Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2963)
З потоку життя (6158)
Душі криниця (3392)
Українці мої... (1447)
Резонанс (1469)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1653)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КЕРЧЕНСЬК╤Й ПРОТОЦ╤ ЗАСТРЯГЛИ БЛИЗЬКО 170 СУДЕН, ЯК╤ ОЧ╤КУЮТЬ НА ПРОХ╤Д
Про це голова Держприкордонслужби Петро Цигикал сказав в ╕нтерв'ю на телеканал╕ UA|TV


СИНОД УПЦ КП ОБГОВОРИВ, ╤З ЧИМ ╤ТИ НА ОБ’╢ДНАВЧИЙ СОБОР
У регламент╕ Об’╓днавчого собору ма╓ бути враховано, що в╕н ╓ арх╕╓рейським й право голосу...


САВЧЕНКО ОГОЛОСИЛА СУХЕ ГОЛОДУВАННЯ
В╕део з заявою розм╕щене на стор╕нц╕ нардепа у Facebook.


РОС╤Я ПЕРЕСЕЛИЛА ДО АНЕКСОВАНОГО КРИМУ ПОНАД 105 ТИСЯЧ РОС╤ЯН
Про це головнокомандувач ВМС ЗСУ ╤гор Воронченко заявив в ╕нтерв'ю theБабелю.


«ПЕРША СОТНЯ»: В╤ЙНА ╤ КОХАННЯ
У к╕нотеатрах Укра╖ни в╕дбуваються презентац╕╖ документального повнометражного ф╕льму...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2007 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#45 за 09.11.2007
Под╕╖ укра╖нського життя за кордоном

 ПАМ’ЯТЬ ГРИГОР╤Я СКОВОРОДИ ВШАНОВАНО В УГОРЩИН╤
 Укра╖нц╕ Угорщини вшановують пам’ять великого укра╖нського ф╕лософа та поета Григор╕я Сковороди (1722-1974). Урочистост╕ з нагоди 285-р╕ччя в╕д дня його народження розпочалися у м. Токай покладанням в╕нк╕в до Мемор╕ально╖ дошки ╕з зображенням Григор╕я Сковороди.
 Григор╕й Сковорода п’ять рок╕в - ╕з серпня 1745 року до жовтня 1750 року - перебував в Угорщин╕ у склад╕ так звано╖ «Ком╕с╕╖ ╕з закуп╕вл╕ вина» для царського двору. М╕с╕я Григор╕я Сковороди, однак, не обмежувалася службою у ц╕й ком╕с╕╖, що розм╕щувалася у Тока╖ - м╕ст╕ «корол╕в вин ╕ вин корол╕в». «У мо╖й люб╕й Гунгар╕╖ волами молотять», «Та й тепер у деяких землях Бог назива╓ться «╤штен», згадував ф╕лософ ╕ поет у сво╖х творах про м╕сця, зв╕дки в╕н вернувся до Ки╓ва «наповнений учен╕стю, в╕домостями, знаннями».
 Даниною пам’ят╕ про перебування в Угорщин╕ Григор╕я Сковороди стала Мемор╕альна дошка ╕з зображенням укра╖нського ф╕лософа та поета на ст╕н╕ Токайсько╖ галере╖, колишньо╖ греко-католицько╖ церкви, споруджено╖ у ХV╤╤╤ стол╕тт╕ для потреб Ком╕с╕╖. Ця культурно-мистецька пам’ятка встановлена Товариством укра╖нсько╖ культури в Угорщин╕, Культурною сп╕лкою угорц╕в Закарпаття та самоврядуванням м╕ста Токай. Саме сюди, до Мемор╕ально╖ дошки, покладено кв╕ти та в╕нки в╕д Державного самоврядування укра╖нц╕в Угорщини, орган╕в м╕сцевих самоврядувань укра╖нц╕в м╕ст М╕школьц та Н╕редьгаза, представники яких вже шостий р╕к посп╕ль приходять на це м╕сце, аби в╕ддати шану великому сину укра╖нського народу.

 В╤ДКРИТО УКРА╥НСЬКИЙ ЦЕНТР У БУХАРЕСТ╤
 П╕д час перебування в Румун╕╖ Президент Укра╖ни В╕ктор Ющенко взяв участь у церемон╕╖ в╕дкриття укра╖нського Культурно-╕нформац╕йного центру в Бухарест╕, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ ╕з посиланням на прес-службу Глави держави.
 У сво╓му в╕тальному слов╕ Президент в╕дзначив важлив╕сть ц╕╓╖ под╕╖ в контекст╕ розвитку двосторонн╕х в╕дносин м╕ж Укра╖ною та Румун╕╓ю. На переконання В. Ющенка, дв╕ кра╖ни, безумовно, мають бути партнерами у вир╕шенн╕ питань, пов’язаних ╕з культурним життям наших народ╕в ╕ задоволенням нац╕ональних потреб д╕аспор.
 Президент п╕дкреслив, що п╕д час двосторонн╕х зустр╕чей, як╕ були проведен╕ в рамках його оф╕ц╕йного в╕зиту, обговорювалося належне забезпечення прав укра╖нсько╖ громади в Румун╕╖ та румунсько╖ в Укра╖н╕. «Ми зн╕мемо вс╕ проблемн╕ питання, як╕ стосуються забезпечення прав нац╕ональних меншин», - зауважив Президент, додавши, що п╕д час сп╕льного зас╕дання першо╖ Укра╖нсько-румунсько╖ президентсько╖ ком╕с╕╖ цьому питанню, зокрема, було прид╕лено значну увагу. Через 30 дн╕в, за словами Глави держави, сторони домовилися п╕дготувати й обм╕нятися в╕дпо-в╕дними ╕н╕ц╕ативами стосовно укра╖нсько╖ та румунсько╖ д╕аспор. «Ми домовилися, що Президенти беруть п╕д особистий контроль ц╕ питання. Вони належать до наших нац╕ональних пр╕оритет╕в», - сказав В╕ктор Ющенко у коментар╕ журнал╕стам п╕сля завершення церемон╕╖.
 Президент також запевнив представник╕в укра╖нсько╖ громади в Румун╕╖, що вони пост╕йно в╕дчуватимуть повноц╕нну п╕дтримку нашо╖ держави. «Укра╖на все зробить для того, щоб ви почувалися г╕дно ╕ комфортно», - п╕дкреслив Глава держави. Президент Укра╖ни оглянув прим╕щення ╕нформац╕йного центру, зокрема, б╕бл╕отеку ╕ комп’ютерний клас.

 У ЗАГРЕБ╤ В╤ДКРИТО ВИСТАВКУ «УКРА╥НА У ФОТОГРАФ╤╥»
 Посол Укра╖ни у Республ╕ц╕ Хорват╕я Марк╕ян Лубк╕вський в╕дкрив в одн╕й з найпрестижн╕ших фотогалерей Загреба виставку фотороб╕т «Укра╖на у фотограф╕╖» в╕домого укра╖нського фото-митця, лауреата Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка, заслуженого д╕яча мистецтв Укра╖ни Василя Пилип’юка.
 До експозиц╕╖ включено близько п’ятдесяти роб╕т, як╕ в╕ддзеркалюють красу укра╖нського краю, зокрема арх╕тектуру укра╖нських церков, елементи нац╕онального вбрання, мальовнич╕ кра╓види, а також ╕сторичн╕ под╕╖.
 На церемон╕╖ в╕дкриття Посол Укра╖ни Марк╕ян Лубк╕вський в╕дзначив важлив╕сть проведення виставки саме в Хорват╕╖ - кра╖н╕ близьк╕й та братн╕й для Укра╖ни, в╕домо╖ в св╕т╕ через потужну школу фотомистецтва. За словами укра╖нського дипломата, експозиц╕я дозволить широким колам хорватського сусп╕льства краще познайомитися з Укра╖ною. В╕н також висловив спод╕вання, що представлена колекц╕я надихне багатьох хорватських шанувальник╕в фотомистецтва в╕дв╕дати Укра╖ну.
 В╕дкриття виставки листом прив╕тала в╕це-прем’╓р-м╕н╕стр Хорват╕╖ Ядранка Косор. У верн╕саж╕ взяли участь близько п╕втори сотн╕ ос╕б, серед яких були представники хорватського уряду, адм╕н╕страц╕╖ Президента Республ╕ки Хорват╕я, члени укра╖нських культурно-осв╕тн╕х товариств, товариства дружби «Хорват╕я-Укра╖на», а також представники дипломатичного корпусу, акредитованого в Загреб╕.

 УКРА╥НСЬКА ГРОМАДА У ШВЕЦ╤╥ В╤ДЗНАЧИЛА 60-Р╤ЧЧЯ
 У Стокгольм╕ в╕дбулось урочисте святкування 60-╖ р╕чниц╕ Укра╖нсько╖ громади у Швец╕╖, що ╓ одн╕╓ю з найстар╕ших орган╕зац╕й укра╖нсько╖ д╕аспори у Скандинав╕╖.
 Посол Укра╖ни в Швец╕╖ Анатол╕й Пономаренко прив╕тав Укра╖нську громаду та вручив державн╕ нагороди ╖╖ пров╕дним учасникам, як╕ зробили вагомий внесок у розвиток укра╖нських традиц╕й ╕ культури у Швец╕╖. Юв╕ляр╕в прив╕тав листом голова Укра╖нсько╖ Всесв╕тньо╖ Координац╕йно╖ Ради Дмитро Павличко.
 З нагоди юв╕лею за п╕дтримки М╕н╕стерства культури ╕ туризму Укра╖ни в╕дбувся святковий концерт, пов╕домили УКР╤НФОРМу у Посольств╕ Укра╖ни в Корол╕вств╕ Швец╕я.

 У СЕРБ╤╥ В╤ДЗНАЧЕНО 100-Р╤ЧЧЯ «ПРОСВ╤ТИ»
 Юв╕лейн╕ заходи з нагоди 100-р╕ччя створення «Просв╕ти» - культурно-осв╕тнього товариства укра╖нц╕в, як╕ живуть на теренах колишньо╖ Югослав╕╖, в╕дбулися у Серб╕╖. Про це пов╕домила власному кореспонденту УКР╤НФОРМу в Будапешт╕ голова ╢вропейського конгресу укра╖нц╕в Ярослава Хортян╕, яка брала участь у цих заходах.
 У 1907 роц╕ в укра╖нському сел╕ Л╕шня (Му╖нц╕) Босн╕╖ було засновано читальню укра╖нського товариства «Просв╕та», що була ф╕л╕╓ю льв╕всько╖ «Просв╕ти». Протягом стол╕ття товариство, сформувавши розгалужену мережу сво╖х ╕нституц╕й, в╕д╕гравало важливу роль у згуртуванн╕, розвитку осв╕ти та культури, збереженн╕ нац╕онально╖ ╕дентичност╕ укра╖нц╕в на теренах колишньо╖ Югослав╕╖.
Товариство укра╖нсько╖ мови, л╕тератури ╕ культури «Просв╕та» (голова - Славко Микитишин) з осередком у м. Нов╕ Сад (Серб╕я) ╓ культурно-осв╕тньою орган╕зац╕╓ю укра╖нц╕в. П╕д його кер╕вництвом, зокрема, виклада╓ться предмет «Укра-╖нська мова з елементами нац╕онально╖ культури», готуються укра╖нськ╕ педагог╕чн╕ кадри, орган╕зовуються «Л╕тн╕ школи укра╖н╕стики». Товариство випуска╓ «Укра╖нське слово» - ╓диний укра╖нськомовний часопис у Серб╕╖. Воно виступило ╕н╕ц╕атором трансляц╕╖ укра╖нських рад╕о- та телепередач з м. Нов╕ Сад, а також заснування низки культурно-мистецьких товариств. «Просв╕та» д╕╓ за посередництва сво╖х ф╕л╕й у м╕стах, де прожива╓ значна к╕льк╕сть укра╖нц╕в, - Кула, Вербас, Нов╕ Сад, Сремська Митровиця та Iндж╕я.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #45 за 09.11.2007 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5299

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков