Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В╤ДНОВЛЕННЯ ВОДОЙМ КРИМУ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥ Ф╤НАНСУВАТИМУТЬ ЗА ПРОГРАМОЮ UKRAINE FACILITY
До 2014 року Укра╖на забезпечувала 85% потреб Криму у пр╕сн╕й вод╕ завдяки П╕вн╕чно-Кримському...


У СЕВАСТОПОЛ╤ ЗАТРИМАЛИ ХЛОПЦЯ ЗА АНТИВО╢ННИЙ НАПИС У БЮЛЕТЕН╤ НА «ВИБОРАХ ПУТ╤НА»
Хлопець написав у бюлетен╕ «Н╕ в╕йн╕, мир Укра╖н╕»…


ПСЕВДОРЕФЕРЕНДУМ У КРИМУ:
Прокуратура АРК зд╕йснила 133 крим╕нальн╕ провадження…


ГЛАВА МЗС Н╤ДЕРЛАНД╤В: ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИЙ РОС╤╢Ю КРИМ ЗАЛИША╢ТЬСЯ УКРА╥НСЬКИМ
М╕н╕стерка оборони Н╕дерланд╕в Кайса Оллон╜рен наголосила, що Укра╖на перебува╓ у стан╕ в╕йни вже...


ДЕСЯТЬ РОК╤В ОКУПАЦ╤╥ КРИМУ:
Трюдо нагадав, що Рос╕я вою╓ проти Укра╖ни з 2014 року…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2007 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 07.12.2007
ХТО НАГН╤ТА╢ М╤ЖЕТН╤ЧНУ ПРОБЛЕМУ В КРИМУ?


Некоректн╕ висловлювання в прес╕, етн╕чн╕ та рел╕г╕йн╕ образи можуть не лише породжувати негативн╕ емоц╕╖, але й призводити зрештою до прояв╕в насильства. Особливо гостро на укра╖нських теренах ця проблема сто╖ть в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим, де стосунки м╕ж слов’янською б╕льш╕стю та репатр╕антами - кримськими татарами подекуди стають предметом конфл╕кт╕в, що з╕ стор╕нок газет вихлюпуються на вулиц╕. Запоб╕гти ескалац╕╖ цих конфл╕кт╕в через ЗМ╤ намагаються фах╕вц╕ ки╖вського Центру близькосх╕дних досл╕джень.
Приклад╕в, коли ЗМ╤ в Криму не лише не сприяли залагодженню м╕жетн╕чних конфл╕кт╕в, але й "п╕дкидали хмизу у вогонь", чимало. Один ╕з них - в╕дома ╕стор╕я так званого "хрестоповалу" 2000 року, коли у селищ╕ Морському п╕д Судаком кримськ╕ татари повалили хрест, зведений на сакральному для мусульман м╕сц╕. Конфл╕кт тод╕ ледь не перейшов у "гарячу" фазу, ╕, щоб залагодити його, знадобилось багато часу й зусиль. Тод╕ публ╕кац╕╖ у рос╕йськомовн╕й прес╕ Криму були сповнен╕ нетерпимост╕ й образ на адресу кримських татар ╕ сприяли неабиякому нагн╕танню напруги.
Фах╕вц╕ ки╖вського Центру близькосх╕дних досл╕джень кажуть, що цей та под╕бн╕ приклади показують, наск╕льки широко кримськ╕ мед╕а застосовують так звану "мову ворожнеч╕", тобто сво╓р╕дне мовне конструювання моделей та практик соц╕ально╖ нер╕вност╕.
Щоб зм╕нити цю тенденц╕ю, Центр близькосх╕дних досл╕джень запланував низку сем╕нар╕в для кримських журнал╕ст╕в. Сем╕нари проводитимуть на конкретних прикладах ╕з газетних публ╕кац╕й. ╥хня мета - наочно показати шк╕длив╕сть матер╕ал╕в, написаних ╕з застосуванням "мови ворожнеч╕".
Пояснюючи необх╕дн╕сть тако╖ роботи, президент Центру близькосх╕дних досл╕джень Олександр Богомолов охарактеризував нин╕шн╕й стан кримських ЗМ╤ таким чином: "Нав╕ть поб╕жний анал╕з показу╓, що вони не ст╕льки виступають мед╕аторами у вир╕шенн╕ цих питань, не ст╕льки ╕нформують громадян, ск╕льки стають частиною проблеми. Тобто транслюють негативн╕ месидж╕, стереотипи одн╕╓╖ сп╕льноти до ╕ншо╖ - стосовно кримських татар рос╕йськомовн╕ мед╕а, наприклад, просто насичен╕ р╕зними такими стереотипами. Аудитор╕я, залежно, звичайно, в╕д р╕вня ╖╖ св╕домост╕ та по╕нформованост╕, сприйма╓ це, мабуть, по-р╕зному. Але коли ╖╖, фактично, бомбардують пост╕йно такими пов╕домленнями, вона не може не перебувати п╕д таким негативним впливом, який, зрештою, сприя╓ зб╕льшенню конфл╕ктного потенц╕алу".
Фах╕вц╕ св╕дом╕ того, що ╖хня ╕н╕ц╕атива не принесе митт╓вих зм╕н у мед╕йний прост╕р Криму. Однак вони вважають важливим бодай звернути увагу журнал╕ст╕в на наявн╕сть проблеми негативного впливу деяких публ╕кац╕й на м╕жнац╕ональний мир в рег╕он╕. Згодом, спод╕ваються експерти, ╖хня ╕н╕ц╕атива породить у кримському сусп╕льств╕ дискус╕ю, що сприятиме розв’язанню проблеми.
Наявн╕сть упереджених публ╕кац╕й ╕ "мови ворожнеч╕" в ЗМ╤ ╓ проблемою не лише кримською, але й загальноукра╖нською, вважа╓ журнал╕ст та представник М╕жнародно╖ Амн╕ст╕╖ Максим Буткевич: "Мова ворожнеч╕ використову╓ться систематично ╕ досить поширена в укра╖нських ЗМ╤ - ╕ в друкованих, ╕ в електронних. Але проблема нав╕ть не ст╕льки в цьому, а в тому, що це не усв╕домлю╓ться журнал╕стами як проблема. Саме поняття "мова ворожнеч╕" не введено в об╕г, ╕ дуже багато хто з журнал╕ст╕в не розум╕╓ важливост╕ цього. Не вистача╓, можливо, розум╕ння в╕дпов╕дальност╕ людини, яка поширю╓ стереотипи".
Максим Буткевич стверджу╓, що ╕нод╕ неперев╕рена ╕нформац╕я чи непродумана лексика може призвести не просто до негативних емоц╕й, але й до насильства. Але далеко не вс╕ журнал╕сти усв╕домлюють це, каже Буткевич.
(RadioSvoboda.Ua)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 07.12.2007 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5363

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков