Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2111)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…


МИСТЕЦЬКА «ЗДИБАНКА В «НОР╤»
Виставка в╕дбулася без обмежень ╕ упереджень. В╕дб╕р ╕ цензура були в╕дсутн╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 30.11.2007 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 30.11.2007
КОЛИ НАД╤Я НАД╤ЙНА

Над╕я, яка ти взагал╕? Чому про тебе так багато говорять? Адже ти можеш ╕ не справдитися. То нав╕що завдавати душ╕ ще б╕льшого болю? Бо кому г╕рк╕ше, тому, хто н╕коли не мр╕яв стати, прим╕ром, космонавтом, чи тому, хто все життя так ╕ залишався дублером?
Вихованц╕ навчально-реаб╕л╕тац╕йного центру "Над╕я" навряд чи мр╕ють стати видатними людьми. Цьому заважа╓ хрон╕чна хвороба, хоча вона зовс╕м не обов’язково вплива╓ на ╖хн╕й ╕нтелект, але здеб╕льшого пов’язана з нервовою та мозковою патолог╕╓ю.
Вт╕м одн╕ з них недобачають, ╕нш╕ недочувають чи потребують допомоги логопеда (ран╕ше саме за ц╕╓ю спец╕ал╕зац╕╓ю ╕ працював центр). А для когось коло реальних досягнень ще б╕льше звужено - у д╕тлах╕в хвороба Дауна, ДЦП або ж розумов╕ вади.
Але в НРЦ "Над╕я", якщо пор╕вняти його з грою чи конкурсом, виграють ус╕. Прогрес спостер╕га╓ться в ус╕х, залежно в╕д ╖хн╕х потенц╕йних можливостей. Чому я кажу це так впевнено? Та просто не може дитина, що ма╓ так╕ умови для розвитку, оточена не лише вчителями-вихователями, але й психологами, дефектологами, в кол╕ таких вишуканих тренажер╕в та р╕зноман╕тних розумово-розважальних прилад╕в не зазнати зм╕н на краще щодо стану здоров’я та розвитку ╕нтелекту. Близько третини учн╕в п╕сля початково╖ школи вже готов╕ навчатися в загальноосв╕тн╕й, а деяк╕ нав╕ть "перестрибнувши" через один клас. Щоправда, для таких д╕тей все ж таки не показане тестування, яке стало обов’язковою складовою випускних ╕спит╕в. Вони бодай залишаються особливими, ╕ це сл╕д враховувати. Про що добре знають т╕, кому довелося змагатися за повноц╕нне життя малюк╕в.
А найкраще - директор цього закладу Тетяна Онуфр╕╖вна Панасишена, яка ма╓ дв╕ вищ╕ осв╕ти. В нин╕шньому ╕нститут╕ ╕м. Драгоманова вона опановувала (ще коли в╕н був ╕м. Горького) "Шк╕льну педагог╕ку ╕ психолог╕ю", одержавши спец╕альн╕сть викладача, методиста. Другою ╖╖ осв╕тою стала "Дефектолог╕я" (логопед╕я).
Перетворень зазнавав ╕ той заклад, до якого вона прийшла працювати ще коли то були "Ясла - дитячий садок" № 5 "Супутник" Кримсько╖ облспоживсп╕лки. А через 17 рок╕в, в 1996-му в╕н набув статусу навчально-виховного комплексу "Школа - дитячий садок" для д╕тей з порушенням мови, у п╕дпорядкуванн╕ м╕ського в╕дд╕лу осв╕ти.
На початку нового тисячол╕ття, в п╕дтримку р╕шення ЮНЕСКО оголосити 2003 р╕к роком вир╕шення проблем д╕тей-╕нвал╕д╕в, п╕шли цьому р╕шенню назустр╕ч - так утворився ╓диний в Криму навчально-реаб╕л╕тац╕йний центр для д╕тей з особливими потребами. З того часу навчаються тут, адаптуються до життя та поправляють здоров’я як д╕ти з так звано╖ групи ризику, так ╕ по-справжньому хвор╕, що потребують окремих програм навчання або взагал╕ опановують найнеобх╕дн╕ше вдома.
Сьогодн╕ школа ма╓ ╤ та ╤╤ навчальн╕ ступен╕, але незабаром потребуватиме третього - вихованц╕ п╕дростають. Окремим п╕дрозд╕лом до центру входить в╕дд╕лення соц╕ально-побутово╖ реаб╕л╕тац╕╖ Управл╕ння прац╕ ╕ соцзахисту Центрального району. Тут перебувають д╕ти з 3 до 16 рок╕в, що не можуть навчатися за загальними шк╕льними програмами. Вони користуються маленькими п╕льгами: для ╖хнього транспортування Управл╕ння нада╓ автобус, трохи б╕льше вид╕ля╓ться ╖м кошт╕в ╕ на харчування.
Зрештою, не голодують н╕ т╕, н╕ ╕нш╕. В меню - калор╕йн╕, але легк╕ для засво╓ння домашн╕ страви. А ось щодо автобуса, що використову╓ться т╕льки за призначенням, Тетяна Онуфр╕╖вна ма╓ клоп╕т - д╕тлах╕в з ╕нших район╕в м╕ста батьки змушен╕ транспортувати власними зусиллями.
Розраховувати доводиться т╕льки на спонсор╕в. Але ж автобус - не ╕грашка. Вт╕м гр╕х було б сказати, що НРЦ обминають благод╕йники. Дехто нав╕ть не назива╓ свого ╕мен╕, й тут кажуть: "Одна д╕вчина", або ще "Олег". "А решта - необов’язково", - сказав цей молодий чолов╕к, що купив мебл╕ для одного з навчальних клас╕в. Колишня директор школи з укра╖нською мовою навчання № 21 Лариса Барзут подарувала д╕тям "Ф╕тно-станц╕ю" та "Орбатрек" - техн╕чн╕ прилади-тренажери для гармон╕йного ф╕зичного розвитку людини. Також, виявля╓ться, корисно просто п╕рнати в басейн з р╕знокольоровими м’якими пластмасовими кульками.
Ще н╕де я не спостер╕гала такого яскравого по╓днання красивого ╕ корисного. ╤ була неабияк здивована, коли дов╕далася, що в к╕мнатах на ст╕нах - не вибит╕ килими з казковими сюжетами, а розфарбована др╕бна стружка, ╕ що вже цю техн╕ку прикрашати прим╕щення опанували й сам╕ прац╕вники "Над╕╖".
Подивували мене ╕ дитяч╕ вироби, в основному ╕з солоного т╕ста та в╕траж╕. Взагал╕ тут "в мод╕" все, що розвива╓ рухлив╕сть пальц╕в. Маленька Ал╕са Зоря добре раху╓, хтось робить усп╕хи з ритм╕ки. А коли щось не вда╓ться або душу переповнюють як╕сь бурхлив╕ емоц╕╖ - все, що болить, можна в╕добразити на так званому "паркан╕". Ц╕ одкровення стають ╕ причиною для роздум╕в психолог╕в, ╕ збер╕гають д╕тей в╕д спокуси розмальовувати паркани на вулицях. Найпоширен╕ший напис - це осв╕дчення в любов╕ до школи. Але ╓ ╕ дещо ╕нш╕, наприклад: "Чому не можна зам╕нити учня Бахт╕яра на ╕ншого?".
У Тетяни Онуфр╕╖вни, яка ц╕лком присвятила себе д╕тям, вс╕ плани ╕ мр╕╖ лише про пол╕пшення ╖хнього становища. Харчування (а перебувають тут д╕тлахи з 7.30 ранку до 5-╖ вечора) вона бачить не дво-, а чотириразовим ╕, зг╕дно ╕з законами, ц╕лком за бюджетн╕ кошти. Директор переконана, що д╕тлахи мусять мати спортивний майданчик, бо спорт, рухлив╕ розваги - це здоров’я. Для майданчика ╓ й м╕сце, а ось поки що обладнання нема╓.
"Над╕я" завжди рада друзям. Ран╕ше товаришували з соц╕ал╕стами, розум╕ючи, що для ╖хн╕х вихованц╕в головне - соц╕альний захист. А хто ж тепер поц╕кавиться ╖хньою долею? Спод╕вання - на продержавницьк╕ сили.
Бо як би не бол╕ло серце за роботу, але у Тетяни Онуфр╕╖вни, укра╖нки з Одещини, ╓ сво╖ переконання. Вона не забула батьк╕всько╖ мови ╕ в╕дчува╓ться, що говорить нею ╕з задоволенням. За довг╕ роки сумл╕нно╖ прац╕ Тетяна Онуфр╕╖вна нагороджена р╕зними нагородами. А мен╕, доросл╕й людин╕, за ст╕льки часу вперше, захот╕лося тут п╕рнути у дитинство, як у басейн з р╕знокольоровими кульками, бо в ц╕й обстановц╕ ╕ з цими людьми почувалася б я над╕йно. А цього багатьом з нас не вистача╓ усе життя. Тож чи не в╕д цього в╕дчуття походить назва закладу?
Та, на жаль, далеко не вс╕ педагоги знають ╕ г╕дно оц╕нюють НРЦ. Вони можуть залишатися спок╕йними, нав╕ть коли в 3-му клас╕ дитина не в змоз╕ написати слово "мама". У батьк╕в теж сво╖ проблеми. Саме такий приклад мен╕ довелося спостер╕гати, гостюючи у Тетяни Онуфр╕╖вни. Тож не кал╕чте життя дитин╕ ╕ дозвольте для не╖ дати ╕ншим те, чого не можете сам╕! А в НРЦ "Над╕я" ╖╖ не зурочать, там дотримуються обраного гасла: "Любити, плекати, турбуватися, навчати".
Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 30.11.2007 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5352

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков