Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 28.04.2006 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 28.04.2006
В╤Н НАЙБ╤ЛЬШЕ ЛЮБИВ УКРА╥НУ
Алла ОСАДЧА.


26 КВ╤ТНЯ МИНУЛО 40 ДН╤В В╤ДТОД╤, КОЛИ ПЕРЕСТАЛО БИТИСЯ СЕРЦЕ ПОЛУМ'ЯНОГО ПАТР╤ОТА УКРА╥НИ ПЕТРА АНДР╤ЙОВИЧА САМОФАЛА-САМОХВАЛОВА.

В╕н в╕д╕йшов у в╕чн╕сть на 83-му роц╕ життя, залишивши по соб╕ св╕тлу пам'ять ╕ запов╕т наш╕й укра╖нськ╕й молод╕: любити ╕ розбудовувати свою р╕дну незалежну державу Укра╖ну.
К╕лька рок╕в тому Петро Андр╕йович розпов╕дав мен╕ про сво╓ життя, таке важке ╕ непок╕рне, дав ксерокоп╕╖ деяких документ╕в. Народився в╕н 1923 року в
м. Обухов╕ Ки╖всько╖ област╕ в б╕дн╕й селянськ╕й родин╕, де було 12 д╕тей, а хата (ми дивилися з його плем╕нниками фотограф╕╖ ╕ побачили на зн╕мку цю хату), скор╕ше, не хата, якийсь убогий кур╕нь, а б╕ля нього - старенька вже згорблена ж╕нка - його мати.
Ще зовс╕м малим п╕шов в╕н у св╕т шукати свою долю. Трохи вчився, працював, п╕шов у арм╕ю, а тут ╕ в╕йна, фронт. Тяжке поранення, госп╕таль, знайомство з пораненими, серед яких зустр╕лись патр╕оти Укра╖ни. Почав листуватись з ними, не приховуючи сво╖х погляд╕в на те, що творилось в Укра╖н╕ в п╕сляво╓нн╕ роки.
А що саме творилось, особливо в укра╖нському сел╕, ╕ я пам'ятаю, бо якийсь час жила ╕ бачила тяжку працю р╕дно╖ т╕тки-кол-госпниц╕: робота в╕д темна до темна, без свят ╕ вих╕дних, без оплати ╕ зарплати. А за 10 з╕браних дитиною в пол╕, вже п╕сля жнив, колоск╕в можна було потрапити в тюрму, а пот╕м в таб╕р (не п╕онерський, зв╕сно, а той, що звали ГУЛАГ). Ми, д╕ти 1 - 2-х клас╕в, орган╕зовано збирали в пол╕ т╕ колоски ╕ здавали ╖х держав╕ - я це пам'ятаю.
Листи перев╕ряла цензура ╕ не сподобалися ╖й ц╕ листи так, що ╕нвал╕да в╕йни ╤╤ групи Самофала-Самохвалова Петра Андр╕йовича арештували, засудили спочатку до смертно╖ кари, але пот╕м 16.04 1948 року "военным трибуналом войск МВД Киевской области пост. 54-1 "А" Ук УССР осужден на 25 лет лишения свободы". Дов╕дка № 047406 п╕дтверджу╓, що ран╕ше судимостей в нього не було, ╕ що "он отбывал наказание в местах лишения свободы с 21 февраля 1947 года по 21 февраля 1972 года, откуда освобожден по отбытии наказания".
Та не був в╕н "освобожден", н╕, хоч в дов╕дц╕ написано, що видано грошей на харчування в дороз╕ "ноль руб. 41 коп." та ще 35 руб.
14 коп., як╕ в╕н, мабуть, заробив за 25 рок╕в. Та ╕ цих грошей в╕н не отримав, бо в╕дправили його п╕д конво╓м не додому, а в село Ана╓во, в л╕карню на тимчасове там утримання до отримання "путевки" в будинок ╕нвал╕д╕в. Л╕карня виявилась псих╕атричною, там "л╕кували" в╕д в╕льнодумства, нац╕онал╕зму, любов╕ до Укра╖ни та ╕нших "шк╕дливих хвороб". "Тимчасове утримання" тривало 15 рок╕в. Ц╕каво, що зароблен╕ 35 крб. ╕ документи наказано "на руки Самофал-Самохвалову не выдавать, а передать их под расписку при отправке в дом инвалидов лицу, его сопровождающему". Ця дов╕дка-направлення написана в "ис-правительно-трудовом учреждении" 18.02 1972 року, за три дн╕ до зв╕льнення з одн╕╓╖ мордовсько╖ в'язниц╕ до ╕ншо╖.
25 + 15 = 40. 40 рок╕в невол╕, знущань, тяжко╖ прац╕, непокори, ╕, як видно з характеристики: "за допущенные нарушения установленного порядка неоднократно наказывался в дисциплинарном порядке". Словом, не зразковий був засуджений. П╕сля зв╕льнення з "л╕карн╕" ╕ повернення додому (якого дому?) начальник в╕йськкомату, певно, хороша людина, порадив по╖хати десь подал╕, туди, де не знають, бо тут дома, знову арештують. Порадив ╖хати в Крим.
Отак ╕ потрапив в╕н в наш сонячний та не ласкавий до нас, патр╕от╕в Укра╖ни, Крим. Довго понев╕рявся без житла, без роботи, але з часом добився квартири, отримував пенс╕ю (бо ж п╕сля вс╕х "виховних установ" вийшов на пенс╕ю у в╕ц╕ 64 роки). Включився в роботу укра╖нських громадських орган╕зац╕й, створював Укра╖нську республ╕канську парт╕ю, яка п╕зн╕ше злилася з "Собором". ╤ "Крим з Укра╖ною", ╕ конгреси, конференц╕╖, з'╖зди, зустр╕ч╕, Шевченков╕ свята - скр╕зь ми зустр╕чали цього патр╕ота Укра╖ни, якому не потр╕бно було н╕яких багатств, т╕льки б Укра╖на була в╕льною, незалежною, ╕ люди були б в╕льними ╕ щасливими.
Його кумиром був Тарас Шевченко. В╕н першим приходив до пам'ятника Великому Кобзарев╕ 9 березня, першим вклонявся його пам'ят╕.
Нам, укра╖нцям Криму, так не вистачатиме ц╕╓╖ скромно╖ людини, яка так любила Укра╖ну ╕ вс╕х нас. Н╕би про нього сказан╕ так╕ слова: "Я любив вас ус╕х, та най-б╕льше любив Укра╖ну, саме в цьому ╕ ╓ та найб╕льша провина моя".
"В╕н любив нас ус╕х, та найб╕льше любив Укра╖ну..." - саме ц╕ слова треба викарбувати на пам'ятнику Петра Андр╕йовича Самофала-Самохвалова.

P. S. Справжн╓ його пр╕звище в паспорт╕, виданому 18.07 1940 р., Самофал. Та коли його зробили Самохваловим, в╕н почав називати себе Самофалом-Самохваловим.

м. Феодос╕я.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 28.04.2006 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3821

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков