Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 26.01.2007 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 26.01.2007
МАНДР╤ВКА У Р╤ЗДВЯНУ КАЗКУ


У мо╓ в╕кно загляда╓ пром╕нь ясного с╕чневого сонця, осв╕тлюючи куток письмового стола, на якому розкладен╕ аркуш╕ з в╕дгуками. Що за в╕дгуки? Це враження кримських школяр╕в - учасник╕в святково╖ акц╕╖ "Зустр╕нь Р╕здво у волинськ╕й родин╕!"
Кажуть, що перше враження завжди найч╕тк╕ше, найпрекрасн╕ше та незабутн╓. Ц╕ аркуш╕, де чорним по б╕лому написан╕ щир╕ при╓мн╕ висловлювання та слова подяки орган╕заторам по╖здки, - яскравий приклад цього. Чому я кажу це з такою впевнен╕стю? Тому що сама вже другий р╕к беру участь в ц╕й акц╕╖. П╕сля в╕дв╕дин м╕ст Зах╕дно╖ Укра╖ни р╕к тому вражень у мене було забагато. Тому коли ц╕╓╖ зими знову побачила оголошення в "Кримськ╕й св╕тлиц╕", довго не замислювалася над тим, ╖хати чи н╕.
Треба зазначити, що це святкове турне проходить вже шостий р╕к. Так, вже ушосте Бахчисарайське товариство "Просв╕та" ╕м. Т. Шевченка, яке очолю╓ Юр╕й ╤ванович Король, за сприяння Луцького державного техн╕чного ун╕верситету та Нац╕онального ун╕верситету "Острозька академ╕я" збира╓ групу старшокласник╕в, як╕ бажають не т╕льки побачити власними очима традиц╕╖ зустр╕ч╕ Р╕здва Христового в укра╖нських родинах, в╕дпочити на г╕рськолижному курорт╕, але й ознайомитися з вищими навчальними закладами заходу кра╖ни, таким чином обравши подальший шлях у сво╓му житт╕.

З чого почина╓ться кожна по╖здка? Звичайно ж ╕з знайомства ╖╖ учасник╕в м╕ж собою. Я пригадую, як це в╕дбувалося в минулому роц╕ ╕ цього разу. Все майже однаково. Поки до в╕дправлення потяга ще ╓ час, зал оч╕кування с╕мферопольського вокзалу почина╓ заповнюватися з╕браними у дорогу учнями. Ус╕ вони з р╕зних куточк╕в Криму, сам╕ зовс╕м р╕зн╕, не схож╕ один на одного, але ╖хн╕ думки зараз однаков╕: святковий новор╕чний настр╕й (на календар╕ перше с╕чня), невеличке хвилювання, нетерп╕ння д╕знатися про екскурс╕йний маршрут ╕ вже швидше вирушити у довгооч╕кувану подорож.
Що ж до маршруту, в╕н складався таким чином: спочатку в╕дпочинок на г╕рськолижному курорт╕, затим - по╖здка до древнього Львова, оп╕сля Луцьк (саме в цьому м╕ст╕ д╕ти зустр╕чали Р╕здво, розселившись по родинах), а вже пот╕м - м╕ста Р╕вне та Острог.
Ще на вокзал╕ майже вс╕ встигли познайомитися ╕ розпов╕сти, де вони мешкають. Можна було почути назви м╕ст нашого п╕вострова: Алушта, Саки, Бахчисарай, С╕мферополь, Ялта, Красноперекопськ... ╤ це ще не вс╕ перел╕чен╕ населен╕ пункти. Отже, з кожним роком в акц╕╖ беруть участь все б╕льше старшокласник╕в, ╕ ще б╕льша к╕льк╕сть з них п╕сля повернення бажають стати студентами в╕дв╕даних вищих навчальних заклад╕в.
Нас ус╕х чекала спочатку дорога потягом до курорту Славське, пот╕м, наступного дня, вже канатна - п╕д╕ймалися на гору Тростян, де змогли покататися на лижах та санчатах. Ус╕ ми були здивован╕ тим, ск╕льки сн╕гу було в горах, бо по вс╕й кра╖н╕ погода була абсолютно протилежна - жодно╖ сн╕жинки. А тут на нас чекало справжн╓ сн╕гове царство: прекрасн╕ кра╓види, засн╕жен╕ ялинки, крижане пов╕тря. Казка, справжня казка! ╤ в н╕й ми перебували ц╕лих три дн╕. Як вони пройшли, то казка зак╕нчилася? Н╕, по╖здка тривала, а разом з нею ╕ наш╕ пригоди.
 Вранц╕ ми з╕брали реч╕. Попрощалися з величавими горами та чуйними людьми, як╕ нас тепло зустр╕ли: забезпечили житлом, харчуванням й транспортом... Серед них - начальник Скол╕вського в╕дд╕лу осв╕ти Любомир Ярославович Губиш. Нас чекала дорога.
Р╕здвяна казка продовжувалася. Наступна зупинка - у древньому м╕ст╕ Львов╕, яке, до реч╕, у 2006 роц╕ в╕дзначало сво╓ 750-л╕ття. Ск╕льки раз╕в при╖жджа╓ш до Львова, завжди в╕дкрива╓ш для себе щось нове дос╕ не знане... Тут не т╕льки бачиш красу храм╕в, палац╕в, буд╕вель, але в╕дчува╓ш ╕стор╕ю на кожному кроц╕. Льв╕в!.. Хоча часу в нас було не дуже багато, ми змогли насолодитися красою м╕ста, ознайомившись з допомогою м╕сцевих екскурсовод╕в, зокрема Серг╕я Лащенка, з його пам'ятними м╕сцями: ми в╕дв╕дали багато храм╕в, собор╕в; побували на Личак╕вському кладовищ╕, де похован╕ ╤ван Франко, Марк╕ян Шашкевич, во╖ни - борц╕ за свободу нашо╖ кра╖ни та ╕нш╕ високошанован╕ д╕яч╕; багато вражень залишилося п╕сля п╕дйому на Замкову гору, зв╕дки в╕дкрива╓ться панорама усього м╕ста. Саме тут, з висоти пташиного польоту, можна, не в╕дриваючи очей, милуватися неперевершеним м╕стом, ов╕яним легендами. А ск╕льки ще незнайомого прихову╓ у соб╕ Льв╕в!
Йшли дн╕, наближалося Р╕здво. На той час нас вже зустр╕ли в Луцьку та провели до м╕сько╖ г╕мназ╕╖ № 14. ╥╖ кер╕вництво познайомило нас з учнями - г╕мназистами, у с╕м'ях яких ми зустр╕ли велике свято. Кожен залишився задоволений тим, як тепло й прив╕тно його зустр╕ли ╕ протягом святкових дн╕в щиросердно дарували затишок та ласку.
Я кажу це тому, що сама змогла в╕дчути тепло, з яким зустр╕ла мене п╕сля довго╖ напружено╖ дороги родина Пустовалових. В╕д сп╕лкування з господарями Олександром й Валентиною та ╖хн╕ми дочками Юлею та В╕кою, з якими я дуже подружилася, у мене залишилося багато при╓мних вражень: мен╕ пощастило бути учасницею святкових традиц╕й - колядування, р╕здвяний ст╕л з дванадцятьма стравами, славлення народженого Христа. В╕д щирого серця хочу подякувати ╖м за ц╕ незабутн╕ р╕здвян╕ дн╕. Наприк╕нц╕ нашого перебування у Луцьку ми знову з╕бралися в г╕мназ╕╖, де в╕дбувся концерт та дискотека. П╕д час урочистого в╕дкриття концерту дирекц╕я навчального комплексу п╕дготувала для кримчан багато подарунк╕в, серед яких книга Серг╕я Плачинди "Лебед╕я" про те, як ╕ коли виникла Укра╖на.
Дал╕ на нас чекали екскурс╕╖ по м╕сту, орган╕зован╕ за сприяння м╕ського голови Богдана Шиби. Ми неодноразово заходили у собори, як у православн╕, так ╕ греко-католицьк╕, де в╕дбувалися р╕здвян╕ богослуж╕ння, побували у музе╖ волинсько╖ ╕кони, музе╖ в╕йськово╖ техн╕ки, у замку Любарта, який ╓ в╕зитною карткою м╕ста. Попереду була б╕льш серйозна та в╕дпов╕дальна програма - знайомство з вищими навчальними закладами. Першим з них був Луцький державний техн╕чний ун╕верситет. Саме тод╕, у день в╕дкритих дверей, в╕дбулася зустр╕ч з проректором, доктором ф╕зико-математичних наук А. В. Федосовим та викладачами, як╕ розпов╕ли про сьогодення ун╕верситету-юв╕ляра ( у вересн╕ 2006 року ЛДТУ виповнилося 40 рок╕в) й запросили кримчан взяти участь у вступних ╕спитах, що в╕дбудуться у липн╕. П╕сля цього старшокласникам влаштували екскурс╕ю: показали спортивний та культурно-мистецький центри, де студентська молодь проводить св╕й в╕льний час.
Подорож трива╓, ми у Р╕вному. Краса цього м╕ста некриклива, тиха, скромна. Але, якщо краще придивитися, воно зда╓ться р╕дним. Його вулиц╕, сквери, будинки нав╕юють дорог╕ спогади минулих час╕в. ╤ ми вже не можемо не захоплюватись ц╕╓ю тихою красою м╕ста.
У Р╕вному ми спочатку зустр╕лися з начальником управл╕ння осв╕ти ╕ науки
╤. В╓тровим, а пот╕м зав╕тали до Нац╕онального ун╕верситету водного господарства та природокористування. Зустр╕ч з проректором Г. ╤. Сапса╓м, викладачами, ╕нформац╕я про ╕спити, запрошення на навчання, подарунки на пам'ять, об╕д ╕ невеличка автобусна екскурс╕я по м╕сту, орган╕зована м╕сцевим меценатом Леон╕дом Куляшою, та... знову дорога. Нас вже чекали в Остроз╕.
 А хто зна╓, що ╓ горд╕стю славетного Острога? По-перше, це його ╕стор╕я. А ще? Ну, безперечно, Нац╕ональний ун╕верситет "Острозька академ╕я"! Острозька слов'яно-греко-латинська академ╕я - перший в Укра╖н╕ та в Сх╕дн╕й ╢вроп╕ вищий навчальний заклад - заснована 1576 року князем Василем-Костянтином Острозьким та княжною Гальшкою Острозькою. Протягом 430 рок╕в дарувала академ╕я людям осв╕ту. Дару╓ ╕ зараз. ╤ т╕, кому щастить навчатись у цьому старовинному заклад╕, вважають це навчання честю.
Наша група зав╕тала до "Острозько╖ академ╕╖", де нас з повагою зустр╕в проректор з навчально-виховно╖ роботи, доктор педагог╕чних наук Василь Жуковський. Д╕знавшись про ╕снуюч╕ факультети та перспективи закладу, ми зайшли до храму академ╕╖, а згодом - до ╖╖ музею.
 А дал╕ на нас чекала дорога додому... Насичена програма: весела компан╕я, в╕дв╕дання багатьох м╕ст та пам'ятних м╕сць, святковий настр╕й - серед всього цього ми нав╕ть не пом╕тили, як швидко промайнули ц╕ десять дн╕в. Час минув, а при╓мн╕ спогади залишились.
В╕д ус╕╓╖ нашо╖ групи хочеться висловити велику подяку вс╕м орган╕заторам ц╕╓╖ акц╕╖: Ю. ╤. Королю - кер╕внику нашо╖ групи, а також л╕карю З. М. ╤слямов╕й, мер╕ям м╕ст Сколе, Луцьк, Р╕вненськ╕й ОДА та с╕м'ям, в яких ми жили, директорам шк╕л-╕нтернат╕в, як╕ ласкаво нас зустр╕чали у будь-яку хвилину дня та ноч╕, забезпечуючи житлом, харчуванням та вс╕м необх╕дним.
Свята пройшли, по╖здка залишилася за плечима. Сиджу за столом та перечитую враження учасник╕в турне, якими вони под╕лилися п╕д час анкетування на тему: "Чи задоволений ти по╖здкою", що проводилося напередодн╕ повернення до Криму. Р╕зн╕ д╕ти - р╕зн╕ в╕дгуки... Але треба зазначити, що вс╕ позитивн╕ ╕ в кожному безл╕ч сл╕в подяки, нав╕ть р╕зними мовами написан╕: одн╕ укра╖нською, ╕нш╕ - рос╕йською. Але мене диву╓ одне - нав╕ть т╕, хто державну мову до по╖здки знали не дуже добре, висловлюючи сво╖ думки рос╕йською, все ж таки намагалися вставити укра╖нськ╕ слова.
Тепер - я впевнена! Ц╕ д╕ти почнуть вивчати мову сво╓╖ кра╖ни! Бо вона пос╕ла в╕дпов╕дне м╕сце в ╖хн╕х серцях ╕ буде жити там в╕чно! Як ╕ пам'ять про ц╕ незабутн╕ рад╕сн╕ святков╕ дн╕!
Ян╕на ЩЕРБАНЬ,
учениця 11-го "в" класу НВК "Школа-л╕цей".
м. Саки.

СВО╥МИ ВРАЖЕННЯМИ В╤Д ПО╥ЗДКИ Д╤ЛЯТЬСЯ:
Ахтем МУСЛ╢Д╤НОВ
(с. Углове Бахчисарайського р-ну): "Найб╕льше сподобались Карпати. Тут я уперше став на лиж╕ ╕ мав в╕д того велике задоволення. Також запам'яталися екскурс╕╖ в м╕стах Луцьк ╕ Р╕вне, а особливо - тепло сердець ╕ щир╕сть людей, з якими ми зустр╕чались ╕ разом святкували Р╕здво".

Павло НЕ╥ЖМАК, учень 10-го класу школи-колег╕уму м. Алушти: "Найб╕льше сподобалось катання на лижах в Карпатах, споглядання красот б╕ля гори Тростян. П╕сля зустр╕ч╕ з кер╕вництвом Луцького техн╕чного ун╕верситету, захот╕в навчатися в цьому ВНЗ".

Людмила ╤ГНАТЬ╢ВА, учениця 11-го класу школи-колег╕уму м. Алушти: "Хочу висловити велике спасиб╕ с╕м'╖, в як╕й я святкувала Р╕здво. Тако╖ смачно╖ кут╕ я н╕де й н╕коли ще не ╖ла!"

Ельмаз АДАМАНОВА ╕з С╕мферополя: "Найб╕льше у ц╕й по╖здц╕ мен╕ запам'ятався Льв╕в. Про таке м╕сто важко розпов╕дати, його треба побачити, побувати в ньому. Таких ╕сторичних ╕ культурних пам'яток, як у Львов╕, я н╕де не бачила, пожалкувала, що я не художник. Я раджу ус╕м: при╖зд╕ть на Зах╕дну Укра╖ну ╕ подив╕ться на цю красу власними очима".

Марина КУЛ╤Ш,
учениця 11-го класу школи-л╕цею № 2
м. Красноперекопська: "Хочу висловити велику подяку орган╕заторам ц╕╓╖ ц╕каво╖ ╕ п╕знавально╖ по╖здки".

Олександр КЛИМЕНКО, учень 11-го класу Красномак╕всько╖ школи Бахчисарайського району: "Не буду перепов╕дати, як гарно нам було в Карпатах, ск╕льки ц╕кавого ╕ корисного ми побачили в Луцьку, Львов╕, Остроз╕. Але те тепло ╕ щир╕сть, з якими нас зустр╕ли в с╕м'╖, де ми провели три дн╕, з╕гр╕ва╓ нас ╕ понин╕. Я вдячний Ю. ╤. Королю, адже це в╕н орган╕зував цю незабутню подорож до Зах╕дно╖ Укра╖ни. Велике йому спасиб╕!"

Тетяна ЗАВОРОТНА, студентка в╕дд╕лення укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ ТНУ: "Святкування Р╕здва в луцьк╕й родин╕ - то найсв╕тл╕ша згадка ╕ найпри╓мн╕ше враження в╕д по╖здки на Зах╕дну Укра╖ну. Господар╕ та ╖хн╕ чудов╕ д╕ти, з якими я провела три святков╕ дн╕, були мен╕ як р╕дн╕! Спасиб╕ ╖м за гостинн╕сть ╕ домашн╓ тепло!"

На фото: кримчани б╕ля пам`ятника ╤. Я. Франку у Львов╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 26.01.2007 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4432

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков