Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2882)
З потоку життя (6054)
Душі криниця (3354)
Українці мої... (1439)
Резонанс (1458)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1645)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УРОКИ КРИМУ: ПОПРИ ТРАВМУ, МИ МА╢МО ЗНАЙТИ СИЛИ ДЛЯ РОЗВИТКУ
Виступ учасника Нестор╕всько╖ групи ╢вгена Гл╕бовицького у Кримському дом╕ п╕д час вечора,...


ОДИНОЧН╤ П╤КЕТИ В КРИМУ: ВИКЛИК ОКУПАНТАМ
Б╕льше 80 суд╕в у справах кримськотатарських патр╕от╕в провела в один день т.зв. "кримська влада"...


ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!
Поширюйте цього листа. Ма╓мо застоювати себе, св╕й Край. Хто, як не ми?


КОР╤ННЕ НАСЕЛЕННЯ ВИТ╤СНЯЮТЬ З КРИМУ
Про це йдеться в допов╕д╕ "Пол╕тичн╕ пересл╕дування в Рос╕╖": ш╕сть м╕сяц╕в 2017 року.


10 МАЛОВ╤ДОМИХ ФАКТ╤В ПРО КРИМСЬКОТАТАРСЬКИЙ ПРАПОР
Блакитний кол╕р прапора означа╓ чистоту, свободу ╕ чесн╕сть
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2007 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 09.11.2007
ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ ДАВИДА БУРЛЮКА

 18 - 20 жовтня на Сумщин╕ в╕дбулися заключн╕ заходи з в╕дзначення 125-л╕ття в╕д дня народження в╕домого укра╖нського митця Давида Давидовича Бурлюка (1882-1967). Вони були ╕н╕ц╕йован╕ Фундац╕╓ю ╕м. Д. Бурлюка сп╕льно з сумським в╕дд╕ленням Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни, галере╓ю мистецтв „Академ╕чна” Укра╖нсько╖ академ╕╖ банк╕всько╖ справи НБУ ╕ фондом „Алгон╕ка” та отримали п╕дтримку в╕д голови Сумсько╖ облдержадм╕н╕страц╕╖ пана Павла Качура та м╕ського голови Сум пана Геннад╕я М╕на╓ва.
 В ход╕ урочистостей на головному корпус╕ Сумсько╖ Олександр╕всько╖ класично╖ г╕мназ╕╖ по вул. Тро╖цьк╕й, у як╕й у 1893-1895 рр. навчався майбутн╕й митець, в╕дкрито мемор╕альну дошку роботи сумського скульптора, члена НСХ Укра╖ни Олега Прокопчука. А при самому навчальному заклад╕ започатковано Мемор╕альну к╕мнату-музей художника, яка згодом ма╓ трансформуватися у сво╓р╕дний мистецький „Бурлюк-центр”.
 У юв╕лейних заходах взяли участь прибул╕ з-за кордону родич╕ „батька укра╖нського футуризму” – онука митця пан╕ Мер╕-Клер Холт-Бурлюк та ╖╖ чолов╕к Гарольд Дж╕вог з Канади, а також онучата плем╕нниця пан╕ Яна Котал╕кова з Чех╕╖.
 Пан╕ Мер╕ подарувала г╕мназ╕╖ для експонування у Мемор╕альн╕й к╕мнат╕-музе╖ ол╕йну роботу свого д╕дуся п╕д назвою „Оголена”. А ще ран╕ше учениця митця, американська художниця пан╕ Елен де Пацц╕ з м. Хемптон- Бейз через Фундац╕ю ╕мен╕
Д. Бурлюка передала до Сум мольберт, пал╕тру, пензл╕, ол╕вц╕ та ╕нше мистецьке приладдя, яке колись належало ╖╖ вчителю - всесв╕тньов╕домому маестро. Нин╕ ц╕ реч╕ виставлен╕ в експозиц╕╖ г╕мназ╕йного музею.
 Вартий уваги той факт, що пан╕ Е. де Пацц╕, незважаючи на св╕й похилий в╕к (а ╖й уже за дев’яносто), спромоглася написати та випустити у св╕т до юв╕лею вчителя книгу сво╖х англомовних спогад╕в про Д. Бурлюка, з яким товаришувала до самого його в╕дходу у в╕чн╕сть 15 с╕чня 1967 року. ╤ сьогодн╕ ця монограф╕я також експону╓ться у Мемор╕альн╕й к╕мнат╕-музе╖ Сумсько╖ г╕мназ╕╖ поряд з граф╕чним портретом Д. Бурлюка роботи художника Миколи Бондаренка з Буринщини, як╕й створив св╕й л╕норит спец╕ально до юв╕лейно╖ дати митця-земляка.
 Не оминули юв╕лей сво╓ю увагою ╕ в╕дом╕ у св╕т╕ бурлюкознавц╕ – професор Дмитро Омелянович Горбачов з Ки╓ва та Олександр Юхимович Парн╕с з Москви – визнан╕ патр╕архи у царин╕ вивчення житт╓вого шляху та творчого спадку Д. Бурлюка, якими почали займатися ще у далек╕ 1960-т╕ роки. Вони свого часу листувалися з митцем-футуристом, тож ╖х розпов╕д╕ про художника перед сумською публ╕кою сприймалися з великим ╕нтересом.
 П╕д час проведення «круглого столу» у в╕дд╕л╕ л╕тератури з мистецтва Сумсько╖ обласно╖ науково╖ б╕бл╕отеки сво╖ми думками про вшанування Д. Бурлюка у далекому Татарстан╕ (свого часу юний Давид навчався у Казанськ╕й художн╕й школ╕) под╕лився д-р ╢вген Савенко – голова укра╖нсько╖ нац╕онально-культурно╖ автоном╕╖ м. Нижньокамська, яка багато робить для популяризац╕╖ творчост╕ митця в Рос╕╖.
 Родзинкою цього заходу став виступ голови сумського осередку Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, в╕домого журнал╕ста ╕ поета Олександра Верт╕ля, який переклав ╕ прочитав низку в╕рш╕в Давида Давидовича укра╖нською мовою.
 На жаль, не вс╕ прихильники таланту та творчост╕ Д. Бурлюка змогли при╖хати на Сумщину та взяли участь у в╕дзначенн╕ юв╕лею митця. Так, в╕домий досл╕д-ник-бурлюкознавець д-р Мирослав Шкандр╕й з Канади
(м. В╕нн╕пег), автор сол╕дно╖ монограф╕╖ „Давид Бурлюк в Америц╕” п-н Ноберт ╢вда╓в з
м. Нью-Йорк та перекладач низки прозових твор╕в Бурлюка-л╕тератора на японську мову п-н Ак╕ра Судзук╕ з м. Ток╕о над╕слали до оргком╕тету сво╖ в╕тальн╕ листи. Останн╕й, зокрема, зазначив: „Ми, японськ╕ мистецтвознавц╕ та шанувальники творчост╕ Давида Бурлюка, з великою рад╕стю в╕та╓мо започаткування Мемор╕ального музею його ╕мен╕ на його батьк╕вщин╕ у м. Суми - в Укра╖н╕”.
 У рамках юв╕лейних заход╕в проведено дв╕ презентац╕╖ бурлюкознавчих видань автор╕в з Сумщини. Це книжки „Наш Давид Бурлюк” Олександра Кап╕тоненка, „Родов╕д Давида Давидовича Бурлюка” Вен╕ам╕на Цибки та „Бубновий валет” ╕ Сумщина” Серг╕я Побож╕я.
 Також проведен╕ художн╕ виставки „Будетлянин Давид Бурлюк серед укра╖нських художник╕в початку ХХ стол╕ття” у Сумському художньому музе╖ ╕м. Н. Онацького та твор╕в укра╖нських та рос╕йських художник╕в з лебединського пленеру, присвяченого „батьков╕ укра╖нського футуризму” у Сумському обласному кра╓знавчому музе╖. А у в╕дд╕л╕ л╕тератури з мистецтвознавства Сумсько╖ обласно╖ науково╖ б╕бл╕отеки, який, до реч╕, очолю╓ далека родичка Д. Бурлюка - Г. В. Макаренко, в╕дбувся показ видань про життя та творч╕сть всесв╕тньо в╕домого
земляка.
 Юв╕лейн╕ заходи не залишились непом╕ченими ╕ в Криму, куди у село Каштани (колишн╓ селище Бурлюк) Бахчисарайського району за родинним переказом ведуть родов╕ корен╕ майстра пензля. Деяк╕ представники творчо╖ ╕нтел╕генц╕╖ Кримського п╕вострова нещодавно виступили з ╕н╕ц╕ативою за п╕дтримки м╕сцевого винзаводу „Бурлюк” заснувати Мемор╕ально-художн╕й музей ╕м. Давида Бурлюка у згаданому вище населеному пункт╕. Наша Фундац╕я радо п╕дтриму╓ таку ╕дею!
 В╕д’╖жджаючи додому, заруб╕жн╕ та столичн╕ гост╕ висловили глибоку подяку ╕н╕ц╕аторам, орган╕заторам та органам влади ╕ самоврядування м╕ста Суми ╕ област╕ за вшанування пам’ят╕ ╖хнього родича на Сумщин╕, яка нин╕ повноц╕нно повернула з небуття добре ╕м’я свого сина.
 Олександр КАП╤ТОНЕНКО,
 голова Фундац╕╖ ╕м. Д. Бурлюка, м. Суми.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2007 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5296

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков