Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 28.04.2006 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 28.04.2006
ЧОРНОМУ БОЛЮ УКРА╥НИ - 20 Л╤Т...

Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко 26 кв╕тня у м. Чорнобил╕ взяв участь у М╕тингу пам'ят╕ з нагоди 20-х роковин авар╕╖ на ЧАЕС.
У сво╓му виступ╕ глава держави наголосив на необх╕дност╕ впровадження нин╕ у зон╕ в╕дчуження проект╕в розвитку та рекультивац╕╖. "Хочу твердо заявити - чорнобильський сон зак╕нчу╓ться. Ми - сильний, мужн╕й укра╖нський народ, ╕ ми поверта╓мося обличчям до майбутнього", - сказав в╕н.
За словами Президента, у сп╕впрац╕ з м╕жнародними партнерами з ряду чорнобильських програм Укра╖на доведе, що на ╖╖ карт╕ "б╕льше нема╓ б╕лих плям". "П╕сля двадцяти рок╕в болю й страху ця територ╕я ма╓ в╕дчути проекти розвитку", - наголосив В. Ющенко.
Президент також зазначив, що сьогодн╕ Укра╖н╕ необх╕дна нова концепц╕я соц╕ального забезпечення верств населення, постраждалих в╕д насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС. Цього року, сказав в╕н, на 11 в╕дсотк╕в - до 1 млрд. грн. - зб╕льшено ф╕нансування чорнобильських програм - тобто йдеться про суму, найб╕льшу за всю ╕стор╕ю незалежно╖ Укра╖ни. "Прийм╕ть ц╕ цифри як малу частку боргу - не укра╖нською владою створеного, однак нами сплачуваного", - сказав Президент, звертаючись до присутн╕х на м╕тингу л╕кв╕датор╕в та по-страждалих в╕д насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС.
Глава держави вручив державн╕ нагороди ветеранам ЧАЕС та л╕кв╕даторам насл╕дк╕в авар╕╖. В╕дпов╕дний Указ в╕н п╕дписав 21 кв╕тня 2006 року. На м╕тингу також було оголошено Указ Президента в╕д 21 кв╕тня про присво╓ння звання Герой Укра╖ни з удосто╓нням ордена "Золота З╕рка" (посмертно) п'ятьом л╕кв╕даторам - Микол╕ Ващуку, Василю ╤гнатенку, Олександру Лелеченку, Микол╕ Титенку, Володимиру Т╕шур╕.
Сорок п'ять л╕кв╕датор╕в насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС  отримали цього дня ключ╕ в╕д автомоб╕л╕в "Тавр╕я".
Учасники м╕тингу вшанували пам'ять загиблих в╕д насл╕дк╕в Чорнобильсько╖ катастрофи хвилиною мовчання, а також поклали кв╕ти до мемор╕альних табличок на Але╖ пам'ят╕ геро╖в Чорнобиля.
У заходах взяли участь Секретар РНБО Анатол╕й К╕нах, м╕н╕стр з питань надзвичайних ситуац╕й та у справах захисту населення в╕д насл╕дк╕в Чорнобильсько╖ катастрофи В╕ктор Балога, голова Ки╖всько╖ облдерж-адм╕н╕страц╕╖ ╢вген Жовтяк, визначна поетеса та досл╕дниця зони в╕дчуження Л╕на Костенко та ╕н.

ПРИХОВУВАННЯ ╤НФОРМАЦ╤╥ ПРО ЧОРНОБИЛЬСЬКУ КАТАСТРОФУ ЗАВДАЛО ВЕЛИКО╥ ШКОДИ НАЦ╤ОНАЛЬНИМ ╤НТЕРЕСАМ УКРА╥НИ, ВВАЖА╢ В╤КТОР ЮЩЕНКО.

СПРАВЖН╤ МАСШТАБИ ЛИХА ХОТ╤ЛИ ПРИХОВАТИ...

Приховування радянською владою ╕нформац╕╖ про справжн╕ масштаби Чорнобильсько╖ катастрофи завдало велико╖ шкоди нац╕ональним ╕нтересам Укра╖ни. Таку думку висловив 26 кв╕тня Президент В╕ктор Ющенко в ╕нтерв'ю Першому нац╕ональному каналу п╕д час телемарафону "Чорнобиль. Погляд у майбутн╓". "Була допущена незрозум╕ла, неприйнятна для нац╕ональних ╕нтерес╕в ута╓мничен╕сть ц╕╓╖ под╕╖", - сказав глава держави.
Нав╕ть п╕сля того, як Укра╖на здобула незалежн╕сть, багато хто не зрозум╕в глибини ц╕╓╖ трагед╕╖, наск╕льки наша кра╖на потребу╓ м╕жнародно╖ допомоги, зазначив В. Ющенко. На його думку, саме через засекречен╕сть катастрофи Укра╖на вчасно не отримала необх╕дних програм п╕дтримки в╕д заруб╕жних партнер╕в ╕ мала самотужки вир╕шувати соц╕альн╕ та ╕нш╕ проблеми Чорнобиля. Ц╕╓╖ допомоги, вважа╓ Президент, браку╓ наш╕й кра╖н╕ ╕ сьогодн╕.
Через недостатню ╕нформац╕ю нав╕ть до здобуття незалежност╕ Укра╖на не мала жодно╖ м╕жнародно╖ програми з чорнобильсько╖ проблематики, а боролася з цими проблемами власними силами. Ми витратили 15 млрд. самих лише бюджетних кошт╕в, понад 2 млрд. становлять прям╕ матер╕альн╕ збитки у вигляд╕ втрати ресурс╕в, майна, п╕дпри╓мств тощо. Б╕льше 160 млрд. - це потенц╕йн╕ втрати соц╕ального характеру, психолог╕чного, демограф╕чного тощо. Тобто ми говоримо про те, що кра╖на упродовж 20 рок╕в дек╕лька рок╕в свого життя в╕ддала лише тем╕ боротьби з насл╕дками Чорнобиля, в╕дзначив Президент.
У результат╕, зауважив в╕н, ми п╕зно розпочали буд╕вництво нового "Укриття" на четвертому блоц╕ ЧАЕС, мало що зробили по об'╓ктах сухого збер╕гання в╕дход╕в ядерного палива, не завершили перший етап буд╕вництва сховища ядерних в╕дход╕в за проектом "Вектор". Найб╕льше, що вдалося зробити, - це побудувати склад мокрого збер╕гання ядерних в╕дход╕в ╕ сам саркофаг. "Я думаю, це не той багаж, який повинен бути у кра╖ни з в╕дкритою пол╕тикою за 20 рок╕в. Тому ми сьогодн╕ пожина╓мо багато цих плод╕в", - сказав В. Ющенко.

*  *  *

УКРА╥НСЬКА СЛУЖБА БЕЗПЕКИ РОЗСЕКРЕТИЛА ДЕЯК╤ ЧОРНОБИЛЬСЬК╤ ДОКУМЕНТИ

Кер╕вник СБУ ╤гор Др╕жчаний пов╕домив 25 кв╕тня, що Служба безпеки зняла гриф "та╓мно" з десяти оперативних документ╕в, як╕ св╕дчать про насл╕дки авар╕╖ на Чорнобильськ╕й АЕС у кв╕тн╕ 1986 року.
╤гор Др╕жчаний припустив, що список оприлюднених секретних документ╕в цим не обмежиться. За його словами, фах╕вц╕ зараз працюють над деякими ╕ншими документами двадцятир╕чно╖ давност╕ на предмет можливого зняття з них грифа "та╓мно".
Поки ж доступними стають граф╕к динам╕ки рад╕ац╕йного фону у Ки╓в╕ 30 кв╕тня - 2 травня 1986 року; дов╕дка 6-го Управл╕ння КДБ УРСР про рад╕ац╕йний стан в зон╕ авар╕╖ в╕д 1 травня 1986 року; дов╕дка про стан рад╕ац╕йного забруднення в УРСР в╕д 16 жовтня 1986 року; висновки фах╕вц╕в КДБ про характер вибуху четвертого реактора ЧАЕС в╕д 16 травня 1986 року та ╕н.
Нагада╓мо, що внасл╕док сер╕╖ теплових вибух╕в 26 кв╕тня 1986 року на четвертому енергоблоц╕ Чорнобильсько╖ АЕС був зруйнований реактор. За розрахунками експерт╕в, сумарний вих╕д рад╕оактивних матер╕ал╕в становив
50 м╕льйон╕в кюр╕, що р╕внозначно насл╕дкам вибух╕в 500 атомних бомб, скинутих у 1945 роц╕ на Х╕рос╕му.
Усього в Укра╖н╕ була заражена територ╕я загальною площею 50 тис. кв. км у 12 областях.
У кра╖н╕ нарахову╓ться 3,2 млн. постраждалих в╕д катастрофи.

"ЧОРНОБИЛЬСЬКА Б╤ДА ВСЕ ЩЕ ЗАГРОЖУ╢ ЛЮДСТВУ"

У Б╕лорус╕ сумарн╕ збитки в╕д авар╕╖ на Чорнобильськ╕й АЕС становлять 235 млрд. долар╕в, або 33 бюджети 1985 року. Про це заявив 26 кв╕тня Президент Б╕лорус╕ Олександр Лукашенко, пов╕домля╓ Укр╕нформ з посиланням на ╕нформагентство Б╤ЛТА.
За словами глави держави, для Б╕лорус╕ особливий драматизм Чорнобильсько╖ трагед╕╖ поляга╓ в тому, що, не займаючись розробленням ядерних реактор╕в ╕ не маючи ╖х на сво╖й територ╕╖, Б╕лорусь постраждала значною м╕рою.
Звичайно, зазначив президент, рад╕оактивн╕ опади випали на територ╕╖ багатьох кра╖н. Однак наш╕ люди, земля, л╕си взяли на себе основний рад╕ац╕йний удар. "Майже чверть територ╕╖ республ╕ки, на як╕й проживала п'ята частина населення, виявилася забрудненою рад╕онукл╕дами. Сотн╕ населених пункт╕в припинили сво╓ ╕снування", - констатував Олександр Лукашенко. Цю катастрофу за ╖╖ насл╕дками для Б╕лорус╕ можна пор╕вняти х╕ба що з матер╕альними втратами у пер╕од Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, додав Президент Б╕лорус╕.

*  *  *

Жалобна церемон╕я, присвячена пам'ят╕ жертв авар╕╖ на Чорнобильськ╕й АЕС, в╕дбулася 26 кв╕тня на М╕тинському кладовищ╕ в Москв╕, пов╕домля╓ власний кореспондент Укр╕нформу в РФ.
У заходах взяли участь депутати Державно╖ думи Рос╕╖, представники столично╖ мер╕╖, МНС РФ, Федерального агентства з атомно╖ енергетики, громадських чорнобильських орган╕зац╕й, а також посли Укра╖ни та Б╕лорус╕. П╕сля покладання кв╕т╕в на могили загиблих л╕кв╕датор╕в, перед мемор╕алом, що збудований на честь л╕кв╕датор╕в авар╕╖ на ЧАЕС 26 кв╕тня 1986 року, в╕дбувся жалобний м╕тинг.
Надзвичайний ╕ Повноважний посол Укра╖ни в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ Олег Дьом╕н зазначив, що л╕кв╕датори авар╕╖ на ЧАЕС ризикували собою заради збереження нин╕шнього покол╕ння. Насл╕дки авар╕╖ на ЧАЕС в╕н пор╕вняв ╕з атомним бомбардуванням Х╕рос╕ми та Нагасак╕. "Через 20 рок╕в на м╕сц╕ ядерних удар╕в японських м╕ст уже жили люди, а через
20 рок╕в п╕сля трагед╕╖ на ЧАЕС уражен╕ територ╕╖ Укра╖ни, Б╕лорус╕ та Рос╕╖ залишаються таким ж безлюдними та зараженими рад╕ац╕╓ю".
Олег Дьом╕н зауважив, що чорнобильська б╕да все ще загрожу╓ людству, а тому сп╕льн╕ проблеми не можуть замовчуватися. "До чорнобильсько╖ проблеми необх╕дно повертатися знову й знову, тому що це не 20-р╕чна пам'ять, а це сьогодн╕шня, ╕, на жаль, завтрашня проблема", - сказав посол Укра╖ни. На думку укра╖нського дипломата, з метою недопущення таких трагед╕й в майбутньому, ц╕ проблеми повинн╕ враховуватися м╕жнародною сп╕льнотою при вир╕шенн╕ питання буд╕вництва "Укриття-2" та подальшо╖ експлуатац╕╖ ЧАЕС.
За ╕нформац╕╓ю рос╕йського МНС, найб╕льш забрудненими територ╕ями в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ ╓ Брянська (11800 км2), Калузька (4900 км2), Тульська (11600 км2) та Орловська област╕ (8900 км2). У л╕кв╕дац╕╖ насл╕дк╕в авар╕╖ на ЧАЕС взяло участь майже 200 тис. рос╕ян.

*  *  *

Вибух, що стався на Чорнобильськ╕й АЕС уноч╕ 26 кв╕тня 1986 року, викликав пан╕ку в багатьох кра╖нах Сх╕дно╖ та Зах╕дно╖ ╢вропи. Психолог╕чний ефект тих дн╕в був наст╕льки потужним, що к╕лька кра╖н зупинили буд╕вництво нових атомних станц╕й та вир╕шили у майбутньому в╕дмовитися в╕д атомно╖ енергетики.
╤з наближенням 20-╖ р╕чниц╕ Чорнобильсько╖ трагед╕╖ публ╕чн╕ дебати в ╓вропейських кра╖нах навколо майбутнього ядерно╖ енергетики набули нового поштовху. Супротивники АЕС влаштували масштабн╕ публ╕чн╕ заходи, зокрема, в Бельг╕╖ з 15 по 26 кв╕тня в╕дбувся антиядерний марш "Чорнобиль - 20 рок╕в", у якому взяли участь тисяч╕ людей. У н╕ч на 26 кв╕тня учасники маршу подолали останн╕ к╕лометри й у час, коли на Чорнобильськ╕й АЕС 20 рок╕в тому стався вибух, розпочали м╕тинг б╕ля атомно╖ станц╕╖ Доель (DOEL), що неподал╕к в╕д Антверпена.

*  *  *

Папа Римський Бенедикт XVI п╕д час ауд╕╓нц╕╖ 26 кв╕тня на площ╕ Святого Петра згадав у сво╓му зверненн╕ Чорнобильську трагед╕ю, 20-та р╕чниця яко╖ стала головною темою в багатьох кра╖нах, пов╕домля╓ власний кореспондент Укр╕нформу в ╤тал╕╖.
"Т╕, хто ма╓ владу, - сказав понтиф╕к, мають сприяти колективним зусиллям, щоб енерг╕я направлялася на службу мирним ц╕лям, поважаючи при цьому потреби людини та природи". Папа Римський згадав тих, чи╓ життя забрала Чорнобильська катастрофа, ╕ тих, хто дос╕ в╕дчува╓ на соб╕ насл╕дки ц╕╓╖ траг╕чно╖ под╕╖. "Я хочу подякувати вс╕м с╕м'ям, асоц╕ац╕ям, св╕тським та християнським громадам, як╕ впродовж цих рок╕в приймали у себе й п╕клувалися про дорослих ╕ особливо про д╕тей, що страждають в╕д насл╕дк╕в т╕╓╖ страшно╖ трагед╕╖", - сказав Бенедикт XVI.

НА РЕАЛ╤ЗАЦ╤Ю ЧОРНОБИЛЬСЬКИХ ПРОЕКТ╤В

За 20 рок╕в, що минули п╕сля Чорнобильсько╖ катастрофи, ╢вропейська Ком╕с╕я надала б╕льше 470 млн. ╓вро на реал╕зац╕ю чорнобильських проект╕в. Ц╕ кошти використовувалися на п╕двищення ядерно╖ безпеки на Чорнобильськ╕й АЕС, а також на п╕дтримку проект╕в, спрямованих на усунення насл╕дк╕в катастрофи, пов'язаних ╕з соц╕альними питаннями, охороною здоров'я та довк╕лля. Про це кореспонденту Укр╕нформу пов╕домили у представництв╕ ╢вропейсько╖ Ком╕с╕╖ в Укра╖н╕.
Як найб╕льший донор Чорнобильського фонду "Укриття", ╢вропейська Ком╕с╕я надала близько 240 млн. ╓вро (четверту частину в╕д загально╖ суми) на спорудження нового укриття над зруйнованим реактором. Це допоможе попередити розповсюдження рад╕ац╕╖ в╕д нин╕шнього саркофага, якому вже 20 рок╕в. Кр╕м того, Ком╕с╕я спрямувала 50 млн. ╓вро на створення Промислового комплексу поводження з твердими рад╕оактивними в╕дходами (ICSRM), що нин╕ споруджу╓ться.
Ком╕с╕я також перерахувала 20 млн. ╓вро на Рахунок ядерно╖ безпеки. Це фонд, управл╕ння яким зд╕йсню╓ ╢вропейський банк реконструкц╕╖ та розвитку, близько половини кошт╕в якого використову╓ться на ф╕нансування чорнобильських проект╕в. Кр╕м того, ╢К надала 3,5 млн. ╓вро на полегшення соц╕альних насл╕дк╕в закриття Чорнобильсько╖ АЕС для створення альтернативних джерел працевлаштування. Ц╕ кошти були призначен╕ для людей, як╕ проживають у Славутич╕ (переважно прац╕вник╕в станц╕╖ та обслуговуючих п╕дпри╓мств ╕ член╕в ╖хн╕х с╕мей).
У 1995 роц╕ кра╖ни Велико╖ с╕мки та Укра╖на п╕дписали Меморандум про вза╓морозум╕ння, в╕дпов╕дно до якого Укра╖на зобов'язалася зупинити ус╕ енергоблоки Чорнобильсько╖ станц╕╖ до 2000 року. ╢вропейська Ком╕с╕я в╕д╕грала важливу роль у досягненн╕ ц╕╓╖ згоди та, серед ╕нших ╕н╕ц╕атив, надала 65 млн. ╓вро, щоб допомогти Укра╖н╕ компенсувати додатков╕ витрати на виробництво електроенерг╕╖ п╕сля закриття станц╕╖.

ДОНОРАМ ПОТР╤БНА СТАБ╤ЛЬН╤СТЬ

Р╕шення щодо п╕дписання контракту на буд╕вництво нового саркофага над четвертим енергоблоком Чорнобильсько╖ АЕС оч╕ку╓ться у найближч╕ м╕сяць-п╕втора. Про це пов╕домив 25 кв╕тня п╕д час м╕жнародно╖ конференц╕╖ "Двадцять рок╕в Чорнобильсько╖ катастрофи. Погляд у майбутн╓" допов╕дач в╕д ╢вропейського банку реконструкц╕╖ ╕ розвитку В╕нс Новак. "Через 4 - 6 тижн╕в буде р╕шення щодо п╕дписання контракту з замовником на буд╕вництво конфаймента", - сказав в╕н.
Для забезпечення роб╕т з буд╕вництва ново╖ захисно╖ споруди над зруйнованим блоком, за словами В. Новака, потр╕бно 500 м╕льйон╕в ╓вро, 400 млн. з них ╢БРР вже з╕брав. "Це достатня сума, щоб продовжувати проект", - сказав представник банку, зауваживши, що, кр╕м грошей для усп╕шно╖ реал╕зац╕╖ проекту, потр╕бн╕ ефективн╕ управл╕нц╕, як╕ здатн╕ забезпечити стаб╕льн╕сть виконання на р╕зних стад╕ях проекту.
Водночас ╢БРР як розпорядник кошт╕в Чорнобильського фонду "Укриття" потребу╓ злагоджено╖ роботи з Укра╖ною, гарантовано╖ пол╕тичною стаб╕льн╕стю в наш╕й кра╖н╕. Донорам фонду потр╕бне стаб╕льне ╕нституц╕йне середовище в Укра╖н╕, п╕дкреслив В. Новак, зауваживши, що сьогодн╕ вже вироблен╕ певн╕ механ╕зми вза╓мод╕╖ м╕ж укра╖нським урядом ╕ ╢БРР для вир╕шення оперативних питань.
В╕н також в╕дзначив, що протягом останнього року на об'╓кт╕ було виконано великий обсяг стаб╕л╕зац╕йних роб╕т для п╕двищення безпеки четвертого блоку, що передують буд╕вництву нового конфаймента. Стаб╕л╕зац╕йний етап за планом ма╓ бути завершений до к╕нця нин╕шнього року. Загалом план перетворення "Укриття" в еколог╕чно безпечну систему включа╓ в себе 5 етап╕в: стаб╕л╕зац╕йн╕ роботи; зниження насл╕дк╕в руйнування реактора, нейтрал╕зац╕я рад╕оактивного пилу тощо; п╕двищення ядерно╖ безпеки об'╓кта, створення системи ядерного мон╕торингу; п╕двищення еколог╕чно╖ безпеки ЧАЕС як для навколишнього середовища, так ╕ для ╖╖ прац╕вник╕в; переведення промислового майданчика станц╕╖ в безпечний режим, вироблення стратег╕╖ безпечного поводження з ядерним паливом. ╢БРР ╓ розпорядником донорських кошт╕в фонду "Укриття" зг╕дно з угодою, укладеною з Укра╖ною в 1998 роц╕. Як п╕драхував банк, загальна варт╕сть роб╕т, як╕ потр╕бно виконати на об'╓кт╕, становить 1 млрд. 91 млн. долар╕в США. За оц╕нками фах╕вц╕в, на буд╕вництво над четвертим блоком ново╖ захисно╖ оболонки, що гарантуватиме безпеку "Укриття" на 100 рок╕в, потр╕бно не менше 10 рок╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 28.04.2006 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3812

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков