Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 26.01.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 26.01.2007
"ДРУЖЕ М╤Й ╢ДИНИЙ..."
Михайло СЛАБОШПИЦЬКИЙ

Постат╕

 (Зак╕нчення. Поч. у № 3).
 Останн╕м часом у прес╕ сказано чимало добрих сл╕в на адресу Григор╕я ╫ала╜ана ╕ з приводу його участ╕ в п╕дготовц╕ й виробленн╕ положень проведення реформи для зв╕льнення селян. В╕домо, що в╕н не раз виступав на захист кр╕пак╕в в╕д пом╕щицьких утиск╕в. Мав з цього приводу конфл╕кт з╕ сво╖м дядьком Петром, що вкрив себе сумною славою деспота й тирана в стосунках ╕з кр╕паками. У щоденнику Григор╕я ╫ала╜ана висловлено чимало гарячих сп╕вчутливих сл╕в про тих знедолених, як╕ зазнали панського гн╕ту. Дуже характерна, наприклад, у тому розум╕нн╕ така його фраза: "Серце стиска╓ться, коли дума╓ш, як╕ я бачив в ╤чн╕ злидн╕ ╕ яким треба бути заскн╕лим, таким, як я, щоб п╕сля цього спок╕йно ╖сти й спати".
 До реч╕, радянськ╕ шевченко-знавц╕ категорично засудили Григор╕я ╫ала╜ана за нелюдяне ставлення до кр╕пак╕в. Й, ан╕трохи не завагавшись, покликали соб╕ в св╕дки Тараса Шевченка. Чи не в ус╕х коментарях до пов╕ст╕ "Музика" сказано, що в н╕й автор "змалював жахливе життя кр╕пак╕в у селах
Г. ╫ала╜ана" (див. наприклад, "Шевченк╕вський словник" 1978 року, перший том, с. 148). Насправд╕ ж у пов╕ст╕ йдеться про вже згадуваного Петра ╫ала╜ана, що жив у Д╕гтярях ╕ мав кр╕пацький оркестр, талановитий скрипаль якого Артем ╕ став прообразом героя Шевченкового твору.
 Одне слово, л╕та минали, а в душ╕ Григор╕я ╫ала╜ана звучали прекрасн╕ струни молодост╕ й ╕деал╕зму. В такому самому дус╕ в╕н разом з дружиною Катериною Павл╕вною (походила з Кочубе╖в) виховував ╓диного сина Павла.
У щоденнику батька сказано чимало високих сл╕в про сина, який вир╕знявся з-пом╕ж ровесник╕в ╕ ро-зумом, ╕ осв╕чен╕стю, ╕ благородством. Можливо, батько п╕знавав у синов╕ сво╓ отроцтво. Здавалося, повторювалося все: батьк╕вська любов ╕ лаг╕дний кл╕мат отчого дому, жад╕бне прагнення хлопця збагнути суть речей у св╕т╕ й готовн╕сть жити за ╕мперативами добра...
 ╤ раптом - страшна трагед╕я, яку н╕що не пров╕щало. Сина не стало. Ще за к╕лька дн╕в до його смерт╕ вони втрьох при╖хали в╕дкритою зал╕зницею до родинного материнського ма╓тку поблизу Конотопа. Павлусь любив бувати тут, де охоче переодягався в простий одяг ╕ дивував ус╕х добрим знанням с╕льсько╖ (тобто укра╖нсько╖) мови. Уже наступного по при╖зду дня, надвеч╕р, синов╕ раптом стало погано. Спершу н╕хто не зап╕дозрив жодно╖ небезпеки - думали, що в╕н застудився по дороз╕. Але хлопець почав згасати на очах. Медицина виявилася безсилою. Павлусь помер. Як пот╕м з'ясувалося, його скосив еп╕дем╕чний тиф.
 "Убитий горем, у н╕ч смерт╕ свого сина, сидячи б╕ля постел╕ померлого, шукаючи вих╕д з╕ страшного становища батьк╕вського сир╕тства, Григор╕й Павлович вир╕шив, що син його повинен жити в близьких ╕ для близьких", - написав згодом у "Зв╕т╕ про стан Колег╕╖ Павла ╫ала╜ана" ╤. Нечипоренко. А сам ╫ала╜ан невдовз╕ по смерт╕ сина ось так висловлювався про народження ц╕╓╖ ╕де╖ в одному з лист╕в: "У нещаст╕, що мене спостигло, не бачу я ╕ншого порятунку чи хоча б полегшення, як сповнити те, що уявля╓ться мен╕ обов'язком, на який указу╓ моя сов╕сть та любов до померлого. Справа моя полягатиме в подовженн╕ на земл╕, доки суджено мен╕ жити, того добра, яке без сумн╕ву робив би м╕й син. Бажаю почати корисну справу не в╕дкладаючи, передус╕м орган╕зувавши щось над╕йне й нове у сфер╕ народно╖ осв╕ти". Те, що не встиг вивчити Павлусь, матимуть змогу вивчити ╕нш╕ зд╕бн╕ юнаки - п╕дкреслю╓ Григор╕й Павлович.
 В╕н купу╓ великий двоповерховий будинок, у якому ран╕ше було жандармське управл╕ння, а ще до того - приватний ж╕ночий панс╕он. Згодом докупову╓ ще один будинок ╕ землю. Тепер у нього в сам╕с╕нькому центр╕ Ки╓ва - земл╕ на 200 тисяч карбованц╕в. ╤ прим╕щень, ╕ територ╕╖ ц╕лком вистачить для розташування того навчального закладу, який в╕н задумав. Заклад матиме загальноосв╕тн╕й характер ╕ буде закритим: навчатимуться в ньому хлопчики 14 - 16 рок╕в. Мета Колег╕╖ - "готувати молодих людей до ун╕верситету".
 У травн╕ 1870 року рескриптом Олександра II затверджено статут навчального закладу ╕ дано дозв╕л на назву: "Колег╕я Павла ╫ала╜ана". У лист╕ на ╕м'я засновника ╕мператор побажав йому знайти вт╕ху в чужих д╕тях, яких в╕н з╕гр╕ватиме сво╓ю добротою.
 Статут почина╓ться так: "Навчально-виховний заклад, заснований у Ки╓в╕ землевласником Черн╕г╕всько╖ ╕ Полтавсько╖ губерн╕й, д╕йсним статським радником Григор╕╓м Павловичем ╫ала╜аном, ╕мену╓ться в пам'ять пок╕йного його сина Колег╕╓ю Павла ╫ала╜ана ╕ перебува╓ у в╕данн╕ М╕н╕стерства народно╖ осв╕ти п╕д найближчим покровительством ун╕верситету св. Володимира... Колег╕я Павла ╫ала╜ана ма╓ на мет╕: а) забезпечувати певн╕й к╕лькост╕ молодих людей можливост╕ п╕дготовчо╖ до ун╕верситету осв╕ти ╕ б) сприяти розвитку самост╕йно╖ педагог╕чно╖ справи в Рос╕╖ шляхом навчально-виховно╖ практики".
 У прим╕тц╕ до статуту зазначено також дуже ╕стотний момент: "...засновник жертву╓ на в╕чн╕ часи для розм╕щення й утворення Колег╕╖ д╕м у Ки╓в╕ на Фундукле╖вськ╕й вулиц╕, що належить йому, ╕ нерухом╕ ма╓тки в Черн╕г╕вськ╕й та Полтавськ╕й губерн╕ях у такому розм╕р╕ й тако╖ ц╕нност╕, за яких забезпечу╓ться для Колег╕╖ щор╕чний прибуток не менше дванадцяти тисяч карбованц╕в".
 Колег╕я мала багатий природничий музей, театр, церкву, ф╕зичн╕ лаборатор╕╖, р╕дк╕сну книгозб╕рню, спортивн╕ зали, ╖дальню, спальн╕ для учн╕в, каб╕нети для спец╕альних занять. Усе тут було створено для навчання й в╕дпочинку учн╕в саме такого закладу. ╫ала╜ан мав чимало клопоту, перебудовуючи вс╕ прим╕щення зг╕дно з особлив╕стю свого задуму. Для цього в╕н запросив в╕домого арх╕тектора Олександра Ш╕лле, який чудово впорався з поставленим завданням - тод╕шн╕ газети чимало писали про те, що незграбн╕ чи й просто потворн╕ будинки, закуплен╕ ╫ала╜аном, перетворилися на прекрасн╕, зручн╕, затишн╕ споруди.
 Павлусь ╫ала╜ан був незримо присутн╕й повсюдно в Колег╕╖. "Юнак був зд╕бний до сприйняття найсерйозн╕ших думок, до розум╕ння людей ╕, можна см╕ливо сказати, мав сво╖ встоян╕ переконання, як╕ встигли вистояти проти багатьох спокус. Я не кажу про н╕жн╕сть любов╕ до нас, оск╕льки це б╕льше належить до родинного життя, а кажу лише про те, що виробилося в юнаков╕, аби зробити з нього корисну сусп╕льству людину. В ньому, здавалося, над╕йно виробилося презирство до розкош╕в ╕ порожнього життя та погляд на вс╕ зручност╕ життя як на реч╕ ц╕лком другорядн╕. Бачачи довкола себе так╕ р╕зк╕ в╕дм╕нност╕ м╕ж людьми в розум╕нн╕ зовн╕шньому, в╕н у душ╕ сво╖й зовс╕м не допускав у людях жодно╖ р╕зниц╕, окр╕м ступеня ╖х г╕дност╕, ╕ в переконаннях його про р╕вн╕сть людей н╕коли не було пом╕чено н╕ озлоблення, н╕ самовдоволення", - писав батько, намагаючись подолати тяжке горе, яке не в╕дпускало його душу.
 Григор╕й Павлович ц╕лковито порина╓ в нову справу, живе т╕льки нею. Ось уже з'явилися в Колег╕╖ перш╕ учн╕. Зг╕дно з╕ статутом, тут навчаються стипенд╕ати Павла ╫ала╜ана ╕ сво╓коштн╕ панс╕онери. До складу тих ╕ тих можуть бути зарахован╕ молод╕ люди без будь-якого обмеження соц╕ального стану, включно ╕ з тими, хто народив-ся в Галичин╕ (вона входила тод╕ до складу Австро-Угорсько╖ ╕мпер╕╖), але т╕льки православного або греко-католицького в╕роспов╕дання. Кандидати до Колег╕╖ мали надати св╕доцтво про завершення повного курсу перших чотирьох клас╕в класично╖ г╕мназ╕╖ або про усп╕шне завершення курсу наук у прог╕мназ╕╖. Можуть бути й ви-нятки для тих, як╕ не навчалися в г╕мназ╕ях чи прог╕мназ╕ях. Вони мають витримати спец╕альн╕ ╕спити в сам╕й Колег╕╖, щоб довести сво╖ добр╕ знання. Стипенд╕╖ Павла ╫ала╜ана надаються особливо зд╕бним, але б╕дним юнакам, як╕ п╕дтвердять це в╕дпов╕дними документами про майновий стан батьк╕в, а також про сво╖ усп╕хи в навчанн╕ та про в╕дм╕нну повед╕нку.
 Перших учн╕в Колег╕╖ - лише ш╕стнадцять. Половина з них - стипенд╕ати Павла ╫ала╜ана. В╕дб╕р проводився винятково суворий. Б╕дн╕сть - ще не перепустка до Колег╕╖. Перепустка - лише знання. Тому в першому набор╕ така мала к╕льк╕сть учн╕в. Але цими в╕сьмома викладач╕ вже можуть пишатися. У наступн╕ роки к╕льк╕сть стипенд╕ат╕в зб╕льшу╓ться ╕ зменшу╓ться число тих, хто платить за навчання. Колег╕я увиразнила св╕й благод╕йний проф╕ль.
 Ще важлива подробиця з документ╕в: "Виховател╕ Колег╕╖ обираються з ос╕б православного в╕роспов╕дання, як╕ зак╕нчили курс навчання в ун╕верситет╕, або ж особливо в╕дом╕ сво╓ю педагог╕чною д╕яльн╕стю..." Виховател╕в набира╓ться така к╕льк╕сть, щоб на кожного з них припадало не б╕льше 15 вихованц╕в. Ус╕ виховател╕, кр╕м безпосереднього кер╕вництва ╕ нагляду за вихованцями в час позакласний, зобов'язан╕ викладати певн╕ предмети.
 У Колег╕╖ склалася та атмосфера, яко╖ хот╕в Григор╕й Павлович. В╕н, за словами В╕тал╕я Ковалинського, "мав спод╕вання, що в кожному вихованцев╕ розвиватимуться ╕ дадуть плоди так╕ ж прагнення до знань та благородства думок, як╕ були в Павлуся. Тому в основ╕ колег╕ального укладу лежали дов╕р'я, моральна в╕дпов╕дальн╕сть, авторитет учителя й родинн╕ начала. Н╕якого насилля, н╕яких принизливих дисципл╕нарних покарань, н╕яко╖ под╕бно╖ регламентац╕╖, н╕яких нагород за навчання ╕ щоденних оц╕нок - т╕льки за чверть. Спочатку нав╕ть не було дзв╕нк╕в на уроки. ╤ все задля одн╕╓╖ мети - прищепити смак до розумово╖ прац╕, до самост╕йного мислення, до творчост╕".
 До Колег╕╖ прийшли справд╕ видатн╕ педагоги. Тут з'явився в╕домий ╕сторик л╕тератури, згодом редактор "Киевской старины" В. Науменко, слав╕ст А. Степович, ф╕лософ Я. Колубовський, поет ╤. Анненський. Малювання викладав спершу М. Мурашко, пот╕м - М. Пимоненко. З Колег╕╓ю надовго пов'язалося ╕м'я Павла Житецького. В╕н був репетитором юного ╫ала╜ана, коли той складав ╕спити до 6-го класу Друго╖ Ки╖всько╖ чолов╕чо╖ г╕мназ╕╖. В╕д того часу й виникла вза╓мна симпат╕я в Григор╕я ╫ала╜ана й Павла Житецького, яка з роками перейшла в глибоку ╖хню приязнь. Житецький працював у Колег╕╖ аж до 1893 року, коли в╕н тяжко захвор╕в. Щоправда, трапилася в Житецького й двор╕чна перерва (1880 -1882 роки). Його зашарпали пересл╕дуваннями за укра╖ноф╕льськ╕ погляди, у зв'язку з чим в╕н змушений був ви╖хати до Петербурга. ╫ала╜ан звернувся до тод╕шнього м╕н╕стра осв╕ти Рос╕╖ графа Д. Толстого з проханням дозволити Житецькому працювати в Колег╕╖ й залишити його в споко╖. М╕н╕стр осв╕ти поклопотався про це, й Житецький повернувся до Колег╕╖, а ╫ала╜ан погодився взяти на себе особисту в╕дпов╕дальн╕сть за його пол╕тичну благонад╕йн╕сть.
 Галина Болотова пише, що "висв╕тлення стосунк╕в Житецького з родиною ╫ала╜ан╕в, ╖хн╕ сп╕льн╕ зац╕кавлення укра╖нською ╕стор╕╓ю, фольклором, л╕тературою ще чекають на свого досл╕дника". Зокрема, згада╓мо, що ╫ала╜ан сп╕льно з Житецьким п╕дготував до друку ц╕каву пам'ятку укра╖нсько╖ народно╖ драми "Малорусский вертеп, или Вертепная Рождествен-ская драма". Перший подав коментований переказ тексту й ноти, а другий у преамбул╕ проанал╕зував в╕домост╕ про особливост╕ укра╖нського вертепу. Житецькому доводилося утримувати досить велику родину (мав чотирьох син╕в, старш╕ навчалися в Колег╕╖)...
Г. ╫ала╜ан в╕дзначав дивовижну працездатн╕сть Житецького: "...у нього 36 урок╕в - це не жарти ╕ для тако╖ здорово╖ людини, як Павло Гнатович! Важко нав╕ть соб╕ уявити, як в╕н збер╕га╓ бадьор╕сть ╕ св╕ж╕сть думки. Але я завжди ╕з задоволенням слухаю його..."
 Житецький мав у Колег╕╖ ц╕лу плеяду талановитих учн╕в, як╕ стали в╕домими вченими. Один ╕з них називав його сво╖м хрещеним батьком ╕ в науц╕, й у л╕тератур╕. Це - академ╕к Агатангел Кримський, якого Житецький схиляв ╕ до л╕тературно╖ творчост╕, й до перекладацтва ╕з зах╕дно╓вропейських мов. До реч╕, Кримський - один ╕з багатьох, хто з любов'ю та п╕╓тетом згадував Колег╕ю: "Приймаються туди найкращ╕ учн╕ з 4-го класу г╕мназ╕ального, по конкурсному екзаменов╕. Видима р╕ч, що через це в Колег╕╖ збира╓ться дуже живий, дуже св╕жий вельми сприяючий розумовому розвитков╕: виробля╓ться пошана до розумово╖ прац╕ й науки, виробля╓ться нав╕ть якась жадн╕сть до знаття. ╤менно такий вплив мало на мене колег╕яцьке середовище". За св╕дченням А. Кримського, у т╕ часи, коли в╕дом╕ укра╖ноф╕ли (за дуже малим винятком) писали сво╖ прац╕ й нав╕ть сп╕лкувалися в родинах по-рос╕йськи, Колег╕я Павла ╫ала╜ана була чи не ╓диним у Ки╓в╕ м╕сцем, де виховувалися укра╖нськ╕ почуття.
 Колег╕я не мала в╕д держави ан╕ коп╕йки. Кошти для ╖╖ ╕снування давала виручка в╕д зданих в оренду ╜ала╜ан╕вських ма╓тк╕в, платня тих, хто навчався за власний кошт, а також в╕дсотки в╕д недоторканого кап╕талу. Але цих грошей не вистачало. Не допомогло й те, що ╫ала╜ан здав в оренду ще один св╕й будинок. Редактор "Киевской старины" Ф. Лебединцев писав у лист╕ до Костомарова, що ╫ала╜ан попродав майже все, а сам ╖здить у простому в╕зку й "живе не за чином", оск╕льки людина такого становища мала б виглядати трохи респектабельн╕ше. Досл╕дники п╕драхували, що за сво╓ життя подружжя ╫ала╜ан╕в на утримання Колег╕╖ витратило один м╕льйон сто двадцять тисяч карбованц╕в. Утримання кожного учня коштувало в межах 840 карбованц╕в. Багато кошт╕в забирала б╕бл╕отека. Сюди закуповувалися вс╕ новинки, передплачувалося понад два десятки пер╕одичних видань. Б╕бл╕отека Колег╕╖ нал╕чувала понад 11000 том╕в.
 Григор╕й ╫ала╜ан помер 1888 року.
 "Всеосяжна критична б╕ограф╕я Г. П. ╫ала╜ана належить майбутньому. Лише з плином часу буде можливо зробити точн╕ п╕драхунки всього, що внесено пок╕йним у б╕жуче життя рос╕йського сусп╕льства, особливо його р╕дного краю", - писалося в одному з некролог╕в. Але впродовж тривалих десятил╕ть жодних спроб написання саме тако╖ всеосяжно╖ б╕ограф╕╖ видатного осв╕тнього д╕яча й мецената не робилося. В╕н жив у наш╕й св╕домост╕ затаврований класовою ненавистю ╕ндив╕д╕в соц╕ал╕стичного сусп╕льства, як╕ були переконан╕: у минулому - позитивне лише те, що сприяло жовтнев╕й революц╕╖, решта - гноблення трудящих мас ╕ безсоромне буржуазне фарисейство.
 Перш╕ обережн╕ спроби реаб╕л╕тувати Григор╕я ╫ала╜ана (це припало вже на роки горбачовсько╖ "перебудови") почалися ╕з непорозум╕нь. А. Матв╓╓в з цього приводу писав: "Нер╕дко Григор╕я Павловича ╫ала╜ана звинувачували в русоф╕льств╕, робили закид нав╕ть в тому, що в╕н мало не продався Рос╕╖, об╕ймаючи р╕зн╕ висок╕ урядов╕ посади, ╕ не дбаючи про ╕нтереси укра╖нського народу. Це звинувачення несправедливе. Тим
б╕льше, що супротивна сторона звинувачувала його в русофоб╕╖. Так, в╕н виконував чимало урядових, а то й безпосередньо царських доручень. Але кому з видатних укра╖нських д╕яч╕в щастило уникнути служби? Справа лише в тому, як використовувався св╕й оф╕ц╕йний статус".
 ╫ала╜ан використав його на користь свого народу. Жодному переоц╕нюванню зд╕йснене ним не п╕дляга╓. Таких видатних меценат╕в у нас було дуже й дуже мало. Катерина Васил╕вна ╫ала╜ан померла через в╕с╕м рок╕в по смерт╕
чолов╕ка - 1896-го. А Колег╕я ╕снувала до 1917-го. Пот╕м ╖╖ головний корпус зайняв штаб червоних в╕йськ Юр╕я Коцюбинського, затим - служби гетьмана Скоропадського, Антанти, Директор╕╖. Колег╕я перестала ╕снувати. Дал╕ в будинку № 7 якийсь час була ф╕л╕я Науково-досл╕дного ╕нституту ╕м. Т. Г. Шевченка, а в головному прим╕щенн╕ академ╕╖ - Всенародна б╕бл╕отека Укра╖ни. Пот╕м - середня школа № 57 ╕мен╕ Франка (пр╕звище великого укра╖нського письменника тут з'явилося не випадково, оск╕льки саме в колег╕альн╕й церкв╕ в ╕м'я апостола Павла
4 травня 1886 року в╕нчався ╤ван Франко з Ольгою Хоружинською, сестрою викладача ╕стор╕╖ ╢лисея Трегубова). Був там ╕ Будинок учителя. Нин╕ - Нац╕ональний музей л╕тератури Укра╖ни.
 Ще й донин╕ уточнюються списки видатних людей, як╕ вийшли з Колег╕╖: В. Липський, М. Марковський, Н. Котляревський, В. Грабар, М. Драй-Хмара, П. Филипович, Д. Петрушевський... Екскурсоводи музею розпов╕дають в╕дв╕дувачам, що тут бували видатн╕ люди укра╖нського народу:
М. Максимович, М. Лисенко, В. Тарновський В. Антонович, П. Чубинський, М. Старицький...
 "...Друже м╕й ╓диний..." - так зверта╓ться до Григор╕я ╫ала╜ана в одному з лист╕в Тарас Шевченко, ╖х по╓днували справд╕ тепл╕ дружн╕ стосунки. У цьому легко перекона╓ться кожен, хто звернеться до Шевченкового щоденника, де часто згаду╓ться це пр╕звище. Познайомилися вони у Петербурз╕ в дом╕ в╕домого укра╖нського ╕сторика Маркевича, родича Григор╕я ╫ала╜ана.
 Запис Шевченка в╕д 19 кв╕тня 1858 року: "Вечер провел у Галагана. Он прочитал описание своего будынка, збудованого им в старом малороссийском вкусе в Прилуцком уезде. Барская, но хорошая и достойная подражания затея". Нема жодного сумн╕ву, що благородну (але також беззаперечно "барскую") ╕дею Колег╕╖ Тарас Григорович оц╕нив би високо.
 Ще рядки з одного некролога на смерть Г. ╫ала╜ана:
 "На приклад╕ створення Колег╕╖ ми бачимо, що може бути зроблено в нашому сусп╕льств╕ людиною високого державного й соц╕ального становища, що ма╓ велик╕ матер╕альн╕ засоби й одушевлена прагненням сусп╕льного блага".
Сьогодн╕ в Укра╖н╕ н╕хто з людей такого становища, яке мав ╫ала╜ан, не п╕днявся до його р╕вня.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 26.01.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4430

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков