Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 30.06.2006 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 30.06.2006
ЩО РОЗПОВ╤В ╢ВРОП╤ БОПЛАН

1630 року при╖хав до Польщ╕ французький ╕нженер Г╕йом Левассер де Боплан. П╕д його кер╕вництвом споруджувалися фортец╕, замки, палаци. Спостережливий, осв╕чений ╕ л╕тературно обдарований француз довго жив на Укра╖н╕, склав багато карт ╖╖ земель ╕ вславився на всю ╢вропу сво╓ю книгою "Опис Укра╖ни". Вона була перекладена багатьма мовами, ╖╖ читали в р╕зних кра╖нах. На час появи першого видання "Опису Укра╖ни" ╢вропа вже почула, що в козацькому краю спалахнула велика в╕йна проти польсько╖ шляхти. Це й пробудило велике зац╕кавлення книгою Боплана. Адже багатьом хот╕лося знати, що за народ укра╖нц╕, за що вони воюють ╕з Польщею. В ус╕ наступн╕ стол╕ття "Опис Укра╖ни" читало багато заруб╕жних письменник╕в, як╕ в сво╖й творчост╕ зверталися до тем з укра╖нського життя. Насичена багатющим фактичним матер╕алом праця Боплана давала ╖м багато ц╕нних в╕домостей про Укра╖ну. Вона й сьогодн╕ не втратила свого п╕знавального значення ╕ ╓ одн╕╓ю з найважлив╕ших книг ╕ноземних автор╕в про людей, под╕╖, побут ╕ звича╖ козацько╖ давнини в нашому краю.
З "Опису Укра╖ни" видно, що французький автор писав не т╕льки те, що бачив сам, а й вивчав ╕стор╕ю укра╖нського народу, бо охоче вда╓ться до р╕зних ╕сторичних екскурс╕в, зверта╓ться до час╕в Ки╖всько╖ Рус╕. От характерний тому приклад: "Ки╖в, званий колись К╕сов╕╓ю, був одним ╕з найдавн╕ших м╕ст ╢вропи; ще нин╕ це засв╕дчують пам'ятники старовини, висота й ширина м╕ських укр╕плень, глибина оборонних ров╕в, ру╖ни його храм╕в, численн╕ стародавн╕ гробниц╕ колишн╕х княз╕в...". Так Боплан скр╕зь опису╓ сл╕ди минулого в сучасному, зверта╓ увагу читача на все, що збереглося в нашому краю в╕д далеко╖ минувшини.
Але найдокладн╕ше в╕н говорить, звичайно, про те, що бачив сам. ╤ноземн╕ автори часто називали Укра╖ну землею козак╕в. Не виняток серед них ╕ Боплан. Зрештою, його й самого найб╕льше ц╕кавило саме козацтво, що зажило в ╢вроп╕ слави доблесного лицарства, ╕ французький автор багато уваги в "Опис╕ Укра╖ни" в╕дводить саме йому. В╕н п╕дкреслю╓ таку характерну подробицю: "Мало хто з козак╕в умира╓ в╕д недуги, х╕ба що у глибок╕й старост╕, бо б╕льш╕сть з них гине на пол╕ слави".
Хоча Боплан ╕ перебував на служб╕ в шляхетсько╖ Польщ╕, з якою часто воювали козаки, однак саме про них в╕н здеб╕льшого пише з повагою ╕ захопленням. "У них нема╓ н╕чого простацького, кр╕м одягу. Вони км╕тлив╕ ╕ прониклив╕, дотепн╕ й надзвичайно щедр╕, не побиваються за великим багатством, зате дуже люблять свободу, без яко╖ не уявляють соб╕ життя. Задля цього так часто бунтують та повстають проти шляхтич╕в, бачачи, що ╖х у чомусь утискають. Таким чином, р╕дко коли мина╓ с╕м чи в╕с╕м рок╕в, щоб вони не бунтували чи не п╕дн╕мали повстання проти пан╕в". Точними деталями окреслю╓ автор "Опису Укра╖ни" колективний портрет запорожц╕в: "Вони добре загартован╕, легко переносять спеку й холод, спрагу й голод, невтомн╕ в битвах, в╕дважн╕, см╕лив╕, чи, радше, одчайдушн╕, власним життям не дорожать...".
Докладно розпов╕да╓ Боплан ╕ про ратне мистецтво козак╕в, про те, як вони збираються в морський пох╕д до Туреччини, будують сво╖ легендарн╕ чайки, яку тактику найчаст╕ше обирають.
Бопланов╕ читач╕ д╕зналися з його книги й про географ╕чн╕ особливост╕ Укра╖ни, ╖╖ кл╕мат, флору ╕ фауну. Особливо докладно в╕н описав Дн╕про, до якого горнулося населення укра╖нсько╖ земл╕ ╕ з яким було нерозривно пов'язане козацтво. Тут - ╕ пороги й острови, ╕ легенди й та╓мниц╕ про них, ╕ ц╕ та╓мниц╕ не дуже охоче в╕дкривають чужинцям. Ось, наприклад, добре в╕домий кожному, хто ц╕кавиться ╕стор╕╓ю козацтва, остр╕в Чортомлик, оточений незл╕ченною к╕льк╕стю маленьких остр╕вц╕в. Це, пише Боплан, особливе м╕сце. "Саме в цьому хаотичному м╕сц╕ козаки мають сво╓ пристановище, яке зветься В╕йськова Скарбниця. Вс╕ ц╕ острови навесн╕ затоплюються водою, ╕ лише та частина, де ру╖ни, лиша╓ться сухою... Саме тут ╓ м╕сце, де н╕чого не могли б вд╕яти ╕ вс╕ турецьк╕ сили. Не одна ╖хня галера тут загинула, коли пересл╕дувала козак╕в, що поверталися з чорноморського походу. Запливши в т╕ лаб╕ринти, вони не могли знайти дороги назад, а козаки завдавали ╖м доброго прочухана, стр╕ляючи в них з очерету...".
Боплан розпов╕да╓, що козаки часто переховують п╕д водою захоплен╕ в турк╕в гармати, а коли виника╓ потреба, д╕стають ╖х зв╕дти ╕ п╕дсилюють свою артилер╕ю. П╕д водою, за його ж словами, переховують вони ╕ велик╕ скарби.
У книжц╕ француза кожен знаходив для себе щось ц╕каве. ╤сторики - дорогоц╕нний матер╕ал про далеке минуле укра╖нського народу. Географи - докладн╕ описи й карти р╕зних м╕сцевостей нашого краю, етнографи - описи побуту й звича╖в його людност╕. Нав╕ть кул╕нарн╕ спец╕ал╕сти могли почерпнути для себе в╕домост╕, як╕ страви й у який спос╕б готують укра╖нц╕.
Книжка Боплана допомагала ╢вроп╕ краще п╕знати Укра╖ну ╕ ╖╖ людей, а особливо ж козацтво. Значення ╖╖ на той час просто важко переоц╕нити. Та й сьогодн╕ "Опис Укра╖ни" з ц╕кав╕стю прочита╓ й укра╖нець, дов╕давшись з книги багато того, про що в╕н не зна╓.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 30.06.2006 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=3959

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков