Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2003 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#5 за 31.01.2003
І ПРЕСТИЖНО, Й ПРИБУТКОВО УКРАЇНСЬКУ ЗНАТИ МОВУ!
Данило КОНОНЕНКО

Минулої  суботи  у  Сімферополі  відбулося нагородження  переможців  третього етапу Міжнародного конкурсу з української  мови  імені  Петра  Яцика

Тривають змагання на четвертому етапі ІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, який стартував на батьківщині Лесі Українки в с. Колодяжному 9 листопада 2002 року - в День української писемності та мови. Попередній, Другий, розпочинався теж 9 листопада (2001) в селі Моринці на батьківщині Тараса Шевченка, а ось IV Міжнародний конкурс вирішено розпочати на землі Івана Франка, на Львівщині...
Для стартів конкурсу спеціально добираються "знакові", відомі всьому світові місця, аби надати йому більшої престижності і ваги. І не лише "знаковими місцями" організатори конкурсу Міністерство освіти і науки України, Ліга українських меценатів та Освітня фундація Петра Яцика (Канада) намагаються надати престижності та масовості конкурсу.
Відомий канадський бізнесмен і меценат Петро Яцик, який кілька років виношував ідею організувати в молодій незалежній Українській державі - на своїй Батьківщині - "змагання з української мови" - вирішив дещо її "комерціалізувати", "американізувати", чим викликав у деяких українських можновладців певний спротив (це, до речі, й стало основною причиною зволікання початку Першого конкурсу). Петро Яцик вирішив переможцям не тільки вручати дипломи та цінні подарунки, а й... платити немалі гроші за досконале знання української мови (загальноукраїнська премія за 1-ше місце: для 2 - 3 - 4-х класів - 4 тис. грн.; для 10 -11-х класів - 7 тис. грн.).
На "атаки" деяких педагогів, - мовляв, такі великі суми зіпсують дітей, П. Яцик тоді, коли ще був живий (нещодавно він помер і його справу продовжує донька Надія), відповідав: не зіпсують! Нехай дитина ще зі шкільної парти починає розуміти, що інтелект, знання дорого коштують. А це викликає особливу дитячу гордість: ці гроші зароблено її інтелектом. "Добре знання рідної мови - це велика робота, тож вона має бути належним чином і пошанована", - казав П. Яцик.
В ході Другого конкурсу Ліга українських меценатів виплатила понад півтори тисячі премій розміром від 100 до 7 000 гривень. Понад 1 500 школярів та студентів отримали грошові відзнаки за відмінне знання української мови. Солідні грошові  винагороди було виплачено не тільки учням, а й 150 вчителям, вихованці яких вибороли перші місця.
Ось на таку престижну висоту підняв конкурс імені П. Яцика знання української мови - мови держави Україна!
Метою конкурсу (і це записано в його документах) є сприяння утвердженню статусу української мови, піднесенню її престижу серед учнівської молоді, виховання пошани до культури і традицій українського народу, привернення уваги громадськості та органів місцевого самоврядування до розв'язання проблем функціонування української мови, виховання в підростаючого покоління любові до мови свого народу, мови своїх предків. Як і передбачав Петро Яцик, конкурс став подією в національному житті нашої держави. Піднімати престиж української мови - це значить боротися за українську економіку і за подальшу розбудову демократичних засад суспільства.
ІІІ Міжнародний конкурс  з української мови імені Петра Яцика, як вже було зазначено, стартував ще 9 листопада минулого року. Він проводиться в кілька етапів: перший етап - це змагання в школах. Нагадаємо, що в Україні - 29 тисяч шкіл. Переможці шкільних турнірів змагаються між собою на районному рівні. Потім ті, хто показав найкращі знання в районі, беруть участь в обласному етапі. В кожній області, а також у містах Києві та Севастополі одержують відзнаки по 27 - 30 дітей. Відзначаються за 1 - 3-те місця в номінації за кожен клас. Переможці обласних змагань беруть участь у змаганні на загальнонаціональному рівні. Після підбиття підсумків нагороджуються  учні, які вибороли з 1-го по 10-те місця. Всі нагороди носять імена або їхніх фундаторів, або тих людей, на честь яких вони засновані. Ці імена записані в спеціальних дипломах, які вручаються учасникам  мовного турніру.
На підбиття підсумків третього етапу (обласного) 25 січня в сімферопольській
ЗОШ № 33 зібралися 27 учасників ІІІ Міжнародного конкурсу української мови імені Петра Яцика на церемонію нагородження та для участі в четвертому етапі. Серед цих 27 переможців третього етапу - школярі з 2-го по 11-й класи та кілька студентів вищих  і середніх навчальних закладів Криму.
У красиво прибраному актовому залі школи № 33  вручили нагороди та привітали переможців члени організаційного комітету по проведенню четвертого етапу ІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені П. Яцика в Автономній Республіці Крим, а саме: Наталя Петрівна Долгая, заступник начальника управління загальноосвітньої підготовки і гуманітарного розвитку (голова), Павло Вікторович Балан, проректор КРІППО з навчально-методичної роботи (заступник голови) Людмила Іванівна Горб, директор ЗОШ № 33 м. Сімферополя, Віктор Іванович Гуменюк, доктор філологічних наук, завкафедрою української літератури Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського, Віктор Володимирович Качула - головний редактор газети "Кримська світлиця", Алла Володимирівна Петрова, голова Товариства української мови, Тетяна Миколаївна Чудова, завідуюча навчально-методичною лабораторією розвитку освіти українською мовою КРІППО, а також Лариса Олександ-рівна Колесник, представник Ліги українських меценатів, завідуюча відділом навчальних закладів науково-методичного центру середньої освіти Міністерства освіти і науки України, Володимир Юрійович Каврайський, перший заступник міністра освіти АРК. Серед тих, хто зайняв перші місця в третьому етапі ІІІ Міжнародного конкурсу, - Світлана Хазова, учениця 11-го класу ЗОШ № 33 м. Сімферополя, Роман Глухий, учень 11-го класу НВК "Школа І ступеня-гімназія" м. Саки, Валерій Страхов, учень 9-го класу ЗОШ № 33 м. Сімферополя, Михайло Дюженко, учень 9-го класу НВК "Українська школа-гімназія" м. Сімферополя, Артем Головко, учень 8-го класу Гвардійської ЗОШ № 2 Сімферопольського району, Юля Маркіна, учениця 6-го класу СУВК ШДС № 84 "Лінгвіст" м. Сімферополя, Христина Яцків, учениця 5-го класу ЗОШ № 33 м. Сімферополя, Анастасія Осипенко, учениця 3 (4)-го класу ЗОШ № 2 м. Красноперекопська та Олена Чудинова, студентка Таврійського національного університету. Усім їм, а також тим, хто зайняв 1 - 3-тє місця, були вручені дипломи та цінні подарунки.
Окрилені нагородами, переможці кримського (республіканського) третього ета-
пу ІІІ Міжнародного конкурсу разом з вчителями розійшлися по класах виконувати контрольні завдання четвертого етапу, підсумки якого будуть підбиті у Києві у дні березневих Шевченківських свят.
На жаль, в минулорічному ІІ Міжнародному конкурсі переможців з АРК та м. Севастополя не було: на третьому етапі вони ще були, але у четвертий не вийшли... Чи будуть в нинішньому конкурсі? Поживемо - побачимо. Побажаємо, аби з-поміж виконаних і надісланих робіт до Києва цього разу були й переможці кримські діти! Хай їм щастить!
...А закінчилося свято підбиття підсумків третього етапу, як ми вже говорили, нагородженням та великим чудовим концертом учнівської художньої самодіяльності ЗОШ № 33 (на фото).
Данило КОНОНЕНКО, голова журі третього етапу ІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика в Автономній Республіці Крим.
Фото Р. ВАХІДОВА.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #5 за 31.01.2003 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=485

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков