Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЖАДА╢ ПЕЧ╤НКА…
Народна медицина


НАКУВАЛА ЗОЗУЛЕНЬКА…
Народна медицина


НЕДОСТАТН╤Й КРОВООБ╤Г
Народна медицина


В╤ДНОВИВСЯ З╤Р
Народна медицина


АСТМА В╤ДСТУПИТЬ
Народна медицина




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 14.02.2003 > Тема "Порадниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 14.02.2003
КОЛИ ПОЧИНАЄ ДІЯТИ ЗАКОН?
КС

Це питання стає вкрай важливим, коли законом вводять чи скасовують пільги, встановлюють відповідальність чи, навпаки, скасовують її.
Коли закон самовизначений у питанні набрання чинності, тобто передбачає певний день його вступу в дію, проблем не виникає. Все зрозуміло. Але є закон, де немає конкретної дати набрання чинності, і тоді повинен спрацьовувати інший механізм. Чіткий і зрозумілий. Адже від нього  залежить чиясь доля. Але досі не прийнято закон, який визначав би статус закону як акта вищої юридичної сили і порядок набрання ним чинності. І тому часто виникає питання про правовий статус та чинність надрукованих у газетах нормативно-правових актів.
Президент України Указом № 503/97 від 10 червня 1997 року "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" встановив, що закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України, Кабінету Міністрів України не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Офіційними друкованими виданнями указ визначив: "Офіційний вісник України", "Відомості Верховної Ради України", газету "Урядовий кур'єр".
Конституцією України у ст. 94 передбачено, що функцію офіційного оприлюднення прийнятих законів України здійснює Президент України. Ця ж стаття містить і наступне положення, що закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його оприлюднення. Але відповідно до ст. 57 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Саме законом, а не указом Президента.
Основним нормативно-правовим актом, який сьогодні визначає, де саме повинні оприлюднюватися закони України та інші нормативно-правові акти, є Закон від 23 вересня 1997 року "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації". Тим паче, що закони України (за правовою силою) є актами, які вищі за укази Президента чи інші підзаконні нормативно-правові акти.
Стаття 22 зазначеного закону встановлює: "Закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України та Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування".
Цим законом у статті 1 визнається, що офіційними друкованими виданнями органів державної влади та органів місцевого самоврядування є видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність, а засобом масової інформації органу державної влади чи органу місцевого самоврядування є засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого виступає орган державної влади або орган місцевого са-моврядування і який повністю або частково утримується за рахунок державного чи місцевих бюджетів.
Підготував Абла Мамутов, головний спеціаліст Київського районного управління юстиції м. Сімферополя.

НЕСПРИЯТЛИВІ ДНІ І ГОДИНИ В ЛЮТОМУ
17, понеділок - 1.00 - 3.00
18, вівторок - 16.00 - 18.00
23, неділя - 8.00 - 10.00
24, понеділок - 20.00 - 22.00
25, вівторок - 1.00 - 7.00


Звичаї наших предків
МОЛИТВА ДО МІСЯЦЯ

Місяць з його фазами для наших пращурів значив багато. Літні люди й дотепер стежать за "нічним сонцем", ув'язуючи з ним найважливіші господарські справи. З настанням молодика серпорогого розпочинають висаджувати розсаду в ґрунт, заготовляти квашенину, закладати нову хату, збирати лікарські трави... У давніші часи народні зцілювачі "виганяли хвороби" переважно при молодику. Часто люди зверталися за поміччю до нового Місяця, як живої, віщої сили, аби він ощедрив здоров'ям і красою.
Побачивши уперше місяць-молодик, дівчата й жінки виголошували текст:
Молодик, молодик,
Я до тебе вповні -
Ти до мене в здоров'ї!
Молодик, молодик,
Я до тебе у висоті -
Ти до мене у красі!
На всяк випадок скористайтеся звичаєм наших дідусів і бабусь. Принаймні це не потребує ніяких витрат і не завдасть шкоди. Нехай вам щастить!


СТРІТЕННЯ
"Був в Єрусалимі один чоловік на ймення Семен - людина праведна та благочестива... Й від Духа Святого йому було звіщено смерті не бачити, поки не побачить Христа Господнього. Дух у храм припровадив його. Й як унесли Дитину Ісуса батьки, щоб за Нього вчинити звичаєм законним, - тоді взяв він на руки Його, хвалу Богу віддав та й промовив: "Нині відпускаєш раба Свого, Владико, за словом Твоїм, із миром, бо побачили очі мої Спасіння Твоє, яке Ти приготував перед усіма народами".
(Луки, 2: 25 - 31).
Саме цими словами з Євангелія починаються богослужіння в усіх християнських церквах на Стрітення, що припадає звичайно на 15 лютого. І так само, як "стрітення" означає зустріч праведного Семена із Сином Божим, для кожного християнина цей день - особиста зустріч зі своїм Спасителем, свідомий вибір за дороговказ Божих заповідей. Адже кожному з нас, учить Слово Боже, за життя дається можливість пізнати Бога й отримати Його небесне благословіння...
Церковна служба на Стрітення завершується обрядом освячення води та свічок. Стрітенські свічки в народі отримали назву "громичних" - їм приписували магічну силу порятунку від грози. Така свічка-"громиця", запалена вдома перед образами, "рятувала" й від повені посіви.
Мала лікувальні властивості й свячена вода. Набрана в новий посуд, вона вважалася чудодійною проти "найчорнішого" пристріту. Дбайливий господар не вважав за гріх кропити нею усю худобину в обійсті. Пасічники в першу неділю по Стрітенні, на молодику, окроплювали нею вулики - від хвороб, лютих морозів, дикого звіра й дощового літа, що, як відомо, не сприяє щедрому медовому взятку.
Водою благословляли в далеку путь чумаків з усім їхнім начинням: "Боже, поможи й туди дістатись, і назад вернути!" Нею ж замовляли лихо синові, що йшов на війну: "Боже тебе збережи!" Вояка, сподівались, обминуть усі "громи" у кривавій битві.
Народжувалася дитина - стрітенська вода мала благословити її прихід у цей світ.
І - помічали люди - таки рятувала, благословляла, приносила удачу. Чи то вода, а чи просто віра в неї - бо "по вірі вашій дасться вам".
Втім, народ наш із його багатющою, необмеженою фантазією переінакшив і це церковне свято на свій лад. Бо кожну найурочистішу церковну подію українці завжди доповнювали веселим народним гулянням. Найвеличніше небесне, зливаючись із земним, забарвлювалося в самобутні кольори, набувало відтінків гумористичних, часом навіть комічних.
Це останнє зимове свято ще називали "стрітенням зими й літа": зима йде туди, де було літо, літо ж - де була зима. На "дорозі часу" вони буцімто зустрічаються й починають сперечатися між собою - кожна обстоює свої права.
Цю суперечку народ зобразив у яскравому дійстві: Зиму - стару бабусю або перевдягнуту в неї молодицю веде попід руки старий Дід Мороз. Зима виглядає якомога убогіше: кожух, хустка - з дірками або в латках, в руках - надщерблений горщик із льодом. Натомість Літо - гарна дівчина в зеленій плахті, із серпом і житнім колоссям.
- Що я наробила, ти все з'їла, - дорікає суперниці Літо. - Йди краще на спочинок: не морозь землі, не мори голодом людей.
Зима нізащо не погоджується здавати права: проганяє Літо сніжками, закликає хурделиці й морози. Суперечка, кому йти, а кому лишатися, дотепна й поетична: почет Зими й Літа переспівує одне одного. Глядачі, звісно, на боці Літа - дуже вже досадила баба-зимонька...
Втім, долю суперечки між порами року визначають не їхні бажання, а погода того дня:
* якщо до вечора теплішає - перемагає літо;
* береться на мороз - мусимо запасатися терпінням і перепрошувати зиму. Погода на Стрітення пророча;
* вдень тихо і ясно - на врожай збіжжя в полі й меду на пасіці;
* вночі вітряно - на неврожайний рік;
* відлига - чекай пізньої весни, бережи пашу та хліб, бо не скоро у поле виїдеш;
* якщо цього дня півень води нап'ється - господар біди набереться, бо на Юрія ще віл травиці не напасеться.
На цьому зимові свята закінчувалися - починався передвеликодній піст. Наближалася прощена (сиропусна) неділя - перша неділя 40-денного передпасхального посту. Це час примирення з ближніми, очищення совісті, каяття у гріхах. Найвірніші християни мають просити прощення у тих, перед ким завинили - "вільно або невільно", миритися з недругами та ворогами. І - прощати всіх. Щоб у вечірній молитві "Отче наш" із просвітленою душею і чистою совістю сказати Господу:
"І прости нам провини наші, як і ми прощаєм винуватцям нашим..."

Світлана ПОГУЛЯЙЛО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 14.02.2003 > Тема "Порадниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=556

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков