Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 02.03.2007 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 02.03.2007
ВЕЛИКИЙ П╤СТ


Протягом семи тижн╕в, починаючи з 19 лютого, для кожного православного християнина трива╓ час покаяння, час духовного подвигу й очищення сво╓╖ душ╕ в╕д накопичених гр╕х╕в, порок╕в та пристрастей. Говорячи про п╕ст, часто мають на уваз╕ т╕льки його т╕лесну, видиму сторону - утримання в╕д певного роду ╖ж╕. Але саме утримання в╕д ╖ж╕, без наповнення посту духовним зм╕стом, ╓ лише д╕╓тою, а не постом.
П╕ст - це час смирення душ╕, а смирення т╕ла через утримання в╕д поживно╖ м'ясно╖ ╕ молочно╖ ╖ж╕ покликане допомогти людин╕ смирити гр╕ховн╕ поривання та пристраст╕ сво╓╖ душ╕. Тому той, хто постить, ма╓ пам'ятати слова одного з преподобних отц╕в, який на запитання "Що не можна ╖сти в п╕ст?" - в╕дпов╕в: "Сво╖х ближн╕х".
Великий п╕ст триватиме в╕д 19 лютого до 7 кв╕тня (свята Пасхи). У цей час, зг╕дно з традиц╕ями православно╖ церкви та церковного уставу, християни обмежують себе в ╖ж╕, а також намагаються уникати в сво╓му житт╕ того, що в╕ддаля╓ людину в╕д Бога.
Протягом посту християни не повинн╕ вживати в ╖жу продукти тваринного походження - м'ясо, молоко, яйця та вироби, що ╖х м╕стять. Великий п╕ст належить до суворих пост╕в, а тому за церковним уставом п╕д час нього не повинна вживатися риба, кр╕м свята Благов╕щення (7 кв╕тня). Обмежу╓ться також вживання ол╕╖, яку устав дозволя╓ лише у суботу та нед╕лю. На час посту т╕, хто перебувають у шлюб╕, повинн╕ утриматися в╕д статевих стосунк╕в.
На практиц╕ б╕льш╕сть християн дотримуються б╕льш пом╕рного посту, тобто вживають рибу ╕ ол╕ю (кр╕м середи ╕ п'ятниц╕). ╢ також ряд обставин, як╕ дозволяють людин╕ послаблювати св╕й п╕ст: хвороба, важка ф╕зична праця, похилий в╕к, перебування в дороз╕. У таких випадках сувор╕сть посту може бути послаблена - наприклад, може вживатися молоко - але для цього необх╕дно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити м╕ру послаблення посту. Також в╕д посту зв╕льняються ваг╕тн╕ ж╕нки, мал╕ д╕ти та т╕, хто з вагомих причин не ма╓ можливост╕ сам обирати, чим йому харчуватися (наприклад, особи, як╕ перебувають у в╕дрядженн╕).
Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження: картоплю та вироби з не╖, р╕зного роду супи та каш╕, консервован╕ та квашен╕ овоч╕ (пом╕дори, ог╕рки, капусту тощо), консервован╕ салати. Не бажано вживати майонез, до складу якого входять яйця, але можна вживати р╕зн╕ види харчового маргарину (без дом╕шок молокопродукт╕в). Загалом п╕сна ╖жа повинна бути простою (наприклад, у наших умовах важко назвати п╕сними продуктами ананаси чи омар╕в), а ╖╖ вживання пом╕рним (бо об'╖стися можна ╕ печеною картоплею).
Якщо вас протягом посту запросили на в╕дзначення дня народження або ╕нше святкування, пов'язане з╕ святковим столом, ╕ ви не можете в╕дмовитися - по можливост╕ попередьте господар╕в про те, що ви дотриму╓теся посту. Якщо цього не можна зробити, намагайтеся ╖сти т╕льки т╕ страви, як╕ дозволен╕ в п╕ст, а якщо таких нема╓, то зовс╕м небагато тих, що стоять поруч ╕з вами. П╕д час святково╖ трапези не потр╕бно без прохання ╕нших самим розпов╕дати про те, що ви постите, привертати увагу до цього або дор╕кати ╕ншим за недотримання церковних устав╕в.
У п╕ст також не потр╕бно вживати алкогольн╕ напо╖, особливо м╕цн╕ - гор╕лку, коньяк тощо. Лише у суботу та нед╕лю, а також на свята дозволя╓ться випити трохи вина.
Дотримуючись посту, потр╕бно пам'ятати, що в╕н в╕др╕зня╓ться в╕д звичайного голодування сво╓ю духовною складовою. А тому той, хто постить, повинен б╕льше уваги прид╕ляти сво╓му духовному життю: молитися в храм╕ ╕ вдома, читати Святе Письмо та християнську рел╕г╕йну л╕тературу, обмежити все те, що в╕двол╕ка╓ в╕д сп╕лкування з Богом: перегляд телепрограм, слухання рад╕о, в╕дв╕дування розважальних заход╕в. Якщо хтось перебува╓ у сварц╕ чи трима╓ на когось гн╕в, необх╕дно примиритися з ц╕╓ю людиною, бо гр╕хи гордост╕, гн╕ву, осуду, ненавист╕, злоби позбавляють того, хто постить, ус╕х плод╕в його прац╕.
Якщо ╓ можлив╕сть, то бажано було б протягом посту щодня бувати у храм╕, хоча б на короткий час, для того, щоб помолитися ╕ попросити у Бога допомоги у проходженн╕ цього духовного ╕ т╕лесного подвигу. Необх╕дно також щонед╕л╕ бути зранку на Божественн╕й л╕тург╕╖, а по можливост╕ в╕дв╕дувати й ╕нш╕ богослуж╕ння, розклад яких ви можете дов╕датися в самому храм╕. Православному християнину протягом посту також обов'язково потр╕бно прий-няти та╖нства спов╕д╕ ╕ причастя.
"Голос православ'я", № 4, 2007 р.
Про Великий п╕ст народом створено чимало присл╕в'╖в ╕ приказок.
Великий п╕ст ус╕м прижме хв╕ст.
П╕ст - не м╕ст, об'╖хати не можна.
Прийшов Великий п╕ст - тягни дзвони за хв╕ст.
Прийшов Великий п╕ст - п╕д╕гнув собака хв╕ст.
У Великий п╕ст не ходити в гост╕.

КУХНЯ НА ВЕЛИКИЙ П╤СТ
САЛАТ КАРТОПЛЯНИЙ З ЧАСНИКОМ
2 - 3 картоплини, 2 зубчики часнику, пучок зелено╖ цибул╕, 2 столов╕ ложки ол╕╖, с╕ль, 1 чайна ложка оцту.
Варену картоплю нар╕зати кубиками. Обчищений часник розтовкти з с╕ллю, заправити ол╕╓ю й оцтом, перем╕шати. Одержаним соусом приправити картоплю, посипати др╕бно пор╕заною зеленою цибулею.

САЛАТ ╤З ГАРБУЗА З МЕДОМ
300 г гарбуза, 1 р╕па, 2 яблука, 3 - 4 столов╕ ложки меду.
Сирий гарбуз нар╕зати др╕бними кубиками, зм╕шати з медом ╕ залишити на 30 - 40 хв. Яблука без серцевини, р╕пу нар╕зати др╕бними кубиками, з'╓днати з гарбузом, добре перем╕шати.

╤КРА З БУРЯК╤В ПО-МОНАСТИРСЬКИ
500 г буряк╕в, 500 г квашено╖ капусти, 1 цибулина, 1 столова ложка томатно╖ пасти, 1 столова ложка цукру, 4 столов╕ ложки ол╕╖, с╕ль, перець чорний мелений за смаком.
В╕дварен╕ буряки почистити, пор╕зати соломкою, п╕дсмажити в ол╕╖ разом з цибулею, пор╕заною к╕льцями. Квашену капусту в╕джати в╕д розсолу, пор╕зати др╕бн╕ше, потушкувати п╕д кришкою в ол╕╖, додавши томатно╖ пасти. З'╓днати буряки з капустою, перем╕шати, прогр╕ти на плит╕ 5 хв, заправити цукром, с╕ллю, перцем за смаком.

ГРИБНИЙ СУП
250 г св╕жих гриб╕в, 1 - 2 столов╕ ложки ол╕╖, 25 - 30 г борошна, 1 л води, с╕ль.
Обчищен╕ гриби помити, пор╕зати ╕ потушкувати в ол╕╖. Посипати борошном, перем╕шати, пот╕м додати води, покласти с╕ль ╕ варити 10 - 15 хв.

РИС З ЧОРНОСЛИВОМ
1/2 склянки рису, 1/2 склянки чорносливу, 1,5 столов╕ ложки ол╕╖, 1/2 столова ложка цукру, др╕бка лимонно╖ кислоти, 1 склянка води.
Рис промити, обсушити ╕ п╕дсмажити на сковор╕дц╕. З чорносливу видалити к╕сточки. В окр╕п покласти чорнослив ╕ обсмажений рис, додати цукор, лимонну кислоту ╕ варити на слабкому вогн╕ до готовност╕ рису.

МЛИНЦ╤ З ГРИБ╤В ╤ КАРТОПЛ╤
500 г картопл╕, 300 г св╕жих гриб╕в, с╕ль, борошно або мелен╕ сухар╕, ол╕я для смаження.
Обчищену сиру картоплю натерти на тертц╕, зм╕шати з др╕бно пор╕заними грибами ╕ заправити с╕ллю. Сум╕ш покласти ложкою в гарячу ол╕ю ╕ обсмажити з обох бок╕в до рум'яно╖ скоринки. Подати з будь-яким п╕сним соусом. Якщо т╕сто для млинц╕в занадто р╕дке, додати борошна або мелених сухар╕в.

БУЛОЧКИ З ГАРБУЗОМ
1 - 2 склянки пшеничного борошна, 1/2 склянки води, 1 чайна ложка цукру, 1 столова ложка св╕жих др╕ждж╕в, 1 чайна ложка сол╕, 3 столов╕ ложки ол╕╖, 1,5 склянки натертого гарбуза.
Др╕ждж╕ з цукром розвести водою (t 35 - 40° С), влити у прос╕яне борошно, зам╕сити т╕сто.
Гарбуз обчистити, промити ╕ натерти на крупн╕й тертц╕. Додати до т╕ста ╕ вим╕шувати 20 - 25 хв. Пот╕м поставити т╕сто для дозр╕вання на 1 - 2 години. Готове т╕сто розд╕лити на булочки. На деку покласти булочки, дати постояти 20 - 25 хв ╕ вип╕кати 20 - 25 хв при температур╕ духовки 200 - 220° С.

ТОРТ З РОДЗИНКАМИ ╤ ГОР╤ХАМИ
2 склянки цукру, 1 склянка ол╕╖, с╕ль за смаком, 1 склянка родзинок,
1 склянка волоських гор╕х╕в, 2 склянки яблучного узвару, 1 чайна ложка соди, 4 склянки борошна, 25 г кориц╕ (1,5 чайно╖ ложки), 2 столов╕ ложки оцту.
Цукор з ол╕╓ю добре розтерти, додавши с╕ль, подр╕бнен╕ гор╕хи та родзинки, розвести яблучним узваром (з сушених яблук), додати чайну ложку соди, все ретельно перем╕шати, додаючи потроху прос╕яне борошно, корицю. Перед самою закладкою в духовку додати оцет. Розкатати корж ╕ вип╕кати 50 - 55 хв у добре роз╕гр╕т╕й духовц╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 02.03.2007 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4551

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков