Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 12.01.2007 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 12.01.2007
Ц╤НИ, ЯКИМИ НАС ДУРЯТЬ...

 Якщо зам╕сть прозорих ╕ чесних економ╕чних схем влада використову╓ гасла ╕ м╕фи, значить, вона зал╕за╓ в наш╕ кишен╕.
 ЗА ЧАС╤В Радянського Союзу з визначенням правильност╕ ц╕ни проблем не було — ц╕на товар╕в на св╕товому ринку публ╕кувалась у газетах. М╕н╕стерство торг╕вл╕ СРСР ╕ кожний громадянин могли сп╕вставити ╖х ╕з ц╕нами на внутр╕шньому ринку. Нин╕ установи, яка б в╕дсл╕дковувала рух товарних поток╕в на св╕товому ринку ╕ давала рекомендац╕╖ в╕дпов╕дним галузям народного господарства, нема╓. Прикро, що й журнал╕сти цю важливу тему обходять.
 Закони ринково╖ економ╕ки передбачають, що ц╕на товару склада╓ться з соб╕вартост╕, тобто витрат на його виготовлення (видобування), затрат на транспортування плюс прибутку для вс╕х учасник╕в економ╕чного процесу. Комерсант чи п╕дпри╓мець, перед тим як ухвалити будь-яке р╕шення, мусить вивчити ╕стор╕ю питання, заглянути в майбутн╓ — ╕ т╕льки тод╕ це р╕шення буде правильним сьогодн╕.

 Газу за 50 долар╕в н╕коли не було

 А тепер конкретний приклад — ц╕на газу, яку встановлю╓ монопол╕ст «Газпром». Тут прозор╕, справедлив╕ механ╕зми ринку в╕дсутн╕. Згадаймо, як п╕сля Помаранчево╖ революц╕╖ рос╕йськ╕ ол╕гарх╕чн╕ структури вир╕шили притиснути свободолюбство холодом шляхом перекриття «газового краника». Тод╕ було багато галасу про те, що при уряд╕ Кучми—Януковича газ був дешевий ╕ становив 50 долар╕в за 1000 куб╕чних метр╕в. Але це неправда: Укра╖на платила Рос╕╖ за газ не менше 200 долар╕в — якщо врахувати т╕льки те, що Рос╕╖ була передана база для Чорноморського флоту з щор╕чною оплатою у 30 раз╕в менше св╕тово╖ ц╕ни за так╕ послуги. ╤ншими словами, в╕дбувався дуже незрозум╕лий гешефт, який не ма╓ аналог╕в у в╕дкрит╕й цив╕л╕зован╕й ринков╕й систем╕ економ╕ки. Нав╕ть голова НАКу О.╤вченко п╕дтверджу╓, «що Укра╖на н╕коли в╕д «Газпрому» не мала газу по 50 долар╕в за 1000 куб╕в. За цю так звану п╕льгову ц╕ну рос╕янам в╕ддавали то заводи, то газети, то пароплави. Т╕льки на наддешевому транзит╕ наша держава втратила 11 м╕льярд╕в долар╕в». ╤ нин╕, враховуючи угоду про ц╕ну газу в 130 дол. ╕ недоб╕р за користування базою Чорноморського флоту, Укра╖на платить Рос╕╖ не менше 220—250 долар╕в, хоч Прем’╓р-м╕н╕стр В╕ктор Янукович перед виборами об╕цяв нам газ, дешевший за 90 долар╕в. Загалом недолуга комерц╕йна операц╕я, якби вона не лягала важким тягарем на плеч╕ пограбованого народу. Правда, ╕ народ винний, що обира╓ ╕ терпить таку, м’яко кажучи, «квал╕ф╕ковану» владу.

 Де втрача╓ Укра╖на?

 Нин╕ Укра╖на платить 130 долар╕в. Так платять Литва, Латв╕я ╕ Естон╕я. Таким чином, жодних п╕льг для Укра╖ни Рос╕я не зробила, хоча сам укра╖нський газ загальною варт╕стю понад 200 м╕льярд╕в долар╕в уже викачали по газопроводах Дашава—Москва ╕ Дашава—Лен╕нград фактично безкоштовно. Укра╖н╕ в╕д цього н╕чого не д╕сталося. Наск╕льки чесна ця монопольна ц╕на в 130 долар╕в, обговорювати не будемо — це ц╕на, за якою Рос╕я прода╓ св╕й газ на кордон╕. Н╕меччина купу╓ його за 230 долар╕в. Значить, в ц╕ну газу для Н╕меччини включен╕ транс-портн╕ витрати в сум╕ 100 долар╕в. В╕дстань в╕д рос╕йського кордону до Н╕меччини — 2 тис. км, ╕з них по Укра╖н╕ — 1500. Таким чином, за чесною, прозорою комерц╕йною операц╕╓ю Рос╕я повинна заплатити Укра╖н╕ за транспортування 132 м╕льярд╕в куб. м газу, як╕ вона цього року прода╓ Зах╕дн╕й ╢вроп╕, 10,3 м╕льярда долар╕в.
Таким чином, Укра╖на купу╓ 50 м╕льярд╕в куб╕в газу по 130 дол. ╕
платить за це Рос╕╖ 6,5 м╕льярда долар╕в, залишаючи соб╕ в розпорядженн╕ 3,8 м╕льярда долар╕в для функц╕онування газотранспортно╖ системи Укра╖ни. В╕дпада╓ необх╕дн╕сть НАК «Нафтогазу Укра╖ни» брати кредити в ╕ноземних банках ╕ в╕шати додатковий кредитний тягар на плеч╕ громадян Укра╖ни. А купленими 50 м╕льярдами куб╕в газу можна розпорядитися розумно ╕ чесно. Ц╕ну газу для населення залишити на старому р╕вн╕, не доводячи його до ще б╕льшого зубож╕ння, або п╕дняти ц╕ну пропорц╕йно п╕двищенню реальних зарплат ╕ пенс╕й.
 Для промислових п╕дпри╓мств ц╕ну необх╕дно встановлювати в╕дпов╕дно до стратег╕чних ц╕лей розвитку галузей господарства, питань забезпечення м╕сцевост╕ робочими м╕сцями, проблемами рац╕онального використання енергонос╕╖в ╕ ╖х економ╕╖, а отриман╕ грош╕ скеровувати на розвиток осв╕ти, оборони ╕ правопорядку. Адже п╕двищення реальних зарплат ╕ пенс╕й веде до розвитку внутр╕шнього ринку ╕ створення нових робочих м╕сць, розвитку п╕дпри╓мництва.
 Якщо Прем’╓р-м╕н╕стр В. Янукович об╕ця╓ р╕шучу боротьбу з хабарництвом ╕ корупц╕╓ю, то йому сл╕д насамперед з’ясувати — чому Укра╖на за транспортування газу в Зах╕дну ╢вропу недоотриму╓ 7,1 м╕льярда долар╕в (10,3 — 3,2 – сума за транспортування газу за несправедливою ц╕ною 1,6 долара) ╕ куди ц╕ зароблен╕ Укра╖ною грош╕ зникають. Можливо, вони вже захован╕ за кордоном, адже, за даними Держком╕тету ф╕нансового мон╕торингу, т╕льки за 9 м╕сяц╕в 2006 року в офшорних зонах «в╕дмито» понад 32 м╕льярди гривень.
 Якщо ц╕ грош╕ будуть витребуван╕, то в╕дпада╓ необх╕дн╕сть м╕н╕стру ф╕нанс╕в резервувати м╕льярди гривень бюджетних кошт╕в на субсид╕╖ — частково╖ оплати газу для знедолених. Адже набагато краще виплачувати чесн╕ зарплати ╕ пенс╕╖, н╕ж субсид╕╖, як╕ по дороз╕ розкрадають. Панов╕ Азарову в╕домо, що доля зарплати у ВВП в Укра╖н╕ всього 12% — в той час як у цив╕л╕зованих кра╖нах вона становить 60—70 %. А це означа╓, що можлив╕сть п╕двищення реальних зарплат ╕ пенс╕й ╓, вона значна, але ╖╖ не використовують.

 Уряд проти автономного опалення. Чому?

 Ми ще пам’ята╓мо, як люди, щоб отримати субсид╕╖, мали спалювати встановлену норму куб╕в газу, печ╕ дим╕ли нав╕ть вл╕тку — щоб забезпечити норму ╕ отримати додатков╕ кошти. Чим б╕льше спалювали газу, тим б╕льше грошей текло в чи╖сь кишен╕. А ц╕ грош╕ мали йти на пошук альтернативних джерел закуп╕вл╕ газу, наприклад, завезення скрапленого газу ╕ збер╕гання його в укра╖нських природних газосховищах. Скаж╕мо, Япон╕я таким чином забезпечу╓ себе газом, споживаючи його понад 90 м╕льярд╕в куб╕в. Микола╖вськ╕ суднобуд╕вники змогли б збудувати необх╕дну к╕льк╕сть океанських газовоз╕в, з’явилися б ╕ нов╕ робоч╕ м╕сця в ц╕лих галузях промисловост╕. Доц╕льно було б скерувати ц╕ кошти на орган╕зац╕ю видобування додаткових м╕льярд╕в куб╕в шахтного метану, щоб не гинули п╕д землею люди. Та, мабуть, комусь виг╕дно, щоб у кра╖н╕ не видобували св╕й метан.
 Пам’ята╓мо ми й ╕нш╕ схеми непрозоро╖ комерц╕╖ варт╕стю десятки м╕льярд╕в долар╕в. Наприклад, у 90-х роках Укра╖на за рос╕йськ╕й газ «по-братськи» платила 80 дол. за 1000 куб╕в, а кра╖ни ╢вропи в цей час платили всього по 67 долар╕в. За рос╕йську нафту ми платили у 4,5 раза дорожче св╕тово╖ ц╕ни. Зрозум╕ло, що в╕д цього гешефту простий рос╕янин н╕чого не мав, просто в╕дбувалася перекачка кошт╕в громадян Укра╖ни в чуж╕ або нав╕ть ворож╕ до Укра╖ни ╕ Рос╕╖ кишен╕. ╤ зараз ко╖ться незрозум╕ле: уряд Юр╕я ╢ханурова закликав економити газ, енергонос╕╖, а уряд В╕ктора Януковича «заборонив» автономне опалення, хоч нов╕ котли для ╕ндив╕дуального опалення квартир в 4—5 раз╕в економн╕ш╕ старих.

 Дивн╕ логарифми владних р╕шень

 За ц╕ну товару ╕ зароб╕тну плату людей, як╕ створюють товар, в╕дпов╕да╓ господар п╕дпри╓мства. За добробут народу, за доход с╕м’╖, за р╕вень безроб╕ття в╕дпов╕дають влада ╕, насамперед, парламент, уряд, який форму╓ться парламентом, ╕ Президент, в обов’язки якого входить стежити за дотриманням урядом ╕ парламентом Конституц╕╖ держави. Таким чином, якщо народ обира╓ чесну, профес╕йну владу, в╕н отриму╓ висок╕ стандарти життя. Для прикладу, у Польщ╕, яка була в 1990 роц╕ значно б╕дн╕ша за Укра╖ну, ВВП на душу населення становить майже 5000 долар╕в. У Рос╕╖ цей показник нижчий у 2,5 раза, а в Укра╖н╕ — вп’ятеро!
 Цифри св╕дчать, що за один р╕к роботи команди В╕ктора Ющенка призупинено спад виробництва ╕ отримано прир╕ст ВВП в╕дразу 6%. Об╕ймаючи посаду Прем’╓ра, Ющенко почав перекривати бартерн╕ операц╕╖ та ╕нш╕ канали грабування народу, ╕ в бюджет, вперше за довгий час, стали надходити «жив╕» грош╕. Ц╕ кошти були використан╕ для погашення заборгованост╕ перед пенс╕онерами, студентами, п╕дняли зарплату осв╕тянам, в╕йськовим та ╕ншим прац╕вникам бюджетно╖ сфери, вдв╕ч╕ п╕двищено м╕н╕мальну пенс╕ю, погашено частину борг╕в попередн╕х уряд╕в на суму понад 2 м╕льярди долар╕в. Вдалося тод╕ завершити заморожене ран╕ше буд╕вництво Одеського терм╕налу, щоб Укра╖на мала доступ до св╕тового ринку нафти, виконано багато ╕нших стратег╕чних роб╕т.
 «Слуги народу», як ми пам’ята╓мо, в╕дправили у в╕дставку уряд Юр╕я ╢ханурова за те, що погодився купувати газ за 90 долар╕в.
╤ вже через к╕лька м╕сяц╕в його наступник В╕ктор Янукович легко погодився платити 130 долар╕в за 1000 куб╕в! В╕дом╕ вс╕й кра╖н╕ фракц╕╖ опонували уряду Юл╕╖ Тимошенко, провокуючи створення криз: цукрово╖, м’ясно╖, бензиново╖. Так, у березн╕ 2005 року Прем’╓р-м╕н╕стр Юл╕я Тимошенко просила Верховну Раду дозволити ╕мпорт м’яса з кра╖н ╢вросоюзу, де к╕лограм свинини кошту╓ 1 ╓вро (по- «нашому» — приблизно 7 гривень), щоб ╕мпортер продавав його громадянам по 12—15 грн. ╕ збив тод╕шню захмарнонереальну ц╕ну 2004 року. Проте Верховна Рада б╕льш╕стю голос╕в проголосувала «проти». Як насл╕док, було завезено 340 тисяч тонн контрабандного м’яса. А з кожного к╕лограма купленого споживачем м’яса до 20 гривень п╕шло на хабар╕ та в кишен╕ ол╕гарх╕чних клан╕в. ╤ ця сума немаленька — майже 5 м╕льярд╕в гривень.
 Майже вс╕ експерти сходяться в тому, що економ╕чних — не пол╕тичних, а саме економ╕чних — помилок уряд Тимошенко не зробив. Помилка була в питанн╕ реприватизац╕╖ п╕дпри╓мств, проведенн╕ територ╕ально╖ реформи без детального ознайомлення сусп╕льства.
 В╕д нин╕шнього складу Верховно╖ Ради Укра╖ни чекати турботи про громадян Укра╖ни не доводиться. Адже, зг╕дно з даними соц╕олог╕чного опитування, т╕льки 37 в╕дсотк╕в депутат╕в визнали себе укра╖нцями! Тобто наш╕ з вами ╕нтереси, ц╕нност╕ громадян Укра╖ни, захищають всього лише 166 народних обранц╕в. На кого ж працю╓ б╕льш╕сть, залиша╓ться т╕льки здогадуватись.
 Юр╕й ЖУК,
доктор техн╕чних наук, професор Полтавського ун╕верситету споживчо╖ кооперац╕╖ Укра╖ни.
 («Укра╖на молода»).
 

 ЖУКА В М╤НФ╤Н╤ НЕ ЧИТАЛИ...

 М╕н╕стерством ф╕нанс╕в розроблен╕ заходи щодо запровадження з 1 с╕чня 2007 року механ╕зму компенсац╕╖ НАК «Нафтогаз Укра╖ни» р╕зниц╕ м╕ж ц╕нами закуп╕вл╕ та реал╕зац╕╖ ╕мпортованого природного газу на виробництво теплово╖ енерг╕╖, яка спожива╓ться населенням, пов╕домля╓ Укр╕нформ з посиланням на прес-службу М╕нф╕ну.
 Державним бюджетом на 2007 р╕к передбачено в╕дпов╕дний механ╕зм та видатки у сум╕ 2 млрд. 640 млн. грн. за окремою бюджетною програмою «Компенсац╕я НАК «Нафтогаз Укра╖ни» р╕зниц╕ м╕ж ц╕нами закуп╕вл╕ ╕мпортованого природного газу та його реал╕зац╕╖ суб’╓ктам господарювання на виробництво теплово╖ енерг╕╖, яка спожива╓ться населенням». Так╕ кроки уряду спрямован╕ на здешевлення вартост╕ тепла та гарячо╖ води, як╕ постачаються населенню. Тому для п╕дпри╓мств житлово-комунального господарства ц╕на на природний газ залишилася незм╕нною - 686 грн. за 1000 м куб. природного газу, що нижче його закуп╕вельно╖ вартост╕ на 245 грн.

 * * *

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 12.01.2007 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4361

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков