Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 07.09.2007
ПОПЕРЕДУ ДОРОШЕНКО

СЛ╤Д В ╤СТОР╤╥

Слова, винесен╕ в заголовок, одразу ж нагадують нам загальнов╕дому народну п╕сню "Ой на гор╕ та женц╕ жнуть". З покол╕ння в покол╕ння переда╓ться вона ось уже майже чотири стол╕ття ╕ не втрача╓ сво╓╖ незр╕внянно╖ популярност╕.
Народн╕ сп╕вц╕ ув╕чнили в н╕й геро╖в гр╕зного, суворого часу, коли турецько-татарськ╕ орди рвалися поневолити не лише Укра╖ну, а й Польщу, щоб пот╕м прокласти св╕й загарбницький шлях до вс╕╓╖ Зах╕дно╖ ╢вропи. ╤ одним ╕з цих геро╖в був, як вище згадано, той, про кого ми й нин╕ дружно сп╕ва╓мо:

Попереду Дорошенко
Веде сво╓ в╕йсько,
В╕йсько запор╕зьке
Хорошенько.
Гей, долиною,
Гей, широкою,
Хорошенько.

Хто ж в╕н, цей славний герой? Хоч як прикро, але тлумачать це кожен по-сво╓му. До того ж, приписують цю п╕сенну славу, як правило, зовс╕м ╕нш╕й людин╕, а саме - Петру Дорошенку.
Щоб з’ясувати, чи так це насправд╕, зверн╕мося до ╕стор╕╖.
Згадана п╕сня ╕сторично з’явилася як живий в╕дгук на под╕╖, пов’язан╕ з в╕домою вс╕м великою Хотинською битвою 1621року. Щоб загарбати Польщу, турецький султан Осман особисто вирушив у пох╕д з╕ сво╓ю п╕вм╕льйонною арм╕╓ю. А в поляк╕в назбиралося всього 57 тисяч во╖н╕в. Це й змусило ╖х звернутися по допомогу до укра╖нських козак╕в.
Корол╕вськ╕ в╕йська, вирушаючи в б╕й, радо зустр╕ли появу козацьких загон╕в, як╕ "гей долиною, гей широкою" посп╕шали до них на з’╓днання.
Очолював козак╕в гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. ╤ саме тод╕ завдяки геро╖змов╕ козацтва в╕йська Реч╕ Посполито╖ здобули нечувану перемогу.
Далася вона нелегко.
Заради не╖ козаки, допомагаючи шляхтичам, втратили майже 6500 сво╖х во╖н╕в. Прийняли на себе основний удар турецьких в╕йськ. В╕дбили вс╕ дев’ять штурм╕в ╕ зд╕йснили с╕м н╕чних рейд╕в.
Хотинська битва стала чи не найб╕льшою поразкою султансько╖ Туреччини за всю ╖╖ ╕стор╕ю. Та водночас на небувалу вершину слави п╕днесла вона хоробрих козацьких ватажк╕в. Про них складались п╕сн╕, творились легенди. Укра╖нський народ осп╕вував сво╖х ватажк╕в. Проте п╕сля так звано╖ Хотинсько╖ угоди з поляками тяжкий настр╕й охопив козак╕в-запорожц╕в. Угода сво╖ми умовами задовольняла т╕льки старшинську верх╕вку. Основна ж маса козацтва виявилась ошуканою. Загальне незадоволення росло ╕ згодом виливалося в п╕снях, зокрема в деяких вар╕антах п╕сн╕ "Ой на гор╕ та женц╕ жнуть". Кр╕м того, що гетьмана Сагайдачного названо в них "необачним", його як героя народн╕ сп╕вц╕ понизили ще й у слав╕ - в╕дсунули на задн╕й план.
В╕дтод╕ в п╕сн╕ став "попереду Дорошенко". Але не Петро, як здеб╕льшого вважа╓ться, а його д╕д - Михайло.
Михайло Дорошенко (р╕к народження нев╕домий, р╕к загибел╕ - 1628) належав до старшинсько╖ верх╕вки ╕ як активний учасник Хотинсько╖ в╕йни користувався високим авторитетом. У документах про Хотинську битву в╕н згаду╓ться в ранз╕ полковника ре╓стрового в╕йська. П╕зн╕ше Михайло брав участь у селянсько-козацькому повстанн╕ та п╕сля бою поблизу Кременчука у 1625 роц╕ був обраний гетьманом.
У зв’язку з цим в одному з вар╕ант╕в п╕сн╕ подибу╓мо рядки:

Межи нами три гетьмани,
Що ведуть в╕йсько запор╕зьке
Долинами.
Один гетьман
Дорошенко...

Другим названо Сагайдачного, трет╕м - Дрогозденка.
Саме собою зрозум╕ло, що Петро Дорошенко, котрий народився 1627 року, на той час аж н╕як не м╕г бути гетьманом, а отже, й геро╓м п╕сн╕.
Козацьк╕ гетьмани Сагайдачний, Дрогозденко та Михайло Дорошенко, за Грушевським, правили майже в один пер╕од. Сагайдачний з перервами - у 1614 - 1622 рр. Дрогозденко-Борозденко (в╕н же Бородавка) - у 1619 - 1621 роках. А Михайло Дорошенко - п╕сля них. Названа ж вище п╕сня осп╕ву╓ пох╕дне життя укра╖нського козацтва саме цього пер╕оду - першо╖ чверт╕ XVII стол╕ття.  
З огляду на це ╕ беручи до уваги ╕сторичн╕ джерела, як╕ збер╕гаються в Петербурз╕, а також публ╕кац╕╖ досл╕дник╕в, у сво╖х прим╕тках до книги "Насп╕вала мати" (про п╕сенний св╕т О. Довженка) я ц╕лком св╕домо не став коментувати рядки, що починаються словами "Попереду Дорошенко..."
П╕сню "Ой на гор╕ та женц╕ жнуть" наш видатний земляк справд╕ любив ╕ насп╕вував. Можливо, що й пр╕звище ╖╖ героя нагадувало Довженку Михайлового нащадка, теж гетьмана Петра Дорошенка, який жив у Сосниц╕. Одначе сам факт уславленого см╕ливого козацького ватажка, яким був Михайло, з д╕яльн╕стю Петра Дорошенка н╕чим не пов’язаний. Геро╓м п╕сн╕ був ╕ лиша╓ться Петр╕в д╕д.
Петро Дорошенко, до реч╕, за наявними св╕дченнями, пишався цим сво╖м предком, який з "4000 козак╕в перейшов ц╕лий Крим", ╕ вже за власного гетьманування гн╕вно погрожував кримським татарам, що також переверне Крим "догори ногами", як колись його д╕д.
Ус╕ ц╕ факти, вважаю, не можна ╕гнорувати чи перекручувати. Тим б╕льше нам - сьогодн╕шн╕м спадко╓мцям давньо╖ козацько╖ слави ╕ такого ж давнього, ╕сторично важливого твору, як п╕сня "Ой на гор╕ та женц╕ жнуть".
В╕тал╕й ГРИГОРОВСЬКИЙ.

╤СТОР╤Я МОГИЛИ ГЕТЬМАНА ПЕТРА ДОРОШЕНКА
П╤Д МОСКВОЮ В ЯРОПОЛЬЦ╤ ПОХОВАНО СЛАВНОГО ГЕТЬМАНА УКРА╥НИ ПЕТРА ДОРОШЕНКА. В╤ДОМИЙ ДОСЛ╤ДНИК
╤ НАУКОВЕЦЬ МИХАЙЛО ЗАБОЧЕНЬ П╤ДГОТУВАВ МАТЕР╤АЛ ПРО ЙОГО МОГИЛУ, ЯК ЗА НЕЮ П╤КЛУВАЛИСЯ В Р╤ЗН╤ ЧАСИ, ЕПОХИ СТОЛ╤ТТЯ. ТУТ Ф╤ГУРУЮТЬ ╤МЕНА Д. БАНТИШ-КАМЕНСЬКОГО, Т. ШЕВЧЕНКА, О. ПУШК╤НА, Д. ЯВОРНИЦЬКОГО ТА ╤Н.

ПЕРШИМ ╤СТОРИКОМ, який описав могилу П. Дорошенка ╕ познайомив читач╕в з ╖╖ зовн╕шн╕м виглядом, був Дмитро Бантиш-Каменський (1788 - 1850), автор "╤стор╕╖ Мало╖ Рос╕╖".
Одним з 5 малюнк╕в ╖╖ другого видання було зображення Дорошенково╖ могили. Про походження цього малюнка Д. Бантиш-Каменський пише в прим╕тках до третьо╖ частини "╤стор╕╖ Мало╖ Рос╕╖": "Костянтин Федорович Калайдович першим в╕дкрив м╕сце поховання Дорошенка ╕ по дружб╕ сво╖й пов╕домив мен╕. Я посилав маляра спец╕ально для того, щоб зробити з гробниц╕ малюнок, який дода╓ться до ц╕╓╖ частини ╕стор╕╖ малорос╕йсько╖".
К. Калайдович (1792 - 1832) - в╕домий рос╕йський археограф та ╕сторик. В╕н розшукав дек╕лька найдавн╕ших пам’яток писемност╕ Ки╖всько╖ Рус╕-Укра╖ни, Це насамперед "╤зборник Святослава 1073 року" ╕ твори Кирила Туровського (бл. 1130 - бл. 1182). Працюючи в Йосипо-Волоколамському монастир╕, Калайдович дов╕дався про Дорошенкову могилу в Яропольц╕, в╕дв╕дав ╖╖ ╕ згодом пов╕домив про це Д. Бантиша-Каменського.
За дорученням автора "╤стор╕╖ Мало╖ Рос╕╖" могилу змалював з натури художник Як╕в Аргунов (1784 - п╕сля 1830), син в╕домого портретиста ╤вана Аргунова (1729 - 1802). Дуже важливим ╓ те, що п╕д малюнком зазначено дату його виконання - 30 серпня 1824 року, тобто через 126 рок╕в п╕сля гетьманово╖ смерт╕. На малюнку бачимо надмогильну плиту, захищену дерев’яним дахом, що трима╓ться на чотирьох прямокутних цегляних стовпах. Поряд похилена дерев’яна капличка ╕ к╕лька розкиданих надмогильних плит.
В ╕сторичн╕й поем╕ Т. Шевченка "Заступила чорна хмара" ╓ так╕ рядки про ув╕чнення пам’ят╕ П. Дорошенка:

Т╕льки ти, святий
Ростовський,
Згадав у темниц╕
Свого друга великого
╤ звел╕в каплицю
Над гетьманом змурувати
╤ Богу молитись
За гетьмана панахиду,
За Петра служити.

Дмитро Ростовський (Данило Савович Туптало, 1651 - 1709) народився в м╕стечку Макар╕в на Ки╖вщин╕ в с╕м’╖ сотника, виховувався а Ки╓во-Могилянськ╕й академ╕╖. Належав до кола укра╖нського дух╕вництва, яке захищало самост╕йн╕сть укра╖нсько╖ церкви в╕д московського патр╕арха. Чотиритомний зб╕рник "Четь╖-М╕не╖" (книга жит╕й святих), над яким Д. Туптало працював 20 рок╕в, у XV╤╤ стор╕чч╕ витримав 10 видань ╕ був дуже популярним серед народу.
В еп╕лоз╕ до "Гайдамак╕в" Т. Шевченко згаду╓, що його батько читав цю книгу. 4 с╕чня 1702 року Д. Туптала призначено митрополитом Ростовським ╕ Ярославським. Похований в Ростов╕-Ярославському Яковлевському монастир╕, в церкв╕ Зачаття Богородиц╕. Ц╕лком в╕рог╕дно, що Дорошенкова могила була впорядкована в пром╕жок часу м╕ж 1702 ╕ 1709 роками, коли Д. Туптало був митрополитом.
Наступну згадку про Дорошенкову могилу знаходимо в лист╕ О. С. Пушк╕на до дружини Натал╕╖ Микола╖вни Гончарово╖ в╕д 26 серпня 1833 року. В зв’язку з напруженими в╕дносинами м╕ж О. Пушк╕ним та його тещею Натал╕╓ю ╤ван╕вною Гончаровою в╕н в╕дв╕дав Ярополець т╕льки один раз. У лист╕ до дружини поет так пише про ╖╖ мат╕р: "Вона живе дуже сам╕тно ╕ тихо в сво╓му розореному палац╕ ╕ розводить городи над прахом твого прад╕дуся Дорошенка, до якого я ходив на покл╕н. Семен Федорович (управитель ма╓тку. -
М. З.), з яким ми велик╕ приятел╕, водив мене до його гробниц╕ й показував мен╕ ╕нш╕ визначн╕ м╕сця Яропольця".
У прим╕тках до поеми "Полтава", складених самим Пушк╕ним, поет дав таку коротку, але промовисту характеристику гетьманов╕: "Дорошенко - один из героев древней Малороссии, непримиримий враг "русского владычества". Заслуговують на увагу рядки поеми "Полтава", в яких висловлено мр╕╖ ╕ спод╕ванки тод╕шн╕х укра╖нських патр╕от╕в:

Когда бы старый Дорошенко
Иль Самойлович молодой,
Иль наш Палей, иль
Гордиенко
Владели силой войсковой,
Тогда б в снегах чужбины
дальней
Не погибали казаки
И Малороссии печальной
Освобождались уж полки.

Володимир Г╕ляровський (1852 - 1935) разом з Дмитром Яворницьким (1855 - 1940) в╕дв╕дали Ярополець у с╕чн╕ 1903 року, в результат╕ чого в нарис╕ "Ярополец" ("Столица и усадьба" № 5 1914 року) В. Г╕ляровський перепов╕в розпов╕дь старожила Смол╕ на: "А пам’ятник, плита та сама, лежав на земл╕, вкруг нього було здоблено чотири стовпи що тримали покр╕влю, ╕ кругом стояли комори, валялось кам╕ння. Пушк╕н довго розбирав напис, а пот╕м говорить нашому панов╕: "╤ване Миколайовичу, треба було б почистити навкруг та поставити капличку". ╤ван Миколайович - син Натал╕╖ ╤ван╕вни - погодився з цим ╕ незабаром таку каплицю поставив".
Але це "незабаром" тривало не менше 15 рок╕в. В опис╕ Яропольця, зробленому Олександром Муравйовим 26 серпня 1835 року, тобто через два роки п╕сля перебування там О. Пушк╕на про пам’ятник Дорошенков╕ сказано так: "На в╕длюдному цвинтар╕ б╕ля берега Лами, близько з престолом колишньо╖ церкви знаходиться кам’яний пам’ятник з в╕йськовим гербом, де зображено меча, хреста й п╕вм╕сяця".
Коли ж з’явилася каплиця? У Центральному державному арх╕в╕ давн╕х акт╕в у Москв╕ у фонд╕ Гончарових збер╕га╓ться "В╕дом╕сть про надходження ╕ витрати грошових сум по Ярополецьк╕й економ╕╖ за вересень 1848 року". В дан╕й книз╕ по буд╕вельних роботах зроблено запис про виплату грошей "За впорядкування пам’ятника на могил╕ гетьмана Дорошенка" сумою 192 рубл╕ 50 коп.". Грош╕ витрачено на зведення цегляних ст╕н ╕ покр╕вл╕ невеличкого мавзолею з внутр╕шн╕ми розм╕рами 3,75 х 3,8 м. Натал╕я ╤ван╕вна Гончарова померла 2 серпня 1848 року. Майже одночасно було зак╕нчено каплицю, спорудження яко╖, зг╕дно з ╖╖ об╕цянкою, розпочалося ще за ╖╖ життя.
В науково-досл╕дному музе╖ арх╕тектури ╕мен╕ О. Щус╓ва в Москв╕ автору цих рядк╕в поталанило в╕дшукати с╕м фотозн╕мк╕в Дорошенково╖ могили. П’ять з них виконан╕ 1935 року, один - 1942 ╕ ще один - 1946 року. Це св╕дчить про те, що в 1930 - 1940-х роках Дорошенкова могила перебувала в пол╕ зору арх╕тектор╕в ╕ головного Управл╕ння охорони пам’яток. На р╕зних фотозн╕мках споруда ╕мену╓ться по-р╕зному: усипальниця, мавзолей, каплиця-склеп.
На зн╕мках 1935 року зображено загальний вигляд споруди з фасаду ╕ збоку, внутр╕шн╕й вигляд прим╕щення, вигляд надгробного каменя зверху й збоку, вигляд торцево╖ частини з орнаментами й написом. Стан покр╕вл╕ та ажурних дверей ц╕лком задов╕льний. Не постраждала каплиця ╕ п╕д час бо╖в, як╕ точилися тут у грудн╕ 1941 року. Волоколамськ, окупований г╕тлер╕вцями 27 жовтня, був зв╕льнений 20 грудня 1941 року. Це добре видно на зн╕мку, зробленому в с╕чн╕ 1942 року, на якому заф╕ксовано й розбиту н╕мецьку автомашину. ╢дине пошкодження - верхня частина ажурних дверей. Значн╕ ж механ╕чн╕ пошкодження заф╕ксовано на зн╕мку 1946 року. Половину бляшано╖ покр╕вл╕ з╕рвано, оголено дерев’яний каркас даху.
У вересн╕ 1959 року р╕шенням виконкому Московсько╖ обласно╖ Ради народних депутат╕в ╕ розпорядженням Ради М╕н╕стр╕в РРФСР садиба була передана Московському ав╕ац╕йному ╕нститутов╕ для створення в н╕й навчально-оздоровчо╖ бази. ╤нститут к╕лькох покол╕нь студент╕в ╕ сп╕впрац╕вник╕в в╕дновив з ру╖н усю садибу. Сьогодн╕ вона ╓ одним з не багатьох арх╕тектурних ансамбл╕в РФ, станом збереження якого можна пишатися. П╕д час реставрац╕йних роб╕т 1953 року каплицю над могилою роз╕брали у зв’язку з ╖╖ авар╕йним станом. Надмогильний кам╕нь, що лежить п╕д в╕дкритим небом б╕ля автобусно╖ зупинки, обнесено металевою огорожею, яку тримають 8 цегляних стовп╕в.
До огорож╕ прикр╕плено таблицю з написом: "Дорошенко Петро Дороф╕йович, 1627 - 1698. Гетьман Правобережно╖ Укра╖ни. Брав участь у Визвольн╕й в╕йн╕ укра╖нського народу проти польсько-шляхетсько╖ держави. У 1676 роц╕ отримав в╕д царя а сел╕ Ярополл╕ (тепер Ярополець) в пожитт╓ве користування 1000 двор╕в, де й помер у 1698 роц╕, тут ╕ похований".
У Льв╕вському л╕тературно-науковому тижневику "Нед╕ля" за 4 березня 1911 року було вм╕щено дв╕ ╕люстрац╕╖: каплиця над могилою гетьмана Дорошенка в Ярополч╕ ╕ пам’ятник гетьмана Дорошенка в приватн╕м парку графа Чернишова-Кругликова п╕д Москвою. Тут репродуковано вар╕ант зн╕мка каплиц╕, перед фасадом стоять три чолов╕ки в зимовому одяз╕: Г╕ляровський, Яворницький та нев╕дома особа. Ц╕лком в╕рог╕дно, що обидв╕ фотограф╕╖ походять з арх╕ву Яворницького, який був пристрасним збирачем ╕ популяризатором матер╕ал╕в укра╖нсько╖ давнини. Короткий текст, який супроводжу╓ ╕люстрац╕╖, написав редактор тижневика Василь Щурат.
Незважаючи на лихол╕ття в╕йни, на запекл╕ бо╖, що точилися п╕д Волоколамськом, бюст Дорошенка збер╕гся. Його в╕дшукала зав╕дуюча кра╓знавчим музе╓м Яропольця Антон╕на Павл╕вна Кожем’яко в Йосипо-Волоколамському монастир╕. Бюст в╕дреставровано, й тепер в╕н ╓ окрасою м╕сцевого музею. Автором цього скульптурного портрета ╓ в╕домий н╕мецький скульптор Олександр Тр╕ппель (1744 - 1793).
Михайло ЗАБОЧЕНЬ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 07.09.2007 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5086

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков