Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 28.04.2006 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 28.04.2006
МОСКВА СЛЬОЗАМ НЕ В╤РИТЬ...

В╤ДКРИТО "АРХ╤В ГОЛОКОСТУ"
У той час, як в Укра╖н╕ й надал╕ над частиною арх╕в╕в, що залишилися з час╕в Радянського Союзу, висить гриф секретност╕, Н╕меччина погодилася в╕дкрити доступ до ще одного  з╕брання ╕сторичних документ╕в. Йдеться про арх╕в М╕жнародно╖ пошуково╖ служби Червоного Хреста в м╕стечку Бад Арольсен, в╕домого також як "Арх╕в Голокосту".
Це найб╕льше з╕брання документ╕в про жертви нацизму на територ╕╖ Н╕меччини. На майже 24 к╕лометрах полиць в арх╕в╕ в Бад Арольсен╕ збер╕га╓ться понад 50 м╕льйон╕в документ╕в. Загалом йдеться про дан╕ на 17 м╕льйон╕в жертв нац╕онал-соц╕ал╕зму. У переважн╕й б╕льшост╕ це документи, як╕ свого часу знайшли в н╕мецьких концентрац╕йних таборах в╕йська антиг╕тлер╕всько╖ коал╕ц╕╖. Кер╕вництво арх╕вом М╕жнародно╖ пошуково╖ служби Червоного Хреста зд╕йсню╓ться за допомогою спец╕ально╖ м╕жнародно╖ ком╕с╕╖. До ╖╖ складу входять представники одинадцяти кра╖н. Користуватися цим з╕бранням документ╕в дос╕ могли, кр╕м прац╕вник╕в М╕жнародно╖ пошуково╖ служби, ще т╕льки сам╕ жертви нацизму та ╖хн╕ родич╕. Для науковц╕в арх╕в був закритий. Передус╕м Н╕меччина та ╤тал╕я виступали проти його в╕дкриття. Н╕мц╕ пояснювали свою позиц╕ю необх╕дн╕стю дотримання принципу нерозголошення особистих даних. Так, картки, заведен╕ нацистами на в'язн╕в концтабор╕в, м╕стять також ╕нформац╕ю про судим╕сть, сексуальну ор╕╓нтац╕ю, етн╕чну належн╕сть людини. Справа д╕йшла до абсурду. Говорить н╕мецький ╕сторик з Йенського ун╕верситету ╕мен╕ Фр╕др╕ха Шиллера С╕б╕лле Штайнбахер:
"Дос╕ в╕дсутн╕й систематичний каталог цього арх╕ву. Тобто ми фактично н╕чого не зна╓мо про те, що саме там збер╕га╓ться. Про його зм╕ст ми можемо судити т╕льки з небагатьох коп╕й окремих документ╕в, зроблених ще в 60 - 70-т╕ роки. Ц╕ коп╕╖ нин╕ збер╕гаються у Яд Вашем╕ або, скаж╕мо, в Брюссел╕".
До сьогодн╕ можна було познайомитися лише з 2% в╕д усього обсягу арх╕ву. П╕сля багатор╕чно╖ суперечки та м╕жнародного тиску, не в останню чергу з боку американських ╕сторик╕в, федеральний уряд Н╕меччини нарешт╕ зняв блокаду ╕ заявив про готовн╕сть в╕дкрити арх╕в Голокосту також для науковц╕в. Про це заявила н╕мецький м╕н╕стр юстиц╕╖ Бр╕╜╕тте Цюпр╕с п╕д час свого перебування у Вашингтон╕. Оч╕ку╓ться, що остаточне р╕шення про в╕дкриття документального з╕брання ухвалять
16 травня на спец╕альному зас╕данн╕ кер╕вництва арх╕ву. Чимало науковц╕в пов'язу╓ з цим велик╕ спод╕вання. С╕бб╕ле Штайнбахер зауважила:
"На мою думку, ╕нформац╕я арх╕ву може слугувати не т╕льки для ново╖ статистики. В╕рог╕дно, ми зможемо б╕льше д╕знатися про т╕ групи жертв нацизму, про як╕ дос╕ ми знали дуже мало. Це стосу╓ться, наприклад, гомосексуал╕ст╕в, людей, яких в╕дносили до асоц╕ального класу. Можливо, нам вдасться б╕льше д╕знатися про ╕нш╕ системи примусового утримання людей, як╕ ╕снували поруч з в╕домими державними системами концтабор╕в".
Поступово матер╕али арх╕ву в Бад Арольсен╕ плану╓ться перевести в електронний вигляд ╕ зробити ╖х доступними для науковц╕в в ус╕х одинадцяти кра╖нах, як╕ виступили як його засновники. Таким чином, доступ до документ╕в можна буде мати не т╕льки в Н╕меччин╕, але, скаж╕мо, в ╤тал╕╖ або США - там, де не д╕╓ н╕мецький закон про захист особистих даних, який, як зауважують критики, дос╕ могли використати для в╕дхилення того чи ╕ншого небажаного запиту. (RadioSvoboda.Ua)

МОСКВА СЛЬОЗАМ НЕ В╤РИТЬ...
Питання про визнання голодомору 1932 - 1933 рок╕в в Укра╖н╕ "Геноцидом проти укра╖нського народу" не було розглянуто на зас╕данн╕ Ради м╕н╕стр╕в закордонних справ кра╖н-член╕в СНД, пов╕домля╓ власний кореспондент Укр╕нформу в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖.
Як пов╕домив м╕н╕стр закордонних справ Укра╖ни Борис Тарасюк, хоча питання ╓ суто процедурним, однак деяк╕ кра╖ни заблокували це р╕шення.
За результатами голосування, включення питання визнання голодомору в Укра╖н╕ геноцидом п╕дтримали Молдова, Азербайджан та Груз╕я. В╕рмен╕я, Туркмен╕стан та Казахстан утрималися, а проти виступили Рос╕я, Б╕лорусь, Киргизстан, Таджикистан та Узбекистан.
В╕дпов╕даючи на запитання, чим було зумовлене р╕шення Рос╕╖, Борис Тарасюк зазначив, що очевидно це було небажання давати оц╕нку тому, що в╕дбувалося, й що зд╕йснив комун╕стичний режим. Борис Тарасюк також припустив, що Укра╖на ма╓ справу з ситуац╕╓ю, коли Рос╕я, з╕ свого боку, намага╓ться утвердити себе як правонаступниця Радянського Союзу, а, з ╕ншо╖ сторони, в╕дмовля╓ться брати на себе в╕дпов╕дальн╕сть за т╕ злочини кра╖ни, правонаступницею яко╖ вона ╓.

З МЕРТВИМИ НЕ ВОЮЮТЬ
Понад ш╕стдесят останк╕в н╕мецьких вояк╕в, як╕ були у 1944 роц╕ похован╕ в райцентр╕ Збор╕в на Терноп╕льщин╕, виявлено п╕д час ексгумац╕╖, що провела Н╕мецька Народна Сп╕лка з догляду за в╕йськовими похованнями.
Як пов╕домля╓ кореспондент Укр╕нформу, у роки в╕йни понад 350 н╕мецьких во╖н╕в знайшли м╕сце свого останнього спочинку б╕ля тутешнього костелу. Але радянська влада, по сут╕, знищила цвинтар, розбивши на ньому сад. Десять рок╕в тому було п╕дписано угоду м╕ж урядами Укра╖ни та Н╕меччини про догляд за могилами во╖н╕в обох кра╖н. ╤ ось в рамках комплексно╖ програми пошуку ╕ впорядкування поховань жертв в╕йни та пол╕тичних репрес╕й розпочато ексгумац╕ю останк╕в н╕мецьких солдат╕в. Кр╕м райцентру Збор╕в, перепоховання н╕мецьких в╕йськовослужбовц╕в плану╓ться також ще у семи селах району. Ус╕ вони будуть перепохован╕ в сел╕ Потелич╕ Льв╕всько╖ област╕ на облаштованому там н╕мецькому цвинтар╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 28.04.2006 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3819

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков