Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 01.06.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 01.06.2007
ПЕРШИЙ ЗЛОД╤Й ДРУГО╥ СТОЛИЦ╤

Геростратова слава

ПРИКЛАД╤В тому, як пастушка чи свинопас ставали якщо не монархами, то фактично правителями держав, у св╕тов╕й ╕стор╕╖ чимало. В ╕стор╕╖ рос╕йськ╕й вони теж ╓. Прим╕ром, син придворного конюха Олександр Данилович Меншиков став фаворитом Петра ╤ та Катерини ╤, регентом при малол╕тньому ╕мператор╕ Петр╕ II, майже членом рос╕йського ╕мператорського роду ╕ найбагатшою людиною початку XVIII стол╕ття. ╤стор╕ю ц╕╓╖ афери розпов╕да╓ журнал «Деньги».
У зв’язку з приказкою «╕з гряз╕ в княз╕» в рос╕йськ╕й ╕стор╕╖ все част╕ше згадуються ╕мена дочки литовського селянина Марти Скавронсько╖ ╕ сина придворного конюха Олександра Меншикова. Перша стала рос╕йською ╕мператрицею Катериною Олекс╕╖вною, другий - св╕тлим князем ╕ одним ╕з найб╕льш впливових чиновник╕в петровсько╖ епохи. Наст╕льки впливовим, що йому сходили з рук ╕ др╕бн╕ випади, прим╕ром, карбування загальнодержавних монет ╕з власним вензелем, ╕ так╕ велик╕ державн╕ злочини, як хабарництво ╕ казнокрадство.
Розм╕ри крад╕жок Меншикова були такими великими, що про його особисту власн╕сть ходили найнев╕рог╕дн╕ш╕ чутки ╕ легенди. Про його зловживання знали вс╕. Нав╕ть цар Петро. Отримавши чергове пов╕домлення про «подвиги» Данилича, заховавшись в╕д чужих очей, прим╕ром, у токарн╕й майстерн╕, цар проходився палицею по спин╕ свого фаворита, говорячи при цьому р╕зн╕ повчальн╕ сентенц╕╖. Прим╕ром: «Не забувай, хто ти був ╕ з чого зробив я тебе тим, хто ти ╓ зараз». В╕дв╕вши душу, цар вибачав свого «л╕бстер камарата» ╕ «бест фринта» (що в переклад╕ з ламано╖ н╕мецько╖ означа╓ «улюблений товариш» ╕ «кращий друг»). Того ж вечора вони могли гуляти разом доти, доки Меншиков, який поступався Петру в здатност╕ випити, не падав без пам’ят╕ п╕д ст╕л.
Причина такого поблажливого ставлення ╕мператора до зл╕сних зловживань Меншикова - дружба, котра нав╕ть не в╕домо коли й почалася. Верс╕й багато. Ось одна з них.
Наприк╕нц╕ XVIII стол╕ття у Рос╕╖ торгували вс╕ - селяни, солдати, рем╕сники, служив╕ люди, дворяни. Олексашка Меншиков, син придворного конюха Данила, теж торгував. В╕н б╕гав московськими вуличками з тацею, наповненою пирогами, а коли повертався додому, - слухав розпов╕д╕ бувалих стр╕льц╕в про атаки ╕ засади, про во╓нн╕ походи ╕ бойов╕ усп╕хи ╕, як б╕льш╕сть п╕дл╕тк╕в, мр╕яв стати в╕йськовим. Така можлив╕сть невдовз╕ з’явилася. Найчаст╕ше Олексашка крутився у Кремл╕, багато жартував, досить переконливо закликав, бешкетував. Вит╕вки розбитного продавця розважали ╕ Петра, який спостер╕гав за ним ╕з кремл╕вського палацу. Якось хлопець чи то влучно пожартував, чи то образив якогось стр╕льця, за що мало не позбувся вух. Петро, який спостер╕гав цю сцену, наказав сказати стр╕льцю, щоб той припинив ображати б╕дного хлопчика, а також просив привести до нього бешкетника. Гострий розум ╕ км╕тлив╕сть Олексашки сподобалися царю, який наказав записати його в бомбардири Преображенського пот╕шного полку, а ще призначив сво╖м денщиком. Сталося це у 1686 роц╕, коли Петру виповнилося 14 рок╕в, а Олексашц╕ - 13.
Це, звичайно, ╕сторичний анекдот, оск╕льки н╕яких документ╕в про початок кар’╓ри Меншикова нема╓ (перша письмова згадка про не╖ в╕дноситься лише до 1694 року). Проте про б╕льш╕сть рис характеру, а головне - про д╕лову хватку майбутнього царського фаворита, в╕н розпов╕да╓ досить правдиво.

╤НТЕРЕСАНТ

За во╓нними ╕грами у Преображенському п╕шли справжн╕, не ╕грашков╕, в╕йни - Азовськ╕ походи, пот╕м П╕вн╕чна кампан╕я, де й виявилися таланти Меншикова. Причому як у безпосередн╕х бойових операц╕ях (прим╕ром, п╕д Полтавою в╕н командував л╕вим флангом, який ╕ вир╕шив зак╕нчення батал╕╖), так ╕ в благоустро╖ тил╕в.
У 1703 роц╕, ставши губернатором ╤жорсько╖ земл╕ (територ╕я нин╕шньо╖ Лен╕нградсько╖ област╕), Меншиков зайнявся буд╕вництвом Петербурга, Шл╕ссельбурга, Кронштадта ╕ Петергофа. А оск╕льки тод╕шн╕ закони не забороняли державним чиновникам займатися б╕знесом, чи, як казали на початку XVIII стол╕ття, бути ╕нтересантами, Меншиков досить активно приступив до створення р╕зноман╕тних п╕дпри╓мств, як╕ могли б забезпечити м╕ста, що ростуть на очах, буд╕вельним матер╕алом ╕ пров╕антом. В╕н очолив цеглян╕, л╕сопильн╕, склян╕, солян╕, рибн╕, винн╕ промисли. Невеликий прибуток Даниловичу приносила його частка у товариств╕ з ловл╕ морж╕в у Б╕лому мор╕. Меншиков стояв б╕ля виток╕в створення добре в╕домо╖ шовково╖ мануфактури, яка з’явилася п╕сля того, як у 1717 роц╕ Петро побував у Франц╕╖ ╕ дуже полюбив м╕сцев╕ шовков╕ вироби. Д╕знавшись про царське захоплення, в╕це-канцлер барон Шаф╕ров, та╓мний радник граф Толстой ╕ Меншиков, який устигав скр╕зь, вир╕шили задовольнити бажання Петра й заснували шовкову мануфактуру в Рос╕╖. Як п╕дйомн╕ вони отримали велику допомогу з казни, а також удосто╖лися деяких прив╕ле╖в, зокрема права безмитного ввозу шовкових товар╕в з-за кордону.
Непоганою допомогою для забезпечення пров╕антом м╕ст, буд╕вництвом яких керував Меншиков, стали ма╓тки Даниловича. Перший - село Лук╕но у Московському пов╕т╕, населений 115 душами чолов╕чого роду, - у 1700 роц╕ вручив сво╓му «бест фринту» Петро за заслуги перед батьк╕вщиною. Наступного року Меншиков удосто╖вся ще двох вотчин. До того ж в╕н сам прикупив три села ╕ за одне з них найменше заплатив 3 тис. рубл╕в. Згодом список вотчин неухильно зб╕льшувався: лише в 1710 - 1717 роках, за неповними даними, в╕н витратив на куп╕влю ма╓тк╕в 200 тис. рубл╕в.

ЗЛОД╤Й У ЗАКОН╤

Якось, слухаючи у Сенат╕ допов╕дь про крад╕жки вищих посадових ос╕б держави, Петро розлютився ╕ згарячу наказав оприлюднити ╕менний указ, який гласить, що, якщо хтось вкраде з державно╖ казни хоча б мотузку, буде на н╕й же пов╕шений. На що генерал-прокурор Ягужинський в╕дзначив: «Невже ви, ваша величн╕сть, хочете залишитися без п╕дданих? Ми вс╕ крадемо, т╕льки один б╕льше ╕ прим╕тн╕ше, н╕ж ╕нший». Петро розсм╕явся ╕ указу не видав.
╤накше першим, кого треба було в╕дправити на страту, став би Меншиков, який крав б╕льше ╕ част╕ше за ╕нших. В╕н майже н╕коли не пропускав можливост╕ «п╕дзаробити ╕ зекономити». Нав╕ть у др╕бницях. ╤сну╓, прим╕ром, ц╕кавий документ 1702 року, де говориться, що з грошей, в╕дпущених на утримання царя, за наказом Меншикова, для Петра було куплено дв╕ перуки варт╕стю 10 рубл╕в, а для самого царського казначея - в╕с╕м на 62 рубл╕. Або такий випадок. Якось п╕сля чергово╖ п’яно╖ орг╕╖ в компан╕╖ царя Меншиков, виявивши, що загубив орден, оголосив, що тому, хто знайде його, дасть 200 рубл╕в. Заплатив 190.
Про багато «подвиг╕в» свого фаворита Петро знав. Так, у 1711 роц╕, д╕знавшись про др╕бн╕ крад╕жки Даниловича на територ╕╖ Польщ╕, Петро написав «л╕бстер камарату»: «3ело прошу, щоб ви через так╕ мал╕ прибутки не втратили сво╓╖ слави ╕ кредиту». Меншиков сприйняв слова буквально ╕ став красти по-крупному, попередньо згладивши вс╕ колишн╕ гр╕шки подарунком - фрегатом «Самсон», купленим за кордоном ╕ подарованим Петру на ╕менини (роком ран╕ше Меншиков подарував Петру грош╕ - 100 тис. рубл╕в).
Тепер Меншиков, який колись соромився брати велик╕ хабар╕ ╕ нав╕ть одного разу в╕дмовився в╕д 10 тис. рубл╕в, почав працювати по-крупному. Одн╕╓ю з найприбутков╕ших справ стали п╕дряди на поставку пров╕анту у казну за завищеними ц╕нами. Перший п╕дряд на поставку казн╕ 20 тис. четвертин хл╕ба на 40 тис. рубл╕в Меншиков узяв у 1710 роц╕. При соб╕вартост╕ 34600 рубл╕в прибуток склав 15,6 в╕дсотка. Ця жила об╕цяла величезн╕ прибутки, ╕ ╖╖ розробц╕ Меншиков вир╕шив надати властивий сво╓му характеру розмах. На 1712 р╕к в╕н уклав уже два п╕дряди, причому один ╕з них через п╕дставних ос╕б. За першим п╕дрядом прибуток склав 60,3 в╕дсотка, за другим - 63,7 в╕дсотка. При цьому максимум, що дозволяли соб╕ ╕нш╕ чиновники, як╕ теж займалися п╕дрядами, - 30 в╕дсотк╕в прибутку.
Справа д╕йшла до створення сл╕дчо╖ ком╕с╕╖ у справ╕ про п╕дряди Меншикова. Вона оц╕нила завданий його д╕ями збиток у 144 788 рубл╕в. Пот╕м випливли ╕стор╕╖ з прямим казнокрадством ╕ хабарництвом, як╕ разом з п╕дрядними грошима сл╕дча ком╕с╕я оц╕нила в 1 163 026 рубл╕в (при цьому вс╕ державн╕ витрати тод╕ складали близько 5 млн.). ╤ншими словами, Меншиков м╕г без напруження оплатити, як м╕н╕мум, четвертину витратно╖ частини рос╕йського державного бюджету. Таким чином, сл╕дча ком╕с╕я майже оф╕ц╕йно визнала той факт, що св╕тлий князь Меншиков ╓ найбагатшою людиною рос╕йсько╖ держави.
Насправд╕ його крад╕жки, швидше за все, були ще б╕льшими. Оск╕льки багато як╕ угоди (╕ вже, звичайно, крад╕жки ╕ хабар╕), взагал╕ не оформлялись документально, деяк╕ суми стали в╕дом╕ сл╕дч╕й ком╕с╕╖ лише з╕ сл╕в самого Меншикова. А наговорювати на себе св╕тлий князь не любив. Б╕льше того, в╕н пред’явив казн╕ контрпретенз╕╖. В одн╕й ╕з чолобитних царю в╕н писав (точн╕ше, п╕д його диктовку писав секретар, оск╕льки Меншиков, очевидно, так ╕ не навчився грамот╕ - нема╓ жодного документа, написаного його рукою), що «н╕якого мого ваш╕й казн╕ розкрадання не було», оск╕льки витрачав особист╕ грош╕ на придбання предмет╕в, необх╕дних держав╕. Прим╕ром, одного разу на 27338 рубл╕в ╕з власних кошт╕в купив намети ╕ на
20 979 рубл╕в - пров╕ант для полк╕в, розквартированих за кордоном. Згадав Меншиков ╕ зовс╕м маленьк╕ суми. Закуп╕влю гобо╖в на п╕хотний полк - 40 рубл╕в. Оплату послуг ос╕б, як╕ п╕ймали солдат, що втекли, а також за ремонт збро╖ - у сум╕ ще 167 рубл╕в. Щоправда, у т╕й же чолобитн╕й Меншиков з╕знався, що казенн╕ кошти на особист╕ потреби витрачав теж. При цьому в наклад╕ не лишався - з казни брав набагато б╕льше, н╕ж повертав.
Прочитавши це, Петро все-таки вир╕шив, що нарахування треба погасити. Меншиков, весь у пошуках нових джерел прибутку, прийма╓ будь-яку пораду, якщо ╖╖ реал╕зац╕я передбача╓ нав╕ть невелик╕ грош╕. У Москв╕ в╕н скупову╓ лавки, харчевн╕, погреби, торгов╕ м╕сця, щоб заробити на здаванн╕ в оренду др╕бним торговцям ╕ промисловикам. Посила╓ сво╖х торгових агент╕в у найв╕ддален╕ш╕ куточки Рос╕╖ ╕ за кордон, щоб налагодити виг╕дн╕ зв’язки.
╤ частину боргу в╕н погасив. У 1719 роц╕ Меншиков написав Петру: «З мене взято грошима, прядивом та ╕ншими матер╕алами 615 608 рубл╕в». До того ж св╕тлий князь краще за ╕нших знав, коли треба п╕днести царственому другу чолобитну. Результат - списання частини заборгованост╕ Меншикова казн╕ за вел╕нням Петра.
Але найдивн╕ше, що нав╕ть перебуваючи п╕д сл╕дством ╕ роблячи щиросерд╕ з╕знання у тому, що розпоряджався казенною скринею з такою ж невимушен╕стю, як ╕ власною кишенею, Меншиков продовжував красти. У 1718 роц╕ Петру прийшла до голови чергова ╕дея - побудувати канал довжиною 100 верст, щоб судна могли проходити з Волхова в Неву, обминаючи Ладозьке озеро. Кер╕вником буд╕вництва було призначено Меншикова. Але п╕сля того, як на буд╕вництв╕ загинуло в╕д голоду дек╕лька тисяч роб╕тник╕в, вид╕лен╕ ╕з казни 2 млн. рубл╕в зникли безсл╕дно, а канал при цьому не був проритий до к╕нця, цар в╕дсторонив Меншикова в╕д ц╕╓╖ справи.
╤ знову без насл╕дк╕в, якщо не рахувати традиц╕йного «вливання» у токарн╕й майстерн╕ ╕ нового зб╕льшення нарахування.

РЕГЕНТ

Якось Петро сказав сво╖й дружин╕ Катерин╕: «Меншиков у беззаконност╕ зачатий, во грес╓х народила його мати, ╕ у шахрайств╕ зак╕нчить жив╕т св╕й. Якщо не виправиться - бути йому без голови». Передбачення царя частково виправдалися, але Петро до цього не дожив. По його смерт╕ Катерина Олекс╕╖вна, возведена на престол за найбезпосередн╕шо╖ участ╕ Даниловича, вибачила йому вс╕ попередн╕ борги казн╕ ╕ подарувала м╕сто Батурин, про що Меншиков просив ще Петра. Але тепер Меншикова ц╕кавило уже не ст╕льки багатство, ск╕льки влада. ╤ найпрям╕ший шлях до ц╕╓╖ мети - родичання з ╕мператорським родом. Його ╕ вибрав св╕тлий князь.
Для початку в╕н склав сво╓ генеалог╕чне дерево, де з’явилися предки, як╕ начебто «прибули на Русь ╕з варяг╕в разом ╕з Рюриком». Наступний крок - виготовлення пробно╖ парт╕╖ загальнодержавних монет досто╖нством 10 коп╕йок, в╕домих як «меншиков╕ гривеники». Ц╕кав╕ вони, насамперед, вензелем, який складено з л╕тер «╤» (╕мператриця) ╕ «╢» (╢катерина), як╕ в по╓днанн╕ з грецькою «гамою» утворювали букву «М». Вона за накресленням точно в╕дпов╕дала т╕й, що пом╕щена на реш╕тках балюстради палацу Меншикова на Василь╓вському остров╕ у Санкт-Петербурз╕.
Але загальнодержавна монета не реш╕тка, тому уряд Катерини в╕дхилив проект випуску гривеник╕в в об╕г. Це не засмутило св╕тлого князя, ╕ наприк╕нц╕ 1726 року в╕н приступив до безпосередньо╖ реал╕зац╕╖ свого плану. План його полягав у тому, щоб возвести на престол малол╕тнього Петра - внука Петра ╤, сина царевича Олекс╕я - ╕ видати за нього старшу дочку Мар╕ю. Ще в 1718 роц╕ Меншиков першим поставив св╕й п╕дпис п╕д смертним вироком Олекс╕ю, а в 1725 роц╕ перешкоджав вступу його сина на престол, отже проект був просто безумством. До того ж на рос╕йський трон могли претендувати й ╕нш╕ кандидати, прим╕ром, дочки Петра ╤ Анна та ╢лизавета, котр╕ ц╕лком могли забезпечити фавориту свого батька спок╕йне життя. Але Данилович вир╕шив п╕ти ва-банк ╕ переконав Катерину п╕дписати запов╕т про передачу престолу саме Петру. Меншикову при цьому в╕дводилася роль регента при малол╕тньому ╕мператор╕, якому тод╕ виповнилося 11 рок╕в.
23 травня 1727 року, через два з половиною тижн╕ п╕сля смерт╕ Катерини, в╕дбулися заручини Петра II ╕ Мар╕╖ Олександр╕вни, як╕й виповнилося 16.
Меншиков тр╕умфував. На дв╕р наречено╖ ╕мператора було вид╕лено 34 тис. рубл╕в на р╕к, ╖╖ ╕м’я згадувалося у церквах по вс╕й Рус╕. Сам Меншиков присво╖в соб╕ звання генерал╕симуса. У всесильного фаворита вистачало нахабства нав╕ть на те, щоб в╕дбирати подарован╕ ╕мператору грош╕, стверджуючи, що той ще молодий ╕ не здатний розпоряджатись великими сумами.

ВКЛАДНИК

Здавалося, Меншиков на вершин╕ слави, але раптово в╕н захвор╕в ╕ зл╕г. Вил╕кувався найсв╕тл╕ший досить швидко. Але ще швидше д╕яли його недоброзичливц╕, як╕ вкотре звинуватили генерал╕симуса у розкраданн╕ казни, розказали Петру II ╕стор╕ю появи смертного вироку царевичу Олекс╕ю ╕ переконали малол╕тнього ╕мператора п╕дписати указ про домашн╕й арешт Меншикова, а пот╕м ╕ про заслання з конф╕скац╕╓ю майна, чин╕в ╕ нагород. Разом ╕з ним на заслання вирушило ╕ його с╕мейство. На збори ╖м було в╕дпущено добу. ╤, як св╕дчать л╕тописц╕, до к╕нця доби обжит╕, пишно обставлен╕ дорогими меблями, прикрашен╕ дорогими килимами ╕ картинами хороми палацу Меншикова у Санкт-Петербурз╕ мали вигляд наче п╕сля погрому.
Слуги у величезному сум’ятт╕ виконували розпорядження, як╕ суперечили одне одному, - укладали одн╕ предмети, щоб ╖х в╕дразу зам╕нити ╕ншими. Чудов╕ мебл╕, дорог╕ килими, картини, вироби з кришталю ╕ пох╕дн╕ намети довелося залишити. Серед кришталевого посуду, запакованого у 15 ящик╕в ╕ залишеного у столиц╕, нараховувалося 1800 склянок для гор╕лки, 2000 чарок, 4500 келих╕в для пива, пляшки, кружки. Довелося забути ╕ тацю для пир╕жк╕в, з яко╖ ╕ розпочалася кар’╓ра Меншикова ╕ яку в╕н збер╕гав у одн╕й ╕з ком╕рок свого розк╕шного палацу.
Але те, що було вир╕шено прихопити з собою, ледве розм╕стилося у величезному обоз╕: в карети, в╕зки ╕ в╕зочки були покладен╕ п╕дголовники, посп╕хом збит╕ ящики, вузли, баули ╕ баульчики, скрин╕ та скриньки. Для перевезення всього цього добра було вид╕лено 100 п╕двод, частину яких оплатила казна, частину - сам Меншиков.
10 вересня 1727 року обоз вирушив у дорогу. Його супроводжував яскравий почет, що св╕дчило про нам╕р Меншикова зберегти ╕ на засланн╕ блиск свого двору. Серед 133 людей, як╕ ви╖хали з Петербурга, були паж╕, гайдуки, лаке╖, кухар╕, швачки, п╕вч╕, шевц╕, гофмейстер ╕ нав╕ть два карли. Тут же були драгуни - свого роду княз╕вськ╕ гвард╕йц╕. По дороз╕ прислуга зб╕льшилася ще на 15 ос╕б.
Але це було не все. За ╕мператорським вел╕нням, з пальця Мар╕╖ Олександр╕вни Меншиково╖ було знято обручку, а у церквах перестало лунати ╖╖ ╕м’я. Кр╕м того, було значно зменшено пожитки с╕м’╖, вислано╖ на заслання. Але найб╕льшу незручн╕сть завдав Меншиковим забутий ╕стор╕╓ю оф╕цер Мельгунов, який командував охороною. В╕н написав листа, в якому просив п╕двищення ╕ зб╕льшення к╕лькост╕ п╕длеглих для посилення охорони. У столиц╕ вир╕шили, що легше заслати Меншикова кудись подал╕, н╕ж витрачати кошти на його охорону, ╕ визначили м╕сцем заслання глухе сиб╕рське м╕стечко Березов (нин╕ Березово Ханти-Манс╕йського автономного округу), де Меншиков ╕ пров╕в решту життя.
А сл╕дча ком╕с╕я тим часом посилено займалася п╕драхунком майна, конф╕скованого у найбагатшо╖ людини початку XVIII стол╕ття. За ╖╖ оц╕нками, варт╕сть лише конф╕скованих грошей ╕ коштовностей склала близько 400 тис. рубл╕в. ╤ сюди ще не вв╕йшли вотчини Меншикова в Рос╕╖ ╕ за кордоном. У ц╕лому вони могли б скласти середньо╖ руки н╕мецьке княз╕вство. Ще були вклади в ╕ноземних банках, де ╕ в ту далеку пору вважали за необх╕дне тримати грош╕ багат╕ люди. Щоправда, особливого вибору в них не було - сво╖х банк╕в у Рос╕╖ тод╕ не ╕снувало.
 («Укра╖на молода»).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 01.06.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=4814

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков