встановили, що великий п╕двал споруди (15 х 15 м) був под╕лений двома навхресними ст╕нами на чотири господарськ╕ прим╕щення. У прибудов╕ в╕дкрили залишки сход╕в. Лабораторн╕ анал╕зи цегли та вапняного розчину з розвал╕в ст╕н палацу, проведен╕ в ╤нститут╕ геолог╕чних наук НАНУ в Ки╓в╕, визначили, що вони у 1,3 - 1,5 раза м╕цн╕ш╕ за перес╕чну сучасну цеглу.
Зг╕дно з малюнком цього палацу Мазепи 1744 р. та археолог╕чними джерелами, його основна частина (без прибудови) мала п╕дквадратний план, три поверхи, аттик, дерев'ян╕ перекриття та вертикальну центричну симетричну композиц╕ю об'╓му. В╕кна були облямован╕ лиштвами з трикутними й лучковими сандриками, а нар╕жжя ч╕льного фасаду на кожному ярус╕ фланкували нап╕вколони з коринфськими кап╕телями. Фасад ув╕нчував великий трьохчасний фронтон з двосхилими завершеннями ╕ волютами. Тож споруда на Гончар╕вц╕ була найран╕шим в╕домим багатоповерховим аристократичним палацом на Л╕вобережн╕й Укра╖н╕, побудованим та прикрашеним загалом у стил╕ зах╕дно╓вропейського чи, точн╕ше, ╕тал╕йського бароко.
Однак, за даними розкопок, ошатний декор його екстер'╓ру доповнили елементами, запозиченими з арх╕тектури укра╖нського бароко: валиками з лекально╖ цегли, поб╕леними проф╕льованими керам╕чними деталями карниз╕в, портал╕в чи лиштв в╕кон та круглими плитами з р╕знобарвними полив'яними розетками, як╕ звичайно прибивались вздовж карнизу. Також под╕бне завершення порталу, яке зображено на малюнку палацу, зустр╕ча╓мо в мурованих церквах та дзв╕ницях Гетьманщини особливо Мазепиного часу. П╕длога палацу була викладена ф╕гурними теракотовими ╕ блакитними полив'яними керам╕чними плитками. В╕рог╕дно, ц╕ високояк╕сн╕ буд╕вельн╕ та декоративн╕ матер╕али палацу виробили батуринськ╕ керам╕сти, що населяли Гончар╕вку.
Таким чином, столичний палац Мазепи, його найб╕льша, головна резиденц╕я п╕д Батурином в ц╕лому насл╕дувала модну барокову арх╕тектуру та декор тогочасних в╕лл чи манс╕он╕в можновладц╕в Заходу. ╥х лише збагатили деякими нац╕ональними прийомами оформлення фасад╕в, як╕ в╕дом╕ в церковних спорудах гетьмана у Ки╓в╕ та Переяслав╕ 1690-х рр.
Ул╕тку 2005 р. в межах вал╕в цитадел╕ й фортец╕ експедиц╕я в╕дкрила 33 поховання батуринц╕в пер╕оду правл╕ння Мазепи. З них 17 к╕стяк╕в д╕тей та ж╕нок, похован╕ без трун у неглибоких ямах, та людськ╕ рештки без сл╕д╕в поховання вважаються жертвами трагед╕╖ 1708 року. Уперше знайдено два парн╕ родинн╕ поховання ж╕нок з ╖х д╕тьми чи онуками, як╕, явно, були забит╕ одночасно. В ц╕лому, у Батурин╕ з 1996 до 2005 р. археологи розкопали 92 поховання ХV╤╤ - початку ХV╤╤╤ ст. Б╕льш╕сть з них, 48 поховань, належать головно цив╕льним небо╓здатним мешканцям, що загинули в╕д карально╖ акц╕╖ царських в╕йськ у захоплен╕й столиц╕ Гетьманщини.
Досл╕дники гадають, що п╕д час обстр╕лу та штурму Батурина у 1708 р. ж╕нки з д╕тьми переховувались у найб╕льш укр╕плен╕й, внутр╕шн╕й частин╕ фортец╕ - ╖╖ цитадел╕, зокрема у центральному мурованому гетьманському палац╕. Там вони й розд╕лили траг╕чну долю оборонц╕в, коли впала твердиня. П╕сля повернення козак╕в й полковник╕в Мазепи до спаленого ╕ спустошеного Батурина разом з шведською арм╕╓ю родич╕ мали в╕днайти т╕ла сво╖х ж╕нок ╕ д╕тей. Правдопод╕бно, вони поховали ╖х там, де знайшли, - у цитадел╕ б╕ля ру╖н палацу та на сус╕дньому цвинтар╕ спалено╖ Воскрес╕нсько╖ церкви. Ховали ц╕ жертви посп╕хом у м╕лких ямах без гроб╕вц╕в ╕ прикрас (типово для во╓нно╖ години у вщент зруйнованому м╕ст╕, коли земля вже п╕дмерзла та знаряддя не вистачало), але в ╕ндив╕дуальних чи с╕мейних могилах, а не в без╕менних братських могилах.
В╕рог╕дно, що тисяч╕ труп╕в забитих батуринц╕в просто не було кому поховати у листопад╕ 1708 р., тим б╕льше, що ╖х скоро замело сн╕гом. ╥х перетл╕л╕ рештки та численн╕ розкидан╕ к╕стки й черепи п╕зн╕ше могли збирати ╕ ховати у ямах та ровах чи прикидати зверху землею побожн╕ селяни з навколишн╕х с╕л чи нов╕ поселенц╕. Так╕ в╕дкрит╕ к╕стяки жертв часто ╓ фрагментарн╕, деяк╕ лежать обличчям додолу всупереч християнському поховальному обряду ╕ не мають могильних ям, трун та ╕нших атрибут╕в поховань того часу.
Опитування мешканц╕в дають в╕домост╕ про ╕снування масових поховань у братських могилах на терен╕ батуринсько╖ фортец╕. Зг╕дно з ╖хн╕ми пов╕домленнями, п╕д час земляних роб╕т на садибах знаходили ями, заповнен╕ людськими к╕стяками. Деяк╕ з них лежали обличчям до земл╕ та мали кульов╕ отвори у черепах. На жаль, ц╕ поховання були знищен╕ п╕д час приватного буд╕вництва ╕ ╓ втрачен╕ для археолог╕чного досл╕дження. Так, за ╕нформац╕╓ю м╕сцевих старожил╕в та нашими обстеженнями д╕лянки ╕ споруди, одна хата у провулку Центральному (територ╕я колишнього цвинтаря Тро╖цького собору) сто╖ть на м╕сц╕ велико╖ ями з масовим похованням. Проте минулого року власник хати не дозволив археологам досл╕дити цю могилу траншеями навколо його будинку.
Варто згадати одне незвичайне поховання л╕тнього представника козацько╖ верх╕вки. Його поховали на ел╕тному цвинтар╕ Воскрес╕н-сько╖ церкви у цитадел╕ в часи розкв╕ту м╕ста до погрому 1708 р. Б╕ля голови козака було поставлено скляну чарку для гор╕лки. Такий звичай вигляда╓ як пережиток язичницького поховального обряду ╕ зустр╕ча╓ться у вивченн╕ Батурина козацького пер╕оду вперше.
Так, у св╕тл╕ нових археолог╕чних досл╕джень Батурин поста╓ як один з пров╕дних центр╕в розвитку культури укра╖нського бароко. Нищ╕вне розорення гетьмансько╖ столиц╕ у 1708 р. р╕зко п╕д╕рвало ╖╖ ╕нтенсивне п╕днесення. В╕дроджене м╕сто за Розумовського вже не спромоглось в╕дновити колишн╕х широких економ╕чних ╕ культурних зв'язк╕в ╕з Заходом та високого р╕вня художнього ремесла ╕ самобутнього народного мистецтва блискучо╖ Мазепино╖ доби. Укра╖нсько-канадська археолог╕чна експедиц╕я плану╓ продовжити розкопки Батурина ул╕тку 2006 р.
Д-р Володимир МЕЗЕНЦЕВ,
Торонтський ун╕верситет, К╤УС.
Канада.

На фото В. МЕЗЕНЦЕВА - жертви Батуринсько╖ трагед╕╖.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 07.04.2006 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3773

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков