Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2008 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#8 за 22.02.2008
УКРА╥НЕЦЬ ╤РЕНЕЙ ФЕНДЬ - М╤Н╤СТР ОБОРОНИ КИТАЮ

Чимало могутн╕х ╕сторичних постатей, промайнувши яскравою кометою на небосхил╕ людсько╖ ╕стор╕╖, назавжди п╕шли в небуття, забут╕ сво╖ми сп╕вв╕тчизниками, не прийнят╕ св╕том. Сьогодн╕ мало хто з нас згада╓ про скромного хлопця ╕з Закарпаття, який свого часу в╕д╕гравав вир╕шальну роль на арен╕ св╕тово╖ пол╕тики. Ц╕й надзвичайн╕й людин╕, б╕льша частина життя яко╖ минула в Кита╖, не присвячено наукових монограф╕й, його ╕м’я р╕дко цитують у документах. А тим часом...
 ╤РЕНЕЙ ФЕНДЬ народився в 60-х роках XIX ст. на Закарпатт╕, розпов╕да╓ канадська газета «Укра╖на ╕ св╕т». В╕н походив з б╕дно╖ родини, а тому замолоду подався за кордон. Заповзятливого хлопця приваблювала загадкова далека Америка, тод╕шн╓ Ельдорадо для вс╕х знедолених, але енерг╕йних ╕ працелюбних чолов╕к╕в. То був час «золото╖ лихоманки», шукач╕ багатства й пригод ст╕калися з ус╕х куточк╕в св╕ту до золотоносно╖ Аляски. Отже, найнявшись матросом на корабель, ╤реней приплив у
1880-х роках до Сполучених Штат╕в. Але незабаром робота на Юконських копальнях йому набрида╓, ╕ в╕н ╕де на в╕йськово-морську службу. У 90-х роках сер Джерем╕ Фен (так його нарекли на флот╕) зак╕нчив школу морських оф╕цер╕в.
 Коли в 1898 роц╕ розпочалася в╕йна м╕ж США та ╤спан╕╓ю, ╤реней був уже кап╕таном. У боях на Карибських островах Фен здобув багато нагород. А у 1900 роц╕ нав╕ть удосто╖вся звання контр-адм╕рала. На цьому укра╖нський шукач пригод завершив свою стр╕мку кар’╓ру в американськ╕й арм╕╖: в одному з останн╕х бо╖в в╕н зазнав важкого поранення.
 Морський вовк п╕шов у б╕знес: у С╕етл╕ заснував компан╕ю з продажу сх╕дних прянощ╕в. У 1905 роц╕ Фендь ╖де у справах до Пек╕на. Тут в╕н знайомиться з китаянкою християнського в╕роспов╕дання. Закохавшись у чар╕вну й осв╕чену д╕вчину, ╤реней невдовз╕ одружу╓ться з нею.
╤ назавжди пере╖жджа╓ на ╖╖ батьк╕вщину.
 П╕сля Першо╖ св╕тово╖ в╕йни для Фен Юсяня, як в╕н став називатися у Кита╖, настав час запаморочливо╖ кар’╓ри. З╕рка цього укра╖нця яскраво засяяла над Великою ст╕ною. 3000-л╕тня ╕мпер╕я вже агон╕зувала. У цей час по всьому св╕ту прокотився бурев╕й революц╕й. Не минув в╕н ╕ могутнього китайського дракона.
 Кажуть, ╕мпер╕ю розхитали бездарне правл╕ння регентш╕ Ци С╕, засилля маньчжурсько╖ знат╕, част╕ повстання, суц╕льне зубож╕ння населення. Як би там не було, врешт╕-решт режим маньчжурсько╖ династ╕╖ Ц╕н, що панувала у Кита╖ протягом 300 рок╕в, розвалився як картковий будиночок. С╕ньхайська революц╕я 1912 року привела до влади президента Юань Шикая та встановила гом╕ньдан╕вський режим.
 Новому урядов╕ бракувало фах╕вц╕в. Саме в цей час ╤реней Фендь, або контр-адм╕рал у в╕дставц╕ Джерем╕ Фен, запропонував сво╖ послуги в╕йськового спец╕ал╕ста. Так, у 1913 роц╕ з’явився перший китайський генерал Фен Юсянь.
 Фен Юсянь вороже ставився як до Япон╕╖, так ╕ до ново╖ радянсько╖ Рос╕╖. Саме в╕н сприяв утворенню на теренах Китаю антирадянських ем╕грац╕йних центр╕в. У Харб╕н╕ тод╕ мешкало 50 тисяч укра╖нц╕в ╕ 30 тисяч рос╕ян. Тут д╕яла Укра╖нська колон╕я, а згодом - Далекосх╕дна С╕ч.
 Наприк╕нц╕ 20-х рок╕в новий президент Китаю Чан Кайш╕ надав Фен Юсянев╕ чин маршала. Деякий час укра╖нець був м╕н╕стром оборони. Його п╕дпис сто╖ть п╕д текстами угод м╕ж Кита╓м ╕ СРСР, що був представлений В. Блюхером. До реч╕, у сво╖х спогадах радянський маршал давав досить високу оц╕нку Фен Юсяню як в╕йськовому фах╕вцю.
 У 1932 роц╕ Япон╕я вторглася в Маньчжур╕ю. У п╕вн╕чно-сх╕дному Кита╖ японц╕ заснували мар╕онеткову ╕мпер╕ю Маньчжоу-Го («Маньчжурська держава») на чол╕ з останн╕м ╕мператором Генр╕хом Пу ╤. Ця держава про╕снувала до 1945 р. Чан Кайш╕ та Фен Юсянь звернулися до Л╕ги Нац╕й. У Китай терм╕ново прибув ╖╖ уповноважений сер Л╕ттон, який перебував у дружн╕х стосунках з паном Фенем. Невдовз╕ Л╕га Нац╕й засудила вторгнення Япон╕╖, а та у в╕дпов╕дь вийшла з ╖╖ складу.
 П╕сля 1940 року Фен Юсянь зник з обр╕ю. В╕домо, що в╕н подав у в╕дставку з ус╕х посад, залишився жити в Кита╖. В╕н ╕ надал╕ був оточений повагою ╕ славою.
 У 1930-х роках на Закарпатт╕ жив його молодший брат ╤гор Фендь. В╕н був учителем, пот╕м займався адвокатською практикою. Фенд╕ листувалися. За спогадами сучасник╕в, ╤реней Фендь був чолов╕ком середнього зросту, брюнетом. Гарно волод╕в укра╖нською, рос╕йською, угорською, словацькою, польською, н╕мецькою, французькою, англ╕йською та китайською мовами. Ус╕ в╕дзначають його вм╕ння залагоджувати будь-як╕ конфл╕ктн╕ ситуац╕╖, великий розум, винах╕длив╕сть, спритн╕сть. Таким чином, в╕н усп╕шно по╓днав у соб╕ св╕й в╕йськовий, д╕ловий, дипломатичний ╕ пол╕тичний таланти.
 Спод╕ва╓мось, ця неперес╕чна особист╕сть ще приверне до себе увагу б╕ограф╕в ╕ досл╕дник╕в-сходознавц╕в в Укра╖н╕ та за ╖╖ межами.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #8 за 22.02.2008 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=5602

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков