Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2008 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#7 за 15.02.2008
СВ╤ЧКИ ДО ДНЯ ПАМ’ЯТ╤ ЛЕГЕНДАРНОГО ╤ВАНА БОГУНА

ГЕРОЯМ - СЛАВА!

 Жалобний день... 17 (27) лютого мина╓ 344 роки в╕д дня страти за Укра╖ну найвидатн╕шого ЛИЦАРЯ КОЗАЧЧИНИ, СИМВОЛУ ПРАВДИ в наш╕й ╕стор╕╖, найулюблен╕шого героя Тараса Шевченка ╕ всього укра╖нського народу - ╤вана БОГУНА.
╤ван БОГУН - р╕к народження нев╕домий, в╕нницький полковник, наказний Гетьман Укра╖ни, який у 1651 р. вразив св╕т сво╖м геро╖змом, вив╕вши в час бою п╕д Берестечком б╕льш╕сть козацьких в╕йськ з облоги. Протягом 15 рок╕в не випускав з рук пернача - очолював багато переможних визначальних бо╖в. Завжди, де був Богун, там була перемога - козаки йому в╕рили, його любили, за ним ╕шли.
 ╤ван Богун був вражаюче талановитим во╖ном-стратегом, далекоглядним пол╕тиком, людиною-символом багатьох чеснот - християнином з вражаючою ╕нту╖ц╕╓ю ╕ пророчим в╕дчуттям. Природа над╕лила ╤вана Богуна винятковою красою обличчя, статури, глибиною розуму ╕ крицевою силою вол╕. ╤вана Богуна знав ╕ ц╕нував св╕т - про що св╕дчить л╕тература р╕зними мовами св╕ту. Так, зокрема польський критик ╤. Ролл╓ писав, що "з 80-ти д╕яч╕в Хмельниччини ╤ван Богун найпрекрасн╕ший - по╓днаний розум, в╕йськов╕ зд╕бност╕, не заплямував себе жорсток╕стю, в╕дзначився високою моральн╕стю ╕ в╕рн╕стю високим ╕деалам".
 ╤ван Богун не т╕льки не п╕шов у Переяслав з╕ сво╖м полком, не п╕дписав ганебно╖ угоди про п╕дданство рос╕йському царев╕, але в╕двертав ╕нших пров╕дних во╖н╕в, переконував гетьмана про загрозу такого вчинку для майбуття Укра╖ни.

 О, чом, Богдане, не послухав ти
 Богунових порад пророчу силу -
 Це ж Боже провид╕ння говорило
 ╤з уст ╤вана - сторожа МЕТИ...
 (╕сторик-поет Роман-Володимир Кухар
 у кн. "Палк╕ серця", 1964, Нью-Йорк).

 Через це до нього зм╕нилось ставлення гетьмана - в подальшому це в╕дбилось на дол╕ ╤вана Богуна.
 П╕сля смерт╕ Богдана Хмельницького, за гетьманства ╤вана Виговського, Богун був пост╕йно оточений польськими шпигунами, в 1662 р. його арештовано ╕ кинуто на смертн╕ муки в Мартенбурзьку фортецю.
 У 1663 р. його зв╕льнив Павло Тетеря, аби використати його славу ╕ геро╖зм у запланованому польським королем наступ╕ на Укра╖ну. Виб╕р був короткий - або смерть, або подальша боротьба за волю Укра╖ни, хоч п╕днев╕льним.
 Враховуючи ╕нтелект ╕ в╕йськов╕ зд╕бност╕ ╤вана Богуна, його включили до складу в╕йськово╖ ради, призначили наказним гетьманом козацьких в╕йськ. Знаючи та╓мн╕ плани Польщ╕ з в╕йськово╖ ради, в╕н зд╕йснював складн╕ во╓нн╕ операц╕╖, подавав та╓мн╕ пов╕домлення л╕вобережним козакам, у фатальний пер╕од облоги Глухова Богун пота╓мно передавав зброю, р╕зн╕ пов╕домлення, як д╕яти козакам одн╕╓╖ ╕ друго╖ сторони, внасл╕док чого облога Глухова була знята, а поляки ще на м╕сяць затриман╕. ╤ван Богун розробив план революц╕йного перевороту для остаточного знищення ворога ╕ об’╓днання Правобережно╖ ╕ Л╕вобережно╖ Укра╖ни в ╓дину незалежну державу.
 Але зрада! В╕рний козак передав та╓много листа не в призначен╕ козацьк╕ сили, а в руки ворога - короля Казимира.
 17 (27) лютого 1664 р. на св╕танку б╕ля Новгорода-С╕верського, край села Комань ╤вана Богуна закатовано.
 Про смерть ╤вана Богуна були р╕зн╕ верс╕╖ ╕ замовчування. ╤ хоч дос╕ нема╓ належного пам’ятника Богуну, але ╓ один в╕чний пам’ятник - це висока гора над Десною, де пролилась священна кров Героя, яку народ назвав ╤вановою горою. Там, на вершин╕, лежав кам╕нь ╕з написом "Тут спочива╓ полковник - наказний гетьман ╤ван БОГУН". В пер╕од приходу "визволител╕в" цей кам╕нь добр╕ люди заховали глибше, пересунули уб╕к - щоб не помстились над останками Героя. Зараз там високий дубовий Хрест - Могила ╤вана Богуна, ╕ нема потреби детал╕зувати конкретн╕ метри, адже уся ця ╤ванова гора - то ╕ ╓ велика могила ╤вана Богуна - адже ВЕЛЕТ ДУХУ заслугову╓ на таку могилу.
 ╤ван Богун через Переяслав н╕коли не мав належно╖ шани. В л╕тератур╕ його постать пост╕йно спотворювалась через святу в╕рн╕сть Укра╖н╕. Т╕льки ╓ одна найвища реценз╕я серця - нашого Нац╕онального Ген╕я Тараса Шевченка, який зна╓мо як висловлювався про гетьман╕в, а сам ╖здив п╕д Берестечко на покл╕н т╕й земл╕ "де полягли, а не здались...", де зд╕йснив вражаючий подвиг ╤ван Богун.
 Тому ╤ван Богун ╕ колись, ╕ тепер ╓ горд╕стю Укра╖ни, ╓ той високий вим╕р ступеня патр╕отизму, ступеня в╕рност╕ Укра╖н╕.
 Питають, в╕дколи займаюсь Богуном? Усе життя! Коли ще малою взнала в╕д старших брат╕в про легендарного Козака ╤вана, який потряс св╕т сво╖м подвигом п╕д Берестечком.
 ╤ засв╕тилось тод╕ Берестечко - святилище нац╕онального духу для ус╕х укра╖нц╕в ус╕х час╕в, це святилище всеукра╖нсько╖ ╕де╖ - зв╕дс╕ль запалились Базар, Бик╕вня, Крути, С╕чове Стр╕лецтво - народилась Укра╖нська Повстанська Арм╕я. ╤ нав╕ть через 70 рок╕в окамен╕ння народ зд╕йма╓ться "Живою хвилею" ╕ розбива╓ ╕мперську фортецю. ╤ знову ж п╕д св╕тлом смолоскипа ╤вана Богуна п╕дн╕ма╓ться нова фаля Помаранчево╖ революц╕╖ ╕ остаточно ставить Укра╖ну на нов╕ мерид╕ани ╕стор╕╖. Тому ╕ ран╕ше, ╕ тепер нам так потр╕бн╕ Богуни... тому ╕ така моя п╕сня-молитва:

 Пошли нам, Боже, нин╕ Богун╕в,
 Щоб вберегли омр╕яну Державу -
 Щоб виростили - лицар╕в син╕в -
 Щоб воскресили роз╕п’яту Славу...

 Тому-то ц╕ле життя - Богун, тому вс╕ останн╕ роки докладаю зусилля на ославлення Героя - тому з труднощами ╕ матер╕альною скрутою - видаю у 2004 ╕ перевидаю у 2006 р. альбом - "В╕чн╕сть ╤вана Богуна" ╕ весь цей малий наклад (200 прим.) жертвую на ╕сторичн╕ музе╖ Укра╖ни (обласного п╕дпорядкування) ╕ деяк╕ в╕йськов╕ частини та навчальн╕ заклади. На допомогу виступа╓ видавництво "Марка Укра╖ни", вида╓ марки, конверт з портретом ╤вана Богуна. Пост╕йно допомага╓ видавництво "Каменяр" у виданн╕ лист╕вок, буклет╕в, календар╕в, як╕ також розсила╓мо по ус╕й Укра╖н╕.
 У вересн╕ 2007 р. НБ Укра╖ни на мо╖ численн╕ прохання вида╓ ср╕бну монету - "╤ВАН БОГУН" - це як ср╕бний пам’ятник ╤. Богуну.
 Сп╕льно з Льв╕вською ╕ С╕верською телестуд╕ями на мо╖ твори за мо╖м сценар╕╓м змонтовано телеф╕льм "╤ван Богун", який, кр╕м представлення на м╕сцевому телебаченн╕, пода╓ться у Всесв╕тн╕й мереж╕ УТР на 105 кра╖н св╕ту.
 ╢ ще висока мр╕я - щоб у майбутньому назвати один з кращих корабл╕в Укра╖нського флоту славним ╕менем "╤ВАН БОГУН" на честь Героя, на славу Укра╖ни перед св╕том, видати ордени, медал╕ з портретом ╤. Богуна - для почесних нагород во╖н╕в за найб╕льш╕ заслуги перед Укра╖ною. У листах-статтях ╓ прохання громадськост╕ перевидати альбом "В╕чн╕сть ╤вана Богуна"" великим тиражем.
 Все це легко перел╕чити чи написати, але ск╕льки снаги - на ус╕ листи-прохання - видавання, розсилання, переживання - в╕ддано усе, до останньо╖ крапл╕. Бачу все, заломилась моя дорога...
 Тож беру усе, що над╕йшло на фонд "Богун" за ус╕ т╕ роки - 3500 грн., ╕ перераховую на гран╕тний завод Коростишева - замовляю чотири мемор╕альн╕ плити з портретом ╤вана Богуна (художник В. Пойда), п╕дписами, написами. П╕сля багатом╕сячних коригувань-звол╕кань - мемор╕альн╕ плити готов╕! Слава Богу.
 З цих плит три передаю на Новгород-С╕верський: з них дв╕ на вул. ╤вана Богуна, як комплекс, з мо╖м в╕ршем ╕ рисунком шабл╕ ╕ пернача ╤вана Богуна, ╕ одну на м╕сце страти Героя, де пролилася священна кров ╤вана Богуна - з п╕дписами ╕ лакон╕чним написом:

 "Тут сл╕ди останн╕
 донин╕ палають.
 ╤ в╕чная слава
 По св╕ту луна..."

 В╕дкриття - до дня пам’ят╕ ╤вана БОГУНА.
 Четверта мемор╕альна плита подарована на "Козацьк╕ могили" п╕д Берестечко - де "полягли, а не здались...", де ╤ван Богун вразив св╕т сво╖м подвигом - вив╕вши б╕льшу частину в╕йськ з облоги.
 Ця мемор╕альна плита плану╓ться для школи у с. Пляшева, у як╕й поглиблено вивчають житт╓вий шлях ╤вана Богуна - тож нехай там буде школа "╕мен╕ ╤вана Богуна". В╕дкриття заплановане на 15 лютого з участю священик╕в, громадськост╕.
 Кр╕м цього, телефоном пов╕домили з Жовтих Вод, що там на вул. ╤. Богуна 22 лютого в╕дкриватимуть також мемор╕альну плиту, а також б╕ля Корсуня, де був великий б╕й.
 З╕знаюсь - я дуже втомлена ус╕м. ╤ тут як пром╕нь сонця до мене прибули гост╕ - так╕ як родина, родина по духу - з Ки╓ва юн╕ во╖ни з л╕цею ╕м. ╤вана Богуна. Прибули пров╕дати, порадитись ╕ привезли мен╕ чудов╕ нагороди в╕д дирекц╕╖ л╕цею - подяку за багатор╕чну сп╕впрацю. Це дуже зворушило мене, а головне, що я побачила справжн╕х ПАТР╤ОТ╤В - на обличчях ╖хн╕х ╕ розум, ╕ шляхетн╕сть, ╕ висока духовн╕сть, ╕ глибоке сп╕вчуття за мо╓ здоров’я. З великих фотограф╕й побачила ╕нтер’╓ри л╕цею, де скр╕зь чудов╕ велик╕ портрети ╤вана Богуна. ╢ там ╕ в╕д фонду подарований вишитий портрет, мо╖ книги, касети та ╕н. Ус╕ чотири зали з портретами ╤вана Богуна ╕ скульптурними зображеннями, козацькою атрибутикою.

 Тут все ╕ строге, ╕ прекрасне,
 Тут гарт ╕ музики струна.
 Вогонь в ц╕й кузн╕ не погасне -
 Тут чути подих Богуна.

 Мр╕╓ться, щоб там, на подв╕р’╖ л╕цею, появився нарешт╕ славний вершник - ╤ван БОГУН.
 Мен╕ байдуже, що за багато рок╕в прац╕ для прославлення Нац╕ональних Геро╖в Укра╖ни (численних людських звернень до представник╕в найвищо╖ влади про нагородження мене державною нагородою, на що уже заповнен╕ ╕ схвален╕-п╕дписан╕ ус╕ма ком╕с╕ями, СПУ) т╕льки Льв╕вський нагородний в╕дд╕л не схвалю╓ мо╓╖ кандидатури, але не байдуже, що за життя я не можу д╕ждатись встановлення хоч одного пам’ятника ╤вану Богуну - як сяючому нац╕ональному ядру держави, як смолоскипу для гарту ╕ спрямування молод╕ на найвищу висоту в╕рност╕ Укра╖н╕.
 За все життя ось так╕ мо╖ св╕чки на славу Героям, на славу Укра╖н╕, ╕ тому звертаюсь з проханням-запов╕том до пана Президента Укра╖ни В╕ктора Ющенка ╕ Прем’╓р-м╕н╕стра Укра╖ни пан╕ Юл╕╖ Тимошенко зробити чудо, ╕ без довготривалих бюджетних кошт╕в вишукати щось позапланово ╕ до 345-╖ р╕чниц╕, яка буде у лютому 2009 року, воздвигнути (спорудити) за цей р╕к пам’ятник ╤ванов╕ БОГУНУ - за що буде вдячний весь укра╖нський народ ╕ Господь Бог!

 ╤ кр╕зь гр╕зн╕ затьмарен╕ стор╕ччя
 Вам буде дяка - я чую як в╕щун -
 Що Там... колись - перед
 Престолом б╕лим
 Потисне руку Вам - ╤ван Богун!

 ╢вген╕я ЛЕЩУК,
 поетеса, голова Фонду "Богун",
 лауреат прем╕╖ Василя Стуса,
М╕жнародно╖ прем╕╖ миру.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #7 за 15.02.2008 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5583

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков