Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 30.03.2007 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 30.03.2007
"БУЛА КОЛИСЬ ПРОРОЧИЦЯ КАССАНДРА..."

27 БЕРЕЗНЯ - М╤ЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ТЕАТРУ
ВЕЛЬМИШАНОВН╤ митц╕! М╕н╕стерство культури ╕ туризму Укра╖ни в╕та╓ вас з М╕жнародним днем театру!
Це особливе свято як для майстр╕в мистецтва: драматург╕в, актор╕в, режисер╕в, художник╕в, так ╕ для тисяч глядач╕в, як╕ завжди чекають зустр╕ч╕ з прекрасним.
Лише високе нац╕ональне мистецтво у сво╖й неповторност╕ може бути джерелом загальнолюдських ц╕нностей. Образи, вт╕лен╕ на сцен╕ укра╖нського театру, ув╕йшли у наше повсякденне життя, в кожну с╕м'ю ╕ оселю, стали часткою загального духовного надбання.
Бажа╓мо вам яскравих прем'╓р, ц╕кавих гастролей, вт╕лення нових театральних проект╕в, як╕ принесуть шанувальникам мистецтва справжню насолоду, а творцям визнання ╖хньо╖ прац╕.
Зичимо вам натхнення, невичерпно╖ енерг╕╖, нових творчих звершень у благородн╕й справ╕ збагачення духовно╖ скарбниц╕ нашого народу!
М╕н╕стр культури ╕ туризму Укра╖ни
Юр╕й БОГУЦЬКИЙ.

ПРЕЗИДЕНТ Укра╖ни В╕ктор Ющенко разом ╕з дружиною пан╕ Катериною Ющенко в╕дв╕дав Нац╕ональний театр опери та балету в Ки╓в╕, де 25 березня в╕дбулася прем'╓ра опери видатного укра╖нського композитора Георг╕я Майбороди "Ярослав Мудрий". Також на прем'╓ру прийшов м╕н╕стр культури ╕ туризму Укра╖ни Юр╕й Богуцький.
Л╕брето Георг╕я Майбороди написане за однойменною драматичною поемою ╤вана Кочерги. Д╕я опери, побудовано╖ за принципом ╕сторично╖ драми, в╕дбува╓ться у Ки╓в╕ в 30-х роках Х╤ стол╕ття.
Режисер-постановник опери "Ярослав Мудрий" - заслужений д╕яч мистецтв Укра╖ни Анатол╕й Солов'яненко. Диригент-постановник - заслужений д╕яч мистецтв Укра╖ни Микола Дядюра. Хормейстер-постановник - Герой Укра╖ни, народний артист, лауреат Шев-ченк╕всько╖ прем╕╖ Лев Венедиктов. Парт╕ю Ярослава Мудрого, князя Ки╖вського, виконав заслужений артист Укра╖ни Серг╕й Магера.

"БУЛА КОЛИСЬ ПРОРОЧИЦЯ КАССАНДРА..."

Щороку до Дня народження Лес╕ Укра╖нки з ╕н╕ц╕ативи музею письменниц╕ (в╕дд╕лу Ялтинського ╕сторико-л╕тературного музею) в п╕вденн╕й столиц╕ Укра╖ни проводиться свято "С╕м струн". Кожний з рок╕в ма╓ сво╓ неповторне обличчя. ╤ разом з тим кожний з них засв╕дчу╓ зростання творчих сил, що формуються навколо Лесино╖ дом╕вки в Ялт╕.
Шанувальники творчост╕ видатно╖ укра╖нсько╖ поетеси могли побачити дв╕ прем'╓ри. Перша - це дебют новостворено╖ театрально╖ студ╕╖ для д╕тей "Мева". ╥╖ учасники, студенти-ф╕лологи другого курсу Кримського гуман╕тарного ун╕верситету запропонували д╕тям, переможцям конкурсу малюнк╕в "В╕ночок для Лес╕", переглянути безпосередньо в музе╖ лялькову виставу "Б╕да навчить".
А ввечер╕ перетворилась у справжн╕й театр актова зала Кримського гуман╕тарного ун╕верситету. Уже сама назва спектаклю ╕нтригувала. "Кассандра" - напрочуд складний, ф╕лософський тв╕р Лес╕ Укра╖нки, роботу над яким поетеса зак╕нчила в Ялт╕ 1907 року. Саме це ╕ спонукало молодий колектив взятись за драму, яка жодного разу не ставилася за життя поетеси. За сто рок╕в було не так багато спроб опанувати текст драми на сцен╕, а усп╕шними можна назвати лише к╕лька проект╕в.
Отже, в ╕стор╕╖ театрально╖ б╕ограф╕╖ "Кассандри" Лес╕ Укра╖нки з'явилась ще одна в╕ха, що стало результатом роботи ялтинського ексклюзив-театру "С╕м Муз". Це ╕м'я варто запам'ятати тим, хто його чу╓ вперше. Як в╕домо, у Ялт╕ ╓ глибок╕ кор╕ння укра╖нського театру. Свого часу в нашому м╕ст╕ гастролювали з╕рки театру корифе╖в Мар╕я Заньковецька, Микола Садовський, ╤ван Карпенко-Карий та багато ╕нших. На благодатн╕й ялтинськ╕й земл╕ протягом перших десятир╕ч ХХ стол╕ття отримали неабияку популярн╕сть к╕лька потужних театральних труп любител╕в, як╕ грали переважно класику укра╖нсько╖ драматург╕╖. Врешт╕ театр, побудований М. Новиковим, що п╕зн╕ше отримав ╕м'я А. П. Чехова, також будувався зокрема ╕ для постановок укра╖нських театральних труп.
Прикро, що мистецтво Мельпомени у сучасн╕й Ялт╕ нин╕ опинилось на задв╕рках. Мабуть, Муза театрального лицед╕йства, як ╕ вс╕ ми, з нетерп╕нням оч╕ку╓ зак╕нчення реставрац╕╖ театру в курортному центр╕. Однак творча енерг╕я молодих театрал╕в спонука╓ ╖х до об'╓днання у любительськ╕ колективи, що тримаються виключно на ентуз╕азм╕.
Ген╕й Лес╕ Укра╖нки став центром тяж╕ння для молодих людей, житт╓в╕ дороги яких свого часу привели в ялтинський музей поетеси. Так в його ст╕нах, чотири роки тому, силами студент╕в Кримського гуман╕тарного ун╕верситету була створена перша ╕мпреза до Дня народження письменниц╕. Н╕хто тод╕ не м╕г знати, що це був лише початок. Доросл╕шали молод╕ актори, зм╕цнювалось бажання вир╕шувати все складн╕ш╕ завдання, приходили на допомогу в╕дом╕ укра╖нськ╕ актори ╕ режисери, ╕ не забарилось визнання - спочатку в╕д однокурсник╕в ╕ викладач╕в, п╕зн╕ше - в╕д фах╕вц╕в на конкурсах. Минулого року ексклюзив-театр "С╕м Муз" при музе╖ Лес╕ Укра╖нки отримав звання народного любительського колективу Автономно╖ Республ╕ки Крим. ╤ це високе звання ц╕лком виправдала масштабна робота над драмою Лес╕ Укра╖нки "Кассандра".
Атмосфера у колектив╕ "С╕м Муз" особлива: наклада╓ св╕й в╕дбиток музей, що повсякчас зримо нагаду╓ про присутн╕сть Лес╕ Укра╖нки. До того ж б╕льш╕сть з театрал╕в-любител╕в - фахов╕ ф╕лологи. Тому багато в чому робота над текстом нагаду╓ скор╕ше ф╕лолог╕чн╕ студ╕╖-сем╕нари. Розгоряються дебати навколо погляд╕в науковц╕в, захища╓ться та чи ╕нша верс╕я тлумачення образу, ╕дуть в х╕д цитати з монограф╕й ╕ дисертац╕й. А тим часом фантаз╕я розправля╓ крила, виклика╓ все нов╕ вид╕ння, ╕ поступово п╕дпорядкову╓ соб╕ тверду лог╕ку, оповиваючи аргументи сво╖м та╓мничим маревом.
Над образами "Кассандри", як завжди в ексклюзив-театр╕ "С╕м Муз", працювали гуртом, продукуючи ╕де╖ та вигадуючи ╖хн╓ техн╕чне вир╕шення. Хоча правив ╕нту╖ц╕╓ю, абсурдом ╕ прозр╕нням авторитет режисера Тетяни Павлюк. Ф╕нансове опертя проекту надав в╕домий меценат з Чикаго (США) Микола Кочерга. Проглянувши виставу "Хот╕ла б я..." у виконанн╕ семимуз╕вц╕в, в╕н був захоплений потенц╕алом, ун╕кальн╕стю такого творчого сп╕вдружжя на берез╕ Чорного моря. Але чи не найскладн╕ша проблема для аматорського театру - бюджет часу. Як викроювати годину за годиною, як об'╓днати щ╕льний граф╕к б╕льше десяти ос╕б, музейних сп╕вроб╕тник╕в, викладач╕в, сту-дент╕в..? Власне, тут не допоможуть жодн╕ рекомендац╕╖, якщо не роздмухати щирий ╕нтерес, утворити ╓диний оркестр. Чи вдалося цього досягти художньому кер╕внику ексклюзив-театру "С╕м Муз" Олександр╕ В╕сич, мала показати прем'╓ра.
╤ ось прийшла мить ╕стини. Хвилювання ╕ збентежен╕сть били через край. Аншлаг був повний. Перш╕ ряди штурмували найпалк╕ш╕ прихильники творчост╕ семимуз╕вц╕в. На останн╕х принишкли скептики. Лакон╕чна декорац╕я у вигляд╕ геометрично╖ ф╕гури з великим прор╕заним п╕вколом нагадувала та╓мничий м╕сяць.
╤ розпочалася ╕стор╕я пад╕ння Тро╖, створена Лесею Укра╖нкою. Стежити ц╕каво було не лише за монументальним текстом, але ╕ за в╕зу-альною пластикою актор╕в, грою в╕дт╕нк╕в теракотового кольору, який дом╕нував у ╖хньому одяз╕. Ориг╕нальною знах╕дкою постановки стало виконання рол╕ головно╖ геро╖н╕ двома актриса-ми. Роздво╓ння пророчиц╕ досить в╕дчутне у драматичн╕й поем╕. Це дозволило театру п╕ти на см╕ливий експеримент: одна Кассандра (╤рина Карнакова) пок╕рно несе св╕й хрест в╕щування, вона повсякчас терза╓ сво╖х близьких траг╕чним передбаченням загибел╕ Тро╖, друга, alter ego Кассандри (Тетяна Павлюк), приречена мучити сама себе - сумн╕вами, страхами, безпорадн╕стю перед докорами, нездатн╕стю зупинити неминуче. Ефектним у вистав╕ ╓ танок-герць, що символ╕зу╓ внутр╕шн╕й конфл╕кт Кассандри, яка не хоче виходити зам╕ж за нелюба, л╕д╕йського царя Ономая (Дмитро Бурлаков). Проте брат Де╖фоб (Денис Мокренцов) наполяга╓ на ц╕й жертв╕, оск╕льки допомога в╕йська л╕д╕йц╕в ╓ над╕╓ю на перемогу над ахейцями. ╤нший брат Кассандри Гелен (Ренард Кутковський), намагаючись натхненним словом псевдопророка "керувати правдою", насправд╕ присипля╓ пильн╕сть троянц╕в. Вони дов╕рливо приймають в дарунок як знак згоди Троянського коня. Лише Кассандра заклика╓ схаменутися, але ╕ вона не в сил╕ опустити меч на голову ворожого розв╕дача С╕нона (Дмитро Мокренцов), зворушена його л╕ричною спов╕ддю. У ф╕нал╕ - пожежа Тро╖, родина царя Пр╕ама полонена. На сцен╕ скульптурна група тих, що сперечались з Кассандрою, в╕дкидали ╖╖ передбачення, - з чорними пов'язками на очах. ╤ знову нап╕вбожев╕льна Кассандра в╕щу╓: Гелену - кар'╓ру пророка у ворожому табор╕, добр╕й ╕ щир╕й сестр╕ Пол╕ксен╕ (Алла Абрамова) - остаточний крах над╕й, жорсток╕й зовиц╕ Андромас╕ (╤рина Кравченко) - шлюб з ворогом, ╕ лише красун╕ Гелен╕ (Олександра В╕сич), через яку ╕ почалась Троянська в╕йна, - прощення чолов╕ка ╕ повернення тр╕умфу цариц╕. Кассандра бачить ╕ сво╓ майбутн╓, в╕дчува╓, що в цей час вже гострять два меч╕ на ╖╖ голову. Отож, слова без д╕ла мертв╕ суть.
╤ тому Кассандра надяга╓ на сво╖ видющ╕ оч╕ чорну пов'язку, а ╖╖ alter ego проголошу╓: "Нема ру╖ни! ╢ життя! Життя!" Що це - божев╕л-ля, в╕дмова в╕д очевидного, прощання з╕ сво╖м траг╕чним призначенням, а може, все-таки пром╕нь над╕╖ для близьких, як╕ так благали ╖╖ про це? Людин╕ ж бо так потр╕бна над╕я... Нав╕ть п╕сля остаточного пад╕ння ╕люз╕й.
Вистава завершилась гучними овац╕ями. Зала стоячи в╕тала актор╕в. ╤ це була д╕йсно перемога. Принаймн╕ Лес╕ Укра╖нки. Все життя письменницю мучили нев╕дступн╕ питання: нав╕що ╕ для кого вона пише сво╖ твори, що так бол╕сно народжувались, висмоктуючи всю ╖╖ енерг╕ю. Для в╕чност╕? Так! Якщо поетична авторська абстракц╕я перетворю╓ться в реальн╕сть.
...Через сто рок╕в стоять на сцен╕ мудра Кассандра ╕ ╖╖ самозречене alter ego, чар╕вна Гелена, сяюча Пол╕ксена, щаслива Андромаха, гордий Де╖фоб, впевнений С╕нон, величний Гелен. ╤ ╖м аплодують ялтинц╕.
Св╕тлана КОЧЕРГА.
На фото: колискова для Пол╕ксени (аlter ego Кассандри - Тетяна Павлюк, Пол╕ксена - Алла Абрамова).
Фото М. Кравця.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 30.03.2007 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4637

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков