Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2882)
З потоку життя (6054)
Душі криниця (3354)
Українці мої... (1439)
Резонанс (1458)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1645)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
…П╤ШЛИ ЗА ПАЦ╤╢НТАМИ
Чому хворий закр╕плений за одним л╕карем вже не ма╓ змоги вислухати думку дек╕лькох л╕кар╕в?...


ФЕОДОС╤Я:ПОЛЮВАННЯ НА В╤ДЬОМ
штраф розм╕ром в дв╕ тисяч╕ рубл╕в присуджено заслуженому л╕карю Укра╖ни феодос╕йцев╕ Сма╖лу...


ПАТР╤АРХАТИ ПОЧИНАЮТЬ ВЕЛИКУ В╤ЙНУ
Чи спричинить надання автокефал╕╖ укра╖нськ╕й церкв╕ розкол православного св╕ту


НОВИНИ К╤ЛЬКОМА РЯДКАМИ
Пол╕толог Серг╕й Таран у сво╓му блоз╕ розпов╕в, чому на його думку патр╕арх Варфолом╕й забира╓ у...


МР╤╥ ╤Д╤ОТ╤В, АБО ЯК КРЕМЛЬ ЗАДУМАВ «РОЗВАЛИТИ» УКРА╥НУ
Черговий рос╕йський в╕йськовий експерт розв╕в баляси про розпад Укра╖ни на к╕лька невеликих...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 18.01.2008 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 18.01.2008
ДОЛЯ ГЕН╤Я


 22 с╕чня - 100 рок╕в в╕д дня народження Лева Давидовича Ландау (1908 - 1968), рос╕йського й укра╖нського ф╕зика-теоретика, основоположника теор╕╖ електронного д╕амагнетизму; сп╕вавтора (разом з ╢. М. Л╕вшицем та ╕н.) фундаментального 10-томного курсу теоретично╖ ф╕зики; засновника науково╖ школи, лауреата Нобел╕всько╖ прем╕╖.
 Л. Д. Ландау народився в Баку у родин╕ заможного ╕нженера-нафтовика. Його зд╕бност╕ до математики й ф╕зики виявилися дуже рано. У школ╕ в╕н був серед перших ╕ в 13 рок╕в отримав атестат зр╕лост╕, а в 19, в 1927 роц╕, вже зак╕нчив Лен╕нградський ун╕верситет. Перш╕ науков╕ прац╕ Ландау датован╕ цим же часом.
 В 1927 - 1932 рр. Ландау був спочатку асп╕рантом, а пот╕м науковим сп╕вроб╕тником Лен╕нградського ф╕зико-технолог╕чного ╕нституту. У ц╕ ж роки молодий учений зд╕йснив два науков╕ в╕дрядження за кордон в ╕нститут до Н╕льса Бора, дружн╕ в╕дносини з яким збереглися в Ландау на все життя. З 1932 по 1937-й - Лев Давидович очолював теоретичний в╕дд╕л Харк╕вського ф╕зико-технолог╕чного ╕нституту, з 1937 року ╕ до к╕нця життя зав╕дував теоретичним в╕дд╕лом ╤нституту ф╕зичних проблем у Москв╕.
 В 1938 р. Ландау було арештовано за обвинуваченням в антирадянськ╕й д╕яльност╕, але вже за р╕к в╕дпущено п╕д особисте поручительство Петра Леон╕довича Кап╕ци.
 Ландау був ун╕кальним теоретиком. Глибоко розум╕ючи ф╕зику, в╕н видав визначн╕ науков╕ прац╕ практично з ус╕х розд╕л╕в теоретично╖ ф╕зики: квантово╖ механ╕ки, ф╕зики твердого т╕ла, теор╕╖ фазових переход╕в другого роду та ╕нших.
 На святкуванн╕ 50-р╕ччя вченого в ╤нститут╕ проблем ф╕зики йому подарували вир╕зан╕ з каменю у вигляд╕ скрижалей Запов╕ту формули десяти його головних наукових в╕дкритт╕в, починаючи з юнацько╖ роботи ╕з квантово╖ механ╕ки, де Ландау вв╕в поняття матриц╕ щ╕льност╕, та зак╕нчуючи датованою 1957 роком роботою про комб╕новану ╕нверс╕ю.
 Звичайно ж, найважлив╕шими працями Ландау стали його досл╕дження з теор╕╖ фазових переход╕в ╕, насамперед, з теор╕╖ надтекучост╕ гел╕ю. 1962 року за досл╕дження в галуз╕ конденсованих середовищ ╕ особливо р╕дкого гел╕ю вченому було присуджено Нобел╕вську прем╕ю з ф╕зики.
 Життя його об╕рвалося раптово, на п╕ку науково╖ кар’╓ри. У с╕чн╕ 1962 року Ландау потрапив у автомоб╕льну катастрофу. Л╕кар╕ буквально витягли його з того св╕ту, а друз╕ й учн╕ к╕лька м╕сяц╕в чергували в л╕карн╕, допомагаючи л╕карям ╕ виконуючи функц╕╖ сан╕тар╕в, медсестер. Однак хоча Ландау прожив п╕сля катастрофи ще ш╕сть рок╕в, до науково╖ д╕яльност╕ в╕н уже повернутися не зм╕г.
 Л. Д. Ландау був досить незвичайною в сп╕лкуванн╕ людиною, безапеляц╕йним у сво╖х судженнях, ╕нод╕ жорстким, але бездоганно чесним критиком. Завдяки сво╓му живому характеру, любов╕ до роз╕граш╕в, жарт╕в, нетрив╕альност╕ суджень ╕з приводу житт╓вих проблем в╕н здобув щиру прихильн╕сть молод╕. Ландау пост╕йно дбав про поповнення когорти науковц╕в талановитими випускниками ВНЗ. Для бажаючих займатися теоретичною ф╕зикою п╕д його кер╕вництвом розроблено систему дуже складних ╕спит╕в, в яких м╕г взяти участь кожен. Однак за 25 рок╕в ус╕ випробування витримали лише 42 бажаючих.
(УКР╤НФОРМ).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 18.01.2008 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5490

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков