Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4454)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4128)
Українці мої... (1662)
Резонанс (2124)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1055)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (326)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (208)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В╤ДНОВЛЮ╢МО ПАМ’ЯТЬ ПРО ГЕРО╥В
Попри все це нам варто пам’ятати про славного земляка Миколу Ливицького – справжнього...


БОРИВ╤ТЕР
╤м’я художниц╕ Алли Горсько╖ дотепер ╓ символом громадянсько╖ см╕ливост╕ й творчо╖...


МИКИТА ШАПОВАЛ – УКРА╥НСЬКИЙ КНИГОЛЮБ-РЕВОЛЮЦ╤ОНЕР
«Жив завжди дуже просто, в╕ддаючи вс╕ сво╖ запрацьован╕ грош╕ на укра╖нську...


ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2007 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 19.10.2007
ПЕТРО ДОРОШЕНКО
ЮР╤Й МУШКЕТИК

ПОСТАТ╤

(Продовження. Поч. в № 41)

Виваживши все це, царська Москва розпочина╓ нечестиву гру, важк╕ торги як з Дорошенком, так ╕ з Многогр╕шним. Дорошенко охоче й щиро в╕дгуку╓ться на московський поклик, в╕н ╕ дал╕ переконаний, що сп╕лка з Москвою - найкраща, одначе непохитно сто╖ть на тому, що Укра╖на ма╓ бути суверенною (вжива╓мо сучасний терм╕н), кермуватися власними законами й власними виборними урядовцями. Знаючи настро╖ народу, пройшовши пол╕тичний вишк╕л у Дорошенка, Многогр╕шний також обстою╓ незалежн╕сть Укра╖ни, одначе булава надить йому оч╕, блиск ╖╖ самоцв╕т╕в скажено заманливий, одну за одною в╕н втрача╓ сво╖ позиц╕╖, поступа╓ться то тим пунктом, то тим, вдавано в╕дмовля╓ться в╕д булави, як каже л╕тописець, "неначе стара д╕вка в╕д хорошого жениха", ╕ врешт╕ уклада╓ статт╕, л╕пш╕ за т╕, як╕ уклав Брюховецький, але значно г╕рш╕ в╕д статей Хмельницького. Спочатку його обирають - призначають наказним гетьманом С╕верським, а дал╕ гетьманом Л╕вобережно╖ Укра╖ни. Незавидну роль у "сватанн╕" на гетьманство Многогр╕шного в╕д╕грав Лазар Баранович, черн╕г╕вський ╓пископ, визначний культурний д╕яч, поет. Звичайно, йому далеко до Феофана Прокоповича, цього св╕точа мисл╕, реформатора, драматурга й поета, найвизначн╕шого ритора сво╓╖ доби ╕ водночас величезного мерзотника, в╕дступника в╕д свого народу, посл╕дущого донощика, холуя царя Петра.
Дивовижне явище в ╕стор╕╖: Дорошенко й Многогр╕шний не стали ворогами (г╕рко те було Дорошенку, ой, як г╕рко, але в╕н не переступив меж╕ людських стосунк╕в з колишн╕м сво╖м п╕длеглим, а тепер суперником), вони приязнили, листувалися, вдавалися за порадами один до одного. Дорошенко плека╓ над╕ю таки об’╓днати Укра╖ну, листу╓ться ╕з Запорожжям, залуча╓ до ц╕╓╖ д╕яльност╕ ки╖вського митрополита Йосипа Тукальського та печерського арх╕мандрита ╤нокент╕я Г╕зеля, як╕ гаряче п╕дтримують його ╕ в свою чергу ведуть боротьбу проти царського п╕длигача митрополита Мефод╕я, який хоче п╕д╕гнути укра╖нську церкву п╕д рос╕йського патр╕арха, поставити ╖╖ в повну залежн╕сть в╕д нього. Варто сказати, що укра╖нськ╕ священики вс╕х ранг╕в щосили опиралися цьому, власне, вони скорилися останн╕ми, вже аж за Петра ╤.
З Г╕зелем, а особливо з Тукальським, Дорошенко дружив усе життя, в╕н любив посид╕ти за узваром з ученими людьми, пом╕ркувати про та╓мниц╕ св╕ту, бо й сам був чолов╕ком осв╕ченим, як майже вс╕ тод╕шн╕ укра╖нськ╕ старшини.
Проглядаючи в сут╕нь тих час╕в, перекону╓мося, що Многогр╕шному доп╕кала та зрада, не все добре згубив в╕н у сво╖й душ╕, одначе жадоба влади виявилася б╕льшою за докори сов╕ст╕. Страшна жадоба влади, яка поглина╓ все: повагу, любов, дружбу. На честь Дорошенка скажемо, що в╕н майже вс╕м сво╖м суперникам-гетьманам пропонував десь на нейтральн╕й територ╕╖ провести вибори одного гетьмана - кого оберуть, тому ╕ бути, й щоразу суперники в╕дмовлялися, а найзначн╕ший з них, та й найлих╕ший, найп╕дступн╕ший - Самойлович, що випхався на гетьманський ст╕лець п╕сля Многогр╕шного, позлизав увесь дьоготь, який т╕льки м╕г д╕стати, й хлюпав ним за саму цю пропозиц╕ю на Дорошенка.
Можливо, все ж докори сов╕ст╕ й приключалися до того, що Многогр╕шний виявляв непослух царев╕, лаяв бояр ╕ думних дяк╕в; про та╓мн╕ перетрактац╕╖ Москви з Польщею сказав: "Дво╓ за один кожух торгуються", а царському послов╕ Олександру Тан╓╓ву мовив таке: "Ми козаки, не продан╕ й не куплен╕!.. Ви вс╕ понабиралися в╕д поляк╕в ╖хн╕х лукавих звичок, ╕ ти, Олександре, якщо ще раз при╖деш до мене з неправдою, то будеш у Криму".
Многогр╕шний не в╕дкинувся в╕д Москви, н╕ з ким не в╕в та╓мних переговор╕в, але вже його буркот╕ння, непослуху вистачило йому й на бат╕г, ╕ на дибу, й на "московський хомут", у який його запихали (союзника й друга!); збазгрили справу
без доказ╕в, нестеменно таку, як╕ з особливим усп╕хом творилися в двадцятих-тридцятих роках ХХ стол╕ття, в кайданах в╕дправили до Тобольська, а дал╕ в Селенг╕нськ, ╕ - о, зла ╕рон╕я дол╕! - в╕н ще й там водив в╕йсько та допомагав царев╕ приборкувати "диких" табунк╕в ╕ мунгал╕в. Сл╕дом за ним туди були в╕дправлен╕ його дружина, сини, дочка, нащадки Многогр╕шного одружувалися в чужому краю й плодилися, ╕ хто зна╓, ким вони ставали, може, нин╕ декотр╕ з них десь гукають "долой хохлов".
Дов╕давшись про те, що вчинили в Москв╕ з Многогр╕шним, Дорошенко сумно сказав, що в╕н був з Многогр╕шним у приязних стосунках, але не для яко╖сь зради, яку вигадали нечестив╕ голови, а для ствердження добрих справ православного християнства, ╕ що Бог покара╓ винуватц╕в. На жаль, те й по сьогодн╕!
Сам Дорошенко ╕ за гетьманування Многогр╕шного, й пот╕м веде сво╓ важке змагання з поляками, як╕ намагаються скарати його й повернути в╕двойован╕ ним земл╕. Так, на Брацлавщин╕ в╕н розгромив польського во╓начальника Стралковського, дал╕ - в порох - Маховського, в╕н уповн╕ розум╕в, що об’╓днати Укра╖ну п╕д польською корогвою не вдасться, що й та корогва в очах народу давно злиняла й зносилася, жовн╕рськ╕ грабунки не припинялися ан╕ на годину.
З особливою силою потр╕бно наголосити на тому, що об’╓ктивно Дорошенко в╕в з Польщею боротьбу в сп╕льних ╕нтересах Укра╖ни та Рос╕╖, у в╕дпов╕дност╕ з Переяславською угодою продовжував в╕йну, розпочату Хмельницьким. То б╕льше обурливо в╕роломною була угода Рос╕╖ з Польщею 1667 року, так зване Андрус╕вське перемир’я, за яким Рос╕я та Польща розд╕лили м╕ж собою Укра╖ну. Все це було зроблено за спиною Укра╖ни, супротивно Переяславським статтям, за якими н╕ Рос╕я, н╕ Укра╖на не мали права вести з Польщею сепаратн╕ переговори, ця угода завдала укра╖нському народов╕, справ╕ укра╖нсько╖ державност╕ непоправного удару. Ось що писав з цього приводу царев╕ Петро Дорошенко: "...Хмельницький добров╕льно стольний святий Ки╖в в╕ддав (ма╓ться на уваз╕ Москв╕. -
Ю. М.), ╕ Б╕лу Русь, ╕ всю Литву, ╕ в Льв╕в, ╕ в Любл╕н царських ратних людей ув╕в ╕ до самого свого в╕дходу в╕рою робив царськ╕й величност╕..." У в╕ддяку на те рос╕яни "постановили прямо на погиб╕ль нашу, на частини нас роз╕брали, й домовилися, що обидва монархи будуть нас приборкувати, тобто викор╕нювати... Ви звикли мати нас за безумну скотину, сам╕ без нас усов╕тували, як╕ м╕ста д╕сталися соб╕, як╕ вступили, тод╕ як ц╕ м╕ста д╕сталися вам не вашою силою, а Божою пом╕ччю ╕ нашою кривавою мужн╕стю".
Не можу втриматися, аби не навести рядки з листа, написаного Дорошенком до запорожц╕в, ц╕ рядки Величко вписав у свою велику книгу козацьких д╕янь: "...поляки, не можучи дорешти нас ╕ вас присво╖ти соб╕ й заволод╕ти в ╕накший спос╕б, вдалися, не ознаймовуючи нас, до трактат╕в з рос╕янами, а з’╖хавшись за Смоленськом в якомусь сел╕ Андрусов╕ виторгували там соб╕ у рос╕ян нас як безсловесну ╕ н╕чого не тямлячу худобу... ╕ легко розд╕лили вашу в╕тчизну Малу Рос╕ю на дво╓, прийнявши соб╕ частину, що в╕д Переяславля, а частину, що в╕д Чигирина з╕ святим вашим градом Ки╓вом ╕ з вами, низовим запорозьким в╕йськом (та й те розд╕ливши м╕ж собою), ╕ в╕дкинули в╕д себе й в╕ддали п╕д першопочаткове лядське ╕го...".
Якби пов╕рити в те, що в св╕т╕ ╓ Всевишн╕й суд, ╕ коли б перед ним у позов╕ на сво╖х християнських сус╕д╕в - Рос╕ю та Польщу - стала Укра╖на, то, мабуть, розплакався б ╕ Господь Бог. Платили нею ╕ в Андрусов╕, платили ╕ в Брест╕... Ан╕ крихти жалю до ╖╖ людей, ан╕ крихти спочутливост╕, на кажучи вже про приязнь. ╥╖ народов╕, ╖╖ достойним гетьманам доводилося розбиватися об ту кам╕нн╕сть до кривавиц╕. Андрус╕вський догов╕р в╕ддавав живцем Дорошенка Польщ╕, найзапекл╕шому його ворогов╕.
На той час Сухов╕╓нко, який устиг оговтатися, йде на Дорошенка з полками Полтавським, Миргородським, Лубенським, Переяславським, а також з ордою. Проте Дорошенко так стратег╕чно вм╕ло розташував сво╖ полки, що оточив усе вороже в╕йсько, погромив його, а татар, яким вдалося втекти, добив ╤ван С╕рко. Авторитет Дорошенка по т╕й битв╕ зр╕с неймов╕рно високо, по вс╕й Укра╖н╕ йде про нього слава, люди кажуть, що це "достойний козак", "доброго роду й поля зна╓" (в╕йськову справу. - Ю. М.).
Дорошенкову силу бачать ╕ в Москв╕, ведуть з ним переговори, з ним довгий час листу╓ться боярин Шеремет╓в. 16 листопада 1668 року до Дорошенка при╖здить царський посланець Гаврило Подимов, промацу╓, за яко╖ умови Дорошенко згодився б перейти на московську сторону. Дорошенко в╕дказу╓: "...т╕льки так, щоб в ус╕х м╕стах ╕ л╕во╖, й право╖ сторони во╓вод ╕ царських ратних людей не було...", ╕ щоб збер╕галося укра╖нське самоуправл╕ння, укра╖нськ╕ "давнини". Москва в╕дпов╕да╓ ухильно, хитру╓. "Москва вважала, - пише Костомаров, - якщо на Укра╖н╕ непорушно збер╕гатимуться вс╕ ╖╖ нац╕ональн╕ особливост╕, то Укра╖на не завжди може бути м╕цно прив’язана до Москви". П╕сля прийняття Андрус╕вського договору Дорошенко звернувся до вс╕х козак╕в Укра╖ни (окр╕м правобережних м╕ст, до складу його гетьманства входили л╕вобережн╕ м╕ста - Лубни, Пирятин, Лохвиця, Полтава, З╕ньк╕в, Гадяч, Хорол, Миргород та ╕н.) з ун╕версалом, закликаючи до оборони проти поляк╕в, яким Андрус╕вська угода розв’язала руки. Особливу загрозу для козак╕в становила неприступна, як вважали, на той час, Б╕лоцерк╕вська фортеця, в╕н почина╓ ╖╖ облогу, взяти ж фортец╕ не вдалося, рихту╓ться йти до В╕сли й не звершу╓ свого нам╕ру, що, як вважають ╕сторики, було його помилкою. Одначе пот╕м розпочав наступ на Терноп╕ль, завдаючи удар╕в в╕йську польського гетьмана Яна Соб╓ського, в майбутньому короля Польщ╕. Потрапивши в скрутне становище через татар (але й Соб╓ський трима╓ться з останн╕х сил), уклада╓ з ним угоду на тимчасове примирення.
Либонь, нема╓ потреби перел╕чувати вс╕ с╕ч╕, вс╕ битви Дорошенка проти поляк╕в, Сухов╕╓нка, а дал╕ Ханенка, який п╕дхопив Сухов╕╓нкову булаву та бунчук, котр╕ випали в того з рук. (Спод╕ваюся, ближчим часом будуть написан╕ ╜рунтовн╕, розлог╕ монограф╕╖ про Дорошенка, одна з перших роб╕т, ╕ вельми пристойна, В. С. Степанкова незабаром ма╓ з’явитися в "Науков╕й думц╕" у книз╕ портрет╕в укра╖нських гетьман╕в, я ж пишу не ╕сторичний нарис, не досл╕дження, не ╕сторичну хрон╕ку, а силует гетьмана на тл╕ тих под╕й, через те не скр╕зь дотримуюся ╖х хронолог╕чност╕). Оточений з ус╕х бок╕в ордою та в╕йськом Ханенка, дв╕ доби в╕дбива╓ потужн╕ налоги ворога, а дал╕ зд╕ймаються бо╖ п╕д Ладижином, Уманню, Тростянцем, - оск╕льки польський уряд не бажав ╕ти на жодн╕ поступки, не визнавав автоном╕╖ Укра╖ни, шляхта збиткувалася над народом, як ╕ до Хмельниччини, - громить поляк╕в ╕ Ханенка п╕д Четвертин╕вкою на знаменитому Батозькому пол╕, на якому Богдан Хмельницький скарав Калиновського. Про один з таких бо╖в легенда чи нап╕влегенда опов╕да╓ так: три доби тривала страшна с╕ча дорошенк╕вц╕в з ляхами, обидва в╕йська обезкровилися ╕ втомилися докраю й коли знову стала лава проти лави, жоден во╖н н╕ з то╖, н╕ з ╕ншо╖ сторони на рушив уперед. Даремно гукав до козак╕в Дорошенко попереду лави, даремно вимахував шаблею, кличучи до бою, козаки н╕мо стояли на м╕сц╕. Й тод╕ в╕н покликав оркестр (треба взяти до уваги, що тод╕шн╕ люди й, зокрема, во╖ни в чомусь, може, грубш╕ за нин╕шн╕х, але назагал в стократ чутлив╕ш╕ й н╕жн╕ш╕, жили в св╕т╕ переказ╕в, легенд, музики, й кожна в╕йськова частина, нав╕ть пох╕дна команда, мала св╕й оркестр) ╕ звел╕в: "Метелицю!" Музики вдарили "Метелицю" й Дорошенко, навприсядки, з шаблею в руц╕ сам п╕шов на ворожу лаву. Козаки не втрималися, кинулися за ним, розгромили ворога. Очевидно, таки легенда, але легенда "в ключ╕" Дорошенка.
Одначе, хоч який був гетьман одчайдушний, ворохобний, скажений, але не гребував дипломат╕╓ю, яка в т╕ часи була не менш складною, н╕ж нин╕, зверта╓ погляд на Швец╕ю, але та виснажилася в╕йною з Дан╕╓ю й уклала з Польщею мирну угоду, зверта╓ться з листом нав╕ть до бранденбурзького електора Фр╕др╕ха В╕льгельма, одначе цей лист до адресата на потрапив. Гетьман веде тонку пол╕тику щодо татар, намага╓ться н╕ переступити, н╕ доступити, неоднораз зверта╓ться до них по допомогу, та його зобов’язання не сягають за межу, за якою - втрата самост╕йност╕ чи нав╕ть свободи д╕╖; хоч все ж вод╕ння з татарами, нехай ╕ вимушене, не складало чест╕ жодному чи то укра╖нському, чи то польському державному або в╕йськовому д╕ячев╕, компрометувало ╖х в очах народу.
╤з Запорозькою С╕ччю Дорошенка ╓дна╓ давня дружба, але не раз м╕ж ними наставав ╕ розмир. В╕н хот╕в, аби Запорожжя вв╕йшло частиною до його гетьманства, а запорозька вольниця н╕кого на бажала мати над собою, с╕човики казали: "ми - люди в╕льн╕" ╕ що, мовляв, нав╕ть наш╕ гетьмани комусь служать. Приязнив ╤ванов╕ С╕рку, й С╕рко приязнив йому, шанував його, вони були й породичалися, але ненадовго - С╕рк╕в син загинув у боротьб╕ з ворогом (загинули обидва його сини). Дорошенко, як я зазначав вище, не став ворогом нав╕ть Многогр╕шному, хоч той фактично "украв" у нього булаву. З ким не м╕г знайти порозум╕ння, кого ненавид╕в не т╕льки як суперника (як скаж╕мо, Сухов╕я або Ханенка), а й як людину, то це гетьмана Самойловича, "поповича", який зам╕нив на посад╕ л╕вобережного гетьмана Многогр╕шного.
Сутички з в╕йськом Многогр╕шного, наступ польських в╕йськ, татарськ╕ налоги роблять становище Дорошенка неймов╕рно складним. В╕н мета╓ться з одн╕╓╖ сторони в ╕ншу, в╕дбива╓ ворог╕в ╕ в той же час намага╓ться д╕йти бодай яко╖сь згоди з Москвою та Польщею. В над╕сланих у травн╕ 1669 року до Москви "догов╕рних статтях" в╕н пропону╓ об’╓днати докупи вс╕ укра╖нськ╕ земл╕ в╕д В╕сли до Путивля з тим, щоб це була в╕льна козацька держава п╕д протекторатом Москви з автономними управл╕нням, церквою. З Москви в╕дпов╕дають: за договором ти гетьмане, польський; шляхта ж не визнавала за Дорошенком жодних прав ╕ стояла на тому, щоб його "добити до к╕нця". Ворог Дорошенка "в пол╕", розумний пол╕тик Ян Соб╓ський радить королев╕ та шляхт╕ використати цю потужну силу, п╕ти на поступки Дорошенков╕, не доводити справу до крайнощ╕в, до велико╖ в╕йни - шляхта була глуха й безумна, як ╕ завше. Повна заблокован╕сть, як сказали б ми сьогодн╕, безвих╕дь диктували Дорошенку таку повед╕нку, що в╕н мусив прикидатися приб╕чником то одного, то другого монарха, був згоден на протекц╕ю, але не на рабське п╕дданство, ступав на тернист╕ стежки, одна з яких, зрештою, привела до сп╕лки з Портою. Дорошенк╕вц╕ безл╕ч раз╕в писали на сво╓ виправдання, що вони зробили це "по крайност╕", в угод╕ з султаном зазначалося, що Порта допоможе Дорошенку з╕брати докупи вс╕ укра╖нськ╕ земл╕, й Укра╖на ╕снуватиме автономно, як Молдав╕я та Валах╕я, що народ укра╖нський зв╕льня╓ться в╕д податк╕в та данини, що церква ста╓ автономною п╕д хрестом царгородського патр╕арха, що султан ╕ хан без згоди Укра╖ни не мають права вести переговори з Рос╕╓ю, що турецьке ╕ татарське в╕йсько без згоди гетьмана не ступить на Укра╖ну, що гетьманство Дорошенка - дов╕чне, й укладено ряд ╕нших статей, у повне виконання яких, либонь, мало хто з козак╕в в╕рив. Та чи й в╕рив сам Петро Дорошенко... Адже не один раз казав: "Не станеться того н╕коли, щоб я люб’язно в╕тчизну Укра╖ну турському царю в п╕дданство мав запродати ╕ в думц╕ мо╖й такого не було н╕коли". Беручи п╕д протекторат Укра╖ну, турки ж зрозум╕ла р╕ч, дбали лише про сво╖ ╕нтереси. А тим часом в╕йна з Польщею вже розпочалася. З Брацлавщини козак╕в пот╕снили ще ран╕ше, бо╖ точилися п╕д Ладижином, Уманню, Тростянцем. На початку 1672 року через Дн╕стер переправля╓ться турецька арм╕я. В липн╕ Дорошенко розбива╓ польське в╕йсько та Ханенка, доходить до Львова, бере його в облогу - льв╕в’яни в╕дкуплюються. Турки взяли Кам’янець, погнали поляк╕в з ╕нших м╕ст Укра╖ни. Повна перемога! Сумна перемога. Турки, татари грабують Укра╖ну, падишах ╖де по кам’янецьк╕й вулиц╕, встелен╕й ╕конами, викинутими з католицьких костьол╕в, в’╖жджа╓ конем в один ╕з костьол╕в. П╕д к╕нськими копитами хрумтять ╕конописн╕ лики християнських святих. Народ мовчить у гн╕в╕. Це вже була поразка Дорошенка. ╤ хоч московський уряд, наляканий тими под╕ями, розпочав з Дорошенком нов╕ переговори, й Земський собор, скликаний царем, постановив прийняти Дорошенка з Правоб╕чною Укра╖ною, але Дорошенк╕в авторитет пада╓ в народ╕ катастроф╕чно. Та й Самойлович зробив усе для того, аби з╕рвати постанову Земського собору, не вступити до злуки з Дорошенком, боявся, що в╕йсько запрагне мати гетьманом не його, а Дорошенка.
Найг╕рше було те, що з Дорошенком заходила в розмир Запорозька С╕ч. В одночасся об╕рвалася остання нитка, яка ╓днала його ╕з Запорожжям: с╕човики на чол╕ з ╤ваном С╕рком захопили на ╤нгул╕ Дорошенкове посольство до турк╕в та татар, яке в╕в Дорошенк╕в генеральний писар ╤ван Мазепа. З ним ╖хало дев’ять татар, ╕ вели вони у подарунок туркам п’ятнадцять нев╕льник╕в, зокрема к╕лька запорозьких пастух╕в - аргатал╕в. Козаки визволили нев╕льник╕в, туркам та козацьким конво╖рам понасипали в пазухи п╕ску й кинули ╖х в ╤нгулець, лишили т╕льки Мазепу для вив╕дно╖ розмови. Довго-довго того дня розмовляв кошовий з гарним на вз╕р, до ката розумним писарем, ╕ взяла запорозького отамана за серце скруха, що ось так╕, умудрен╕ вс╕╓ю власною й ╕ноземною наукою козаки волочаться по степах ╕з занютованими в сирицю ╓динокровними братами. Заговорив запорозького звитяжця Мазепа, й С╕рко, врешт╕, сказав: "Не вбивайте, братц╕, цього чолов╕ка, може бути, в╕н на що-небудь в╕тчизн╕ й згодиться". С╕рко в╕дпровадив Мазепу до Самойловича, а той - до Москви.
Повернувшись з Москви, Мазепа згодом пос╕в при Самойловичу уряд генерального писаря, а по тому зсадив з╕ ст╕льця й самого Самойловича. А запорожц╕, запопавши Мазепу з ясиром, писали Дорошенков╕ так: "Мосцепане Дорошенку, не наш уже В╕йська Запорозького гетьмане. Як тьма р╕зна ╓ од св╕тла, так зловорожий чолов╕к - од доброго й боголюблячого, й слушно хтось сказав:
"Важко в злому ╕ п╕дступному чолов╕ков╕ доброчинства в╕дшукати", - це присл╕в’я вельми стосовне до вашмосц╕. Ледве сколегувавшись з нами, яко об т╕м засв╕дчив обширний ваш лист до нас, ваша мосць, хоч зовс╕м у тому не малося потреби, почав водитися з басурманами, давн╕ми Христа святого ╕ в╕ри свято╖ нашо╖ християнсько╖ ворогами..." С╕ч р╕шуче в╕дхилилася в╕д Дорошенка, що дало змогу Самойловичу й Ромодановському з в╕йськом почати одна за одною налоги на Чигирин, на Дорошенка.
(Зак╕нчення в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 19.10.2007 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5205

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков