Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 16.03.2007
ОРГАН╤ЗАЦ╤Я УКРА╥НСЬКИХ НАЦ╤ОНАЛ╤СТ╤В ╤ УКРА╥НСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМ╤Я


ФАХОВИЙ ВИСНОВОК РОБОЧО╥ ГРУПИ ╤СТОРИК╤В ПРИ УРЯДОВ╤Й КОМ╤С╤╥ З ВИВЧЕННЯ Д╤ЯЛЬНОСТ╤ ОУН ╤ УПА
(Продовження. Поч. у № 8 - 10).
16 липня 1941 р. в штаб-квартир╕ фюрера в╕дбулася нарада кер╕вник╕в Третього рейху, як╕ мали в╕дношення до в╕йни з Радянським Союзом. Серед ╕нших був запрошений рейхсляйтер А. Розенберг, призначений на-ступного дня на посаду м╕н╕стра у справах окупованих територ╕й на Сход╕. На нарад╕ Г╕тлер заявив, що територ╕ями рейху повинн╕ стати Балтенланд, Генеральне губернаторство, "староавстр╕йська" Галичина, а також Крим разом ╕з тилом (тобто територ╕╓ю на п╕вн╕ч в╕д Криму).
Рейхсфюреру СС Г. Г╕ммлеру Г╕тлер наказав розробити план "Ост", спрямований на знелюднення територ╕й, що п╕длягали включенню в кордони Великон╕-меччини. Уже в липн╕ 1941 р. Г╕ммлер представив рейхсфюреру перший вар╕ант цього плану з двома фазами його реал╕зац╕╖. В друг╕й, розрахован╕й на 30 рок╕в фаз╕ передбачалося виселити в Сиб╕р або знищити майже вс╕х поляк╕в, 75% б╕лорус╕в, 65% укра╖нц╕в Галичини ╕ т.п., а всього - в╕д 30 до 45 млн. ос╕б.
Виконуючи зобов'язання перед Польщею, демократичн╕ держави Заходу розпочали у вересн╕ 1939 р. в╕йну з Трет╕м рейхом. Проте оск╕льки Велика Британ╕я ╕ Франц╕я до наступально╖ в╕йни не готувалися, то вони виявилися нездатними захистити Польщу, на яку в╕роломно напав з╕ сходу й Радянський Союз. У 1940 р. була вщент розгромлена Франц╕я, ╕ Н╕меччина разом з╕ сво╖ми союзниками-сател╕тами стала контролювати всю континентальну ╢вропу. Нападом на Радянський Союз 22 червня 1941 р.
А. Г╕тлер "заштовхнув" Й. Стал╕на в коал╕ц╕ю демократичних держав Заходу. Коал╕ц╕я остаточно оформилася з п╕дписанням 1 с╕чня 1942 р. у Вашингтон╕ Декларац╕╖ про в╕йну до переможного к╕нця. П╕д цим документом стояв п╕дпис: Об'╓днан╕ Нац╕╖.
Укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти вели свою власну в╕йну з компарт╕йно-радянським режимом. Ця ╖хня в╕йна не мала жодного стосунку до Друго╖ св╕тово╖. Спод╕ваючись на допомогу нацист╕в у боротьб╕ з╕ сво╖м лютим ворогом, вони не розум╕ли, що ставлять справу в╕дродження нац╕онально╖ дер-жавност╕ у залежн╕сть в╕д перемоги Н╕меччини. Проте Об'╓днан╕ Нац╕╖, в лавах яких опинився й Радянський Союз, були просто-таки приречен╕ на перемогу у довготривал╕й в╕йн╕, тому що мали перевагу в людських ╕ матер╕альних ресурсах.
З╕ сказаного вище сл╕д зробити два висновки. Перший звучить так: намагання укра╖нських нац╕онал╕ст╕в посилити сво╓ протистояння Радянському Союзу встановленням союзницьких в╕дносин з Н╕меччиною заштовхувало ╖х у таб╕р, який воював з Об'╓днаними Нац╕ями. ╤накше кажучи, вони ставали ворогами не т╕льки Радянського Союзу, але й демократичних кра╖н Заходу. Повторювалася ситуац╕я, яка вже мала м╕сце в нов╕тн╕й укра╖нськ╕й ╕стор╕╖: рятуючись в╕д червоно╖ Рос╕╖, Центральна Рада, а сл╕дом за нею гетьман П. Скоропадський поставили сво╖ держави у залежн╕сть в╕д кайзер╕всько╖ Н╕меччини, внасл╕док чого автоматично стали ворогами кра╖н Антанти.
Другий висновок: укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти домага-лися встановлення союзницьких в╕дносин з державою, яка уже та╓мно виношувала плани герман╕зац╕╖ ╖хньо╖ батьк╕вщини. Вони не знали, до яких кордон╕в прагнула д╕йти створювана Г╕тлером Великон╕меччина.

Рубрика 6-та
Акт 30 червня 1941 р.

30 червня 1941 р. у Львов╕ ОУН(Б) проголосила Акт в╕дновлення Укра╖нсько╖ держави. Сформований Я. Стецьком уряд почав вт╕лювати у життя сценар╕й державотворення, розроблений напередодн╕ в╕йни у Краков╕.
Акт 30 червня 1941 р. мав далеке в╕длуння, але оц╕ню╓ться по-р╕зному. В т╕ дн╕ один з бойовик╕в ОУН(Б) назвав його "см╕ховартим державним буд╕вництвом". В сучасн╕й л╕тератур╕ нер╕дко п╕дкреслю╓ться його доленосн╕сть.
Факти св╕дчать, що Я. Стецько мав в╕льн╕ руки т╕льки т╕ дек╕лька дн╕в, котр╕ знадобилися н╕мецькому урядов╕, щоб пом╕тити под╕ю ╕ зреагувати. Вже 3 липня С. Бандеру викликали в Крак╕в ╕ пояснили йому, що укра╖нських союзник╕в Н╕меччини не ╕сну╓, а зд╕йснена у Львов╕ акц╕я ╓ з правово╖ точки зору державним злочином. Цей факт да╓ можлив╕сть зробити ряд важливих висновк╕в.
Метою нац╕онал╕ст╕в було створення на окупован╕й Н╕меччиною територ╕╖ Укра╖ни нац╕онально╖ держави. Цю мету вони почали реал╕зовувати явочним порядком, щоб поставити кер╕вник╕в Третього рейху, котр╕ не бажали з ними сп╕лкуватися, перед доконаним фактом.
Укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти могли розглядати створювану ними державу як ц╕лком п╕длеглу Третьому рейху або незалежну ╕ союзну йому. Неясно, як С. Бандера планував зберегти незалежн╕сть в умовах н╕мецько╖ окупац╕╖, але не в тому суть.
Припустимо, що задекларований 30 червня 1941 року Крайовий уряд Укра╖нсько╖ держави виявився б суто колаборац╕он╕стським утворенням на зразок в╕ш╕стсько╖ Франц╕╖. Чи можна, виходячи з цього припущення, звинувачувати ОУН в колаборац╕он╕зм╕?
Укра╖нськ╕ нац╕онал╕сти з власно╖ вол╕ могли стати колаборац╕он╕стами або могли ними не стати. Все це - з╕ сфери припущень. Факти св╕дчать, що вони не стали колаборац╕он╕стами з вол╕ Н╕меччини. Главар╕ Третього рейху не мали нам╕ру культивувати колаборац╕он╕зм у Сх╕дн╕й ╢вроп╕.
Звинувачення нац╕онал╕ст╕в в колаборац╕он╕зм╕ розбиваються одн╕╓ю короткою тезою: поняття "колаборац╕он╕зм" завжди пов'язане з╕ сп╕вроб╕тництвом двох стор╕н - пануючо╖ ╕ п╕длегло╖. Якщо нема одн╕╓╖ з╕ стор╕н, то нема й колаборац╕он╕зму. За н╕мецько-радянським кордоном п╕сля 22 червня 1941 р. Берл╕н не визнавав наявност╕ "п╕длегло╖ сторони". Волею фюрера за ним починався "житт╓вий прост╕р" н╕мецького народу, який разом з Н╕меччиною об'╓днувався в нове геопол╕тичне поняття - Великон╕меччину.
На нарад╕ ╕з сановниками рейху 16 липня 1941 р. А. Г╕тлер заявив: "Не повинно бути й мови про те, щоб дозволити створення яко╖сь в╕йськово╖ сили на зах╕д в╕д Уралу, нав╕ть якщо для цього нам треба буде воювати сто рок╕в. Ус╕ спадко╓мц╕ фюрера повинн╕ знати, що безпека Рейху буде гарантована т╕льки тод╕, коли на зах╕д в╕д Уралу не буде жодно╖ ╕ноземно╖ арм╕╖. Н╕меччина бере на себе захист цього простору в╕д можливо╖ небезпеки. Незм╕нним повинен запишатися т╕льки такий принцип: н╕коли не дозволяти, щоб хтось ╕нший, окр╕м н╕мц╕в, носив зброю. Це надзвичайно важливо. Нав╕ть якщо пот╕м нам видасться зручним притягти п╕дкорен╕ ╕ноземн╕ народи до в╕йськово╖ допомоги, то це було б помилкою!"
В Акт╕ 30 червня 1941 р. був такий пункт: "Новоповстаюча Укра╖нська Держава буде т╕сно сп╕вд╕яти з нац╕онал-соц╕ал╕стичною Великою Н╕меччиною, що п╕д проводом вождя Адольфа Г╕тлера творить новий лад в ╢вроп╕ ╕ св╕т╕ та допомага╓ Укра╖нському Народов╕ визволитися з московсько╖ окупац╕╖".
У деяких п╕сляво╓нних заруб╕жних виданнях, у тому числ╕ оф╕ц╕йних, процитований пункт сором'язливо викидали геть. Навпаки, в радянськ╕й л╕тератур╕ увага завжди загострювалася саме на цьому пункт╕. Проте до декларативно╖ заяви варто ставитися спок╕йно.
С. Бандера ╕ Я. Стецько спод╕валися, що в╕дновлювана Укра╖нська держава зможе "т╕сно сп╕вд╕яти" з Н╕меччиною. Навпаки, для А. Г╕тлера, як п╕дкреслювалося в його промов╕ 16 липня, територ╕я на сх╕д в╕д Н╕меччини ╕ на зах╕д в╕д Уралу була простором, а не державою. Фюрер не заперечив Розенбергу, коли той на нарад╕ пропонував: в Укра╖н╕ нам треба буде дозволити певне культурне п╕клування, п╕дняти ╕сторичну св╕дом╕сть укра╖нц╕в, в╕дкрити в Ки╓в╕ ун╕верситет, розвинути деякий потяг до незалежност╕ (тут явний натяк на недавню под╕ю - Акт 30 червня). Чому фюрер не заперечив, видно з таких його сл╕в: "Мотивац╕я наших д╕й перед св╕том повинна бути узгоджена з погляду тактики. Тут ми повинн╕ д╕яти таким самим чином, як у Норвег╕╖, в Дан╕╖, у Голланд╕╖ ╕ в Бельг╕╖. У цих випадках ми зовс╕м н╕чого не казали про нашу мету, ╕ ми будемо досить розумними, щоб не казати цього ╕ в майбутньому. Ми знову п╕дкреслюватимемо, що ми були змушен╕ окупувати якусь територ╕ю, щоб встановити там порядок ╕ в╕дновити безпеку".
Спочатку н╕мецька адм╕н╕страц╕я поставилася до "узурпатор╕в" ╕ "пол╕тичних анарх╕ст╕в", як вона називала укра╖нських нац╕онал╕ст╕в, досить поблажливо. Гестап╕вський апарат, який в╕дпов╕дав за порядок на окупован╕й територ╕╖, не бажав перетворювати найб╕льш переконаних ворог╕в радянсько╖ влади на власних ворог╕в. Абвер ц╕нував нац╕онал╕ст╕в як ефективну агентуру в радянському тилу.
Однак С. Бандера в╕дмовлявся в╕дкликати Акт 30 червня ╕ наполягав на тому, що ОУН ╓ р╕вноправною стороною на "переговорах", як╕ проводили з ним н╕мецьк╕ функц╕онери. "Державна самост╕йн╕сть Укра╖ни для обох стор╕н не п╕дляга╓ дискус╕╖", - заявив в╕н 21 липня.
В╕д проголошення Акта 30 червня 1941 р. ОУН(Б) обрала тактику доконаних
факт╕в. Свого часу така тактика допомогла Ю. П╕лсудському в╕дновити Польську державу в кордонах, як╕ включали укра╖нськ╕, б╕лоруськ╕ ╕ литовськ╕ етн╕чн╕ земл╕. Але з нацистами тактика доконаних факт╕в не спрацювала.
20 серпня 1941 р. було утворено рейхском╕сар╕ат "Укра╖на". Спроба ОУН(Б) ╕ ОУН(М) орган╕зувати м╕сцеве самоуправл╕ння на окупован╕й територ╕╖, у тому числ╕ за межами Зах╕дно╖ Укра╖ни, викликала р╕зко негативну реакц╕ю з боку структур утворюваного рейхском╕сар╕ату. 15 вересня по-л╕ц╕я безпеки ╕ СД рейхском╕сар╕ату "Укра╖на" рапортувала в Берл╕н: "Д╕яльн╕сть зах╕дноукра╖нсько╖ групи Бандери ста╓ все б╕льш шк╕дливою в ╕нших районах Укра╖ни. Там пропагують нац╕ональн╕ пол╕тичн╕ ╕де╖, для яких ран╕ше не було практично жодного сприятливого п╕д╜рунтя. Ц╕ ╕де╖ становлять гостру небезпеку для н╕мецьких ╕нтерес╕в сьогодн╕ ╕ в майбутньому". Цього ж дня вс╕ пол╕цейськ╕ органи рейху (пол╕ц╕я безпеки, СД, гестапо, та╓мна польова пол╕ц╕я, абвер) провели перш╕ масов╕ арешти член╕в ОУН(Б) на окупован╕й територ╕╖ Укра╖ни та в ╕нших кра╖нах. Пров╕дники ОУН опинилися спочатку в тюрм╕, а пот╕м у концтабор╕ Заксенхаузен. 25 листопада н╕мецьк╕ спецслужби поширили секретну ╕нструкц╕ю такого зм╕сту: "Незаперечно встановлено, що рух Бендери готу╓ повстання у рейхском╕сар╕ат╕ "Укра╖на", мета якого - створення незалежно╖ Укра╖ни. Вс╕ актив╕сти руху Бендери повинн╕ бути негайно арештован╕ ╕ п╕сля ╜рунтовного допиту та╓мно знищен╕ як граб╕жники".
(Дал╕ буде).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 16.03.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4584

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков