Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 09.02.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#6 за 09.02.2007
ГОРД╤╥В ВУЗОЛ УКРА╥НОМОВНО╥ ОСВ╤ТИ У КРИМУ ╤ ШЛЯХИ ЙОГО РОЗВ'ЯЗАННЯ
Петро ВОЛЬВАЧ


(ЕТНО-ПРАВОВИЙ БАЗИС, ╤СТОР╤Я, СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ)
(Продовження. Поч. у № 49 - 52, 1 - 5).

2005 - 2006 г.
г. Симферополь - 1 (СШ № 15)
Бахчисарайский р-н - 1 (Скалистовская СШ)
Белогорский р-н - 1 (Литвиненковская СШ)
Джанкойский р-н - 5 (Мартыновская СШ, Соленоозерная СШ, Мирновская СШ, Вольновская СШ, Азовская СШ)
Кировский р-н - 1 (Льговская СШ)
Красногвардейский р-н - 2 (Кремневская НСШ, Александровская СШ)
Красноперекопский р-н - 2 (Таврическая СШ, Филатовская СШ)
Ленинский р-н - 1 (Калиновская СШ)
Нижнегорский р-н - 1 (Охотская СШ)
Первомайский р-н - 1 (Крестьяновская СШ)
Раздольненский р-н - 1 (Серебрянская СШ)
Сакский р-н - 2 (Ромашкинская СШ, Фрунзенская СШ))
Симферопольский р-н - 2 (Донская СШ, Молодежненская СШ № 1)
Советский р-н - 1 (Заветненская СШ)

Що ж вийшло з ц╕╓╖ програми насправд╕? Станом на початок 2003 року з 583 шк╕л, як╕ функц╕онували у Криму, лише чотири з них були укра╖номовними. З 25,4 в╕дсотка школяр╕в - етн╕чних укра╖нц╕в державною мовою навчалося лише 0,7 в╕дсотка. Виника╓ ц╕лком законом╕рне питання, чому так брутально порушуються конституц╕йн╕ права державотворчо╖ нац╕╖ на ╖╖ власн╕й територ╕╖? В╕дпов╕дь на нього да╓ частково висновок Конституц╕йного суду Укра╖ни: кримська Конституц╕я у багатьох статтях виходить за меж╕ правового поля нашо╖ держави. Тако╖ ж думки дотриму╓ться ╕ вельми авторитетний в Укра╖н╕ анал╕тичний центр економ╕чних ╕ пол╕тичних досл╕джень Олександра Разумкова. Часопис "Нац╕ональна безпека ╕ оборона" видрукував сер-йозний досл╕дницький матер╕ал "Крим на пол╕тичн╕й карт╕ Укра╖ни". За визначенням фах╕вц╕в Центру, на сьогодн╕шн╕й день присутн╕сть у Криму укра╖нсько╖ культури ╕ мови (укра╖номовних ЗМ╤, заклад╕в осв╕ти ╕ культури)
╓ вкрай незадов╕льною. ╤ це викликано не об'╓ктивними передумовами, як стверджують автори, а ╓ насл╕дком д╕яльност╕ певних антиукра╖нських сил, в╕дсутност╕ у кер╕вництва Укра╖ни пол╕тично╖ вол╕ та потурання м╕сцев╕й влад╕. Недавн╓ блокування в╕дкриття укра╖номовно╖ школи у с. Комсомольському С╕мферопольського району за активно╖ участ╕ депутат╕в Верховно╖ Ради ╕ осв╕тянських чиновник╕в переконливо засв╕дчу╓, що саме ц╕ структури ╕ протид╕ють створенню шк╕л з державною мовою навчання.
Чи не ╓ результатом протид╕╖ владних структур автоном╕╖ ганебн╕ ╕ образлив╕ для незалежно╖ держави показники розвитку укра╖номовно╖ осв╕ти у рег╕он╕ п╕сля "усп╕шно╖" реал╕зац╕╖ вс╕х осв╕тн╕х потьомк╕нських програм? За оф╕ц╕йним р╕чним зв╕том м╕н╕стерства осв╕ти АРК за 2002 - 2003 навчальний р╕к, у Криму укра╖нською мовою навчався 4 891 учень або 1,9 в╕дсотка ╖х загально╖ к╕лькост╕. ╤ це при тому, що, за даними перепису 2001 року, понад 10 в╕дсотк╕в мешканц╕в п╕вострова р╕дною визнали укра╖нську мову.
Зауважимо, що нав╕ть ц╕ невеличк╕ здобутки у впровадженн╕ дер-жавно╖ мови в осв╕тн╕ заклади Криму досягнуто п╕д тиском укра╖нсько╖ громадськост╕. Тим ки╖вським урядовцям, як╕ за вс╕ роки незалежност╕ Укра╖ни жодного разу так ╕ не спромоглися, в╕рн╕ше, не наважилися зустр╕тися з укра╖нською громадою Криму, але з величезними менторськими амб╕ц╕ями звинувачують громадськ╕ орган╕зац╕╖ у безд╕яльност╕, нагада╓мо хоч деяк╕ етапи багатор╕чних батал╕й з владою.
Всекримське товариство "Просв╕та" ╕м. Тараса Шевченка, Всекримське товариство вчених та кримськ╕ орган╕зац╕╖ укра╖нських державницьких парт╕й ще наприк╕нц╕ 1995 року розробили ╕ запропонували до державно╖ програми розвитку осв╕ти у Криму ц╕лу низку заход╕в. ╥х 25 лютого 1996 року затвердило правл╕ння Всекримського товариства "Просв╕та". Зазначен╕ пропозиц╕╖ були над╕слан╕ до вс╕х владних структур Криму та Укра╖ни. Пропозиц╕╖ охоплювали вс╕ сфери в╕дродження в автоном╕╖ укра╖нсько╖ осв╕ти (як середньо╖, так ╕ вищо╖), укра╖нсько╖ культури та духовност╕, матер╕ально-техн╕чно╖ бази навчальних та культурних заклад╕в, кадрового забезпечення ╕ п╕двищення квал╕ф╕кац╕╖ вчител╕в та професорсько-викладацького корпусу кримських ВНЗ. У преамбул╕ цього важливого документа зокрема зазначалося:
 
"На 1996 - 2000 роки пропонувалось забезпечити д╕яльн╕сть: п'яти шк╕л-╕нтернат╕в з укра╖нською мовою викладання, створення 120 шк╕л та к╕лькох десятк╕в дошк╕льних заклад╕в з державною мовою, в╕дкриття укра╖номовних в╕дд╕лень з╕ вс╕х педагог╕чних спец╕альностей у С╕мферопольському державному ун╕верситет╕, в╕дкриття центр╕в довуз╕всько╖ п╕дготовки для випускник╕в кримських шк╕л для вступу у ВНЗ".
П╕д тиском укра╖нських громадських орган╕зац╕й в 1998 роц╕ Радою м╕н╕стр╕в АРК була ухвалена "Рег╕ональна програма розвитку загально╖ середньо╖ осв╕ти в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим на 1999 - 2001 рр.". Найслабк╕шою ланкою ╖╖ виявився розд╕л IV "Осв╕та р╕дними мовами". Кримськ╕ чиновники в╕дпов╕дно до ц╕╓╖ програми фактично в╕дмовили 700 тисячам укра╖нц╕в у прав╕ навчати ╕ виховувати д╕тей р╕дною мовою. В липн╕ 1999 року Всекримське товариство "Просв╕та" ╕м. Т. Шевченка звернулося з листом до Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, у якому наголошувалось на нев╕дпов╕дност╕ ц╕╓╖ осв╕тньо╖ програми Конституц╕╖ Укра╖ни. Каб╕нет М╕н╕стр╕в ╕ М╕н╕стерство юстиц╕╖ Укра╖ни погодилися з вагомими доказами кримських вчених ╕ просв╕тян.
У в╕дпов╕д╕ на звернення М╕н'юст Укра╖ни у лист╕ № 14-9-2187 в╕д 12 серпня констатував, "що такий п╕дх╕д (який заплановано у IV розд╕л╕) рег╕онально╖ програми суперечить державн╕й осв╕тн╕й та мовн╕й пол╕тиц╕ та не в╕дпов╕да╓ етн╕чному складов╕ населення Автономно╖ Республ╕ки Крим". Але кримська влада н╕яких висновк╕в з критики не зробила. Н╕яких зрушень в укра╖номовн╕й осв╕т╕ не в╕дбулося. Шк╕л з укра╖нською мовою викладання як було, так ╕ лишилося аж чотири!
Кримськ╕ орган╕зац╕╖ упродовж 1999 - 2001 рр. з проблем шк╕льництва провели ц╕лу низку зас╕дань "круглих стол╕в". ╥хн╕ п╕дсумков╕ пропозиц╕╖ було оформлено як депутатський запит народного депутата Укра╖ни Бориса Кожина до Прем'╓р-м╕н╕стра Укра╖ни Анатол╕я К╕наха в╕д 23 червня 2001 року. Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни 23 червня 2001 року да╓ в╕дпов╕дь № 28-1930/4 за п╕дписом в╕це-прем'╓р-м╕н╕стра Укра╖ни Володимира Семиноженка. В н╕й констату╓ться: "Наведен╕ факти св╕дчать про те, що Радою м╕н╕стр╕в Автономно╖ Рес-публ╕ки Крим звол╕калася ╕ належним чином не контролювалася робота щодо впровадження навчання державною мовою".
Ще одна цитата з╕ згадано╖ в╕дпов╕д╕: "Щодо конкретних висновк╕в до кожного пункту пропозиц╕й народного депутата Кожина Б. Б., то Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни вважа╓:
до п. 2: Рад╕ м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим необх╕дно вжити додаткових заход╕в щодо удосконалення Рег╕онально╖ програми розвитку загально╖ середньо╖ осв╕ти в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим ╕ докласти зусиль щодо ╖╖ реал╕зац╕╖ до 2010 року.
до п. 3: Рад╕ м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим необх╕дно реорган╕зувати М╕н╕стерство осв╕ти Автономно╖ Республ╕ки Крим в Головне управл╕ння осв╕ти, передбачивши посаду заступника начальника Головного управл╕ння з розвитку осв╕ти укра╖нською мовою.
до п. 5: п╕дтримати пропозиц╕ю щодо запровадження викладання ╕стор╕╖ Укра╖ни та допризовно╖ п╕дготовки юнак╕в у загальноосв╕тн╕х навчальних закладах Автономно╖ Республ╕ки Крим укра╖нською мовою за наявност╕ педагог╕чних кадр╕в".

Кримський уряд та його осв╕тянський п╕дрозд╕л на вс╕ зауваження та рекомендац╕╖ в╕це-прем'╓ра Каб╕нету М╕н╕стр╕в з гуман╕тарних питань, академ╕ка Володимира Семиноженка в╕дреагувала р╕чною мовчанкою. Лише п╕сля численних громадських нагадувань м╕н╕стерськ╕ чиновники вперше наважилися провести урядовий "круглий ст╕л" з болючих проблем укра╖номовно╖ осв╕ти. Вела зас╕дання в╕це-прем'╓р уряду Криму п. В╕тал╕на Дзоз, яка намагалася говорити укра╖нською мовою. Найсенсац╕йн╕шою под╕╓ю на цьому заход╕ стало те, що перший заступник м╕н╕стра осв╕ти АРК п. Володимир Каврайський, подолавши великодержавницьку гординю, вперше як держслужбовець заговорив державною мовою.
Учасники "круглого столу" виробили ц╕лу низку конструктивних пропозиц╕й щодо покращення ситуац╕╖, яка склалася з укра╖номовною осв╕тою у Криму. Ц╕ пропозиц╕╖ п╕дтримала ╕ колег╕я м╕носв╕ти Криму. На жаль, вони не стали складовою частиною ново╖ осв╕тньо╖ програми. Кримська влада практично знову з╕гнорувала конституц╕йними правами сотень тисяч укра╖нц╕в. ╤ в осв╕тн╕й сфер╕ державною мовою так ╕ не в╕дбулося пом╕тного поступу ╕ зрушень.
╢ вс╕ п╕дстави стверджувати, що вс╕ програми щодо розвитку укра╖номовно╖ осв╕ти в АР Крим, як╕ розроблялися осв╕тянськими чиновниками, виявилися лише пропагандистськими прожектами. Вони ставили за мету ╕м╕тувати активну д╕яльн╕сть та заколисати дов╕рливих ки╖вських урядовц╕в. Св╕домо заваливши вс╕ попередн╕ осв╕тн╕ прожекти, кримська влада, аби хоч якось в╕дреагувати на постанову Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 02.10.2003 р. № 1546 "Про затвердження Державно╖ програми розвитку й фукц╕онування укра╖нсько╖ мови на 2004 - 2010 рр.", через Верховну Раду АР Крим 17.03.2004 р. затвердила Програму розвитку й функц╕онування укра╖нсько╖ мови в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим на 2004 - 2010 роки № 856-3/04.
На нашу думку, вона ╓ яскравим доказом безв╕дпов╕дально╖ паперотворчост╕, чиновницького словоблуддя та крут╕йства. Зазначений документ ╓ реакц╕╓ю кримських посадовц╕в на затверджену Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни "Державну програму розвитку ╕ функц╕онування укра╖нсько╖ мови на 2004 - 2010 рр." № 1546 в╕д 2 жовтня 2003 року. П╕дписав постанову тод╕шн╕й прем'╓р-м╕н╕стр В╕ктор Янукович. Дуже добре, що у п╕дписанта Державно╖ програми хоч в пер╕од сво╓╖ друго╖ каденц╕╖ ╓ вс╕ шанси продемонструвати укра╖нському сусп╕льству наявн╕сть у його пол╕тично╖ сили державотворчо╖ ╕деолог╕╖ ╕ практичних д╕й у царин╕ розвитку та функц╕онування укра╖нсько╖ мови. Публ╕чна повед╕нка та конкретн╕ справи високих посадовц╕в ново╖ прем'╓рсько╖ команди вже з перших дн╕в ╖╖ д╕яльност╕ с╕ють сумн╕ви щодо можливост╕ реал╕зац╕╖ програми нав╕ть у далек╕й перспектив╕.
Стосовно ж Криму та декларативних нам╕р╕в кримського чиновництва забезпечити розвиток ╕ створити належн╕ умови для функц╕онування державно╖ мови в автоном╕╖ ╓ серйозна пересторога, що цього не станеться нав╕ть у наступному стол╕тт╕.
В порушення урядового розпорядження опрацювати аналог╕чну рег╕ональну кримську програму упродовж трьох м╕сяц╕в декоративно-комп╕лятивний витв╕р м╕сцевого чиновництва з'явився на св╕т Божий майже з трим╕сячним зап╕зненням.
Поб╕жне ознайомлення з цими двома документами переконливо доводить, що кримський вар╕ант програми ╓ нав╕ть не "перелицьованою Ене╖дою", а сумл╕нним плаг╕атом безв╕дпов╕дального ╕ недолугого студента-заочника. Правда, винах╕дливому ╕ спритному студентов╕ для створення под╕бного "шедевру" потр╕бна була б лише одна безсонна н╕ч, а осв╕тянськ╕ чиновники автоном╕╖ з цим завданням ледь впоралися за п'ять м╕сяц╕в. У перел╕ку заход╕в щодо впровадження запропоновано╖ програми на теренах Криму ╓ лише к╕лька конкретних пункт╕в, як╕ п╕ддаються матер╕ал╕зац╕╖ та контролю за ╖х виконанням:
- видання упродовж 2004 - 2010 рр. щотижнево╖ громадсько-пол╕тично╖ газети укра╖нською мовою "Д╕алог" (нин╕ виходить лише вкладинка-додаток до газети "Крымские известия");
- буд╕вництво г╕мназ╕╖ з укра╖нською мовою навчання у С╕мферопол╕ (2004 р.) та Ялт╕ (2004 р.) ╕ зд╕йснення прибудови до "Укра╖нсько╖ школи-колег╕уму у м. Алушт╕";
- орган╕зац╕я проведення та забезпечення участ╕ у М╕жнародному конкурс╕ з укра╖нсько╖ мови ╕м. Петра Яцика.
Навчен╕ сумним досв╕дом м╕ф╕чного створення укра╖номовних шк╕л та дошк╕льних заклад╕в на теренах Криму, останн╕ укладач╕, в╕рн╕ше, переписувач╕ осв╕тньо╖ програми вже не стали обтяжувати себе конкретними зобов'язаннями. Чи да╓ ця мертвонароджена програма в╕дпов╕дь не лише перес╕чному укра╖нському мешканцю Криму, але й контролюючим структурам на запитання, коли ╕ ск╕льки буде створено укра╖номовних шк╕л ╕ дошк╕льних дитячих заклад╕в у кримських м╕стах ╕ селах?
Петро ВОЛЬВАЧ,
голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, доктор ф╕лософ╕╖ у галуз╕ б╕олог╕╖, академ╕к УЕАН, д╕йсний член НТШ.
(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #6 за 09.02.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4471

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков