Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 30.03.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 30.03.2007
СОТА ВЕСНА ТИМОФ╤Я ОСТАПЕНКА
Л╕д╕я СТЕПКО.

ДО К╤МНАТИ ув╕йшов д╕дусь середнього зросту, всм╕хнувся ╕ простягнув руку для прив╕тання. Рука прохолодна, пом╕чаю, що й у к╕мнат╕ холодно. Вперше у житт╕ я тримаю в долонях руку людини, яка прожила ц╕ле стол╕ття. В╕дчуття, скажу одразу - просто дивовижне.
Тимоф╕й Васильович Остапенко народився в сел╕ Зимовеньки Курсько╖ губерн╕╖ 24 березня 1907 року в звичайн╕й селянськ╕й родин╕. Каже, п╕всела були укра╖нц╕, решта рос╕яни. Родина була багатод╕тною: з дев'яти д╕тей в╕н - найстарший. Йому й випало бути опорою для батьк╕в, в╕д чого все життя в╕н був зваженим та в╕дпов╕дальним.
Буремн╕ революц╕йн╕ роки не пам'ята╓, а страх╕ття Друго╖ св╕тово╖ в╕йни в╕дчув на соб╕ сповна: все т╕ло в шрамах. ╤ на фронт╕ побував, ╕ в полон╕. Обличчя д╕дуся похмурн╕╓: важко згадувати про т╕ часи. Визволили з полону американц╕. Мав виб╕р, куди ╖хати: до Америки чи назад до Рос╕╖. Обрав Рос╕ю. По╖зд дов╕з до м╕ста Перм, дал╕ кол╕я була пошкоджена. Там ╕ зустр╕в свою долю, теж укра╖нку, Клавд╕ю ╤ван╕вну Редько, з якою ╕ при╖хав до Балаклави. Клавд╕я ╤ван╕вна народилася в Балаклав╕ у 1908 роц╕, ╖╖ батьки також були балаклавцями, що ще раз доводить, що укра╖нц╕ у Криму живуть з давн╕х-давен.
Все сво╓ життя, до пенс╕йного в╕ку Тимоф╕й Васильович працював вод╕╓м на самоскид╕ у Балаклавському рудоуправл╕нн╕. Пенс╕онером в 60 рок╕в в╕н н╕як не почувався. Тому ще 24 роки працював у кочегарц╕. Дружина Клавд╕я ╤ван╕вна, також вод╕й за фахом, на машин╕-"полуторц╕" розвозила хл╕б.
Будинок збудували високо на гор╕, п╕д самою скелею. Прикметно, що вулиця Богдана Хмельницького, де мешка╓ Тимоф╕й Васильович, п╕дн╕ма╓ться високо вгору. Йдучи вулицею до помешкання юв╕ляра, я наздогнала чолов╕ка рок╕в 70. Д╕знавшись, що я шукаю будинок № 38, в╕н наче просв╕тл╕в обличчям: "То ви, мабуть, йдете до дядька Т╕ми?" З його сл╕в, цю славну родину знають вс╕. Першими вони придбали машину, горбатенький "Москвич", на як╕й возили ус╕х, в кого т╕льки виникала потреба. А ще у Остапенк╕в перших у 1958 роц╕ з'явився телев╕зор. (До реч╕, як розпов╕ла пот╕м прийомна донька довгожителя, пан╕ Л╕д╕я, ╖╖ мати, Клавд╕я ╤ван╕вна, виграла його на лотерею). Дивитися телев╕зор до них сходилася вся округа. Родина була надзвичайно гостинною. Клавд╕я ╤ван╕вна знала безл╕ч в╕рш╕в ╕ дуже гарно сп╕вала. ╥╖ не стало 10 рок╕в тому, Тимоф╕й Васильович дуже суму╓ за сво╓ю хазяйновитою дружиною, як в╕н ╖╖ назива╓ "хахлушкою". "Хочете, - каже, - я вам розпов╕м про те, як хахлушка й кацапка варили галушки? Вкине хахлушка в чавун одну галушку, а вийме сто. А кацапка вкида╓ сто галушок, а вийма╓ одну". (Нехай не образяться ж╕нки-рос╕янки, стор╕чному д╕дусев╕ дозволен╕ будь-як╕ жарти). Дивлячись на ступ╕нчате подв╕р'я Остапенк╕в, розум╕╓ш, ск╕льки тут вкладено прац╕. Повз хату догори не один десяток метр╕в ведуть кам'ян╕ сходи, навпроти яких розташован╕ тераси. Це ж треба було ╖х вирубати в скел╕, наносити туди ╜рунту, аби зелен╕ли на терасах кущ╕, дерева та грядки овоч╕в. З найвищо╖ тераси в╕дкрива╓ться панорама ус╕╓╖ Балаклави. Краса - просто неймов╕рна.
Через подв╕р'я тягнеться газова труба, але будинок опалю╓ться й дос╕ дровами. Пан╕ Л╕д╕я каже, що др╕вець хазя╖н заготував на десять рок╕в уперед. З огляду на те, що ще не ск╕нчилися, заготовки велися у 90-р╕чному в╕ц╕, а то й п╕зн╕ше. Пан╕ Л╕д╕я - сам╕тна ╕ мешка╓ у багатоповерх╕вц╕, а до д╕дуся приходить, аби протопити п╕ч та зварити об╕д. ╥й сам╕й вже виповнилось 66 рок╕в, але вона ще працю╓. Тимоф╕й Васильович хоч ╕ нер╕дний батько (перший чолов╕к Клавд╕╖ ╤ван╕вни загинув на в╕йн╕), але вона його любить ╕ поважа╓, в╕н н╕коли ╖╖ не кривдив. Сво╖х власних д╕тей наш довгожитель не мав. Тож у сво╓му вельми поважному в╕ц╕ часто бува╓ насамот╕.
Перед останн╕ми виборами народний депутат пан Вернидубов пооб╕цяв довгожителю п╕двести у його дом╕вку природний газ, але, як кажуть: "Об╕цяв пан жупан, та т╕льки слово його тепле...". До дом╕вки трубу дотягли, а всередину - грошей не вистачило. (А й справд╕, зв╕дки в депутата Верховно╖ Ради грош╕? Та й вибори вже пройшли, може, до наступних грош╕ й з'являться, а може - д╕дуся не стане. Пенс╕я у нього - аж 450 гривень, с╕м гривень ще доплачують за догляд Л╕д╕╖ Тимоф╕╖вн╕. ╤ це все.
Люди, як╕ досягли стор╕чного в╕ку, в усьому св╕т╕ ╓ предметом досл╕дження, ╖х бережуть ╕ доглядають. На жаль, у нас зовс╕м не так. Але Тимоф╕й Васильович ображеним не почува╓ться. Секретами довгол╕ття щедро д╕литься з ус╕ма, хто бажа╓ його вислухати. Каже: "Вс╕ хлюпики й мамин╕ синки давно померли, а я крепкий, тому й дос╕ живу". Його рецепт довгол╕ття досить простий: праця, св╕же пов╕тря, море та гори. Змолоду, каже, й чарчину пропускав - не без того. Й зараз вино "Кагор" п'╓, т╕льки вже ложку перед об╕дом. А ще в╕н - справжн╕й солодко╖жка, хоч харчувався все життя дуже пом╕рно й був досить струнко╖ статури. Надовго загадувати не хоче, але ще готовий пожити з десяток л╕т. За всю нашу розмову Тимоф╕й Васильович раз╕в десять повторив, що в╕н "крепкий". Напевне, це ╕ ╓ аспект того аутотрен╕нгу з установкою на довгол╕ття, про який сам довгожитель просто не здогаду╓ться. Дума╓ться, якби йому належний догляд, в╕н би ще жив ╕ жив. Оч╕ аж сяють жагою до життя.
Прив╕тали з днем народження Тимоф╕я Васильовича ╕ школяр╕ Балаклавсько╖ школи № 30. Вони полюбляють заб╕гати ╕нколи до цього подв╕р'я: д╕дусь гостинний, ╕ фрукти на деревах смачн╕. Якщо ще хтось з укра╖нц╕в, хто чита╓ "Кримську св╕тлицю", захоче прив╕тати або чимось допомогти цьому прив╕тному щирому укра╖нцев╕, нехай напише йому на адресу: Крим,
м. Балаклава, вул. Богдана Хмельницького, 38, Остапенко Тимоф╕й Васильович.
 Давайте шанувати наш славетний укра╖нський р╕д!

м. Севастополь.

На фото: Тимоф╕й Васильович Остапенко з дружиною Клавд╕╓ю ╤ван╕вною.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 30.03.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4625

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков