Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 30.03.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 30.03.2007
ОРГАН╤ЗАЦ╤Я УКРА╥НСЬКИХ НАЦ╤ОНАЛ╤СТ╤В ╤ УКРА╥НСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМ╤Я


ФАХОВИЙ ВИСНОВОК РОБОЧО╥ ГРУПИ ╤СТОРИК╤В ПРИ УРЯДОВ╤Й КОМ╤С╤╥ З ВИВЧЕННЯ Д╤ЯЛЬНОСТ╤ ОУН ╤ УПА
(Продовження. Поч. у № 8 - 12).
Починаючи в╕д лютого 1943 р., Укра╖нський штаб партизанського руху (УШПР) розпочав перем╕щення в район б╕лорусько-укра╖нського Пол╕сся з'╓днань сумських ╕ черн╕г╕вських партизан╕в. Незабаром тут зосередилися сили, здатн╕ виконувати оперативно-стратег╕чн╕ завдання в тилу вермахту.
Нарешт╕, ем╕грантський польський уряд почав розбудовувати у Зах╕дн╕й Укра╖н╕ ╕ Зах╕дн╕й Б╕лорус╕╖ збройн╕ структури, щоб п╕сля поразки Н╕меччини власними силами в╕дновити
територ╕альну ц╕л╕сн╕сть дово╓нно╖ Польщ╕.
На III конференц╕╖ висловлювалися р╕зн╕ думки з приводу стратег╕╖ боротьби. Крайовий пров╕дник ОУН на зах╕дноукра╖нських землях М. Степаняк пропонував розгорнути проти н╕мц╕в широке збройне повстання, вигнати окупац╕йну адм╕н╕страц╕ю, створити нац╕ональний уряд ╕ домогтися його визнання зах╕дними союзниками СРСР. Крайовий пров╕дник ОУН на п╕вн╕чно-зах╕дних укра╖нських землях Д. Клячк╕вський ╕ в╕йськовий референт проводу ОУН Р. Шухевич вважали, що збройна боротьба повинна спрямовуватися не проти н╕мц╕в, котр╕ вже зазнають поразок на фронтах св╕тово╖ в╕йни, а проти червоних партизан╕в ╕ поляк╕в. На ╖хню думку, боротьба проти н╕мц╕в повинна була носити характер самооборони народу.
Незважаючи на невизначен╕сть стратег╕чно╖ л╕н╕╖, боротьба з окупантами стала фактом. Ще 7 лютого 1943 р. сотня ╤. Перег╕йняка напала на бараки н╕мецько╖ пол╕ц╕╖ у м╕стечку Володимирець (Р╕вненська обл.). Виконуючи наказ проводу ОУН(Б), в середин╕ березня укра╖нська пол╕ц╕я (шуцмани) покинула казарми ╕ з╕ збро╓ю в╕д╕йшла в л╕сов╕ масиви.
Пров╕д ОУН(Б) швидкими темпами розбудовував УПА, включаючи до ╖╖ складу (переважно силою) загони Т. Боровця-Бульби ╕ ОУН(М). Була створена Головна команда УПА, кер╕вництво якою зд╕йснював в╕йськовий референт проводу ОУН на п╕вн╕чно-зах╕дних укра╖нських землях (ПЗУЗ) В. ╤вах╕в. П╕сля його загибел╕ в бою з н╕мцями 13 травня 1943 р. головним командиром УПА став крайовий пров╕дник ОУН на ПЗУЗ Д. Клячк╕вський.
Головн╕й команд╕ не вдалося перетворити повстанську арм╕ю в регулярну збройну силу. Не маючи важко╖ збро╖, повстанц╕ не могли провадити в╕дкрит╕ бо╖ ╕ застосовували переважно партизанську тактику. Чисельн╕сть УПА досягла максимуму в 1944 р. (до 30 тис. б╕йц╕в). ╤ ран╕ше, ╕ п╕зн╕ше вона була ╕стотно меншою. Однак сила УПА кор╕нилася не в чисельност╕. Вона спиралася на народну п╕дтримку ╕ на розгалужену, глибоко законсп╕ровану орган╕зац╕йну мережу ОУН(Б).
У травн╕ 1943 р. до кер╕вництва головним проводом ОУН(Б) прийшов Роман Шухевич. В╕н п╕дготував проведення в серпн╕ 1943 р. III надзвичайного великого збору ОУН(Б), що в╕дбувся в Терноп╕льськ╕й област╕. Зб╕р висунув гасло "боротьби проти ╕мпер╕ал╕зм╕в Берл╕на ╕ Москви". Була в╕дкинута пропозиц╕я М. Степаняка зосередитися на боротьб╕ з н╕мецькими окупантами, оск╕льки це послаблювало "можливост╕ орган╕зовано╖ революц╕йно╖ боротьби у нов╕й д╕йсност╕", тобто п╕сля приходу в край радянських в╕йськ. Головним ворогом нац╕онал╕ст╕в був визнаний Радянський Союз.
Под╕бно╖ стратег╕╖ дотримувалися й польськ╕ в╕йськово-пол╕тичн╕ кола. П╕сля нападу Н╕меччини на СРСР головне командування "Союзу збройно╖ боротьби" (в╕д 1942 р. - Арм╕я Крайова) видало наказ, за яким вс╕ поляки на окупованих територ╕ях зобов'язувалися дотримуватися нейтрал╕тету стосовно обох воюючих стор╕н, не допомагати жодн╕й з них, "стояти з╕ збро╓ю при ноз╕". У с╕чн╕ 1943 р. начальник ЦШПР П. Пономаренко ╕нформував Й. Стал╕на, що польський ем╕грац╕йний уряд з огляду на неминуч╕сть розгрому союзниками Н╕меччини не збира╓ться витрачати сво╖ людськ╕ ре-зерви на боротьбу з н╕мцями ╕ робив висновок: "польськ╕ сили збер╕гаються ╕ орган╕зовуються значною м╕рою проти Радянського Союзу".
Аналог╕чно╖ позиц╕╖ дотримувався й кер╕вник сербських нац╕онал╕ст╕в Д. Михайлович: в╕н уникав збройно╖ боротьби з ╕тал╕йськими ╕ н╕мецькими окупац╕йними в╕йськами, щоб зберегти сили для боротьби з хорватами ╕ партизанами Й. Броз Т╕то. Вождь китайських комун╕ст╕в Мао Цзедун теж уникав в╕дкритих бо╖в з японцями, щоб заощадити сили ╕ ресурси для боротьби з в╕йськами нац╕онал╕ст╕в п╕д командуванням Чан Кайш╕.
Починаючи з весни 1943 р., загони УПА почали планом╕рно опановувати п╕вн╕чно-зах╕дний рег╕он Укра╖ни. В рейхском╕сар╕ат╕ "Укра╖на" виникли нац╕онал╕стичн╕ ╕ комун╕стичн╕ партизанськ╕ кра╖ ╕ зони. У н╕мецьких зведеннях вони характеризувалися як "заражен╕ бандами райони".
Партизанська тактика, яко╖ дотримувалися комун╕сти ╕ нац╕онал╕сти, мала р╕зне концептуальне походження, а зв╕дси й р╕зн╕ завдання. Кер╕вництво СРСР розглядало бойов╕ д╕╖ партизан╕в в тилу н╕мецьких в╕йськ як форму допомоги Червон╕й арм╕╖, ц╕лком п╕дпорядковану под╕ям на фронт╕. Головним завданням партизан╕в вважалися диверс╕╖ на комун╕кац╕ях ╕ удари по во╓нних об'╓ктах окупант╕в, як╕ працювали на потреби фронту.
Для нац╕онал╕ст╕в партизанська боротьба була формою збройно╖ самооборони укра╖нського населення на окупован╕й територ╕╖. Метою ╖╖ був захист зап╕лля, нагромадження сил ╕ ресурс╕в для п╕дготовки збройного повстання в слушний час, тобто п╕сля виснаження вермахту ╕ Червоно╖ арм╕╖ у вза╓мн╕й боротьб╕. Тому поза увагою укра╖нських повстанц╕в, як правило, залишалися зал╕зниц╕, в╕йськов╕ комендатури, штаби, м╕сця зосередження ╕ базування бойово╖ техн╕ки. 24 кв╕тня 1943 р. командир партизанського з'╓днання ╤. Шитов допов╕дав Укра╖нському штабу партизанського руху: "Диверс╕йною д╕яльн╕стю нац╕онал╕сти не займаються, в б╕й з н╕мцями вступають т╕льки там, де н╕мц╕ знущаються з укра╖нського населення, ╕ коли н╕мц╕ нападають на них".
Кер╕вництву УПА вдалося ╕стотно ускладнити бойову д╕яльн╕сть радянських партизан╕в у багатьох районах Волин╕ ╕ Пол╕сся, перешкодити ╖м в диверс╕ях. Причина "захисту" н╕мецьких комун╕кац╕й була очевидною: кожна диверс╕я оберталася трагед╕╓ю для навколишнього населення: н╕мецьк╕ карател╕ зд╕йснювали "в╕дплатн╕ акц╕╖": спалювали села ╕ нищили ╖х мешканц╕в.
Вл╕тку 1943 р. в генеральному ком╕сар╕ат╕ "Волинь - Под╕лля" н╕мц╕ провели проти повстанц╕в масштабн╕ операц╕╖ з використанням танк╕в ╕ л╕так╕в. Безрезуль-татн╕сть операц╕й змусила окупац╕йну адм╕н╕страц╕ю повторити ╖х восени. Однак ╕ цього разу вона не змогла л╕кв╕дувати д╕ючу в н╕мецькому тилу повстанську арм╕ю. Тод╕ н╕мц╕ розгорнули широку пропагандистську кампан╕ю, звинувачуючи повстанц╕в у сприянн╕ б╕льшовикам. Звертаючись до укра╖нського населення 15 грудня 1943 р., губернатор Галичини О. Вехтер звинуватив повстанц╕в у тому, що вони стали союзниками б╕льшовик╕в ╕ зрадниками свого народу.
Кер╕вництво ОУН(Б) заборонило командирам загон╕в УПА ╕ тереновим пров╕дникам ОУН вступати в контакт з окупантами, бо "мости на дороз╕ до переговор╕в з н╕мцями попален╕". У в╕дпов╕дь на пропозиц╕╖ пропонувалося завертати н╕мц╕в "до переговор╕в з пров╕дником С. Бандерою, який ув'язнений в Берл╕н╕".
Тим не менш, зимою 1943 - 1944 рр. кер╕вництво ОУН ╕ УПА взяло курс на фактичне уникнення бо╖в з н╕мцями. Це пояснювалося наближенням л╕н╕╖ фронту.
Впродовж березня - липня 1944 р. у Тернопол╕ ╕ Львов╕ в╕дбувся ряд зустр╕чей уповноважених пол╕ц╕╖ безпеки ╕ СД дистрикту "Галичина" з дов╕реною особою проводу ОУН(Б) - греко-католицьким священиком ╤. Гриньохом. Однак ц╕ переговори мали характер виявлення нам╕р╕в ╕ зак╕нчилися безрезультатно.
Восени 1943 р. у середовищ╕ головного командування УПА виникла ╕дея створення представницького органу, покликаного зд╕йснювати пол╕тичне кер╕вництво визвольною боротьбою в Укра╖н╕. П╕сля проведення велико╖ п╕дготовчо╖ роботи у перш╕й половин╕ липня
1944 р. неподал╕к в╕д Самбора на територ╕╖, захищен╕й УПА, в╕дбувся установчий великий зб╕р Укра╖нсько╖ головно╖ визвольно╖ ради. Головою презид╕╖ УГВР став К. Осьмак, членами презид╕╖ - ╤. Вовчук, ╤. Гриньох, В. Мудрий. Головою уряду - Генерального секретар╕ату УГВР став Р. Шухевич, його членами - Р. Волошин, М. Лебедь та ╕н. УПА
була формально п╕дпорядкована УГВР. Представники ОУН(М) в╕дмовилися ув╕йти в УГВР, оск╕льки ОУН(Б) збер╕гала фактичний контроль над повстанською арм╕╓ю.
На установчому великому збор╕ УГВР обговорювалося питання про ставлення до Н╕меччини. Загальна думка зводилася до того, що "пол╕тично зв'язуватися сьогодн╕ з Н╕меччиною неможливо".
Наказом в╕д 22 серпня 1944 р. по груп╕ УПА "Зах╕д - Карпати" протин╕мецький фронт ОУН ╕ УПА остаточно згортався. В наказ╕ зазначалося, що "н╕мц╕ з опущенням укра╖нсько╖ територ╕╖ перестають бути для нас оку-пантом ╕ головним ворогом". Внасл╕док цього наказувалося "оминати усяк╕ зудари як з н╕мцями, так ╕ з мадьярами".
Протин╕мецьк╕ збройн╕ акц╕╖ УПА, як╕ тривали в╕д початку 1943 р. до середини 1944 р., не мали стратег╕чного значення ╕ не впливали на х╕д боротьби м╕ж Н╕меччиною ╕ Радянським Союзом. Вони лише обмежували д╕-яльн╕сть н╕мецько╖ окупац╕йно╖ адм╕н╕страц╕╖ стосовно економ╕чно╖ експлуатац╕╖ територ╕╖ Волин╕-Пол╕сся, де знаходилася матер╕альна база укра╖нського визвольного руху.

Рубрика 10-та
Ставлення ОУН(Б) до див╕з╕╖ СС "Галичина"

Див╕з╕я СС "Галичина" не входить в окреслений у рубриц╕ 1-╕й предмет досл╕дження. Вона не ма╓ прямого стосунку до ОУН ╕ УПА, хоча окрем╕ бойовики ОУН ╕ в╕йськовослужбовц╕ УПА служили в н╕й, а деяк╕ див╕з╕йники дезертирували ╕ опинилися у п╕дрозд╕лах УПА. Чудово розум╕ючи принципову в╕дм╕нн╕сть м╕ж н╕мецьким в╕йськовим формуванням ╕ укра╖нськими повстанськими частинами на окупован╕й н╕мцями територ╕╖, опоненти укра╖нських нац╕онал╕ст╕в часто об'╓днують ц╕ формування в ╓дине ц╕ле, щоб обтяжити ветеран╕в УПА есес╕вським минулим. Тому ╓ доц╕льним висв╕тлити питання про ставлення ОУН(Б) до див╕з╕╖ СС "Галичина".
Щоб послабити оп╕р населення на окупованих територ╕ях, н╕мецька адм╕н╕страц╕я ставила у прив╕лейоване становище одн╕ народи стосовно ╕нших. В генеральному ком╕сар╕ат╕ "Волинь -
Под╕лля" вона протегувала полякам, а у при╓днаному до Генерального губернаторства дистрикт╕ Галичина - укра╖нцям.
Зокрема, у Краков╕ широкими непол╕тичними правами був над╕лений Укра╖нський центральний ком╕тет на чол╕ з В. Куб╕йовичем. ОУН(Б) спромоглася створити в укра╖нськ╕й частин╕ Галичини лише нечисленн╕ збройн╕ в╕дд╕ли, як╕ з тактичних м╕ркувань не ув╕йшли в УПА, а були вид╕лен╕ в ╕ншу в╕йськову формац╕ю - Укра╖нську народну самооборону (УНС).
П╕сля поразки п╕д Стал╕нградом губернатор Галичини О. Вехтер змусив Куб╕йовича виступити формальним ╕н╕ц╕атором сво╓╖ власно╖ (О. Вехтера) ╕де╖ про створення в збройних силах Третього рейху укра╖нського з'╓днання. Створювати в╕йськов╕ формац╕╖ в рамках вермахту забороняв закон. Вехтер звернувся з в╕дпов╕дним проханням до рейхсфюрера СС Г. Г╕ммлера, оск╕льки в рамках СС ╕снувала мережа нац╕ональних формувань народ╕в окуповано╖ ╢вропи. Той п╕дтримав прохання губернатора, ╕ 28 кв╕тня 1943 р. було оголошено про формування стр╕лецько╖ (гренадерсько╖) див╕з╕╖ СС "Галичина".
Погоджуючись на формування есес╕всько╖ див╕з╕╖ внасл╕док сво╓╖ залежност╕ в╕д нацистсько╖ адм╕н╕страц╕╖, ем╕грантська ╕нтел╕генц╕я виправдовувалася тим, що див╕з╕я "послужить укра╖нськ╕й справ╕". Переконуючи молодь добров╕льно вступати в див╕з╕ю, деяк╕ аг╕татори нав╕ть злов╕сну абрев╕атуру СС подавали як зашифроване "с╕чове стр╕лецтво". Але див╕з╕я була типовим колаборац╕он╕стським формуванням, до створення якого г╕тлер╕вц╕ приступили вже тод╕, коли визначилася поразка Н╕меччини у св╕тов╕й в╕йн╕. Безсумн╕вно, що ця див╕з╕я вкрай негативно вплинула на "укра╖нську справу".
У передов╕й статт╕ "Довкола СС стр╕лецько╖ див╕з╕╖ Галичина", надрукован╕й в орган╕ галицького крайового проводу ОУН(Б) "Бюлетень" наприк╕нц╕ 1943 р., п╕дкреслювалося: "Необчислим╕ шкоди може принести нам ця т. зв. галицька див╕з╕я на м╕жнародному форум╕. По наших батьках ми одержали у спадщину марку германоф╕л╕в. Треба було покласти багато труд╕в ╕ жертв, зокрема протягом двох останн╕х рок╕в, щоб здобути для укра╖нства оп╕н╕ю суверенного пол╕тичного чинника. Це нам частково вдалося".
Зах╕дн╕ союзники не видали в╕йськовослужбовц╕в див╕з╕╖ СС "Галичина" Стал╕ну з формальних причин: вони були громадянами не Радянського Союзу, а Друго╖ Реч╕посполито╖. Але у пово╓нн╕ часи на Заход╕ "бойовий шлях" див╕з╕╖ ретельно перев╕рили на предмет встановлення за нею во╓нних злочин╕в. П╕сля перев╕рки в╕йськовослужбовцям дозволили проживання в США.
Сл╕д додати, що див╕з╕я СС "Галичина" з порядковим
№ 14 у в╕йськах Waffen - SS н╕чим не нагадувала ел╕тн╕ есес╕вськ╕ частини, як╕ формувалися з фанатично в╕дданих нацистськ╕й доктрин╕ н╕мц╕в ╕ заплямували себе во╓нними злочинами. Вона н╕чим не в╕др╕знялася в╕д ╕нших див╕з╕й СС, укомплектованих уродженцями окупованих г╕тлер╕вською Н╕меччиною кра╖н. ╤стор╕я див╕з╕╖ СС "Галичина" висв╕тлена у багатьох книгах, тод╕ як про ╕снування двох рос╕йських див╕з╕й СС (порядков╕ номери 29 ╕ 30) мало кому в╕домо.

Рубрика 11-та
Укра╖нсько-польське протистояння

Укра╖нсько-польськ╕ в╕дносини впродовж в╕к╕в складалися нелегко, часом - траг╕чно. Мабуть, найб╕льш траг╕чною стор╕нкою в цих в╕дносинах ╓ збройне протистояння укра╖нсько╖ ╕ польсько╖ п╕дп╕льно-партизанських формац╕й - УПА ╕ Арм╕╖ Крайово╖.
П╕д тиском британського прем'╓р-м╕н╕стра В. Черч╕лля глава польського ем╕грантського уряду В. С╕корський 30 липня 1941 р. п╕дписав угоду про союз з СРСР у в╕йн╕. Угода проголошувала нед╕йсними радянсько-н╕мецьк╕ договори 1939 р. Однак кожна з╕ стор╕н вважала зах╕дноукра╖нськ╕ та зах╕дноб╕лоруськ╕ земл╕ сво╖ми. Становище ще б╕льше ускладнювалося тим, що населення Зах╕дно╖ Укра╖ни боронило свою землю в╕д поляк╕в з 1918 р. ╕ в╕дчувало жах при згадках про короткочасну, але криваву радян╕зац╕ю 1939 - 1941 рр. Його захисною реакц╕╓ю на зовн╕шн╓ втручання стало утворення праворадикально╖ в╕йськово-пол╕тично╖ формац╕╖ - Орган╕зац╕╖ укра╖нських нац╕онал╕ст╕в. ОУН боролася з державами, тобто мала перед собою незр╕внянно сильн╕ших, н╕ж вона сама, противник╕в. Але вона була сильна п╕дтримкою народу ╕ п╕сля чергового погрому негайно самов╕дтворювалася.
У народ╕ завжди знаходилися люди, здатн╕ в╕дмовитися в╕д особистого життя ╕ присвятити себе висок╕й мет╕ - боротьб╕ за Укра╖нську самост╕йну соборну державу.
(Дал╕ буде).

В╤ЧЕ СКОРБОТИ З НАГОДИ 60-Р╤ЧЧЯ ЕТНОЦИДНО╥ АКЦ╤╥ "В╤СЛА"

Траг╕чною стор╕нкою в ╕стор╕╖ укра╖нсько-польських вза╓мин була етноцидна акц╕я "В╕сла", зд╕йснена колишн╕м тотал╕тарним режимом Польщ╕. П╕д час ц╕╓╖ акц╕╖ було примусово переселено сотн╕ тисяч етн╕чних укра╖нц╕в з територ╕╖ Холмщини, П╕дляшшя, Надсяння, Лемк╕вщини на п╕вн╕чно-зах╕дн╕ земл╕ РП. З нагоди 60-р╕ччя ц╕╓╖ дати б╕ля пам'ятника депортованим укра╖нцям на мемор╕альному комплекс╕ у Луцьку в╕дбулося В╕че скорботи, в якому взяли участь члени обласного товариства "Холмщина".
Промовц╕ зазначали, що пов╕льно зм╕ню╓ться ментальн╕сть учасник╕в тих под╕й, що гальму╓ ╕ кроки до порозум╕ння та ╓днання обох стор╕н. Але деяк╕ позитивн╕ кроки уже робляться. В╕дкрито перш╕ пам'ятники жертвам цих акц╕й, впорядковуються кладовища ╕ могили як в Укра╖н╕, так ╕ в Польщ╕. Але дос╕ на м╕ждержавному р╕вн╕ Укра╖ни та Республ╕ки Польща не прийнято закону, який би захищав ╕нтереси депортованих укра╖нц╕в, надавав би ╖м статусу депортованих. Тод╕ можна було б вести мову ╕ про хоча б часткове в╕дшкодування за завдан╕ матер╕альн╕ та моральн╕ збитки. На думку учасник╕в заходу, вир╕шення цих болючих проблем активн╕ше сприятиме подальшому порозум╕нню та ╓дност╕ укра╖нського ╕ польського народ╕в-сус╕д╕в.
Акц╕я "В╕сла" проводилася в 1947 роц╕ за мовчазною згодою тод╕шнього режиму СРСР. У ход╕ акц╕╖ з╕ сво╖х споконв╕чних земель було виселено майже 200 тисяч етн╕чних укра╖нц╕в, що проживали на територ╕╖ Холмщини, П╕дляшшя, Надсяння, Лемк╕вщини.

СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРА╥НИ РОЗСЕКРЕЧУ╢ КАДЕБ╤СТСЬК╤ АРХ╤ВИ
За 15 рок╕в незалежност╕ Укра╖ни органи СБУ на п╕дстав╕ закону "Про реаб╕л╕тац╕ю жертв пол╕тичних репрес╕й" повернули чесне ╕м'я б╕льш н╕ж 740 тисячам укра╖нських громадян, репресованих радянським режимом, пов╕домив тимчасово виконуючий обов'язки голови СБУ Валентин Наливайченко.
Щоб продовжити цю роботу, Служба безпеки Укра╖ни ╕н╕ц╕ю╓ створення Нац╕онально╖ ради, яка в партнерств╕ з громадськими орган╕зац╕ями працюватиме над розсекреченням арх╕вних документ╕в орган╕в радянсько╖ держбезпеки пер╕оду з 1917 по 1960 р╕к. Як п╕дкреслив В. Наливайченко, вс╕ репрес╕╖, злочини проти людства ╕ зловживання, як╕ зд╕йснювалися на територ╕╖ Укра╖ни в ц╕ роки, повинн╕ отримати ╕сторичне п╕дтвердження. СБУ продовжуватиме й ╕нш╕ громадськ╕ проекти в цьому напрям╕, зокрема незабаром вийде книга, де з╕бран╕ матер╕али про репрес╕╖ та ╕нш╕ злочини радянського тотал╕таризму, триватиме виставка про Голодомор 1932 - 1933 рок╕в "Розсекречена пам'ять", яка пройшла вже в семи м╕стах Укра╖ни. (УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 30.03.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4634

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков