Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 30.11.2007 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 30.11.2007
ВАШ╤ Д╤ТИ ЩЕ НЕ В ПЛАСТ╤?

ДЖЕРЕЛА

В передчутт╕ нев╕дворотних св╕тових битв ХХ стол╕ття, стиль яких дедал╕ б╕льше зм╕щувався в б╕к профес╕онал╕зац╕╖ усього в╕йська, а не лише ╖╖ аристократично╖ верх╕вки, актуальним став запит на загартованих духовно ╕ ф╕зично в боротьб╕ патр╕от╕в батьк╕вщини. Треба було готувати молодь, при цьому сама п╕дготовка мала затягувати, зац╕кавлювати хлопц╕в ╕ д╕вчат, а ефект в╕д не╖ мав бути в╕дпов╕дним оч╕куваним загрозам в╕д бойових д╕й. Стрижневими основами тако╖ п╕дготовки мали стати в╕ра в Бога, любов до Батьк╕вщини, лицарськ╕сть ╕ допомога ╕ншим, а також життя в природ╕. Тобто система п╕дготовки ставала системою духовно-патр╕отичного виховання. Так зароджувався рух, який ╕ сьогодн╕ форму╓ д╕╓ве поле роботи з молоддю по всьому св╕ту - скаутський рух.
В Укра╖н╕ скаутський рух став ╕снувати у вигляд╕ пластових орган╕зац╕й (╕ англ╕йське "скаут", ╕ укра╖нське "пластун" означають розв╕дник, останн╕м терм╕ном завдячу╓мо запорозьким козакам-пластунам, як╕ розв╕дували ворога, пересуваючись (пластуючи) плавнями). З 1912 року, коли молодь об’╓днувалася на гуртков╕й основ╕, що сприяло прищепленню особисто╖ ╕ сп╕льно╖ в╕дпов╕дальност╕, розкриттю творчих нахил╕в ╕ виробленню л╕дерських якостей тощо, у Пласт╕ формувалися як особистост╕ Дмитро В╕товський, сотники Укра╖нських С╕чових стр╕льц╕в ╤ван Чмола, Фед╕р Черник ╕ Роман Сушко, Петро Франко, Олена Степан╕в, Соф╕я Галечко, Степан Охримович, ╤ван Габрусевич, Степан Бандера, Олег Ольжич, Роман Шухевич, Зенон Коссак, Юл╕ян Ревай, Михайло Колодз╕нський, Микола Климишин, Лев Ребет, Олександр Гасин, Дмитро Грицай, Микола Лебедь, ╤ван Клим╕в, Василь Кук, Катерина Зарицька та багато ╕нших.
Вт╕м ╕ нин╕ Пласт не припинив плекати сьогодн╕шн╕х ╕ завтрашн╕х л╕дер╕в. Чим сьогодн╕ ╓ Пласт? На це та ╕нш╕ питання в╕дпов╕дають пластуни ╕ пластунки з ус╕╓╖ Укра╖ни, як╕ минулого тижня з╕бралися на Орлик╕аду у Тернопол╕.
Настус╕ (10 р. ╕ 11 р.) ╕ Мар╕чка 11 (р.): "Це допомога б╕дним, а також велика гра, а ще в╕ра в Бога. ╤ завжди ╕ весело, ╕ сумно. Чому сумно? Ой як не хочеться ╖хати з кур╕нного табору. Пласт зм╕цнив нашу в╕ру, бо у Пласт╕ особливо в╕дчува╓ш, що Бог - поряд. А ще в╕н вихову╓. Наприклад, я подолала нетерпим╕сть (Настя-перша). Тепер я можу багато терп╕ти. А чому ╕нша молодь не при╓дну╓ться до Пласту? Бо не хочуть, не люблять працювати. А дехто нав╕ть не зна╓".
Юл╕╖ (13 ╕ 14 р.) ╕ Наталя (14 р.), Льв╕в: "Це друз╕ ╕ нов╕ знайомства. Та виховання патр╕отичного духу. А ще можлив╕сть не пити, не курити, не колотися, розвиватися ф╕зично. Чому ╕нш╕ не ходять? Занадто складне питання. Мабуть, прагнуть жити прост╕ше, адже можна мати все ╕ без якихось зусиль. До того ж Пласт - це права ╕ обов’язки, а це - обмеження, а ╖х молодь зараз не любить. Та й часу браку╓ у багатьох: навчання, ╕нш╕ гуртки. ╤ загалом в╕д батьк╕в багато залежить: чи прагнуть гармон╕йно виховати дитину, чи зможуть переконати".
Назари (14 ╕ 17 р.), Любомир (16 р.), Коломия: "Спос╕б самореал╕зувати себе, виразити себе в житт╕. Пласт вихову╓ л╕дер╕в, розвива╓ ╕н╕ц╕ативн╕сть. Так, мною (17-л╕тн╕й Назар) буза з╕н╕ц╕йована та орган╕зована зустр╕ч пластун╕в з ветеранами визвольних змагань, репресованими".
Натал╕ (16 ╕ 17 р.), Христинка (16 р.), Кв╕тка (16 р.), Луцьк: "Саме життя, добр╕ друз╕, змога проявити себе. А не ходять (╕нша молодь), бо не знають цього. Та й пр╕оритети у багатьох ╕нш╕: навчання, танц╕. А ще - л╕нь! Саме л╕нь багатьох зупиня╓. Нас не зупинила, через що Пласт допом╕г здолати сором’язлив╕сть, навчитися бачити себе з р╕зних стор╕н, сприяв розвитков╕ орган╕зованост╕ та комун╕кабельност╕, прищепив здатн╕сть до турботи про ╕нших".
Олександр (17 р.), Острог: "Сказати, що це в╕дпочинок, стиль життя - злукавити. Конкретно сказав би так: по-перше, це орган╕зац╕я, ор╕╓нтац╕я в час╕ ╕ простор╕, по-друге, л╕дерство та колективна вза╓мна допомога. Особисто я подолав боязнь виступати перед людьми, навчився керувати. А хто не ходить, - ╖м ╕ не м╕сце серед нас, бо ма╓мо систему вимог ╕ обов’язк╕в: не пити, не курити, коритися. Але залучати молодь можна, адже нам загалом потр╕бен поштовх, треба, щоб хто-небудь нас стимулював".
Загрози для держави, нац╕╖ не зникли - вони в╕дчутн╕ ╕ сьогодн╕. Хай нав╕ть ╕нш╕ форми боротьби, тиску на сьогодн╕ дом╕нують, Батьк╕вщин╕ все одно потр╕бн╕ захисники. Чи готов╕ нин╕шн╕ пластуни та й молодь загалом вистояти завтра, а за потреби - долучитися до подвиг╕в геро╖в, як╕ не шкодували життя?
"Сучасн╕ молод╕ люди в екстремальних умовах не витримають, здадуться. У них зараз ╓ все готове, ╕ через це нема╓ стимулу, за що ставати. За економ╕ку, за Верховну Раду не п╕дуть. А в той час майбутн╕х геро╖в виховувала в╕йна".
"Зараз ХХ╤ стол╕ття! Б╕льш╕сть не готов╕ до чину. Це зумовлене двояким трактуванням гуртковими, кур╕нними положень ╕ мети Пласту. До того ж форми роботи орган╕зац╕╖ на сход╕ та заход╕ Укра╖ни ╓ р╕зними, через що гартування зд╕йсню╓ться неоднаково".
"Сьогодн╕ ж╕нка може бути у в╕йську. ╤ ми хочемо зодягнути одностро╖. Звичайно, не кожна ж╕нка в╕дважиться на подвиг, на жертву сво╖м життям, але пластунка - 100%!
З ╕ншого боку актуальними нин╕ ╓ слова Юр╕я Старосольського "Батьк╕вщин╕ потр╕бн╕ мертв╕, але також ╕ жив╕". ╤ справд╕, сьогодн╕ вкрай важливо г╕дно репрезентувати нац╕ю, в╕ддано працювати на благо Укра╖ни, зберегти в╕рн╕сть Богов╕".
Ось так╕ ц╕кав╕ та суперечлив╕ думки в головах ╕ на вустах нашо╖ завтрашньо╖ ел╕ти. Раду╓, що орган╕зац╕я не змушу╓ думати людей однаково. А щодо деяко╖ замкненост╕, "насебеспрямованост╕", то це ╓ проблемою для багатьох громадських орган╕зац╕╖. Врешт╕-решт, вони не можуть перебирати на себе функц╕╖ держави щодо роботи з молоддю, патр╕отичного виховання. Агов, державо, це ти чу╓ш? Сусп╕льство, нав╕ть активна його частина, давно потребу╓ тво╓╖ оп╕ки та розумних ц╕левказ╕в.
А дорослих св╕домих громадян хочеться повернути до питання в назв╕ статт╕. Хай це ╕ не Пласт буде, - засаднич╕ ц╕нност╕ у б╕льшост╕ молод╕жних державницьких чи творчих об’╓днань схож╕, ╕ життя такими ц╕нностями однозначно сприя╓ вихованню г╕дних ╕ д╕яльних член╕в сусп╕льства. До прац╕!
Володимир ТИМОЩУК.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 30.11.2007 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5357

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков