Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 16.02.2007 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 16.02.2007
«НАМ ПОРА ДЛЯ УКРА╥НИ ЖИТЬ...»

«НАМ ПОРА ДЛЯ УКРА╥НИ ЖИТЬ...»
╤ван ФРАНКО

 11 лютого у Севастопол╕ в прим╕щенн╕ Укра╖нського культурно-╕нформац╕йного центру в╕дбувся «круглий ст╕л» за темою: “Майбутн╓ севастопольсько╖ громади у склад╕ укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖”, орган╕зований Конгресом укра╖нц╕в Севастополя. На зах╕д були запрошен╕ представники обох г╕лок влади м╕ста, пол╕тологи, духовенство, викладач╕ пров╕дних ВНЗ Севастополя та Ки╓ва, представники громадських орган╕зац╕й та ЗМ╤ Севастополя ╕ С╕мферополя. З╕брання мало на мет╕ обговорити сучасн╕ процеси формування укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖, стан та проблеми укра╖нсько╖ громади Севастополя, об’╓днати зусилля нац╕онально-патр╕отичних сил. Зас╕дання «круглого столу» в╕дкрив голова Конгресу укра╖нц╕в Севастополя Богдан Мороз. В╕н окреслив мету заходу та представив його учасник╕в. Допов╕дь “Нац╕я пол╕тична ╕ нац╕я етн╕чна: антитеза чи ╓дн╕сть?” доцента Нац╕онального ун╕верситету Ки╓во-Могилянська академ╕я, севастопольця ╤горя Лос╓ва стала стрижнем «круглого столу», спричинила чимало дискус╕й та запитань.
 - Дуже часто можна почути дискус╕йн╕ питання: пол╕тична нац╕я, етн╕чна нац╕я...
╢ дв╕ основн╕ модел╕ формування людських сп╕льнот. Перша з них - це модель етн╕чна. Слово “етнос” давньогрецького походження, буквальний переклад якого – порода. У цьому сенс╕ до етносу не можна при╓днатися, в етнос╕ треба народитися. Бо це система кревних зв’язк╕в м╕ж людьми, це сп╕льн╕сть походження, мови, культури, ментал╕тету та ╕сторичних традиц╕й. Але не кожна етн╕чна сп╕льнота може стати нац╕╓ю. В ╕стор╕╖ було безл╕ч випадк╕в, коли етноси нац╕╓ю не ставали ╕ в к╕нцевому п╕дсумку полишали ╕сторичну арену. Нац╕я виника╓ там, де етнос почина╓ завойовувати власну державу. Коли виника╓ державн╕сть, тод╕ етнос ста╓ нац╕╓ю, сво╓р╕дним ядром, навколо якого нашаровуються ╕нш╕ етн╕чн╕ групи. От, скаж╕мо, коли в╕дбулася Велика Французька революц╕я, у Франц╕╖ було лише 50% тих, кого можна було назвати французами. Решту населення Франц╕╖ становили провансальц╕ та ╕нш╕ народност╕. До реч╕, велика л╕тература трубадур╕в була написана провансальською мовою. А Оноре де Бальзак ц╕кавий ще й тим, що його доля нагаду╓ нам долю Миколи Васильовича Гоголя. Бальзак теж починав писати сво╓ю провансальською мовою ╕ пот╕м перейшов на французьку, як ╕ Гоголь починав писати укра╖нською, перей-шовши згодом на рос╕йську.
 Протягом майже ста рок╕в французька держава з величезно╖ к╕лькост╕ етнос╕в, спираючись на етн╕чне ядро француз╕в, витворила французьку нац╕ю. Яким шляхом? Насамперед шляхом об’╓днання вс╕х ╓диною французькою мовою. До реч╕, от╕ перш╕ Академ╕╖ наук: Французька корол╕вська Академ╕я наук, Британська Академ╕я наук, не вели наукових досл╕джень у нашому розум╕нн╕. То були суто гуман╕тарн╕ академ╕╖, головним завданням яких було витворювати ╓дину державну мову як головне знаряддя консол╕дац╕╖ людей в ╓дину нац╕ю. М╕ж ╕ншим, ╕ сьогодн╕ Французька Академ╕я наук – це не Академ╕я наук у нашому розум╕нн╕. До не╖ входять, як в╕домо, 100 академ╕к╕в, ╕ головне ╖хн╓ завдання – це культивування французько╖ мови як потужного знаряддя буття держави.
 Коли ми говоримо про пол╕тичну нац╕ю, пол╕тичний п╕дх╕д до формування нац╕╖, то тут ма╓ться на уваз╕ ╓дн╕сть громадянства: людина може бути будь-якого по-ходження, але вона повинна мати громадянство ц╕╓╖ держави. Це ╓дн╕сть пол╕тично╖ системи, власне, державност╕, ╓дн╕сть прав ╕ свобод людей. В цьому сенс╕ поняття громадянство зб╕га╓ться з поняттям нац╕╖. Отже, араб за походженням, який ма╓ французький паспорт, для всього людства – француз. Бо в╕н ма╓ громадянство Франц╕╖. Тут поняття громадянство зб╕га╓ться з поняттям нац╕ональност╕. Це притаманно державам Заходу. Ми вже звично кажемо Орган╕зац╕я Об’╓днаних Нац╕й, хоча насправд╕ до ООН входять не народи, а держави.
 Р╕ч у т╕м, що зовн╕шн╓ протистояння м╕ж поняттями етн╕чно╖ ╕ пол╕тично╖ нац╕╖ насправд╕ не ма╓ реального сенсу, бо майже вс╕ пол╕тичн╕ нац╕╖, ╕ це ╓ правило, сформувалися на основ╕ якогось етн╕чного ядра. У цьому сенс╕ будь-яка пол╕тична нац╕я обов’язково ма╓ це етн╕чне ядро. Нав╕ть коли ми говоримо про так╕ нетипов╕ вар╕анти, як, скаж╕мо, американська нац╕я. Це зб╕рна нац╕я, але насправд╕ там теж ╓ етн╕чне ядро. Це т╕ люди, яких американськ╕ пол╕тологи називають англомовною абрев╕атурою WАSP. Що розшифрову╓ться як – б╕лий англо-саксонець протестант. Оце ядро американсько╖ нац╕╖. До реч╕, американц╕ були шокован╕, коли свого часу Президентом обрали Джона Кеннед╕, бо це був перший католик Президент США. До нього були лише протестанти – представники вищезгаданого етн╕чного ядра. Так ╕ в ╕нших зб╕рних нац╕ях обов’язково ╓ етн╕чне ядро. Якщо такого етн╕чного ядра нема╓, то нац╕я приречена на швидкий розпад. Без етн╕чного родоводу нац╕я розпадеться, бо не можна на якихось формальних речах створювати нац╕ю. ╤ в цьому сенс╕ справ-д╕ Франц╕я, наприклад, ╓ державою французько╖ нац╕╖, в основ╕ ╖╖ – французький етнос з його мовою, культурою та ╕сторичними традиц╕ями. Чому французи так фанатично захищають французьку мову? Тому, що це – основа нац╕онально╖ ╓дност╕. Не буде цього чинника ╕ тод╕ нев╕домо, що буде з цим народом, в╕дсотк╕в двадцять якого вже становлять громадяни далеко не французького походження – провансальц╕, корсиканц╕, бретонц╕ тощо. Поки ╕сну╓ ╓дина французька мова, ╕сну╓ французька нац╕я.
 Серед укра╖нських науковц╕в, котр╕ вивчали питання нац╕╖, були поширен╕ два основн╕ погляди. Це погляд Дмитра Донцова, котрий стверджував, що спочатку – нац╕я, пот╕м – держава.
╤ протилежний погляд В’ячеслава Липинського: спочатку – держава, а вже пот╕м – нац╕я. Таким шляхом п╕шли ╕тал╕йц╕. Коли в друг╕й половин╕ Х╤Х стол╕ття було створено ╕тал╕йську об’╓днану державу, лише 4% ╖╖ громадян на той момент розмовляли ╕тал╕йською, решта – д╕алектами. При чому й тепер деяк╕ науковц╕ вважають сицил╕йський д╕алект не д╕алектом, а самост╕йною мовою. Отже, ╕снують два ва-р╕анти: розбудова нац╕╖ знизу, за концепц╕╓ю Донцова, ╕ розбудова нац╕╖ згори, за концепц╕╓ю Липинського.
 Сл╕д сказати, що нац╕╖ розвиваються дуже й дуже по-р╕зному. ╢ р╕зн╕ вар╕анти ╖х формування. Розглянемо приклад Рос╕╖. У багатьох рос╕йських ЗМ╤ можна прочитати, ╕ це вже повторю╓ться на р╕вн╕ кер╕вництва держави, що в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖ “...русские являются государствообразующим народом”. Це ╕ ╓ те, що назива╓ться етн╕чним ядром нац╕╖. ╤, м╕ж ╕ншим, дуже важливим ╕ показовим ╓ те, що, незважаючи на величезну к╕льк╕сть вс╕ляких етнос╕в, про запровадження яко╖сь друго╖, окр╕м рос╕йсько╖ мови, там просто не йдеться. Б╕льше того, Рос╕я й дос╕ в╕дмовля╓ться ратиф╕кувати ╢вропейську харт╕ю мов для того, щоб н╕що, нав╕ть потенц╕йно не могло загрожувати ун╕кальн╕й рол╕ рос╕йсько╖ мови.
 Пам’ята╓ться, як п╕д час вибор╕в 2004 року до нашо╖ держави аг╕тувати за В╕ктора Федоровича при╖хав Володимир Пут╕н. Тод╕ майже вс╕ укра╖нськ╕ телеканали показали випадок, коли до Пут╕на звернувся один наш сп╕вв╕тчизник, дуже стурбований долею рос╕йсько╖ мови в Укра╖н╕. Згадаймо, що в╕дпов╕в рос╕йський президент: “Россия тоже многонациональное государство, как и Украина, но государственный язык у нас один – русский”. Ч╕тко ╕ зрозум╕ло. Незважаючи на це нам пост╕йно п╕дкидають, накидають концепц╕ю яко╖сь тако╖ пол╕тично╖ нац╕╖, де укра╖нцями би ╕ не пахло. От якусь таку абстрактну нац╕ю створити б в Укра╖н╕, щоб не було н╕ укра╖нсько╖ мови, н╕ культури, н╕ традиц╕й. Щоб ус╕м було добре, укра╖нц╕, як кор╕нний етнос, як ядро укра╖нсько╖ нац╕╖, мають кудись зникнути. Ця концепц╕я не ма╓ майбутнього хоча б тому, що всеукра╖нський перепис населення 2001 ро-ку засв╕дчив, що етн╕чн╕ укра╖нц╕ становлять майже 80% населення Укра╖ни.
 Нам часто-густо закидають, що Укра╖на ╓ багатонац╕ональною державою. Це помилкове твердження. Р╕ч у т╕м, що, за класиф╕кац╕╓ю етнолог╕в, багатонац╕ональною визна╓ться лише та держава, у як╕й кор╕нний етнос становить менше 50% населення. Кра╖на, у як╕й кор╕нний етнос становить б╕льше 50% населення, вважа╓ться мононац╕ональною. У цьому сенс╕ ╕ Укра╖на, ╕ Рос╕я ╓ мононац╕ональними державами, бо у Рос╕╖ рос╕яни також становлять 80% населення. Отже, укра╖нц╕ в Укра╖н╕ мають бути тим, чим ╓ французи у Франц╕╖, поляки в Польщ╕, а рос╕яни в Рос╕╖. Тобто виконувати функц╕ю кор╕нного етносу, етн╕чного ядра нац╕╖. У який спос╕б? А саме через укра╖нську мову, культуру та традиц╕╖. Саме ц╕ реч╕ мають стати головним консол╕дуючим чинником. За останн╕м переписом, майже 80% населення Укра╖ни визнали сво╓ю р╕дною мовою укра╖нську. Поста╓ питання, а чи ╓ в Укра╖н╕ 80% укра╖номовних пер╕одичних видань, 80% укра╖номовних телепрограм, 80% укра╖номовних к╕нотеатр╕в? Цей перел╕к можна продовжити. На жаль, ми змушен╕ констатувати, що н╕чого цього нема╓. ╤ це – абсолютно ненормальна ситуац╕я, коли пану╓ мова ╕ культура не етн╕чно╖ б╕льшост╕, а етн╕чно╖ меншост╕, якщо виходити ╕з загально╓вропейських засад прав людини. Звичайно, це – традиц╕я ╕мперських час╕в, бо для ╕мперських колон╕альних структур панування меншини над б╕льш╕стю ╓ абсолютно нормальним явищем. Але в умовах цив╕л╕зованих демократичних держав це неприйнятно.
 Коли нам пропонують п╕ти шляхом запровадження друго╖ державно╖ мови ╕ наводять приклади ╕нших держав, здеб╕льшого не конкретизують, про що там йдеться насправд╕. ╢ негативн╕ приклади, якщо взяти Канаду. Там ╕сну╓ двомовн╕сть: англо-французька. На останньому референдум╕ прихильникам под╕лу Канади не вистачило одного в╕дсотка голос╕в, аби Канадську державу под╕лити, зруйнувати. До реч╕, вс╕ канадськ╕ укра╖нц╕ голосували за ╓дн╕сть Канади, чого франко-канадц╕ й дос╕ ╖м подарувати не можуть. ╢ й ╕нш╕ приклади. Нам пропонують подивитися на Ф╕нлянд╕ю. От, мовляв, у Ф╕нлянд╕╖ лише 6% швед╕в, але шведська мова ╓ другою державною. Але чому так сталося? По-перше, мова ф╕нських швед╕в належить до зовс╕м ╕ншо╖ мовно╖ с╕м’╖, нав╕ть не лише групи, тобто т╕ дв╕ мови зовс╕м не спор╕днен╕. По-друге, ф╕нськ╕ шведи н╕коли не намагалися за весь пер╕од незалежност╕ при╓днати Ф╕нлянд╕ю до Швец╕╖, таких випадк╕в не заф╕ксовано. Нав╕ть б╕льше, найпосл╕довн╕шими нац╕онал╕стами, прихильниками незалежност╕ Ф╕нлянд╕╖, були саме ф╕нськ╕ шведи. Якщо подивитися матер╕али знаменито╖ зимово╖ в╕йни 1939 року м╕ж Ф╕нлянд╕╓ю ╕ Радянським Союзом, то десь 80% ф╕нських генерал╕в - люди з╕ шведськими пр╕звищами, починаючи з самого маршала Маннергейма. ╤ другий момент: практично н╕хто з ф╕н╕в шведською мовою не волод╕╓, але вс╕ шведи, кр╕м р╕дно╖ шведсько╖, волод╕ють ф╕нською. Ось що таке ф╕нська двомовн╕сть. Але наш╕ прихиль-ники двомовност╕ цей факт замовчують. Як би там не було, н╕кому не вдасться нормально розбудувати нормальну укра╖нську державу, ╕гноруючи 80% етн╕чних укра╖нц╕в в Укра╖н╕. Тому, коли нам пропонують будувати таку соб╕ н╕яку, етн╕чно невизначену державу, фактично ц╕ люди намагаються реал╕зувати гасло: Укра╖на не для укра╖нц╕в, Укра╖на без укра╖нц╕в.
 Таким чином, етн╕чна нац╕я ╕ пол╕тична нац╕я не заперечують одна одну, а передбачають складну систему вза╓мозалежност╕ цих двох понять, що потребують синтезу. Фактично будь-яка пол╕тична нац╕я форму╓ться
на якомусь етн╕чному ядр╕.
╤ Укра╖на у цьому сенс╕ – не виняток з правил, що ╕снують у св╕т╕.
 Учасники «круглого столу» попросили допов╕дача дати визначення титульн╕й нац╕╖ та запитали, як в╕д╕б’╓ться глобал╕зац╕я на окрем╕шност╕ народ╕в?
- Титульна нац╕я – це нац╕я, яка дала ╕м’я держав╕. В╕дпов╕дно, в Укра╖н╕ титульною нац╕╓ю ╓ укра╖нц╕.
 Що ж до глобал╕зац╕╖, то нам марксистськ╕ теоретики нав╕ювали думку, що у ХХ стол╕тт╕ розпочнеться, так би мовити, об’╓днання ус╕х з ус╕ма. Але деяк╕ розумн╕ люди, наприклад, рос╕йський письменник Фед╕р Абрамов, представник так званих письменник╕в-“деревенщиков”, була така теч╕я у рос╕йськ╕й л╕тератур╕, сказав, що ХХ╤ стол╕ття буде стол╕ттям нац╕онал╕зму. Чому? Тому що саме глобал╕зац╕я змусить людей в╕дчайдушно триматися за свою нац╕ональну ╕дентичн╕сть, аби не розчинитися у цьому св╕т╕, не зникнути. Бо людина ма╓ потребу в батьк╕вщин╕ ╕ народ╕, до якого вона належить. Адже ще Сократ свого часу сказав, що “Людин╕ для ц╕лковитого щастя треба мати славетну батьк╕вщину”.
 Напевно в цьому ╓ якийсь сенс. Якщо почати перетворювати планету землян у якийсь гуртожиток, люди почуватимуться у цьому гуртожитку дуже незатишно ╕ ще б╕льше ч╕плятимуться за свою етн╕чн╕сть. В╕зьмемо для прикладу т╕ ж Сполучен╕ Штати. Н╕бито “плавильний котел” для вс╕х. Водночас вс╕ знаходять сво╖х сп╕вв╕тчизник╕в. ╤сну╓ етн╕чна преса, етн╕чне рад╕омовлення та телебачення. ╤снують китайськ╕, ╕спанськ╕, французьк╕ та ╕нш╕ ресторани, де культиву╓ться нац╕ональна кухня. Згадаймо, як Президент США Рональд Рейган свого часу по╖хав до ╤рланд╕╖, в╕днайшов там якусь стару ферму, покинувши яку 200 рок╕в тому, його предки по╖хали до Америки. Значить, була у людини така потреба?
 Учасники «круглого столу» цитували французьку Конституц╕ю, зокрема, ╖╖ 20-ту статтю: “Уряд Франц╕╖ проводить в життя пол╕тику нац╕╖”, в╕дзначаючи, що н╕чого под╕бного в укра╖нськ╕й Конституц╕╖ нема╓, хоч повноваження уряду все зб╕льшуються. Виникло питання: чи повинен це робити уряд, чи нац╕я сама ма╓ штовхати уряд на в╕дпов╕дн╕ д╕╖.
 - Будь який уряд, - зазначив ╤гор Лос╓в, - незалежно в╕д того, чи ╓ такий запис у Конституц╕╖, чи нема╓, повинен обстоювати нац╕ональн╕ ╕нтереси. Бо якщо в╕н цього не робить, значить, в╕н слугу╓ не сво╖й держав╕ ╕ ╓ нос╕╓м антинац╕онально╖ пол╕тики. У переважн╕й б╕льшост╕ ╓вропейських кра╖н, не маючи такого запису в Конституц╕╖, д╕ють таким чином н╕би в╕н, той запис, присутн╕й.
 П╕д час обговорення виникло нав╕ть запитання до допов╕дача: а чи ма╓мо ми свою нац╕ю взагал╕?
 - Укра╖нська нац╕я в╕дбулася, це вже факт, питання лише в тому, яка це нац╕я, з якими чеснотами ╕ з якими хибами. Це показали ╕ под╕╖ 1991 року, коли в╕дбувся знаменитий референдум. Це показали под╕╖ 2004 року ╕ нав╕ть останн╕ под╕╖ у Верховн╕й Рад╕, коли 430 депутат╕в проголосували за збереження газотранспортно╖ системи Укра╖ни. Це справд╕ було неоч╕куване свято нац╕онально╖ ╓дност╕. Значить, не так╕ вже ми укра╖нц╕ безнад╕йн╕, як декому це зда╓ться. Але щоб не вироджуватися у шов╕н╕ст╕в, треба бачити не лише хиби ╕нших, але й сво╖ власн╕.
 Виникло запитання: як запоб╕гти русиф╕кац╕╖?
 - Нас ╕нколи звинувачують в укра╖н╕зац╕╖, розум╕ючи ╖╖ як спробу змусити рос╕ян розмовляти укра╖нською. Це зовс╕м не так. Укра╖н╕зац╕я - це спроба поверну-ти укра╖нц╕в до р╕дно╖ мови, оц╕ наш╕ 80 в╕дсотк╕в населення. Б╕да не в т╕м, що рос╕яни укра╖нською не говорять, а в т╕м, що укра╖нц╕ ╖╖ втрачають, прогресивно, пом╕тно втрачають. Це спостер╕га╓ться не лише в Криму, а й в ╕нших рег╕онах. Як це можна припинити? Ми живемо в умовах ринково╖ економ╕ки. Треба матер╕ально заохотити вс╕х, хто в Укра╖н╕ вида╓ продукц╕ю укра╖нською мовою. Гляньмо, в Рос╕╖, де не ╕снувало загроз рос╕йськ╕й мов╕, рос╕йська Державна Дума на 10 рок╕в зв╕льнила вс╕х книговидавц╕в в╕д податк╕в, зробивши так зван╕ податков╕ кан╕кули. За цей час рос╕яни не лише себе забезпечили рос╕йськомовними книжками, а ще
й нас з б╕лорусами. Поста╓ питання: чому в нас не можна зробити так╕ ж податков╕ кан╕кули для книговидавц╕в укра╖но-мовно╖ продукц╕╖? Зам╕сть того з високих трибун ми чу╓мо вс╕ляк╕ патр╕отичн╕ промови наших кер╕вник╕в. Панове, не треба нам патр╕отичних речей, ухвал╕ть закон про податков╕ п╕льги для укра╖нського книговидання, укра╖но-мовних ЗМ╤. Те ж саме ми ма╓мо з укра╖нським к╕нематографом. Його нема╓ як такого. Значить, тут також ма╓ втрутитися закон про податков╕ п╕льги. Дал╕ - потр╕бен закон про меценатство. Ви ж подив╕ться, у нас людина да╓ сво╖ грош╕ на добру справу, а ╖╖ ще грабують податками. Ну ╕, звичайно, не варто забувати про адм╕н╕стративн╕ засоби. Коли йдеться про злочинн╕ д╕╖ на цьому напрямку, то тут потр╕бен державний захист. Нам в╕дома ситуац╕я в Севастопол╕ з тим же колег╕умом укра╖нським, який нам вже багато рок╕в об╕цяють, але н╕чого не роблять ╕ перспектив н╕яких не видно. Те ж саме з ф╕л╕╓ю Ки╓во-Могилянсько╖ академ╕╖. На п╕вм╕льйона етн╕чних укра╖нц╕в у Криму як було 4 школи з укра╖номовним викладанням, так ╕ залишилося. Нав╕ть за радянсько╖ влади ╖х було 50, а зараз залишилося лише 4. Тому йдеться про пол╕тичну волю кер╕вник╕в держави.
 В╕д м╕сько╖ Ради на зас╕данн╕ «круглого столу» був присутн╕й ╢вген Дубовик (фракц╕я Н. В╕тренко), котрий згодом при╓днався до дискус╕╖:
 - Я понимаю украинский, читаю на нем и люблю его. Я не могу сказать, что я ваш друг, но я и не ваш враг. Есть вопросы, по которым наши мнения расходятся, их много, перечислять не стану. Хочу только обратить ваше внимание на то, как бы вопрос национальный не перерос в фашистский. Как бы это не вызвало гражданскую войну, которая уже у нас на пороге.
 Найб╕льше ляка╓ пана Дубовика прийняття закону про Голодомор. Панаце╓ю в╕д ус╕х страх╕ть, як╕ можуть трапитися в Укра╖н╕, депутат м╕ськради в╕д блоку Н. В╕тренко вважа╓ ╕нтернац╕онал╕зм. Так було, коли в╕н служив на корабл╕, де було 50 чолов╕к р╕зних нац╕ональностей, ╕ н╕хто не ображався. На «круглий ст╕л» депутат, з його сл╕в, прийшов не за вказ╕вкою голови м╕ськради, а через природну ц╕кав╕сть. Про те, що народний обранець трохи лукавить, стало зрозум╕ло наступного дня, коли до Севастополя прибула Н. В╕тренко. У програм╕ «Народного каналу», ТРК м╕ськради вона розпов╕ла, що делегац╕я, до яко╖ входить ╕ пан Дубовик, днями в╕дбуде до рос╕йсько╖ Держдуми. Напевне, пану Дубовику треба було добрати фактажу про укра╖нське життя в Севастопол╕.
 П╕д час зас╕дання «круглого столу» його учасники заслухали: Петра Вольвача, голову Кримсько╖ ф╕л╕╖ Наукового товариства ╕мен╕ Т. Шевченка, Тамару Мельник, декана ф╕лолог╕чного факультету Севастопольського м╕ського гуман╕тарного ун╕верситету, Олену Совгу, доктора географ╕чних наук МГ╤ НАНУ, Миколу Владз╕м╕рського, засновника ╕нтернет-сайту «Укра╖нське життя в Севастопол╕», Дмитра В╕тв╕цького, викладача Севастопольського нац╕онального ун╕верситету ядерно╖ енерг╕╖ ╕ промисловост╕, ╢вген╕ю В╕тв╕цьку, голову Л╕ги укра╖нських ж╕нок, Володимира Проценка, голову Севастопольсько╖ орган╕зац╕╖ КУН, о. Миколу Квича, настоятеля УГКЦ.
 Думку про зах╕д висловили експерти: Олександр Польченко (ДТРК «Крим»), редактор укра╖нсько╖ редакц╕╖; Валер╕й Говгаленко, пол╕толог, головний редактор газети «Абсолютно всё»; Богдана Процак, голова Союзу укра╖нок Севастополя та ╕нш╕. П╕дсумками «круглого столу» стало прийняття звернень його учасник╕в.
Л╕д╕я СТЕПКО.

Президенту Укра╖ни В╕ктору ЮЩЕНКУ,
Прем’╓р-м╕н╕стру Укра╖ни
В╕ктору ЯНУКОВИЧУ,
Голов╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни
Олександру МОРОЗУ,
голов╕ Севастопольсько╖ м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖
Серг╕ю КУНИЦИНУ
голов╕ Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради
Валер╕ю САРАТОВУ

ЗАЯВА
УЧАСНИК╤В «КРУГЛОГО СТОЛУ»
«Майбутн╓ Севастопольсько╖ громади у склад╕ Укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖»
ПРО СТАНОВИЩЕ УКРА╥НЦ╤В У М╤СТ╤ СЕВАСТОПОЛ╤

 Учасники «круглого столу» зазначають подальше пог╕ршення умов нац╕онально-культурного життя укра╖нц╕в Севастополя.
 ╤нформац╕йний прост╕р Севастополя ╓ фактично ╕нформац╕йним простором пров╕нц╕йного м╕ста сус╕дньо╖ держави; севастопольц╕ не мають можливост╕ регулярно читати в б╕бл╕отеках чи купувати в к╕осках ки╖вськ╕ видання, що форму╓ атмосферу ╕зольованост╕, анклавност╕ Севастополя. Державна телерад╕окомпан╕я викону╓ функц╕╖ ретранслятора рос╕йських програм.
 Оф╕ц╕йний Ки╖в демонстру╓ абсолютну байдуж╕сть до проблем севастопольського укра╖нства, яке пережива╓ неймов╕рний рос╕йський ╕деолог╕чний вплив, зокрема, нин╕ зд╕йсню╓ться тиск на викладач╕в ╕стор╕╖ з метою змусити ╖х викладати ╕стор╕ю Укра╖ни з позиц╕й ╕ншо╖ держави. У питаннях мови, культури, ╕нформац╕╖, осв╕ти укра╖нська громада Севастополя перебува╓ в г╕ршому стан╕, н╕ж укра╖нська д╕аспора будь-яко╖ цив╕л╕зовано╖ демократично╖ кра╖ни.
 Таке становище аж н╕як не можна визнати прийнятним. Нам дуже при╓мно, що Президент Укра╖ни плану╓ в╕дв╕дати Крим для вир╕шення проблем кримськотатарського народу. Але коли в столиц╕ Укра╖ни згадають про кримське та севастопольське укра╖нство? Адже задоволення духовних ╕ культурних потреб сво╖х громадян мусило б стати турботою Укра╖нсько╖ Держави ще й в ╕нтересах збереження ╕дей Соборност╕ ╕ на П╕вдн╕.
 Вимага╓мо в╕д Президента Укра╖ни та Уряду Укра╖ни:
 а) припинити системну передачу м╕ста Севастополя в користування ╕ волод╕ння Рос╕╓ю, ╖╖ в╕йськовими та б╕знесовими структурами;
 б) припинити пропагандистську та комерц╕йну д╕яльн╕сть Чорноморського Флоту Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, як╕ стали основними видами д╕яльност╕ в╕йськових РФ на територ╕╖ Укра╖ни ╕, зокрема, в Севастопол╕, як так╕, як╕ не повинн╕ бути властивими в╕йськовим формуванням;
 Пропону╓мо нин╕шн╕й виконавч╕й та представницьк╕й влад╕ провести зустр╕ч з представниками укра╖нсько╖ громадськост╕ м╕ста для вивчення та пошуку можливост╕ задовольнити культурн╕ та ╕нформац╕йн╕ потреби «меншини в меншин╕», якими ╓ укра╖нц╕ в Севастопол╕.
 Пропону╓мо Управл╕нню осв╕ти ╕ науки СМДА м. Севастополя розглянути пропозиц╕ю укра╖нсько╖ громади щодо викладання вс╕х предмет╕в укра╖нською мовою в одн╕й ╕з шк╕л кожного району м╕ста та про створення навчальних комплекс╕в «дитсадок-школа» для забезпечення безперервност╕ навчального ╕ виховного процес╕в.
 Пропону╓мо Управл╕нню культури ╕ туризму СМДА м. Севастополя сприяти проведенню 15 кв╕тня вечора пам’ят╕ з нагоди 90-р╕ччя в╕д дня народження члена Нац╕онально╖ Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, проза╖ка ╕ поета Дмитра В╕тюка в центральн╕й б╕бл╕отец╕ м╕ста.

 Прийнято учасниками «круглого столу» «Майбутн╓ Севастопольсько╖ громади у склад╕ Укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖».

 м. Севастополь, 10 лютого 2007 р.

 * * *

Голов╕ Державного ком╕тету телебачення ╕ рад╕омовлення Укра╖ни
ПРУТН╤КУ Едуарду Анатол╕йовичу,
голов╕ Нац╕онально╖ ради Укра╖ни з питань телебачення ╕ рад╕омовлення
ШЕВЧЕНКУ В╕тал╕ю Федоровичу
Коп╕я:
Генеральному директору Севастопольсько╖ рег╕онально╖ державно╖ телерад╕окомпан╕╖ (СДТРК)
СКРИПНИЧЕНКУ Олександру Анатол╕йовичу

ЗВЕРНЕННЯ
УЧАСНИК╤В «КРУГЛОГО СТОЛУ»
«Майбутн╓ Севастопольсько╖ громади у склад╕ Укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖»

Шановн╕ панове!
 Той стан ╕з теле- ╕ рад╕омовленням, який впродовж к╕лькох рок╕в ╕сну╓ на СДТРК, не може задовольнити духовн╕ ╕ культурн╕ потреби не лише укра╖нц╕в Севастополя ╕ севастопольського рег╕ону, а й велико╖ к╕лькост╕ думаючих глядач╕в. Програми, як╕ виробля╓ державна телерад╕окомпан╕я, ╓ в б╕льшост╕ сво╖й пропагандистськими продуктами, як╕ одноб╕чно висв╕тлюють теми ╕ питання, як╕ турбують мешканц╕в м╕ста, та висв╕тлюють життя ╕ д╕яльн╕сть практично одн╕╓╖ пол╕тично╖ сили. На телебаченн╕ в╕дсутн╕ дискус╕╖ та альтернативн╕ думки, що призводить до дезор╕╓нтац╕╖ глядач╕в. Цей стан ╓ п╕слявиборним синдромом, якого кер╕вництво СДТРК та журнал╕сти все ще не можуть позбутись.
 Через екран глядачам нав╕юються не╕снуюч╕ проблеми, наприклад, про утиски рос╕йсько╖ мови в м╕ст╕; насаджуються реакц╕йн╕ погляди, особливо на дротовому рад╕о, запроваджу╓ться сепаратистська терм╕нолог╕я.
 Небезпечним для нац╕онально╖ безпеки в ╕нформац╕йн╕й сфер╕ ╓ той факт, що СДТРК сутт╓ву частину мовлення нада╓ для тиражування програм почасти тенденц╕йного рос╕йського каналу ОРТ та пропагандистських матер╕ал╕в студ╕╖ ЧФ Рос╕╖. Також част╕ випадки, коли журнал╕сти укра╖нсько╖ державно╖ телерад╕окомпан╕╖ лоб╕юють ╕нтереси ╕ншо╖ кра╖ни.
 У той же час кер╕вництво СДТРК не допуска╓ на екран ╕нтелектуал╕в-експерт╕в ╕з пом╕ркованими поглядами ╕ державницьким мисленням.
 Вс╕ перерахован╕ фактори сутт╓во та вир╕шально впливають ╕ на пол╕тичний виб╕р севастопольц╕в. Особливе занепоко╓ння учасник╕в «круглого столу» виклика╓ стан з укра╖нськомовними новинами, який ╕накше як ганебним для журнал╕ст╕в ╕ для кер╕вництва назвати не можна. Новини просто слово в слово перекладаються укра╖нською мовою, часто з прикрими помилками. Таку д╕яльн╕сть журнал╕стською називати не можна.
 На наш погляд, кер╕вництво СДТРК мусило б забезпечувати реал╕зац╕ю державно╖ пол╕тики в ╕нформац╕йн╕й сфер╕ та державно╖ мовно╖ пол╕тики. Навпаки, останн╕м часом почаст╕шали прохання журнал╕ст╕в не вживати укра╖нську мову. Очевидно, ╕сну╓ негласна заборона показувати нав╕ть кер╕вник╕в м╕ста, коли т╕ вживають державну мову.
 Упевнен╕, що державним п╕дходом влади мусить стати згуртування укра╖нсько╖ нац╕╖ ╕ одним ╕з шлях╕в цього ╓ повернення ╕нформац╕йного простору, нац╕онал╕зац╕я його за допомогою закону Верховно╖ Ради. Також н╕ в якому раз╕ не можна допускати роздержавлення ЗМ╤ в кримському рег╕он╕ ╕ приватизац╕╖ ╖х антиукра╖нськими ╕ антидержавними силами, натом╕сть укр╕пити ╖х державницькими кадрами. Також природним демократичним кроком було б створення укра╖нсько╖ редакц╕╖ програм на СДТРК, де працюватимуть в╕ддан╕ державницьк╕й ╕де╖ профес╕онали.
 Вважа╓мо, що укра╖нц╕ Севастополя можуть вимагати в╕д Укра╖нсько╖ Держави захисту сво╖х громадянських прав та створення в м╕ст╕ лояльно╖ атмосфери до держави, тим б╕льше в стратег╕чно найважлив╕шому для Укра╖ни рег╕он╕.

 Прийнято учасниками «круглого столу» «Майбутн╓ Севастопольсько╖ громади у склад╕ Укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖»

 м. Севастополь, 10 лютого 2007 р.

* * *

Президенту Укра╖ни В╕ктору ЮЩЕНКУ,
Прем’╓р-м╕н╕стру Укра╖ни
В╕ктору ЯНУКОВИЧУ,
Голов╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни
Олександру МОРОЗУ,
голов╕ Севастопольсько╖ м╕сько╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖
Серг╕ю КУНИЦИНУ
голов╕ Севастопольсько╖ м╕сько╖ ради
Валер╕ю САРАТОВУ

ЗВЕРНЕННЯ
УЧАСНИК╤В «КРУГЛОГО СТОЛУ»
«Майбутн╓ Севастопольсько╖ громади у склад╕ Укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖»

 Починаючи з 1998 року, громадськ╕сть Севастополя доклала чимало зусиль, щоб переконати укра╖нську владу щодо необх╕дност╕ побудови укра╖нського колег╕уму у нашому м╕ст╕, який надав би можлив╕сть забезпечення р╕вня знань вище державного осв╕тнього м╕н╕муму, у якому навчально-виховний процес проводився б укра╖нською мовою, з урахуванням ╕сторичних та культурних традиц╕й укра╖нського народу.
 Головним завданням колег╕уму, на думку учасник╕в «круглого столу», мусить стати виконання соц╕ального наказу укра╖нського сусп╕льства – виховання особистост╕, виховання у молод╕ споконв╕чних якостей нац╕онального характеру – доброти, ми-лосердя, доброзичливост╕ до ╕нших людей, чесност╕, порядност╕, любов╕ до Батьк╕вщини.
 Буд╕вництво школи-колег╕уму було заплановане на берез╕ бухти Кругло╖ (Омега). 23 серпня 2005 року за участ╕ кер╕вництва м╕ста, району, представник╕в громадськост╕, учн╕в був в╕дкритий Пам’ятний знак на м╕сц╕ буд╕вництва школи-колег╕уму.
 Укра╖нський колег╕ум розрахований на навчання 720 ос╕б. Був замовлений ╕ виконаний проект буд╕вництва школи-колег╕уму. Оплачена варт╕сть проекту склала 1 млн. гривень.
 Нин╕ будь-як╕ роботи щодо буд╕вництва школи-колег╕уму зупинились.
 В╕дпов╕дно до Постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни «Про затвердження Програми сталого соц╕ально-економ╕чного, еколог╕чного ╕ культурного розвитку м. Севастополя на пер╕од до 2015 року» №1017 в╕д 27.07.2006 року ор╕╓нтовний обсяг ф╕нансування на спорудження колег╕уму становить 42,6 млн. гривень (в тому числ╕ в 2007 роц╕ – 10,5 млн. гривень).
 Але в державному бюджет╕ Укра╖ни на 2007 р╕к пункт про буд╕вництво школи-колег╕уму в Севастопол╕ в╕дсутн╕й.
 Учасники «круглого столу» звертаються з проханням в╕дновити ф╕нансування буд╕вництва укра╖нсько╖ школи-колег╕уму, прискорити буд╕вництво та не допустити перепроф╕лювання навчального закладу.

 Прийнято учасниками «круглого столу» «Майбутн╓ Севастопольсько╖ громади у склад╕ Укра╖нсько╖ пол╕тично╖ нац╕╖.

м. Севастополь, 10 лютого 2007 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 16.02.2007 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4491

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков